به روز شده: ۲۲:۴۰ تهران - چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷

حمید رضا جلایی پور در دیدار جامعه شناسان با حسن روحانی: همه جوامع مستعد زلزله و انقلاب‌اند

روز گذشته بیش از سی‌ نفر از اهالی علوم‌اجتماعی و جامعه‌شناسان با رئیس‌جمهور دیدار و نشست داشتند. به گزارش امتداد، در این دیدار حمیدرضا جلایی پور جامعه شناس و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت:

۱-جناب روحانی با کاربرد واژه «بحرانی» برای توصیف اوضاع جامعه ایران همراه نبودند و از جامعه‌شناسان خواستند ارزیابی خود را از وضع جامعه ارائه دهند و تصریح کنند که مسائل مهم جامعه چیست؟ من درپاسخ گفتم مهمترین مساله جامعه ایران این است که:

«جامعه ایران جامعه‌ای «مطالباتی و جنبشی» است. معقول‌ترین راه برای پاسخگویی به مطالبات لایه‌های جنبشی جامعه (از جنبش دموکراسی‌خواهی، جنبش زنان، جوانان، کارگران و محرومان اداری تا اقوام) پذیرش اصلاح‌دائمی و نهادی در حاکمیت جمهوری اسلامی و نهادهای مدنی است. حالا مساله ایران این است که بخشی از حاکمیت با پشتیبانی امکانات عمومی یک دولت موازی تشکیل داده و در برابر اصلاحات در جامعه از «انقلاب دائمی» دفاع می‌کند و دغدغه اول این دولت موازی مشکلات «ملت-دولت» ایران نیست و از یک سیاست داخلی کنترلی و از یک سیاست خارجی مبتنی بر دیپلماسی تقابلی، رسالتی، جهانی با قرائت شیعی پیروی می‌کند. گرایشی که مدت‌ها است که جامعه ایران را قطبی کرده و روند توسعه پایدار، همه‌جانبه ایران را آهسته کرده‌ است. مردم ایران در سال ۹۲ به جناب روحانی (با شعار تدبیر و امید) رای دادند تا روحانی مسیر «اصلاحات نهادی» را که در دوره احمدی‌نژاد تخریب شده بود ترمیم کند. جناب روحانی در دولت اول خود خصوصا با برجام در این جهت گام برداشتند و در سال ۹۶ مردم ایران پنج‌ میلیون بیشتر به ایشان رای دادند. اما متاسفانه به نظر میرسد دولت روحانی در دور دوم در برابر طرفداران انقلاب دائمی و مخالفان «اصلاحات نهادی» واداده است- معرفی چهار وزیر اخیر به مجلس از سوی روحانی نیز معرف این عقب نشینی است.

۲-خدمت جناب روحانی گفتم که چرا از اوضاع کنونی جامعه ایران نگرانم؟ گفتم مردم در جامعه جنبشی ایران در دو دهه گذشته فرصت‌های انتخاباتی را (از سال ۷۲، ۷۶، ۸۰، ۸۴، ۸۸، ۹۲، ۹۶) به یک جنبش موقت اجتماعی-سیاسی تبدیل می‌کردند و صدای خود را بصورت مدنی به گوش حاکمیت میرساندند. این وضعیت تا انتخابات ۱۳۹۶ ادامه داشت و من شخصا علاقمندم این حرکت جمعی و مدنی ایران در انتخابات بعدی نیز ادامه پیدا کند. اما متاسفانه پابه‌پای جنبش‌های مدنی و مطالباتی در ایران دولت موازی همچنان در برابر «اصلاحات نهادی» مقاومت می‌کند. اینک نگرانی من به این خاطر است که از سال ۹۶ «حرکت جمعی، مدنی و اعتراضی مردم» ایران دارد تغییراتی را تجربه می‌کند. مثلا در اعتراضات دیماه سال نود و شش اعتراضات مردم با خشونت همراه شد، همینطور اعتراضات شهرها در سال ۹۷ در کازرون و خرمشهر با خشونت همراه شد. ممکن است گفته شود اعتراضات دیماه ۹۶ معرف همه مردم ایران نیست. این سخن درستی است که جریان اصلی شهرهای ایران با اعتراضات خشونت‌آمیز همراه نشدند ولی نظر سنجی‌ها همان موقع نشان داد که شصت در صد مردم ایران با مردم معترض همدلی داشتند. چه بسا اگر نگرانی مردم ایران از اوضاع ناامن خاورمیانه نبود و مردم نسبت به سرنوشت ایران احساس نگرانی نمی‌کردند تعداد بیشتری به اعتراضات می‌پیوستند. وقتی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که هشتاد درصد مردم ایران نسبت به «کارایی نهادهای عمومی» یا حاکمیت امید ندارند و همچنان در برابر اصلاحات نهادی مقاومت می‌شود، باید نگران بود. بعد از این اصل بحث و نگرانی‌ام را با جناب روحانی در میان گذاشتم.

۳-گفتم در چهل انقلاب مهم در جهان (از جمله انقلاب اسلامی ایران) هیچکدام از انقلابیون وقوع انقلاب را پیش‌بینی نمی‌کردند و وقوع انقلاب برای آنها غیر‌منتظره بود. به جناب روحانی گفتم همه جوامع مستعد زلزله و انقلاب‌اند. مهم این است که اجازه بدهیم اصلاحات نهادی در حاکمیت و جامعه‌مدنی ریشه بدواند تا جامعه قادر باشد پیامدهای پرهزینه زلزله‌ها را خنثی کند. اینکه در جامعه آمریکا شصت میلیون نفر به ترامپ نامتعادل و مخرب شصت میلیون رای می‌دهند خودش یک زلزله سیاسی در جامعه مدرن است و اگر جامعه آمریکا قوه قضائیه نیرومند و جامعه‌مدنی زنده نداشته باشد همین زلزله (یا ترامپیسم) می‌تواند جامعه آمریکا را بیشتر تخریب کند. به بیان دیگر تعمیق اصلاحات نهادی در حاکمیت، جامعه ایران را در برابر زلزله‌های سیاسی و مطالباتی بیمه می‌کند. به غیر از نگرانی از اخلال در «اصلاحات نهادی» در جامعه مطالباتی و جنبشی ایران به نکته چهارمی هم در این نشست اشاره کردم.

۴-به جناب روحانی گفتم حاکمیت، جامعه مدنی و شهروندان ایران در ربط با آسیب‌های اجتماعی ایران بدون «مانیتور» زندگی روزمره را می‌گذرانند. منظور من از مانیتور چه بود؟ ایران با آسیب‌های بزرگی مثل فقر، اعتیاد، ساکنین خانه‌های غیراستاندارد، جرم‌جنایت و سایر آسیب‌ها اجتماعی روبرو است. وزارت کشور اولا مثل بانک مرکزی هر دوره شش ماهه به طور رسمی باید به مردم گزارش بدهد (یا در فضای آن‌لاین «مانیتور کند») که ایران با چه میزان از آسیب‌های اجتماعی روبرو است. درست مثل میزان آلودگی‌ هوا که از سوی دولت مانیتور می‌شود. مردم باید از «فضا و هوای اجتماعی ایران» خبر داشته باشند و از خودشان و فرزندانشان محافظت کنند. شایسته است که وزارت کشور هر شش ماه میزان تغییرات آسیب‌ها را گزارش بدهد. ثانیا وزارت کشور «ابزار تحقیق» یا داده‌های مربوط به آسیب‌های اجتماعی را باید به تفکیک استانها در فضای آن‌لاین در اختیار محققان قرار دهد تا امکان بررسی مشخص و تعلیل هر آسیب‌اجتماعی ممکن گردد. در جوامع مدرن از جمله جامعه ایران نمی‌توان ریشه آسیب‌های اجتماعی را محو کرد ولی می‌توان آسیب‌های اجتماعی را کم کرد و مدیریت کرد و این کار فقط کار دولت نیست بلکه کار دولت و نهادهای مدنی است. ولی یکی از لوازم آن «مانیتور شفاف آسیب‌های اجتماعی» است که هنوز وزارت کشور این کار را بطور عمومی (و قابل دسترس) انجام نداده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • محسن امین زاده : سياست خارجي ايران در منطقه از يك حاكميت دوگانه رنج مي‌برد
 • کیانوش راد: مشکل انتخاب مردم نیست، ممانعت از حق واقعی انتخاب مردم است
 • آذر منصوری: منتخبان ملت را محدود می‌کنند و انتخاب مردم را سرزنش
 • حمید رضا جلایی پور در دیدار جامعه شناسان با حسن روحانی: همه جوامع مستعد زلزله و انقلاب‌اند
 • چرا شاه نتوانست؟
 • بیانیه پایانی کنگره مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی
 • ما تکرار صفویه هستیم
 • "روحانیت و فقدان "خودآگاهی"
 • به احترام یک اسرائیلی شرافتمند
 • ضرورت توجه بیشتر اصلاح‌طلبان به "تعارض منافع"
 • دیدار سیدمحمدخاتمی با دختران میرحسین و رهنورد
 • بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه "در خصوص اوضاع جاری کشور"
 • علیرضا بهشتی: آنچه برای من اصل است، سیاست‌ورزی جامعه‌محور است
 • چرا تعامل راهگشاست؟
 • اصلاح در اصلاحات به‌معنای اصلاح در راهبردهای اصلاح‌طلبان است و نه در اصل اصلاحات
 • جریان برانداز مانع اول خود را اصلاحات می داند
 • حاکمان علیه خود
 • عوارض جانبی انقلاب
 • قائم مقام حزب اتحاد ملت: مخالفان FATF توجه کنند، ایران شباهتی به کره شمالی ندارد
 • نامۀ انجمن های اسلامی دانشگاه های دولتی اصفهان به رییس جمهور پیرامون حمله به منزل دکتر غروی
 •