به روز شده: ۱۳:۰۰ تهران - دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷

بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه "در خصوص اوضاع جاری کشور"

به نام خداوند مهر و اندیشه

امروز با نگاهی از سر دلسوزی و واقع بینی و بدور از هرگونه ملاحظات غیر منطقی، به سادگی می توان دریافت، مردم ایران علی رغم شایستگی های فراوان، استعدادهای خدادادی و منابع سرشار، در وضعیتی سخت و ناگوار از نظر رفاه، آسایش و معیشت به سر می برند. تلاش برای پنهان کاری و یا توجیه مشکلات و معضلات مبتلابه کشور و نیز دشوار نمودن مسیر نقد و ابراز نظر! نه تنها کمکی به بهبود اوضاع نخواهد کرد، بلکه بر پیچیدگی و عمق آنان خواهد افزود و راه را بر ارائه راهکارهای مشفقانه خواهد بست.

دراین شرایط، برخی از مسئولین و دست اندرکاران، به جای بیان واقعیات و توجه به علل و عوامل اصلی شکل گیری وضعیت کنونی و چاره جویی برای یافتن راهکارهای مناسب و عملی، با توجیهات و بهانه هایی غیر منطقی، گویی درصدد کاستن از بار مسئولیت خویش هستند. در حالی که دلیل و عامل این وضعیت هر چه که باشد، از بار ناکارآمدی، ضعف و نبود سیاست و برنامه های راهگشا، در نزد صاحبان امر، برای برون رفت از بحران پیش رو، نمی کاهد.

در تمامی جوامع، نداشتن برنامه ریزی و سیاستگذاری های علمی و کارشناسانه، فروپاشی و نابسامانی حوزه های زندگی اجتماعی را در پی خواهد داشت و تنها این، تدبیر، قدرت برنامه ریزی و سیاست های اصولی یک حکومت است که می تواند، کشور را از تنگناهای سخت، عبور دهد و با غلبه و پشت سرگذاشتن بحران ها، رفاه، آرامش و آسایش ملت را به ارمغان آورده و تامین نماید. اصولاً وظیفه اصلی دولت ها، مقابله با نابسامانی ها و حرکت رو به جلو در بستر ناهمواری هاست و میزان کارآمدی و توانمندی آنان در مواجهه با بحران ها آشکار می شود!

رها کردن اوضاع اقتصادی، پنهان شدن در قفای بهانه ها و ادعاها و در پیش گرفتن گفتاردرمانی های توجیه گرانه در رویارویی با مردم، دردی را دوا نخواهد کرد و ذهنیتی را بهبود نخواهد بخشید. واقعیت این است که امروز، مردم بیش از سختی ها و مشقت های معیشتی که با آن دست به گریبان هستند، وعده ها، ادعاها و بیان مسائل غیر واقعی، آنها را خشمگین و رنجیده خاطر می کند. وقتی برخی مسئولین نشسته بر خوان نعمت و بهرمند از همه مواهب زندگی اشرافی، از بردباری و تحمل رنج معیشت و مقاومت در مسیر اهداف متعالی دم می زنند، و مردم را دعوت به مقاومت در برابر سختی ها و کاستی ها می کنند! زخمی عمیقتر و دردی بسیار فزونتر از دردهای موجود، در روح و روان مردم بر جای می گذارد.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه، طی این سالها، همواره در پی آن بوده است، تا با اشاعه و ایجاد فضایی امیدبخش و توصیه به صبر و تلاش، مردم را به مشارکت در عرصه های گوناگون دعوت نماید، اعتماد آنان را به زمامداران جلب کند و افزایش دهد، مسیر اصلاح، نقد مشفقانه و کارساز را در پیش گیرد و در پیشگاه مردم، آینده ای روشن در مسیر توسعه، آسایش و پیشرفت کشور، به تصویر بکشد. اما این بار و در این مقطع خطیر و سرنوشت ساز، مسئولین و کلیه دست اندرکاران نظام را مخاطب خویش قرار می دهد.

واقعیت ناخوشایند این است که امروز اعتماد مردم، این گرانبهاترین سرمایه اجتماعی، نسبت به صاحبان قدرت مخدوش گردیده است. بنابراین دیگراین تنها زمامداران و دست اندرکاران هستند که می توانند، آب رفته را به جوی بازگردانند، سرمایه های اجتماعی را بازسازی و ترمیم نموده، امید و نشاط را به جامعه تزریق کنند و اعتماد از دست رفته را مجددا کسب نمایند و ملت را از گرداب یاس و دلزدگی رهایی بخشند! و این مهم میسر نمی گردد، مگر اینکه همه ارکان و اجزاء حاکمیت، اصلاح سیاست ها، تغییر رفتارها و تجدیدنظر در بسیاری از افکار و خط مشی های گذشته و حال را در هر دو عرصه بین المللی و داخلی، شجاعانه در پیش گرفته و اقداماتی تاریخی از خویش به یادگار بگذارند، تا ضمن ایجاد انسجام و اعتماد در بین صفوف ملت، از تحمیل هزینه های گزاف بر کشور ممانعت به عمل آورند.

از این رو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه بر خویش لازم می داند در کنار موارد پیش گفته، از سر دلسوزی و در مسیر اصلاح و برای تحکیم پایه های روابط دولت و ملت، صادقانه و بی لکنت، البته با رعایت مصالح مردم، در این رابطه مواردی را گوشزد نماید:


1- همانگونه که یادآوری گردید، امروز وضعیت کشور به نقطه ای رسیده است که بازنگری و تجدید نظر در بسیاری از سیاست ها، نگاه ها و حتی قوانین، ضروری و حیاتی به نظر می رسد و بدین منظور، استفاده از تمامی ظرفیت های قانونی و به کارگیری تمامی امکانات مادی و معنوی موجود برای برون رفت از این وضعیت، امری لازم و منطقی است. همه کسانی که دل در گرو این مرز و بوم دارند، باید بکوشند، اصلاحات مورد نیاز صورت گیرد، نظام و حاکمیت باید با دور اندیشی، درایت و شجاعت نه تنها از قرار دادن هر گونه مانع و محدودیت در این مسیر اجتناب ورزد، بلکه خود باید پیشگام اصلاحات اساسی باشد.

2- جهان امروز جهان تعامل و ارتباطات است، دولت و حکومت هر کشور نیز صرفاٌ مسئول رفاه، امنیت و آرامش مردمان خویش است، هر گونه تعامل بین المللی با دیگر کشور ها بر مبنای مصالح و منافع ملی شکل می گیرد و می بایست در نهایت منافع حاصل از هر گونه سرمایه گذاری معقول و مشروع در عرصه های داخلی و جهانی، به هر شکل و ترتیب، به خرانه ملت واریز و نتایج آن در زندگی مردم آن کشور، خود را نشان دهد.

3- واقعیت این است که بسیاری ازسیاست ها، شعارها و ادعاهایی که امروز در جامعه ما برای عده ای به ارزش های غیر قابل خدشه و خطوط قرمز تبدیل شده اند، قابل چشم پوشی بوده و از ارزش حیثیتی آنچنانی برخوردار نیستند و صرفاً بنا به دلایلی! به تابوهایی تبدیل گشته اند که فقط شکستن و عبور از آنان مشکل گردیده است وگرنه گذشتن از آنان، نه زیانی به بار می آورد، نه عزتی را مخدوش می کند و نه اصولی را به چالش می کشد. این همان بزنگاه تاریخی است که شجاعت مردان بزرگ و تاریخ ساز را می طلبد!

4- امروز، عده ای هر عمل و رفتار پرهزینه و زیانباری را به نام ملت ایران انجام داده و آن را خواست مردم به شمار می آورند و هر گونه مخالفت با آن را دشمنی با مردم و حرکت خلاف مطالبه و خواست آنان قلمداد می کنند. به گمان ما، ملت ایران بارها و بارها به مناسبت های گوناگون، نوع تمایل و نگاه منطقی خویش را به وضوح نشان داده است، امروز نیز با نیم نگاهی از سر واقعیت به راحتی می توان به خواست و تمایلات مردم پی برد! خوشبختانه قانون اساسی ما، در امور مهم و ضروری به منظور آگاهی دقیق از نوع نگاه و خواسته ملت، (اگر اراده ای برای کشف آن وجود داشته باشد!) پیش بینی های لازم را به عمل آورده که در صورت ضرورت می توان بر مبنای آن حرکت نمود و تکلیف ادعاها را روشن کرد و به نظر می رسد این ظرفیت قانونی یعنی ارجاع امور مهم به رای و نظر ملت، هیچگاه تا این اندازه، ضروری، و برای خروج از تنگناها، به کار نیامده و نیاید. مشخص نیست اگر امروز این ظرفیت مورد استفاده قرار نگیرد، پس موقع برای "امر مهم مراجعه به افکار عمومی"، کی قرار است فرا برسد؟!

البته اجرای بی کم و کاست قانون اساسی، خود یکی دیگر از ابزارهایی است که می تواند زمینه ساز تحول گردد. طی این سال ها متاسفانه برخی اصول قانون اساسی چنان پررنگ و برجسته گشته اند، که بسیاری از اصول به ویژه در حوزه حقوق ملت تحت شعاع آن رنگ باخته و گویی از اهمیت افتاده اند. قانون اساسی اگر میثاق ملی است، همه اصول و محتوای آن محترم و قابل اجرا است. هیچ اصلی نمی تواند و نباید بر دیگر اصول برتری یابد و یا ارجح، تشخیص داده شود.


5- واقعیت این است که، در نظام سیاسی ما، امروز اساسی ترین معضلات و علت بسیاری از مشکلات، تنها به عملکرد و برنامه ها و سیاست های دولت باز نمی گردد. متاسفانه در ساختار سیاسی کشور و البته در ساز و کارها و رویه های موجود، برخی نهادها و مجموعه ها، اختیار کامل از دولت را سلب نموده، و با توسل به ابزارهایی، مانع اجرای دقیق برخی برنامه ها می گردند. یکی از معضلات جامعه ما، وجود نهادهای موازی فراوانی است که وظایف مشابهی را در دستور کار خویش قرار داده اند.

امروز بسیاری از نهادها و ارگان ها در مسیری قرار گرفته و یا مسئولیت هایی را انجام می دهند، که در صلاحیت آنان نبوده و وظیفه آنان نیست. این در حالی است که به صراحت برخی از آنان، از دخالت در پاره ای از فعالیت ها منع گردیده اند. همین امر خود یکی از چالش های اساسی پیش روست که علاوه بر موازی کاری های بی ثمر و صرف هزینه ها و بودجه های غیر ضروری و خارج از نظارت مراجع قانونی، خود به عاملی برای سردرگمی، رشد و اشاعه فساد، مهیا بودن بستر برای رانت خواری و سوء استفاده های غیر قانونی و دخالت های بی جا و ایجاد مانع بر سر راه تصمیمات دولت و آزادی عمل آن و... تبدیل شده است.

از سوی دیگر، اگر چه تفکیک قوا در قانون اساسی ما پذیرفته شده است، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد و به جرات می توان اذعان داشت، یکی دیگر از مشکلات اساسی، دخالت قوا در یکدیگر و یا مانع تراشی به ویژه در مسیر قوه مجریه است. در واقع، اصل تفکیک و استقلال قوا در ساختار سیاسی کشور ما، بسیار کمرنگ به نظر می رسد. مثلاً دخالت برخی از نمایندگان مجلس در امور اجرایی، به جایی رسیده که در حال تبدیل شدن به عرف و رویه ای معمول و مرسوم است. آنان بر خلاف وظایف قانونی و فلسفه وجودی، با استفاده از ابزارهای در اختیار، مانند نظارت و استیضاح، دولت را مجبور به انجام اوامر غالباً نامعقول و شخصی، به ویژه در حوزه عزل و نصب های مدیریتی می نمایند.

البته دولت نیزباید شجاعانه موانع و محدودیت ها را با مردم در میان بگذارد، در مقابل زیاده خواهی ها سرسختانه بایستد و با توسل به ساز و کارهای قانونی، مسیر اجرای برنامه ها و شعارهای خویش را هموار سازد. امری که متاسفانه کمتر شاهد آن هستیم.

ساختار کارآمد، سالم و مولد، ساختاری است که در آن، هر چیز با توجه به ماهیت، شرایط و ویژگی های منحصر به فرد، به متخصصین مربوطه و کاراکترها و شخصیت های ویژه آن امر، سپرده شود. به عنوان مثال، عرصه اقتصاد و عمران، ملزومات و سازوکارهایی را می طلبد که با روحیات و مناسبات سایر حوزه ها متفاوت است. همانگونه که عرصه فرهنگ، آموزش و تربیت، عناصر، امکانات و نیروهای ویژه خویش را نیاز دارد! همانطور که عرصه دفاع، رزم، برخورد و... وجود نیروهایی با ماهیت خاص و استثنایی را ضرورت می بخشد.

6- تجربه جهان توسعه یافته به خوبی، نمایانگر نقش ارزشمند نهادهای مدنی، احزاب و رسانه های آزاد و رشد یافته در رشد و پیشرفت جامعه و کاهش معضلات و مشکلات آن است. هیچ رویکرد و سازوکاری به اندازه حضور آزادانه نهادهای مدنی و رسانه های آزاد و ناظر، در کاهش چشمگیر فساد، موثر نیست.

آزادی بیان و اندیشه، رمز توسعه، پیشرفت و تهذیب جوامع است. بنابراین بدون توجه به این امور مهم، هرگونه حرکت اصلاحی، ابتر و بی نتیجه خواهد ماند و نیز مردمسالاری، بدون حضور فعالانه و آزادانه احزاب و نهادهای مدنی متکثر و متنوع، مطبوعات و رسانه هاِی مستقل و گردش آزاد اطلاعات، بستر کاملاً بایسته و امن نقد و اظهار نظر و بیان اندیشه، ادعایی بیش نیست.

اگر چه در این رابطه مواردی بیشتر را می توان یادآور شد اما به همین بسنده نموده و در پایان، بار دیگر و موکداً همه ارکان و اجزا نظام را به تغییر نگرش و اصلاح سیاست ها دعوت می نماییم و برای نجات کشور از بحران های پیش رو، آحاد ملت و دولت را به انسجام، یگانگی و وحدت فرا می خوانیم. اما تحقق یکدلی، یکرنگی و انسجام را صرفاً در یک آشتی فراگیر ملی می دانیم، که لازمه و پیشنیاز آن، تغییر و اصلاح نگاه حاکمیت در عرصه های بین المللی و داخلی و تعاملات و مناسبات جهانی است. توجه جدی و واقعی به حقوق ملت، جدای از قوم، قبیله، نژاد، مذهب، گرایش، عقیده و... گام نخست در مسیر اصلاحات صادقانه خواهد بود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • ما تکرار صفویه هستیم
 • "روحانیت و فقدان "خودآگاهی"
 • به احترام یک اسرائیلی شرافتمند
 • ضرورت توجه بیشتر اصلاح‌طلبان به "تعارض منافع"
 • دیدار سیدمحمدخاتمی با دختران میرحسین و رهنورد
 • بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه "در خصوص اوضاع جاری کشور"
 • علیرضا بهشتی: آنچه برای من اصل است، سیاست‌ورزی جامعه‌محور است
 • چرا تعامل راهگشاست؟
 • اصلاح در اصلاحات به‌معنای اصلاح در راهبردهای اصلاح‌طلبان است و نه در اصل اصلاحات
 • جریان برانداز مانع اول خود را اصلاحات می داند
 • حاکمان علیه خود
 • عوارض جانبی انقلاب
 • قائم مقام حزب اتحاد ملت: مخالفان FATF توجه کنند، ایران شباهتی به کره شمالی ندارد
 • نامۀ انجمن های اسلامی دانشگاه های دولتی اصفهان به رییس جمهور پیرامون حمله به منزل دکتر غروی
 • انتخابات نظام مهندسی ساختمان استان تهران و پیامهای آن
 • نامه دبيركل نهضت آزادى ايران به دكتر حسن روحانى
 • نامه ۳۵ تشکل دانشجویی به سید محمد خاتمی
 • معادلات سیاسی-امنیتی خوزستان
 • ﺑﯿﺎﻧﯿﻪ ﺟﻤﻌﯽ از اﻧﺪﯾﺸﻤﻨﺪان، ﺻﺎﺣﺐﻧﻈﺮان و داﻧﺸﮕﺎﻫﯿﺎن ﭘﯿﺮاﻣﻮن ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺟﺎري ﮐﺸﻮر
 • به کجای این شب تیره بیاویزم...
 •