به روز شده: ۲۳:۵۹ تهران - پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷

پاسخ تاج‌زاده به نویسندگان نامه هواداران احمدی‌نژاد به رهبری

روز گذشته نامه‌ای از سوی تعدادی از اساتید دانشگاه و فعالان حوزوی نزدیک به محمود احمدی نژاد خطاب به رهبری منتشر شد. در این نامه که با امضای ۳۰۰ نفر از مسئولین و فعالین تشکلات دانشجویی و حوزوی در تاریخ ۱۴ فروردین ماه به دفتر رهبری ارسال گردیده است، نگرانی‌های موجود در چهلمین سال پیروزی انقلاب بیان گردیده و ضمن تأکید بر ضرورت تقویت حقیقیِ امید اجتماعی، گفتمان رسمی کشور در حوزه‌ی امیدآفرینی مورد انتقاد واقع شده است.

نویسندگان این نامه خواهان اصلاح اساسی در کشور شده و در ادامه نسبت به برخوردهای صورت گرفته با احمدی نژاد و همراهانش اعتراض کرده و احمدی نژاد را "آخرین روزنه‌های امید برای اتخاذ راه اصلاحات اساسی و برگرداندن حکومت به مردم" دانسته‌اند.

سید مصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی اصلاح طلب و زندانی سیاسی سابق که در دولت احمدی نژاد راهی زندان شد، در یادداشتی انتقاداتی را متوجه این نامه کرده و در شش بند توضیح داده که این جریان با نگاشتن این نامه بازهم خیال نجات ایران و خروج از بن بست‌های پیش رو را ندارد و بلکه تنها دغدغه‌‌اش حضور احمدی نژاد و همراهانش در قدرت است.

تاج‌زاده در یادداشت خود که در کانال شخصی‌اش منتشر شده با اشاره به سکوت این جریان در مقابل حصر و ممنوع التصویری و زندان‌های طولانی مدت فعالان سیاسی و مدنی می‎‌نویسد: "نویسندگان از بسیاری از اقدامات فاجعه‌بار مسبب بحران‌های کنونی نام نمی‌برند. برای مثال از توقیف فله‌ای مطبوعات (از عوامل مهم ناکارآمدی نظام و سیستماتیک شدن فساد، و حذف شایستگان و بسته‌شدن حلقه مدیریت کشور) اسم نمی‌برند زیرا پای قاضی مرتضوی یار غار احمدی‌نژاد به میان می‌آید. نام نظارت استصوابی را نمی‌برند و به انحلال ان جی او ها و احزاب توسط وزیر کشور سپاهی احمدی‌نژاد نمی‌پردازند و هیچ اشاره‌ای به حصر و ممنوع التصویری غیرقانونی رهبران اصلاحات نمی‌کنند. کلمه‌ای نیز درمورد بازداشت‌های گسترده فعالان مدنی و وضعیت نابسامان زندانیان سیاسی که بعضا در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند، نمی‌گویند. مشکل ایران از دید آنان بازداشت چند احمدی‌نژادی است و ردصلاحیت خود او در انتخابات. به‌همین دلیل کمترین اشاره‌ای به ردصلاحیت رفسنجانی و حسن خمینی و ... نیز نمی‌کنند."

متن این یادداشت به شرح زیر است:

۱. نامه انتقادی ۳۰۰ نفر از حامیان آقای احمدی‌نژاد به رهبر گامی مثبت در جهت شفاف‌شدن صحنه سیاسی و تقدس‌زدایی از قدرت بشمار می‌رود. هرچند روح و لحن نامه بیانگر ناامیدی تهیه‌کنندگان آن است، باوجود این باید از نامه استقبال کرد و به مباحث آن دامن زد تا کم کم درباره راه‌های برون رفت از مشکلات به اجماع برسیم.
۲. انتقادهای نویسندگان نامه به نهادهای انتصابی، منهای مواردی که به نظر می‌رسد عمدا از قلم انداخته‌اند، همان انتقادهای همیشگی اصلاح‌طلبان است. با کمال تاسف قوه قضاییه، شورای نگهبان، صدا و سیما، سپاه و بسیج و دیگر نهادهای منصوب رهبر در طول سه دهه گذشته نقش ملی و بیطرفانه خود را رها کرده و مدافع و گاه حتی سخنگوی جناح اصولگرا شده‌اند و در هر دو زمینه ایجابی و سلبی کارکرد نادرستی داشته‌اند؛ هم در دادن امتیازات ویژه به اصولگراها و مصونیت بخشیدن به آنها و هم در محروم‌کردن منتقدان اعم از نیروهای اصلاح‌طلب یا مستقل از حقوق مسلم خود. نظارت استصوابی نیز نهادهای انتخابی را ناکارآمد کرد.

این همان روندی است که در دو دولت احمدی‌نژاد نیز جاری و از حمایت شخص وی بهره‌مند بود و خود او نیز از این رانت‌ها به نحو بی‌سابقه‌ای بهره می‌برد، البته تا زمانی که به‌علت قهر ۱۱ روزه در صف غیرخودی‌ها قرار گرفت و از همان تاریخ آزادی‌خواه شد.

۳. نویسندگان از بسیاری از اقدامات فاجعه‌بار مسبب بحران‌های کنونی نام نمی‌برند. برای مثال از توقیف فله‌ای مطبوعات (از عوامل مهم ناکارآمدی نظام و سیستماتیک شدن فساد، و حذف شایستگان و بسته‌شدن حلقه مدیریت کشور) اسم نمی‌برند زیرا پای قاضی مرتضوی یار غار احمدی‌نژاد به میان می‌آید. نام نظارت استصوابی را نمی‌برند و به انحلال ان جی او ها و احزاب توسط وزیر کشور سپاهی احمدی‌نژاد نمی‌پردازند و هیچ اشاره‌ای به حصر و ممنوع التصویری غیرقانونی رهبران اصلاحات نمی‌کنند. کلمه‌ای نیز درمورد بازداشت‌های گسترده فعالان مدنی و وضعیت نابسامان زندانیان سیاسی که بعضا در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند، نمی‌گویند. مشکل ایران از دید آنان بازداشت چند احمدی‌نژادی است و ردصلاحیت خود او در انتخابات. به‌همین دلیل کمترین اشاره‌ای به ردصلاحیت رفسنجانی و حسن خمینی و ... نیز نمی‌کنند.

۴. نویسندگان برای مظلوم‌نمایی و اثبات اینکه دست اصلاح‌طلبان در درست اقتدارگراهاست، از اصطلاح "هیات حاکمه" استفاده و بر توافق دو جناح ثروت و قدرت تاکید می‌کنند، بدون آنکه بروی خود بیاورند سالها حبس و حصر و ممنوع التصویری، آیا برای اتهام سازشکاری رهبران سبز جا باقی می‌گذارد؛ آنهم درحالی که خود احمدی‌نژاد هم اکنون از رهبر حکم دارد و در کنار کسانی در جلسات مجمع تشخیص می‌نشیند که در سخنرانی‌های خود دزد یا حامی دزد می‌خواندشان؟ آنها درحالی ما را همدست با انسدادگراها معرفی می‌کنند که خود در همین نامه اذعان دارند که شورای نگهبان در انتخابات مجلس «بسیاری از شخصیت های دغدغه‌مند و دلسو ز و کاردان و مردمی» را ردصلاحیت می‌کند که بخش اعظم آنان اصلاح‌طلبان پاکدست و صریح‌اللهجه اند.

۵. ناامیدکننده‌ترین قسمت نامه موضع ضد برجامی نویسندگان آن است که با نفی و تحقیر توافق هسته‌ای هنوز از دیپلماسی دشمن‌تراش و تحریم‌آفرین احمدی‌نژاد دفاع می‌کنند که تمام قدرت‌های بزرگ جهان را علیه ایران به اجماع و اتحاد رساند و با تحمیل تحریم‌های کمرشکن بین‌المللی، کاسبان جنگ و تحریم را فعال کرد و اقتصاد کشور در اختیار امثال بابک زنجانی قرار داد.

۶. راه حل نامه صددرصد شخصی و قدرت‌پرستانه است؛ همه مشکلات کشور حل می‌شود، تنها اگر احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور شود. به‌همین دلیل نه از ضرورت گفتگوی ملی سخن می‌گوید و نه از لزوم رفع حصر و ممنوع التصویری. نه بر آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی تاکید می‌کند و نه بر لزوم اعلان عفو عمومی و بازگشت ایرانیان مقیم خارج به میهن پا می‌فشارد تا ایران و ایرانی از سرمایه، دانش، تجربه، مدیریت و مهارت آنان بهره برند. نه شعار سپاهی‌زدایی اقتصاد می‌دهد تا بخش خصوصی جان بگیرد و نه بر ضرورت بهبود روابط منطقه‌ای ایران اصرار می‌ورزد تا اقتصاد کشور رونق یابد. نه از آزادی مطبوعات و فضای مجازی و حق تشکیل احزاب برای همه ایرانیان دفاع می‌کند و نه کلامی در حمایت از آزادی تشکل‌های دانشجویی می‌گوید. اصلاحات ساختاری از دید امضاکنندگان نامه یعنی تقدیم کشور به محمود احمدی‌نژاد.

متن کامل نامهی تحلیلیِ جمعی از مسئولین تشکلهای انقلابی و فعالین دانشگاهی و حوزوی کشور به مقام معظم رهبری در زمینهی نگرانیهای موجود پیرامونِ وضعیتِ کلانِ امروزِ جمهوری اسلامی و ضرورتِ آغازِ اصلاحات اساسی در کشور +فهرست امضاکنندگان نامه
بسم الله الرحمن الرحیم
محضر مقام معظم رهبری، آیت الله خامنهای ضمن عرض سلام و تبریک سال نو و آرزوی توفیق در سال پیشِ رو در حالی وارد چهلمین سال انقلاب اسلامی مردم ایران شدهایم که ملت ایران با همان اراده و استواریِ ،1931 با آغاز سال و البته باتجربهتر و با سطحِ آگاهیِ بالاتر و مطالباتی رشدیافته، در مسیرِ تحققِ آرمانهای انقلابِ خود گام 1931سال برمیدارد. از طرفی حفظِ دستاوردهای انقلاب و مجاهدتها و فداکاریهای فراوانِ نسلهای قبل در حوزههای مختلف و از طرف دیگر از وضع فعلی کشور رضایت ندارد و آنرا قابلِ دفاع ، را وظیفهای مهم بر دوش خود احساس میکند نمیداند. و شوقها و امیدهای فراوانِ ناشی از حرکت در جهت ، دوازدهم فروردین امسال در شرایطی خاطراتِ پیروزیِ ملت آرمانهامان را مرور کردیم و وارد چهل سالگیِ جمهوری اسلامی ایران شدیم که نگرانی عمومی نسبت به آیندهی کشور، و تردید نسبت به امکان تحقق آرمانهای انقلاب در ساختار سیاسی فعلی و سازوکارهای ، گسست بین مردم و حاکمیت موجود، به بالاترین سطح خود در چهار دههی گذشته رسیده است. بشارت انقلاب ما برای ملتهای جهان برپایی حکومتی بود با بنیانهایی در قلب تودههای مردم، اما متأسفانه روند تحولات کلان کشور خصوصاً در چند سال اخیر به گونهای رقم خورده است که روز به روز این بنیانها و علقههای قلبی سستتر و سطحیتر گردیده، و بیم آن میرود که در صورت تداوم روال فعلی، نظام جمهوری اسلامی که با خون پاک صدها هزار شهید بنا گردیده و قرار بود الگویی برای ملتها باشد، به تجربهای ناموفق برای آیندگان تبدیل گردد. نویسندگان این نامه که از مسئولین تشکلهای انقلابی و فعالین دانشگاهی و حوزویِ دغدغهمند آرمانهای انقلاب اسلامی بوده و در سالیان اخیر به پیگیری وظایف و مسئولیتهای ناشی از ارادت خود به این راه مبارک پرداختهاند، تاکنون علیرغم نوشتن دهها نامه و بیانیه در جهت حل مشکلات و معضلات مختلف کشور، هیچگاه اقدام به نوشتن نامه به حضرتعالی نکرده بودند. اما در شرایط فعلی که کلیتِ نظام روز به روز به پیکری بیجان و از درون شکننده شبیهتر و با توجه به اینکه کشور نیازمند آغاز اصلاحات اساسی و بنیادینی است که مطابق قانون اساسی بر عهدهی رهبری ،شده
2
ما نگارش نامه به دیگر مسئولین کشور و درخواست از کسی غیر ،بوده و مقام مسئول دیگری امکان و اختیار آن را ندارد از حضرتعالی را کاری بیفایده و ناشی از بیتوجهی به عمقِ بحرانِ موجود و صرفاً سرگرمیای برای ارضای حسِ نگرانیِ خود دانستیم. ، همچنین با آنچه که در صورت وجود رویکردهای کلان »قرار بود باشد« وضع امروز کشور و فاصلهی بسیار آن با آنچه ، امری پوشیده نیست. » میتوانست باشد « صحیح و استفاده از ظرفیتهای عظیم موجود در کشور و ملت ایران قطعاً امروز توجه جدی به ناشایست و ناگوار بودن این وضع و بیان صادقانهی آن، گامی ضروری و آرامشبخش در جهت ایجاد امید در جامعه برای اصلاح امور و امکانِ ساختنِ آیندهای بهتر است. بر خلاف آنچه تبلیغ میشود، بیان مطالبی که مردم در یا تقلیل دادن آن به وجودِ ، زندگی خود آن را حس میکنند، القاء ناامیدی نیست. بلکه به عکس، ندیدن این وضعِ ناگوار مشکلات سطحی و معضلات جزئی، یا القاء مستقیم یا غیرمستقیم این تصور که وضع امروز ملت ایران چندان بهتر از این نمیتوانست و نمیتواند باشد، آن چیزی است که امیدِ مردم برای بهبودِ اوضاع و داشتنِ زندگیای شایسته ذیل جمهوری اسلامی را از بین میبرد. امیدِ اجتماعی مهمترین عامل حیات و پیشرفت یک کشور است، و قطعاً هر فرد دانا و دلسوز کشور، روشن کردن شعلههای امید در دل آحاد ملت را از مهمترین وظایف خود میداند، اما نباید ایجاد و تقویت حقیقیِ امیدِ اجتماعی را با امیدآفرینیهای زبانیِ بیتناسب با مشاهداتِ ملت و درکِ عمومیِ جامعه اشتباه گرفت. از سوی دیگر باید توجه داشت که این رویکردِ غلط به امیدآفرینی در گفتمانِ رسمیِ کشور، و جدی تلقی نکردن و سرپوش گذاشتن بر مشکلات اساسی و روندهای غلطِ حاکمیتیِ موجود، موجب بیتحرکی، باز نشدنِ راهِ اصلاح، و عامل اصلیِ انسداد و رکودی است که بر کشور ما حاکم شده است. امروز در کشور ما در وضع ناشایستی به سر میبرند؛ البته این به آن ، عدالت، آزادی، مردمسالاری و حتی بعضاً استقلال معنا نیست که هیچ پیشرفت و حرکت مثبتی در این زمینهها در چهل سال گذشته صورت نگرفته است و در برخی مقاطع تاریخ انقلاب روند رو به رشد و فعالیتهایی مهم و امیدبخش در این زمینهها نداشتهایم؛ بلکه موضوع، وضعیتِ مطلقاً غیرِ قابلِ قبول فعلیمان در این شاخصهای اساسی، و عدمِ تناسبِ چشمگیرِ آن با وضعیتِ قابلِ تحقق و متناسب با ظرفیتهای عظیم کشور و ملت ایران است؛ و البته آنچه موجب نگرانی بیشتر شده، سیر نزولی تحولاتِ کلانِ کشور و روند شتابانِ دور شدنِ هر چه بیشتر از این آرمانهای اساسی انقلاب اسلامی در چند سال اخیر است. امروز، یعنی چهار دهه بعد از پیروزی انقلاب، وقتی جهتگیریِ کلانِ نظام جمهوری اسلامی و وضعیت کلی و کارکردِ واقعیِ نهادهای حاکمیتی کشور را مورد بررسی قرار میدهیم، آنچه مشاهده میشود صرفاً اشکالاتِ کارکردیِ کوچک یا حتی بزرگ نیست؛ بلکه امروز تقریباً کلیهی نهادهای حاکمیتی، نه تنها راستای کلیِ حرکتشان در جهت تحقق آرمانها و مأموریتهای اصیلشان نیست، بلکه حتی به ضد فلسفهی وجودی خود تبدیل شدهاند. با شکلگیری و گسترشِ ، - دولتمان که قرار بود تبلورِ ارادهی ملی و حاکمیت مردم بر مقدراتشان باشد ساختارهای غیررسمی و غیرانتخابیِ موازی و کاهش مداومِ سهمِ دولت در تصمیمگیریهای کلان و ادارهی کشور از طرفی، و مهندسی انتخاباتها از طرف دیگر، به وضعی رسیده است که امروز دیگر نمیتوان آن را مظهر ارادهی عمومی ملتِ ایران و مجرای جاری شدن خواست ایشان در ادارهی کشور دانست؛ و طبیعتاً حتی برای ، رئیسجمهوری که برندهی انتخاباتی باشد که از دیدگاهِ مردم انتخابِ بین بد و بدتر است
9
و مردم چنین دولتی را نه از خود ، رأیدهندگانش نیز نمیتواند هیچ امیدی برای بهبود اوضاع را نمایندگی کند بلکه مقابلِ خود حس میکنند. اکنون در وضعیتی است که امیدی نمیرود ، - مجلسمان که میخواستیم خانهی ملت و عصارهی فضائلشان باشد که قانون و طرحی قوی، ملی و به نفع مردم از آن بیرون بیاید؛ مجلسی که سازوکارهای انتخابات آن به گونهای رقم خورده است که به جای شخصیتهای دلسوز و کاردان و مردمی و دغدغهمند، عمدتاً افرادِ سطحِ پایین و ناکارا و بیدغدغه که نمایندهی هیچ آرمان و اصلاحی نیستند، با هزینههای میلیاردی راهی بهارستان شده، و از فرصتِ لابیگری و بدهبستان با مسئولین دولتی و حکومتی منتفع گردند. خود به کانونِ تحمیلِ ، - قوهی قضائیهمان که آن را پناه مردم در مقابلِ متجاوزین به حقوقشان دانسته بودیم ظلم و اجحاف به مردم تبدیل شده است و امروز مردم برای شکایت و فرار از آن پناهگاهی نمییابند؛ دادگاهِ ملیای که جای شاکی و متهم در آن از اساس عوض شده و به جای آنکه مبارزهی جدی با کانونهای فاسدِ مشغول برخورد و فشارهای همهجانبه بر عدالتخواهان و فسادستیزان و ، قدرت و ثروت در دستورِ کارش باشد تهدیدکنندگانِ منافعِ آن کانونهای فاسد شده است؛ دستگاه قضائیای که قرار بود خواست ملی ایرانیان برای تاسیسِ عدالتخانه را محقق کند، اما امروز از طرفی در سطح پروندههای کلان، سوءاستفادهی گستردهی سیاسی و اقتصادی از قدرتِ قضائی را در آن شاهد هستیم، تا جایی که میتوان گفت این نهاد ملی به بازوی قضائیِ یک حزب سیاسی تبدیل شده که در پوششِ پروندههای قضایی اقدام به حذفِ رقیبانِ سیاسی یا امتیازگیری از آنها مینماید؛ و از طرف دیگر و در سطح پروندههای عمومی، ناکارامدی عظیم و گسترشِ اعمالِ نفوذهای غیرعادلانه و فسادِ روزافزون در این نهاد، چه بسیار زندگیهایی را که نابود و چه بسیار دلهایی را که از جمهوری اسلامی و زندگی و فعالیت در این کشور ناامید کرده است. - شورای نگهبانمان که قرار بود نگهبانِ استوارِ آرمانها و منافع ملیمان و مانعِ دست به دست شدنِ صوریِ مناصب بین حلقههای بستهی اشرافِ راست و چپ، و تسلط باندهای قدرت و ثروت و قوانین مدّ نظرشان بر مقدرات ملت باشد، اکنون -خواسته یا ناخواسته- خود به مانعی برای انتخاب افرادِ شایستهی مستقلِ موردِ نظرِ مردم تبدیل شده، و مولّدِ چرخههای حاکمیتیِ بسته و یارِ کمکی و نگهبانِ قدرتِ اشخاص و احزاب خاص گردیده است. - خبرگان و ائمهی جمعهای که هدایتگری جامعه و مهمترین امور کشورمان بر عهدهی آنها گذارده شده بود، اما امروز مواضع خود آنها توسط دیگران هدایت میشود، و متأسفانه تلقی عمومی این است که امروز در مسائل منطقهای و ملّی تحکیمِ برخی ناراستیها با پوشش مذهب به واسطهی برخی از ایشان صورت میگیرد؛ افرادی که به صفاتِ خبرگیِ ملت و امامتِ امت متّصف شدهاند، اما شرایط جسمی و فکریشان به گونهای است که - حتی جامعهی اصطلاحاً حزباللهی - دیگر نه تنها انتظار هیچ حرف تازه و مهمی از آنها نمیرود، بلکه جامعه درک ایشان از مسائل را پایینتر از سطحِ درکِ عمومیِ جامعه حس میکند، و هر هفته مواضع خام و عجیب برخیشان نقلِ محافل میگردد. - نهادهای بزرگ اقتصادی حکومتی که با هدفِ تسهیل در جریان یافتنِ منابعِ ملی در جهت نفع عمومی و تقویتِ مستضعفینِ جامعه تأسیس شده بودند، اما متأسقانه گام به گام از مأموریتِ اولیهی خود دور گشته، و امروز به بنگاههایی تبدیل شدهاند که نفوذِ خود در قدرت را برگ برندهی کسب و کار اقتصادی و به حاشیه بردن مردم
4
در اقتصاد قرار دادهاند؛ نهادهای ثروتمندِ متعددی که مدیریتِ اموالِ ملت در دست آنهاست، اما در تیررسِ انتخاب و حتی حسابرسی و پاسخگویی به ملت نیستند، و علیرغم داشتن سهمِ تعیینکننده در اقتصاد کشور، همواره از برعهده گرفتن مسئولیت وضع اقتصادی کشور نیز مبرّا هستند. - دستگاههای امنیتیای که به مرور بر تعداد و میزان حضور و نقششان در مدیریت حوزههای مختلف افزوده شده، به گونهای که امروز با نگاه به اموری که بدان مشغولند، گویی بیشتر از آنکه وظیفهی اصلیشان تأمین امنیت کشور تلقی شود، وظیفهشان صیانت از امنیت و ثبات و قدرتِ برخی حاکمان و جناحهای قدرت دیده میشود. علی الخصوص سازمان اطلاعات سپاه که در چند سال گذشته، بودجه و امکانات بسیار عظیم و گسترهی نفوذ بیحساب در کشور پیدا کرده و در حوزههای مختلفِ سیاسی، فکری، فرهنگی، رسانهای، اقتصادی، قضائی به عامل اختلال در امور و محدودیت و فشار به فعالان آن حوزهها تبدیل شده است. - صداوسیما و رسانههای پرتعداد و پرهزینهی دیگری که در سالهای اخیر با بودجهی حکومتی به وجود آمدهاند، اما نه در جهتِ دانشگاهِ ملی بودن قدم برمیدارند و نه صدای دغدغهها و مطالبات جامعه را منعکس میکنند؛ نه برنامههای جدی و پیرامون موضوعات مهم کشور دارند، و نه همدلی و همراهی مردمیای میانگیزند که عامل وحدت ملی گردد؛ گویی از طرفی صرفاً ابزارِ عملیاتِ روانی و مهندسیِ افکارِ عمومی برای برخی گروههای سیاسی اند، و از طرف دیگر ابزار تخدیرِ مردم و پوشاندنِ حقائق و مطالبات و مسائلِ جدیِ جامعه. - دستگاه سیاست خارجیمان که از تأمینِ حقیقیِ منافعِ کوتاهمدت و بلندمدتِ ملی و الهامبخشی و اعتلای ملتها به سرگردانی میان ذلتپذیریِ برجامی و سلطهجوییِ منطقهای رسیده است، و با این دو ، و فتح قلوب آنها به بازیگری معمولی، و حتی در ، راهبرد غلط، مفهوم جمهوری اسلامی ایران را از ایدهای نجاتبخش در جهان مواردی -مانند برجام- به پایینتر از معمولی تبدیل کرده است؛ از طرفی محبوبیت جمهوری اسلامی و ملت ایران در میان بخشهای زیادی از مردم منطقه و جهان -یعنی سرمایهی ارزشمندی که از ابتدای انقلاب جمع شده بود- را به سرعت از بین میبَرَد، و از طرف دیگر با اقداماتی که منجر به بیشتر شدنِ سیطره و نفوذ بیگانگان حتی استقلال کشور را نیز خدشهدار کرده است. ، در امور کشور در سالهای اخیر شده - بسیج عزیزمان که قرار بود محل مشارکتِ فعال و واقعیِ مردم در انقلاب بوده، و با ساختاری پایین به بالا، ضامن و ناظرِ مردمی و آرمانی ماندن حکومتمان و موتورِ محرکِ فداکار آن باشد، اما امروز نقشی ابزاری پیدا کرده و تقریباً به بخشِ پاییندستِ حزبی سیاسی و کمنسبت با مردم تبدیل شده است. تفوقِ ساختارها و نگاههای مجموعهای بینشاط، کمعمق، ضعیف، و بدون ابتکارِ ، نظامی و بالا به پایین و رویکردهای اساساً غلط، از بسیج عمل ساخته که حتی امکانِ هرگونه حرکتِ جدی و مستقلِ مردمی را به بخشهای زندهی بدنهی خود نیز نمیدهد. در واقع در شرایطی که متأسفانه از شکلگیری سندیکاها و هرگونه سازمانِ مردمنهادِ واقعی و موثر در کشور جلوگیری میگردد، بسیج نیز استحاله شده و بدین ترتیب امکانِ نقشآفرینیِ مردمی در امور کشور سلب گردیده است. - و حوزه و دانشگاهمان که نشاط علمی و بالندگی و راهگشاییِ آنها امری اساسی و ضروری برای ساختِ آیندهای بهتر برای کشور است، اما اکنون به مراکزِ خمودهی پرورشِ تکنسین تبدیل شدهاند؛ مراکزی که تقریباً شاهد هیچ نشاط و تحرکِ جدیِ فکری و راهگشایی در آنها نیستیم و چشمههای جوشان فکر و تحول را نه تنها برنمیانگیزند که خاموش میکنند؛ نهادهای علمیای که وضعشان متناسب است با فضای سیاسی کلانی که
3
در آن سوالاتِ جدیِ جامعه و بحرانهای موجود به رسمیت شناخته نمیشوند، و تفوقِ گفتمان ولایتمداری در عرصهی ، این فضا موجب شده تا افکارِ اساساً مستقل با انگهای مختلف طرد گردند؛ فضایی که نتیجهی آن و برخلافِ اولِ انقلاب- از شخصیتهای گفتمانسازی - عمومیِ شخصیتکُشی شده که امروز بعد از چهل سال که توانایی گفتگو و اقناع مردم در جهت اهداف جمهوری اسلامی را داشته باشند خالی است. وضعیت نهادهای مذکور که حاکمیتمان را میتوان متشکل از آنها و نهاد رهبری دانست، نه تنها وضعی به شدت نگرانکننده و نامتناسب با چهل سالگی انقلابمان است، بلکه مقایسهشان با وضعیت و رویکردها و راستای کلی حرکتشان در اوایل انقلاب نیز از عقبگردی جدی حکایت میکند. البته در کلیهی این نهادها افراد پاک و خدوم و ارزشمندی وجود دارند که با تعهد دینی و ملی به انجام وظائف محولهشان میپردازند، اما جهتگیریهای کلی کشور، رویکردهای کلانِ غیرمردمی و بعضاً ضدمردمی، تن ندادن به فرایندهای صحیح و مردمیِ انتخاب و ارتقا، روالها و فرهنگهای حاکمیتیِ غلط، و اختصاص یافتنِ مناصبِ مهم و کلیدی به افراد ناشایست، موجب شده است که ارادهی آن که البته روز به روز هم بیشتر به حاشیه رانده میشوند- تعیینکنندهی خروجیِ نهاییِ نهادها نباشد و حرکت -افراد خدوم کلیِ نهادهای حاکمیتی در مجموع در جهتی خلافِ جهتِ فلسفهی وجودی تشکیلشان قرار گیرد. و » مردم « نقطهی کانونیِ پیدایشِ این وضعِ ناراحتکننده و فاصلهی روزافزون آن از آرمانها را باید در تغییر نگاه به . و نسبت میان آنها جُست؛ سه عنصرِ اساسیای که امروز وضعیتِ وارونهای یافتهاند »دینی«»حکومتِ« ی که انقلاب ما قرار بود آنها را در جایگاهِ ولینعمتیِ حاکمان بنشاند و با شکوفایی استعدادهاشان » مردم « اما امروز توسط حاکمان به عنوانِ طرفِ مقابل و یک تهدید تلقی شده ،مسیر تعالی کشور و مردم را هموار کند و تلاش میگردد با رسانههای انبوه و عملیاتهای روانی، اذهان ایشان مهندسی شود، و با شیوههای مختلفِ نرم و سخت، کنترل و محدود شده یا ارادهشان سرکوب و تحقیر گردیده و از صحنهی اثرگذاری حذف شوند. و مناصبی که قرار بود ابزاری برای خدمتگزاری به خلق باشند، و امروز تقریباً به طور فراگیری »حکومت« دکانی برای خدمتگزاری به منافع حاکمان شدهاند. ای که قرار بود ضامنِ حرکتِ حکومت در مسیر خیر و صلاح عمومی باشد، و »اسلامی«و » دینی « - و پسوند . و نقدناپذیری و ایجاد حاشیهی امن برای مسئولین تبدیل شده است ، امروز خود به عاملِ اصلیِ تبعیض و برتری در این شرایط، نمیتوان صِرفِ برگزاری انتخابات در کشور را نشانگرِ تحققِ مردمسالاری و مردمی بودن حکومت دانست. چه بسا کشورهایی که در آنها برای ادارهی بخشی یا حتی همهی حاکمیت، به طور مداوم انتخابات -به معنای نامزد شدن تعدادی از افراد و فرایند ریختن رأی به صندوقها- صورت میگیرد، اما کسی آنها را مردمسالار نمیداند. شرکت تعداد زیادی از مردم در یک انتخابات نیز وقتی در یک دوگانهی اجباری و به شکلِ سلبی و تنها از ترس رأی آوردنِ رقیب و بدتر شدن وضع باشد، نمیتواند حکایتگرِ مردمی بودن و رضایت عمومی از حکومت باشد. تنها در صورتی که سازوکارهای کلانِ ادارهی یک کشور به گونهای باشد که ارادهی واقعی مردم در آن کشور حاکم گردد و حاکمان در موقعیت خدمتگزار و مجریِ خواستِ مردم و از مردم و در میان مردم باشند و گوشِ شنوایِ دغدغههاشان و دردمندِ حل مشکلاتشان، مردمسالاری را میتوان محقق دانست و امید داشت که عدالت و آزادی و استقلالِ واقعی -که همگی محتاجِ اعتمادِ عمومی و پشتوانهی مردمی اند- نیز محقق گردند.
6
در 36 حضرتعالی حتماً کاملتر و جامعتر از ما مستحضرید که اعتراضاتِ مختلفِ مردمیای که از ابتدا تا انتهای سال شهرهای مختلف و توسط اقشارِ گوناگونِ مردم جریان داشت و همدلیِ عمومِ مردمی که در این اعتراضات حضور نداشتند را نیز برانگیخته بود، اعتراضاتی متفاوت از گذشته بودند، و نحوهی شکلگیری، ترکیب جمعیتی و شعارهاشان به کلی رنگ و بوی دیگری داشته و از ناامیدیِ گستردهای خبر میدادند. تقلیل دادن این ناامیدی به مشکلات معیشتی، یا رفع و یا تقویت فضای پلیسی، یا از طریق واریز ، رجوع کردنشان از طریق محدود کردن شبکههای اجتماعی در فضای مجازی کردن مقدار ناچیزی پول به حساب اقشاری از مردم، نه تنها راه حل نبوده، بلکه عمدتاً اثر عکس خواهد داشت . این ناامیدی و احساسِ مردم -خصوصاً نسل جوان- مبنی بر نداشتنِ آیندهای بِسامان و افقِ روشنِ پیشِرو، که اعتراضات صورتی از آن را به نمایش گذاشت، زنگ خطرِ هولناکِ فروپاشی اجتماعی ایران را به صدا در آورده است. 36مردمی سال این ناامیدیِ عمیق و احساسِ تبعیضِ شدید و دلزدگی از زندگی در این کشور و ذیل سازوکارهای حاکمیتی موجود، گاهی در افزایش آمارِ خودکشی و فحشا و دزدی، یا پناه بردن به اعتیاد و مهاجرت به خارج از کشور خود را نشان میدهد، گاهی گاهی در متمرکز شدن تلاشها و توسل به انواع ، در کنارهگیری و بیتفاوتی نسبت به عرصهی سیاسی و سرنوشت کشور دوز و کلک برای وصل شدن به گوشهای از سفرهی حاکمان و باندهای قدرت و ثروت، و گاهی در روی آوردن به بیگانه و دوری گزیدن کلی از همهی ارزشهای موردِ ادعای حاکمیت؛ ارزشهایی که طبعاً هیچ ایرانیای نمیتواند در موقعیت عادی خود را مقابل همهی آنها قرار دهد. پیوستگی این مسائل و مشکلات با هم، و ریشهی آنها را باید بادقت مورد شناخت قرار داد و تلاشها را متوجه درمان آن نمود. معنای برخی اعتراضات و دغدغهای که در پسِ ظاهرِ آنها نهفته است را باید همراهانه دید و شنید. حتی در موضوعی مانند اعتراضات سال گذشته به قانون الزامی بودن حجاب در معابر عمومی، باید آزردگیِ شدید جامعه از ظاهرگرایی و تبدیل شدن موضوعِ حجاب و پوشش زنان به عامل پوشاندنِ تهی شدنِ روزافزونِ حکومت از آرمانهای اصیلِ دینی و ملی را ملاحظه نمود. تبعاتِ عدم وجود تصویری روشن از آینده و تهی شدن جمهوری اسلامی از معنا و فضای آرمانیای که ارزش هزینه دادن داشته باشد را در فرهنگ سیاسی حاکم بر مسئولین کشور نیز میتوان به وضوح مشاهده و پیگیری نمود. فرهنگ اشرافیِ قضایایی مانند حقوقهای نجومی و املاک نجومی که تنها ، حاکم و قطع شدنِ تقریباً کاملِ ارتباطِ مسئولین با مردم ملوّن، بیآرمان، ، گوشهای کوچک از وضعیت و دغدغههای اصلی حاکمان را به نمایش گذاردند، و رشد کردن افراد کوچک جملگی خبر از این میدهند که برخلاف شعارهای موجود، جملهی ، بلهقربانگو و فرصتطلب در ساختار سیاسی کشور . گزارهای قطعی و جا افتاده است ، در میان عمدهی مسئولین ردهبالای کشور »خبری نیست!«پرطنینِ که مورد توجه ویژهی حضرتعالی است- نیز اثرات این ناامیدی به جد قابل - همچنین در فضای به اصطلاح حزباللهی نه هیچ تحرک بانشاط و جدیای را شاهد هستیم، و نه چهرهها و ، مشاهده است؛ به طوری که امروز در این فضا شخصیتهای قابل توجه و جریانساز را. با هدایتِ حاکمیت و متناسب با وضعِ پدیدآمده، جوانان حزباللهی از وضعیتِ مسئولیتپذیری نسبت به جامعه و فکر کردنِ عمیق به کلیتِ مسیر انقلاب -که لازمهی هر حرکتِ روبهجلویی است- دور، و به پیچ و مهرههایی که وظیفهی حفظ بقای فیزیکی نظام و ارتقای معنوی خود را دارند تبدیل شدهاند، و خلأ حیاتِ آرمانیِ موجود نیز با پناه بردن به مناسکی جبران میشود که از حالت ناب و مسئولیتزا خارج شدهاند، و نقش ارضا و تخدیرِ فردِ دورمانده از وضعیتِ واقعی جامعه را پیدا کردهاند. علت اصلیِ دچار شدن اقشارِ فداکارِ دوستدارِ انقلاب به این
1
وضع را باید ضعف جمهوری اسلامی در امیدآفرینیِ حقیقی و جاری نبودنِ گفتارِ سیاسیِ زنده و امیدبخش و متناسب با واقعیتهای جامعه در سطح کشور دانست. نفسِ وجود آنها ، هرچند جدی و درهمتنیدهاند و وضعِ بغرنجی پیدا کردهاند، اما مسئلهی اصلی ،این مشکلات و معضلات نیست؛ بلکه مسئلهی اصلی این است که در این وضعیت، مدیریت کلان و روندِ کلیِ ادارهی کشور در کدام جهت قرار گرفته است؟ آیا در جهت ارادهای جدی برای بر هم زدنِ این وضع و مقابلهی ریشهای با این مشکلات است؟ یا در جهت کور کردن نقاطِ امیدِ اصلیِ اصلاحِ وضعیت؟ البته سخت بودنِ کشورداری و فائق آمدن بر معضلاتِ عدیدهی پیشِ رویِ آن، برای هر فردِ منصفی که حتی تجربهی ادارهی مجموعهای کوچک را داشته باشد، امری غیرقابل تردید است؛ اما مشاهدهی اینکه در شرایط نامطلوب و وارونهی فعلی، اقدامات بخشهای مختلفِ حاکمیت در جهتی دقیقاً خلافِ جهتِ حلِ مشکلات سازماندهی شده است، یعنی در جهتِ حذف راه حلها و آخرین نقاط مورد اعتماد مردم و دارای انگیزه و برنامه و توانِ بسیج عمومی برای آغازِ اصلاحاتِ نگرانی برای آیندهی کشور را وارد مرحله و مرتبهی جدیدی کرده است. ،سراسری در مهمترین موضوع در این زمینه، در شرایطی که دکتر احمدینژاد منادیِ اصلیِ مطالبات مردم در میان نخبگانِ سیاسیِ مطرحِ کشور بود، و شعلههای امید برای امکان اصلاحاتِ اساسی درونِ ساختار جمهوری اسلامی را برای مردم زنده نگه 31 راه سومی را میانِ تن دادن به نظمِ باطلِ موجود یا بر هم زدنِ اساسِ نظم برآمده از انقلاب 36داشته بود، و در سال و پشت کردن به کلیتِ مسیرِ انقلاب اسلامی گشوده بود، حذف وی از صحنهی سیاسی کشور به هر طریق ممکن در دستور کار قرار گرفت. اگر در بادی امر، احتمالی مبنی بر حقوقی و قضائی بودنِ برخوردها با نزدیکان ایشان داده میشد، مشاهدهی روند رسیدگیِ قضائی و بازداشتهای غیرانسانی، مواضعِ سیاسی و سستِ مسئولین قضائی، اصرار عجیب بر علنی نشدن دادگاه متهمین بر خلاف درخواست خودشان، انتشار احکام سنگین برای اتهاماتی که معلوم شد چیزی جز سال جوسازیِ سنگین 6 اجرای مصوبات دولت و روالهای اجرایی معمول نبود -در شرایطی که انتظار میرفت که بعد از از کوهی از فسادهای مختلف رونمایی گردد!-، گسترش دامنهی بازداشتهای بیدلیل به جوانانِ حامی و تهدید و ارعاب طرفداران ایشان، و... تردیدی باقی نگذاشته است که این اقداماتِ در پوششِ قضائی، تلاشِ همهجانبه برای تحت فشار گذاشتن و نهایتاً حذف شخصیت مستقل و مردمیای است که گویا از نگاه هر دو جناحِ موجود در حاکمیت، مانع اصلیِ تحقق سناریوهای آنها برای آیندهی ایران تلقی میشود. از این رو، مسئلهی حذفِ آقای احمدی نژاد و خط فکریمدیریتی ایشان از صحنهی سیاسی کشور، نه صرفاً به عنوان یک ظلم بزرگ، بلکه به عنوان تصمیمی مهم بر بستن آخرین روزنههای امید برای اتخاذ راه اصلاحات اساسی و برگرداندن حکومت به مردم فهم خواهد شد؛ و حذفِ نمایندهی در صحنهی این مسیر و صدای شاخصِ فریادزننده و پیگیر آرمانهای مردم ایران، پیامی مهیب برای جامعه و نارضایتیهای شدید و بهحقِ موجود و راههای ممکنِ به نتیجه رساندنِ آن خواهد داشت. طبیعتاً موضوع به هیچ وجه بحث علاقهای شخصی یا صِرفِ طرفداری سیاسی از یک شخص نیست، بلکه موضوعِ مهمی که تلاش برای حذف جریانِ ایشان را به یک موضوعِ ملی و سرنوشتساز در آیندهی نزدیک کشورمان تبدیل میکند، موقعیت ایشان در صحنهی کلان سیاست امروز ایران و معنای مهم حذفِ به هر طریقِ ممکنِ نمایندهی این مطالبات مردمی است.
8
سالی مهم و سرنوشتساز برای انقلاب چهل سالهی ماست؛ چراکه کشور مسیری را پیموده 1931 به نظر میرسد سال و امروز در شرایطی قرار دارد که دو راه بیشتر برای آن باقی نمانده است؛ دو راهی که پس از چهل سال به مرحلهی بلوغ شاهد جدالی تعیینکننده برای قرار گرفتنِ ، و تقابل نهایی خود رسیدهاند و امروز مردم و همهی نیروهای سیاسی موجود و البته تصمیمگیر نهایی در این دوراهی سرنوشت ساز به طور قطع حضرتعالی ، قطعیِ کشور در یکی از این دو ریل هستند هستید. به این وضعیتِ وارونه رسمیت داده شده و همین امکانِ اندک مردم در حاکمیت بر 31راه اول این است که در سال سرنوشت خویش نیز از آنها گرفته شود و با محفلی کردنِ انتخابِ حاکمان و تشدیدِ روندِ سیاستزدایی از جامعه، کشور رسماً به ملکِ طلقِ حلقههای بسته و عدهای معدود تبدیل گردد. هر دو جناحی که بخشهای مختلف حاکمیت را در اختیار دارند، در لزوم تحقق این مسیر متفقالقول اند، هرچند در مهرهها و روالها و طرحها و تغییرات قانونیای که برای تحقق خواستهشان لازم است، در حال جنگ قدرت با یکدیگر هستند؛ طرحها و تغییرات پیشنهادیای که نقطهی مشترکشان تثبیتِ نهاییِ بازگشت از مسیر انقلاب اسلامی و به بلوغ رساندنِ رویکرد ضدمردمی موجود و وخیمتر کردن وضع فعلی است. راه دوم که البته با توجه به مقاومت شدیدِ هیئت حاکمه و کانونهای درهم تنیدهی قدرت و ثروت، نیازمند عزم و ارادهای است، با محوریت رویکردِ بازگرداندنِ 31 محکم است، آغاز اصلاحات اساسی و انقلابگونه در وضعیت فعلی کشور در سال حکومت به مردم، و رفع وارونگیهای بنیادینِ رویکردی و عملکردی و نهادیِ موجود. آنچه در این میان اساسی است، اصل اتخاذ این تصمیم بزرگ و باز کردنِ فضا برای تحققِ آن است، وگرنه راهکارهای خوبِ بسیاری در این مسیر قطعاً توسط برخی نخبگان، به خصوص دکتر احمدی نژاد، مطرح گردیده است، و 36 وجود دارد که برخی از آنها نیز در سال با توجه به همراهیِ عمومِ مردم و نخبگانِ حقیقیِ ملت با این مسیر، به طور قطع در صورت تغییر رویکردِ عمومی و باز شدن فضا، این ابتکارات و راهکارها با مشارکت عموم نخبگان به بالندگی بیشتر نیز خواهد رسید. و ،بدون شک در صورت به رسمیت شناخته شدن بحران جدی موجود، و باز شدن فضای کشور برای مشارکت عمومی برداشته شدن گامهای اولیه برای تغییرات در لایهی سران قوا و حاکم شدن ارادهی واقعی مردم در این دستگاهها، و ایجاد اعتماد عمومی و امید حقیقی برای برداشته شدن گامهای مهمتر و عمیقترِ اصلاحاتِ لازم، و به نقطهی درست برگرداندنِ جای شاکی و متهم در نظام، همراهی عمومیای که پشتوانهی این تصمیم شما خواهد شد، سدّ همهی مشکلات را خواهد شکست. برای پیشبرد آرمانهای حقیقی خود و شکستن موانع موجود بر سرِ راهِ آنها، باتجربهتر و 31 بیتردید ملت ایران در سال آنها را از ، است، و به همت عمومِ مردم و افراد شایستهی این ملت که روالهای موجود 31 آگاهتر و مصممتر از سال مرکزیتِ تصمیمگیری و مدیریتِ کشور دور نگه داشته است، و جوانانی که در صورت حاکم شدن فضای صدق و صفا از هیچ فداکاریای دریغ نخواهند کرد، هیچ نگرانی جدیای نسبت به موفقیت اصلاحات اساسی نباید داشت. همچنین بر هم خوردن ثباتِ کشور در صورتِ انتخابِ این مسیر نیز چیزی جز القاءِ دشمنانِ داخلی و خارجیِ ملت ایران نیست؛ بلکه به عکس، گام نگذاردن در این مسیر و تداوم روند فعلی، آن چیزی است که راه تسلطِ مستکبرین خارجی و داخلی بر کشور را هموار میکند.
3
هرچند این نامه طولانی شد، اما وظیفهی خود دانستیم به عنوان فرزندان کوچکِ این ملت و دلبستگان آرمانهای انقلاب، دلالتهای مهیبِ ، ابعاد مختلفِ ناامیدیِ موجود در جامعه ، صادقانه تصویر خود از وضعیت ناگوار و وارونهی امروزِ کشور برخوردِ حذفیِ حاکمیت با خط فکریِ دکتر احمدینژاد در این صحنه، دوراهیِ مهمی که امروز پیشِ رویِ نظام وجود دارد، چشمانتظاریِ موجود برای اتخاذ تصمیمی اساسی از جانب شما، و امید و آمادگیِ کامل خود و ملت برای همراهی در مسیر اصلاحاتِ حقیقی را به عرض حضرتعالی برسانیم. امید که با توقفِ هر چه زودترِ روالِ فعلی و اقداماتی که در جهت کور کردنِ آخرین روزنه های امیدِ ملت است، راهِ پیگیریِ جدیِ آرمانهای مردم ایران در ساختار جمهوری اسلامی باز گردد. إِنَّهُ لَا یَیْأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِلَّا الْقَوْمُ الْکَافِرُونَ. 1931 فروردین ، با آرزوی توفیق الهی اسامی و مشخصات امضاکنندگان این نامه به پیوست تقدیم گردیده است.
11
فهرست اسامی امضاکنندگان نامه: - محمد یلماز، کارشناسی ارشد فلسفه علم دانشگاه امیرکبیر، مسئول بسیج سابق دانشگاه امیرکبیر، دبیر سابق انجمن 1 علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر، مسئول سابق قرارگاه شهید باقری سازمان بسیج دانشجویی. - س ید محمد جواد زمانیان، دانش جو ی کارش ناس ی ارش د مهندس ی مکانیک دانشگاه تهران، جانشین سابق بسیج 2 دانش جو یی دانش گاه ص نعت ی اصفهان، معاون سیاسی سابق بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران، مولف پیرامون اهداف راهبردی ایالات متحده از مذاکرات هسته ای و برجام. »هلی برن از پشت میز«کتاب فعال س ابق بسیج ، - دکتر محمد حس ین بادامچی، دکتری جامعه ش ناس ی پژوهش گاه فرهنگ و اند یش ه اس لام ی 3 دانش جویی دانش گاه ش ریف، دارنده مدال نقره المپیاد فیزیک، عض و س ابق ش ورای علمی گروه فرهنگپژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی. وکیل ، - دکتر حس ین اس ماع یلی، دکتری حقوق خصوصی، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی 4 پایه یک دادگستری. - مص طفی پورخس روانی، دانشجویی سال اخر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسئول سابق بسیج دانشجویی 5 دانشگاه علوم پزشکی شیراز - دکتر علی محتش م ی، دکترای س یاستگذاری عمومی، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی 6 یزد. . - علی حسن زاده، کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر 7 عضو موسس گروه ، - حجت الاس لام حس ین وظیفه عالی، کارش ناس ی مهندس ی ص نا یع دانشگاه صنعتی اصفهان 8 82 طلبه حوزه علمیه قم از سال ، فرهنگی اشراق دانشگاه صنعتی اصفهان، عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان سطح سه عرفان اسلامی و گرایش اجتماعی، عضو موسس و سابق موسسه ، اتمام س طح دو فقه و اص ول ،تاکنون . مدرس حوزه دانشجویی دانشگاه شریف و تهران ،فتوت - رضا پیامی، کارشناس علوم مهندسی دانشگاه تهران و طلبهی حوزه، معاون فرهنگی و عضو سابق شورای مرکزی 9 بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران. کارشناسی مهندسی برق دانشگاه شریف، دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه شریف، مسئول ، - محمد امین سرخی 11 سابق مرکز مطالعات اقتصادی و عضو سابق شورای مرکزی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف . - علی نورایی، دکتری علوم سیاسی، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد 11
11
- حامد رحمانیان، دانش جو ی کارش ناس ی ارش د مهندس ی مکانیک دانشگاه تهران، مسئول سابق بسیج دانشجویی 12 دانشگاه صنعتی اصفهان. - حجت الاس لام س ید مصطفی موسوی، طلبه سطح سه حوزه علمیه قم، عضو هیات موسس و عضو سابق شورای 13 عض و س ابق ش ورا ی مرکزی و تبیین مواض ع بس یج دانشجویی ، مرکزی و نظارت جنبش عدالتخواه دانش جو یی دانشگاه صنعتی شریف. - حجت الاسلام علی اکبر بهرامی، حوزه علمیه قم، استاد حوزه و دانشگاه. 14 . - صادق آقاجری، کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه امیرکبیر، دبیر سیاسی سابق دفتر تحکیم وحدت 15 - علی فربد، فوق دکترا جراحی عمومی و لاپاروس کوپ ی علوم پزش ک ی ایران، مس وول علم ی بسیج دانشجویی و نفر 16 برتر علمی بسیج دانشجویی کشوری. - محمدرضا افشار، کارشناسی برق قدرت دانشگاه شهید عباسپور، مسئول سابق بسیج دانشگاه شهید عباسپور 17 - محمدمهدی رفیعی، طلبه حوزه مشکات، فارغ التحصیل دانشگاههای امیرکبیر و شریف، دبیر سابق انجمن اسلامی 18 دانشجویان دانشگاه امیرکبیر. دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه علم دانشگاه شریف، فارغ التحصیل کارشناسی فیزیک دانشگاه ، - مهدی طهماسبی 19 شریف، عضو سابق شورای تحلیل و بررسی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شریف، عضو سابق ، - علی اللهیاری، کارش ناس ی ارشد فلسفه علم، مسئول سیاسی سابق بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر 21 شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی. : - حجه الاسلام دکتر داوود عرفانیفر، تحصیلات دانشگاهی دکترای حرفه ای (پزشکی عمومی)، تحصیلات حوزوی 21 مدرس حوزه و دانشگاه و فعال فرهنگی. ، سطح سه حوزه تخصصی کلام دانشگاه شیراز، دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان ، - احمد س ع یدی، دانش آموخته کارش ناس ی مهندسی متالوژی 22 دانشگاه شیراز. - س ید علیرض ا ش ب یری، دانش جو ی کارش ناس ی ارشد مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مسئول سابق بسیج 23 دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان. . - سید امیر رضوی، کارشناسی برق دانشگاه شهید عباسپور، جانشین سابق بسیج دانشجویی دانشگاه شهید عباسپور 24 . - ابوالفضل دانش، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، جانشین سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران 25
12
- مصطفی ایرانمنش، کارشناسی ارشد فلسفه غرب، طلبه حوزه علمیه، عضو اسبق شورای مرکزی جنبش عدالتخواه و 26 بس یج دانشجویی دانشگاه تهران، مسئول سابق حرکت طلاب عدالتخواه، مسئول دانشجویی مرکز راهبردی جبهه فکری انقلاب. دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان ، - عطاالله اسکندری، دکترای عمومی پزشکی 27 (دفتر تحکیم وحدت). - مص طف ی نمازیان، فارغ التحص یل کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی دانشگاه شیراز، هیات موسس و دبیر سابق 28 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز. . - جواد خرازی، کارشناسی مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیر، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر 29 مسئول اسبق واحد سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کل کشور ، - دکتر حسن ضیافتی کافی 31 چین، استادیار دانشگاه شهید بهشتی BLCU - دکتر محمد کدخدایی، دکترای ادبیات تطبیقی و ادبیات جهانی دانشگاه 31 تهران. عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه ، فلوشیپ سم شناسی بالینی ، - حمید اولیائی، متخص ص پزشک ی قانونی 32 یزد . - دکتر اکبر جباری، دکترای فلسفه از دانشگاه میسور هند، نویسنده، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه فلسفه و عرفان 33 دانش گاه س یستان و بلوچستان، دبیر اسبق جامعه اسلامی ، - مهدی ابراهیمی، کارش ناس ی ارش د مهندس ی ش یمی 34 دانش جو یان دانش گاه ص نعت ی سهند، دبیر اسبق هیئت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، کارشناس سابق نهاد رهبری دانشگاه سیستان و بلوچستان. - فرش ته بتوئ ی، دکترای پزش ک ی عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مسئول سابق واحد خواهران اتحادیه جامعه 35 اسلامی دانشجویان. . - امیرحسین گلزاری، دانشجوی کارشناسی صنایع دانشگاه خواجه نصیر، جانشین اسبق بسیج دانشگاه خواجه نصیر 36 - محمدحس ین هوش مند، دانش جو ی ارش د ص نا یع دانش گاه خوارزم ی، دبیر س ابق انجمن اسلام ی دانشگاه صنعتی 37 امیرکبیر. - س یدرض ی کریمیآکندی، دانش جو ی دکتری بیوس یستم دانشگاه تهران، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشکده 38 کش اورزی دانش گاههای ش هیدباهنر و تربیت مدرس تهران و عض و س ابق ش ورای مرکزی بس یج دانش جویی پردیسابوریحان دانشگاهتهران.
19
- حجت الاس لام فرش اد توس ل ی، کارش ناس ی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی اصفهان، طلبه سطح حوزه علمیه 39 اصفهان.مدرسه علمیه ولی عصر (عج الله تعالی فرجه)، مسئول کمیسیون فرهنگی جامعه اسلامی دانشگاه صنعتی ، امام جماعت و مدیرمسئول و مسئول پایگاه بسیج مجموعه فرهنگی مسجدالامام در سالهای 81اصفهان در سال 33. - حمیدرض ا ش اداب ک یا، کارش ناس ی ارشد مدیریت دانشگاه تهران، مسئول سابق علمی بسیج دانشجویی امیرکبیر، 41 عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی. مقام دوم کشوری در مسابقات رباتیک نادکو - دکتر حمیدرض ا عس کر ی، کارش ناس ی مهندسی کامپیوتر امیر کبیر، ارشد مدیریت اجرایی دانشگاه تهران، دکتری 41 مدیریت تکنولوژی تهران مرکز، مسول سیاسی سابق بسیج داشگاه امیرکبیر - س ید هادی مص طفو ی، کارش ناس مهندس ی ش یمی دانش گاه ص نعت ی س هند تبر یز، دبیر س ابق جامعه اسلامی 42 دانشجویان دانشگاه سهند. - حامد کاظم زاده اص طهباناتی، دانش جوی مهندس ی ص نایع دانش گاه ص نعتی اص فهان، دبیر مجمع دانش جویان 43 عدالتخواه (آرمان) دانشگاه صنعتی اصفهان. فوق لیسانس اقتصاد دانشگاه تهران، مسئول ، - جمال هادیان، لیس انس مهندس ی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر 44 سابق سیاسی و جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر. - محمد محس ن نداف، کارش ناس مهندس ی نرم افزار دانش گاه ش ر یف، دانش جو ی کارشناسی ارشد جامعه شناسی 45 دانش گاه تهران، مس ئول رسانه و نشر یه بسیج دانشگاه شریف، نماینده نشریات دانشجویی در کمیته ناظر دانشگاه شریف. - حجت الاسلام سیدکاظم موسوی طهرانی، طلبه سطح دو حوزه علمیه، مدرس ادیان و فرق، مسئول حوزه نمایندگی 46 . بسیج کارخانجات استان تهران 486 ولی فقیه در حوزه فرمانده تیپ زمان جنگ، رئیس س تاد مردمی حجه الاس لام رئیسی ، - احمد خورش یدی، س ردار بازنش س ته س پاه 47 . ، دبیر کل جمعیت خدمتگزاران 36درانتخابات فعال سابق بسیج دانشجویی امیرکبیر، مدال برنز ، - حامد قزوینی، دانشجوی دکتری فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی 48 المپیاد فیزیک. - علیرضا آرویش، کارشناسی ارشد معماری، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد، فعال سیاسی. 49 - س جاد فراهان،، دانش جو ی دکترای محیط زیس ت تکامل دانش گاه خرونینگن هلند، سابقه فعالیت در حوزه محیط 51 زیس ت در دانش گاه مونس تر آلمان، عضو انجمن دریاچه شناسان المان و عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و شیلات تهران.
14
مسئول سیاسی سابق بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی ، - امیرحس ین یوس ف ی، کارش ناس ی عمران دانشگاه امیرکبیر 51 امیرکبیر. ارشد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی ، شورای مرکزی و معاون علمی اسبق بسیج دانشگاه ، - هاجر اخشیک 52 شورای مرکزی جبهه فکری ، مسئول سابق بخش خواهران جبهه فکری انقلاب اسلامی ،علامه و جنش عدالتخواه فرهنگی انقلاب . - محمدحسن جوادی، کارشناسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی دانشجویان 53 - جلال پورحس ینی، کارش ناس ی ارش د مهندس ی مکانیک دانش گاه ص نعت ی اص فهان، معاون سیاسی سابق بسیج 54 دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان - حامد اس ماع یلی، دانش جو ی کارش ناس ی ارش د مهندس ی صنایع، مسئول سیاسی سابق بسیج دانشجویی دانشگاه 55 امیرکبیر. کارشناسی مهندسی مکانیک ، عضو سابق شورای مرکزی جنبش عدالتخواه ، - هادی مسعودی 56 دانش گاه علوم پزش کی قزوین، دبیر فعالیتهای قرآن و ، )، هماتولوژی PhD( - مهدی زاهدپناه، دکترای تخص ص ی 57 عترت. ، جانشین کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام ، - اس ماع یل مداحی، معاون اسبق بازرسی وزارت دفاع 58 فرمانده جنگ در کردستان و سردار بازنشسته. - امیر مهدی زاده، کارش ناس ی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشکده نفت 59 دانشگاه امیرکبیر - احمد رض وان ی، کارش ناس ی مهندس ی صنایع، دبیر سابق تشکل دانشجویی آرمان دانشگاه صنعتی اصفهان، عضو 61 کانون تحلیل و بررسی سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان. فعال رسانهای ، - مائده تدینی، عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی 61 دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه ، - هوتن ستایش فر، مکانیک دانشگاه صنعتی شریف 62 شریف، سردبیر سابق نشریه صدف - محمدشریف قیصری، دانشجوی ارشد مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی، عضو سابق شورای بسیج امیرکبیر، مولف 63 .»برجام دروازه نفوذ«کتاب - س پهر آذرش ب، فارغ التحص یل کارش ناس ی ارشد مهندسی نساجی دانشگاه امیر کبیر، معاونت سیاسی سابق بسیج 64 دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان
13
- محمدحس ین حس ینیان، کارش ناس ارش د معارف قرآن، دانش گاه خوارزم ی، مس ئول سابق حوزه بس یج دانشجویی 65 دانشگاه خوارزمی - محمدحس ین گمار، کارشناسی مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت، معاون فرهنگی سابق بسیج دانشجویی علم و 66 صنعت ایران. - محمدرضا عزیزمحمدی واعظ، مهندسی شهرسازی دانشگاه آزاد قزوین، دبیر کل جامعه اسلامی دانشگاههای آزاد 67 قزوین و مدیر مسئول ماهنامه سوم خرداد. . - غدیر نبیزاده، دانشجوی دکتری روابط بینالملل، دانشگاه آزاد تهران مرکز، مترجم و مولف کتاب 68 . - مهدی نوروزی، دکتری فلسفه تعلیم و تربیت، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور اراک 69 - محمد هادی طاهری، کارش ناس ارش د مهندس ی مکانیک، معاون علمی س ابق بس یج دانشجویی دانشگاه علم و 71 صنعت. - محمدکاظم ارشد، کارشناسی نرم افزار دانشکده فنی شهید شمسی پور، کارشناسی ارشد ادیان و عرفان دانشگاه آزاد 71 تهران شمال، مسئول سابق واحد تحلیل و بررسی بسیج دانشجویی شهید شمسی پور. - فرش اد جل یلی مص یر، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مسئول امور فرهنگی انجمن اسلامی دانشجویان 72 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان. - منص ور عس گری، دانش جوی دکتری عمران مدیریت س اخت، فعال فرهنگی و عض و هیات ماسس کانون جنات 73 اصفهان، فعال بسیج، مدرس دانشگاه، عضو هیات محبان الحسین (ع.) . استاد دانشگاه بوعلی همدان ، - سیدحسن موسوی 74 - محمد قادری، دانش جو ی ارش د مد یریت ش هر ی دانش گاه تهران، عض و س ابق شورا ی مرکزی جنبش عدالتخواه 75 دانشگاه تهران. - مجید اس ماع یل زاده، کارش ناس ارش د ارتباطات دانش گاه امام ص ادق، عضو سابق بس یج دانشجویی دانشگاه امام 76 صادق و جنبش دانشجویان جهان اسلام. . - حسین کلانتری، کارشناسی صنایع شریف، عضو سابق شورای مرکزی بسیج شریف 77 - محمد اس کندر ی، لیس انس مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان، عضو شورای مرکزی تشکل آرمان دانشگاه 78 ص نعت ی اص فهان (اتحاد یه عدالتخواه دانش جو یی)، مربی و معاون و پشتیبان سابق پایگاه های فرهنگی ولیعصر و عضو بسیج پایگاه مقاومت محمدی کاشانی. ، شهید خلیلی
16
- مهدی امینی کهریزسنگی، دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر، مسئول سابق بسیج دانشکده 79 فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر، مدیرعامل شرکت پردازش ابری امیرکبیر. خارج فقه و اصول حوزه ، کارش ناسی ارشد فلسفه و کلام دانشگاه ادیان و مذاهب ، - حجت الاس لام مهدی حیدری 81 قم، عضو فعال بسبج دانشگاه تهران(پردیس فارابی)، مبلغ دینی. - محمدحسین حیدرزاده، دکترای مهندسی بیوتکنولوژی، صنعتی نوشیروانی بابل، فعال سیاسی. 81 - مهرداد اش تر ی، فوق لیسانس مهندسی عمران گرایش سازه از دانشگاه پیام نور تهران شمال، فرمانده سابق پایگاه 82 شهید باهنر بسیج دانشجویی پیام نور زنجان. - سعید آرزومند، دانشجوی دکتری مهندسی کامپیوتر، دانشگاه تورنتو کانادا، فعال سیاسی 83 - س ه یل ش مس ناتر ی، کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی، معاونت سابق روابط عمومی و طرح و برنامه حوزه 84 بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فقه و ، - محمدرضا مهاجری، دانشجوی دکتری فقه و حقوق دانشگاه مذاهب اسلامی 85 حقوق دانشگاه امام صادق(ع). - ابراهیم محمدی، کارشناسی ارشد، مهندسی مواد، دانشگاه تهران، عضو سابق شورای مرکزی و شورای علمی بسیج 86 دانشجویی دانشکده های فنی دانشگاه تهران، عضو سابق کانون دانش پژوهان نخبه. - محمدحس ین قنبری مهارلو، کارش ناس ی بیوتکنولوژی دانش گاه تهران، عض و س ابق ش ورا ی تبیین مواضع بسیج 87 دانشجویی دانشگاه تهران. - علی میرزایی، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر، عضو سابق شورای مرکزی بسیج دانشگاه 88 صنعتی امیرکبیر. دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، - دکترعلی فهیمی، رزیدنت سال چهار گوش و حلق و بینی 89 عضو بسیج دانشجویی ، - حمید حاجیان، لیسانس مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد قزوین، نفر اول مسابقات تفسیر قرآن 91 فعال سیاسی ، دانشگاه آزاد قزوین - امین پاداش، دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه شهید بهشتی، فعال دانشجویی 91 - محمد کاظم داودی، دانش جو ی کارش ناس ی ارشد مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مسئول سابق بررسی و 92 تحلیل سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان - فاطمه مومنی، لیس انس حوزه علمیه، مش اور و مس ول فرهنگ ی دفتر امام جمعه، مفسر و مربی قرآن، مسول ستاد 93 شورایار ، نخبه فعال سپاه، پژوهشگر نمونه در جشنواره علامه حلی ، عتبات عالیات در بخش بانوان، مشاور مذهبی
11
- بهنام نورمحمدی، دانشجوی کارشناسی هوافضا شریف، دبیر اجرایی انجمن مستقل دانشگاه صنعتی شریف 94 - مجتبی احمدیان، کارشناس ارشد مدیریت دانشگاه فردوسی، عضو سابق شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان 95 - زینب طلائیان، دکترای عمومی داروس از ی. دانش گاه علوم پزش ک ی تهران، مس ئول س ابق واحد خواهران بسیج 96 دانشجویی دانشکده داروسازی. - سیدعلی تقیزاده، دانشجوی دکتری مهندسی عمران راه و ترابری دانشگاه سمنان، عضو فعال بسیج 97 - حس ن قربان ی، کارشناسی ارشد مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران، جانشین سابق مسئول بسیج دانشجویی 98 دانشگاه علم و صنعت ایران - محمدرض ا ا یلدر آبادی، کارش نا س ارش د علوم ارتباطات، فعال سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، عضو هیات امناء چند 99 بسیجی فعال، ، هیات مذهبی ش هر مش هد، ناظر بر انتخابات ریاس ت جمهوری و مجلس از طرف ش ورای نگهبان مشاور رییس سابق سازمان بهزیستی کشور، مشاور رییس سابق جمعیت هلال احمر کشور - احمد منصوری، دانشجوی دکتری ادیان، جانباز، فعال فرهنگی 111 - زینب کاظمی، کارش ناس ی فیزیک، دانش گاه ص نعت ی خواجه نص یر، معاون س یاس ی س ابق خواهران بس یج 111 فعال ، فرمانده سابق پایگاه خواهران در بسیج محلات، فعالیت در بحث تبلیغی اسلام به زبان انگلیسی ، دانش جو یی در حوزه دانشجویی - جواد کرمانی، فوق لیس انس مهندس ی برق، عض و س ابق ش ورا ی مرکزی و مس ئول بسیج دانشکده برق و 112 کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر استاد حوزه شیراز ، عضو بسیج طلاب ، حوزه 9سطح ، - حجة الاسلام محسن تقوی 113 دبیر س ابق شورا ی تبیین ، - محمد مهدی میرزایی پور، کارش ناس ارش د فناور ی اطلاعات از دانش گاه ام یرکبیر 114 مواضع بسیجهای دانشجویی دانشگاههای تهران، مسوول سابق سیاسی بسیج دانشگاه امیرکبیر. - محمد میرزاطبیبی، ارش د ارتباطات از دانش گاه ص دا و س یما، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه سوره و 115 فعال سیاسی رسانه ای (روزنامه نگار) - حجهالاسلام غلامرضا شاه حسینی، طلبه درس خارج فقه و اصول، استاد حوزه و دانشگاه 116 - علیرضا نوربالا، کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار، مسئول سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد 117 شورای مرکزی بسیج مدرسه عالی ، - محمد س جاد صلاح ی ،کارشناسی ارشد فلسفه علوم اجتماعی از باقرالعلوم 118 شهید مطهری، مدیر پژوهش علم دینی در موسسه اشراق
18
دانشگاه آزاد لارستان، فعال انجمن اسلامی دانشجویان ، - محمدصالح مقدسی، کارشناسی ارشد مهندسی عمران 119 عضو شورای مرکزی دانشجویی حزب ماتلفه اسلامی فارس، دبیر جبهه حامیان ، مس تقل، فعال بس یج دانشجویی ولایت فارس، عضو سابق شورای مرکزی حزب ماتلفه اسلامی فارس، سردبیر نشریه آفتاب شیراز، سرپرست دفتر نمایندگی خبرگزاری موج در فارس، عضویت در هیئت مدیره خانه مطبوعات استان فارس یک دوره، روزنامه نگار و خبرنگار در رسانه های مختلف - خض ر ش مس ی، دکتری تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، فرماندهی 111 دس ته یکم گردان بیت المقدس حوزه مقاومت بس یج رسول اکرم (ص) میرآباد، مسئول اداری و پشتیبانی؛ مسئول مسئول نیروی انسانی پایگاه بسیج، عضو هیئت نظارت شورای نگهبان در شهرستان سردشت ، آماد و پشتیبانی - مهران خراسانی، کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی، دیپلمات وزارت خارجه 111 - دکتر تریفه آقامجیدی، دکترای حقوق تجارت بین الملل در دانشگاه علوم سیاسی و حقوق چین 112 - دکتر بیتا برنا، مشاور سابق وزارت رفاه و تامین اجتماعی در امور زنان و خانواده 113 - احمد منص ور ی، دانشجوی دکتری عرفان اسلامی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران، رزمنده و جانباز 114 جانشین اطلاعات و ، عضو گردان عاشورای ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان لامِرد ، هش ت س ال دفاع مقدس جانشین سابق بسیج دانشجویی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ، عملیات پایگاه مسلم بن عقیل شهر لامِرد فردوسی مشهد - دکتر حبیب الله گل محمدی، استاد دانشگاه 115 مسئول سیاسی سابق بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان ، - امیر حسین فتحی، کارشناسی متالورژی 116 - امیرمحمد یوسفی، کارشناسی مهندسی شهرسازی دانشگاه تهران، فعال بسیج دانشجویی دانشگاه تهران 117 - اس ماع یل محمدیپناه، فارغ التحص یل کارشناسی ارشد طراحی صنعتی دانشگاه تهران، پردیس هنرهای زیبا، 118 سردبیر سابق پایگاه اینترنتی تریبون مستضعفین ، فعال رسانهای - مهدی کریمان شاددل، کارشناسی مکانیک دانشگاه شریف، کارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه تهران، طلبه حوزه 119 دانشجویی شریف، فعال سابق بسیج دانشجویی شریف - مرتضی داداشی، کارشناسی شیمی، مسئول سابق تحلیل و بررسی بسیج دانشجویی پیام نور رودسر 121 - مجید توانگر، دانش جو ی کارش ناس ی علوم اجتماعی دانش گاه اص فهان، دب یر س یاسی سابق انجمن اسلامی 121 دانشجویان مستقل دانشگاه مازندران
13
- طاها زندکریمی، دانش جو ی مهندس ی برق دانش گاه ص نعت ی اص فهان، مس ئول کانون جامعه س از ی بس یج 122 دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان نویسنده و مولف کتاب ، - مصطفی نیکومنش، دبیر سازمان مردم نهاد اندیشه نو، تاریخ پژوه 123 - محس ن مج یدی، کارش ناس ی فیزیک شریف، کارشناسی ارشد فلسفه غرب دانشگاه تهران، فعال سابق بسیج 124 دانشجویی دانشگاه شریف - هادی س رمست ی، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، فعال سابق بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی 125 امیرکبیر دانش گاه صنعت ی شریف، فعال سابق بسیج دانشجویی MBA - علی ش هباز ی، دانش جو ی کارش ناس ی ارش د 126 دانشگاه شریف - مصطفی رفیعی، فوق لیسانس هوافضای دانشگاه شریف، فعال بسیج دانشجویی در دانشگاههای خواجه نصیر و 127 شریف - امید دلفانی، کارش ناس بهداش ت مح یط دانش گاه علوم پزشک ی لرستان، مسئول سابق بررسی و تحلیل بسیج 128 دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان - علی وطن دوس ت، کارشناس ی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان، جانشین پژوهشکده تحقیقاتی شهید 129 اعتباری بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان - حمیدرضا بهشتی خواه، کارشناسی هوافضا شریف، فعال بسیج دانشجویی دانشگاه شریف 131 - سید معین قیومی قمصری، دانشجو رشته مهندسی برق دانشگاه شریف، فعال فرهنگی 131 - محمد حس ین تس خ یری، لیس انس مهندس ی ش یمی ص نعت ی اص فهان، عض و سابق شورا ی مرکزی مجمع 132 دانشجویان عدالتخواه تشکل آرمان دانشگاه صنعتی اصفهان - سید ابوذر بزرگواری، دانشجوی دکتری برق قدرت دانشگاه صنعتی شیراز، فعال سیاسی 133 - هادی آگاهی، کارشناسی ارشد برق قدرت، فعال فرهنگی-سیاسی دانشگاه تهران 134 دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی، فعال سابق ، - محمدص ادق خوش ب ین، کارش ناس ی ارشد مطالعات منطقه ای 135 مدیر مسئول سایت خبری ابصار نیوز، مدیر استان تهران خبرگزاری ایرنا در دولت دهم ، بسیج دانشجویی عضو شورای ، - رضا آبش احمدلو، کارشناسی ارشد مهندسی مواد متالورژی، مسئول روابط عمومی دفتر فرهنگی 136 صنفی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران - علی بدری، سطح یک حوزه، دانشجوى مدیریت، مدیرعامل موسسه حفظ و بسط ارزشهاى دفاع مقدس 137
21
- حجت محمدی، مهندس ی آی تی دانش گاه پیام نور بوشهر، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاههای پیام 138 نور استان بوشهر - احمد کمالی نژاد، کارش ناس ی مهندس ی مواد دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان، مسئول سابق پایگاه بسیج 139 دانشجویی امام خمینی (ره) ، - زهره ص ادق ی، کارش ناس ارش د علوم اجتماع ی دانش گاه تهران، فعال دانشجو یی در بسیج و انجمن اسلامی 141 سردبیر نشریات دانشجویی - احسان نبی پور سنگرودی، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، مسئول پایگاه بسیج شهری 141 وابسته به وزارت 3 - مرتضی رضایی فر، مهندسی فناوری اطلاعات، مدیریت چاپ دانشگاه علمی کاربردی واحد 142 ارشاد، صاحب امتیاز چاپ چاووش - امیراحمد یوس ف ی، دانش جو ی مردم ش ناس ی دانش گاه مازندران، مشاور عال ی(سابق) شورای شهر تبریز، فعال 143 سیاسی - محمدهادی ثوابی، کارشناسی آی سی تی، عضو اتحادیه الکترونیک، فرمانده گروهان بسیج پایگاه 144 - مس یب ش ف یعی، کارش ناس ی ارش د ر یاضی محض، مدرس دانشگاه آزاد و مدارس قزوین، عضو بسیج اساتید 145 دانشگاه و بسیج فرهنگیان، فعال فرهنگی در کانون هنری فرهنگی کوثر - مجید محسنی، کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم، مدیر بازرگانی در صنعت 146 نفت، گاز و پتروشیمی، فعال سیاسی - راضیه چک نژادیان، فارغ التحصیل مهندسی کشاورزی، عضو فعال بسیج سازمان نظام مهندسی 147 نویسنده و پژوهشگر ، - سیدمحمود محروقی، کارشناس ارشد مهندسی برق، کارشناس رسمی دادگستری 148 - نازنین باباپور علی آبادی، کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه بین المللی کیش، مسئول کانون عفاف 149 و حجاب بسیج دانشجویی - نوراله کریم تبار، کارشناسی ارشدکامپیوتر دانشگاه علوم و تحقیقات، جانشین بسیج حوزه و مدرس دانشگاه 151 - س ید امیر س یدی، دانشجوی کارشناسی مهندسی متالورژی صنعتی، معاون سابق امور دفاتر و پشتیبانی بسیج 151 دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان - حسین اشکانی، فیلمساز و عضو کانون سینماگران تهران، فعال رسانهای 152 دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه ، روزنامه نگار، - محمد غیاثوند، فوق لیسانس زمین شناسی 153
21
، - محس ن دوس ت ی، فوق لیس انس توسعه روستایی دانشگاه گلستان زنجان، ایثارگر دوران دفاع مقدس موسس 154 هیات مدیره و مدیرعامل سابق شرکت تعاونی سهام عدالت در شهرستان های تبریز و ملکان - پناه میلان، مهندس ی نرم افزار دانش گاه ش ه ید بهش ت ی ارومیه، مربی حلقه های صالحین ،مربی دوره طلیعه 155 94 (شهید باکری) و عضو بسیج حوزه 2 عضو بسیج حوزه ، حکمت، فعال بسیج دانشجویی - مهدیه عباباف یزدی، دانش جو ی کارش ناس ی فقه وحقوق دانشگاه شهید مطهری، مسئول سیاسی سابق بسیج 156 دانشجویی دانشگاه شهید مطهری مشهد نویسنده و مولف؛ نائب رئیس موسسه صبح بیداری حکمت ، - بهروز نوروزی، کارشناس ادبیات 157 - محس ن م یرزاآقایی، طلبه سطح دو حوزه علمیه، مسئول سیاسی سابق بسیج مدرسه علمیه معصومیه قم فعال 158 سیاسی و رسانه ای شهری 8 - س ع ید یوسفی پور، دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین الملل، عضو شورای فرماندهی بسیج حوزه 159 دبیر س یاسی سابق روزنامه ایران، عضو هیات نظارت بر انتخابات شورای نگهبان ، تهران، فعال بس یج دانش جو یی شهر تهران - بهنام حاجی موس ا یی، دانش جو ی کارش ناس ی مهندسی مکانیک دانشگاه زنجان، عضو سابق شورای مرکزی 161 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان مسئول بسیج سابق دانشگاه آزاد اصفهان موسسه علوم ، طلبه پایه دو ، - داود بیرقی، فوق لیسانس فقه و حقوق 161 حوزوی بلاغ و مدرسه صدر - امید ذوقی، لیسانس مهندسی صنایع شریف، عضو سابق کنگره شهدای بسیج شریف 162 - مرتض ی عبیدی، کارش ناس ارش د مهندس ی مخابرات س یس تم، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فعال سابق بسیج 163 دانشجویی کارش ناس ی ارش د فناور ی اطلاعات، عض و س ابق شورا ی تبیین و مسئول مطالعات بسیج ، - مهدی منص ور ی 164 دانشجویی باهنر کرمان - مهدی علیا، کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه پیام نور قم، عضو انجمن علوم سیاسی دانشگاه پیام نور 165 - عباس جوکار، کارشناسی حقوق دانشگاه علمی کاربردی، مسئول سابق کانون فضای مجازی و کانون نخبگان 166 بسیج دانشگاه علمی کاربردی کازرون - محمد صفری، کارشناسی حقوق ثبتی دانشگاه علمی و کاربردی ایلام، عضو انجمن اسلامی دانشجویان مسکو 167 2112 تا 2111
22
- حسین میری، کارشناسی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قائمشهر، مسئول بسیج دانشکده علوم انسانی 168 - رحمان زارع، کارشناسی ارشد ادبیات فارسی دانشگاه شیراز، مسئول سابق سیاسی بسیج ناحیه 169 - آرش رحیمی، دانش جوی کارش ناس ی ارش د رش ته مدیریت بازرگانی دانش گاه آزاد بویین زهرا، فعال بس یج 171 هنرمندان استان البرز - علیرض ا محرم زاده، کارش ناس ارش د مهندس ی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رابط دینی سابق نهاد رهبری 171 فعال دانشجویی ،دانشگاه در خوابگاههای امیرکبیر علوم وتحقیقات، بسیجی فعال، شاعر و نویسنده ، - نادر گنجی، کارشناسی ارشدحقوق خصوصی 172 آزاد گچساران، رییس سابق هسته علمی بسیج دانشگاه گچساران، ، - محمد جعفری، لیس انس، مهندسی شیمی 173 فعال اجتماعی در عرصه های دفاع از اسلام و ایران و انقلاب در شبکه های مجازی به زبان انگلیسی - محمدحس ین کریمی، دانش جو ی رش ته مهندس ی اپتیک و لیزر دانشگاه صنعتی مالک اشتر، جانشین فرمانده 174 بسیج دانش آموزی شهید فهمیده اصفهان 2حوزه مسئول سابق کانون نشریات بسیج ، - رض ا طاد ی بنی، کارش ناس ی مهندسی برق، فعال سابق بسیج دانشجویی 175 دانشجویی دانشگاه رازی - طاهره قنبری عدیوی، کارش ناس ی روانشناسی عمومی و کارشناسی مدیریت بازرگانی و دانشجوی کارشناسی 176 سال بسیجی فعال و فعال نهاد رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی 91 ارشد مدیریت اجرایی، سابقه - حانیه درخش ان، لیس انس نرم افزار دانش گاه علمی کاربردی، گرافیس ت و تدوین گر انقلابی و عض و هیئت 177 انقلابی رکن الهدی و فعال حوزه دانشجویی - حسن کلانتری، ارشد مهندسی مکانیک، مدرس دانشگاه، عضو بسیج اساتید دانشگاه علمی کاربردی 178 محقق و نویسنده در حوزه دین و فرهنگ ، - سید مهدی طباطبایی، روحانی و خطیب هیات مذهبی 179 - امین جعفر نودهی، کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی بابل، معاون سابق روابط عمومی بسیج 181 دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان - مجتبی بهنیایی، کارش ناس ی حسابداری از دانشگاه آزاد اسلامی همدان، مسئول سابق امور فرهنگی در شورای 181 فعال سیاسی و رسانه ، بسیج دانشجویی - محمد زندی، کارش ناس ی حقوق پیام نور، کارش ناس روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارش اد 182 عضو ، عضو هیئت تحریریه نشریه برداشت اول متعلق به مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ، اسلامی
29
» هنر و سیاست « هیئت تحریریه ماهنامه فرهنگ عمومی متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور، دبیر سرویس خبرگزاری هنر، نویسنده روزنامه ایران، سردبیر خبرگزاری فرهنگ فارغ التحصیل دانشگاه آزاد مشهد، مسوول بررسی و تحلیل حوزه امام علی (ع)، فعالیت در نشریه ، - تکتم کتابی 183 دانشجویی حوزه علمیه شیراز ، دکترای حقوق ، - حجة الاسلام قاسم حسینی 184 - راضیه مظاهری، کارشناسی علوم اجتماعی، مسئول واحد خواهران بنیاد مهدویت استان همدان 185 - مریم نیلی احمد آبادی، کارش ناس ارشد تاریخ اسلام دانشگاه خوارزمی تهران، فعال بسیج دانشجویی دانشگاه 186 فعالیت در پایگاه بسیج مساجد کربلا و جامع قلهک ، تهران دانش گاه علم ی کاربردی ص نابع استان قم، مسئول س یاسی بسیج دانشجویی IT - حس ین مولوی، کارش ناس ی 187 دانشکده فنی انقلاب اسلامی تهران - اس ماع یل طالبی، دانش جو ی کارشناسی ارشد مهندسی معدن دانشگاه تهران، عضو سابق شورای حوزه بسیج 188 دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان فعالیت در کانون فرهنگی هنری کریم آل الله ، - احمد علی عبدالعلیان، فعال بسیج دانشجویی و گردان امام علی 189 - عبداله خدیمی، کارشناس تربیت معلم قرآن و کارشناس ارشد علوم تربیتی، بسیجی و فعال رسانه ای 191 - سیدهادی آیت، طلبه درس خارج حوزه علمیه، مدرس و فعال رسانهای 191 - زینب قهرمانی، کارشناسی ارشد روانپرستاری، مربی دانشکده پرستاری زنجان، فعال بسیج و نویسنده کتاب 192 سوئد، موسس و مدیر کلینیک مشاوره مدیریت پارسیاایده، lulea - حمیدرضا بصیرت، دکترای مدیریت، دانشگاه 193 تحلیل گر سیاسی و اقتصادی ، شاعر ونویسنده ادبی - هادی ش ر یفی مهرآبادی، کارش ناس ی ش یمی دانش گاه ص نعت ی اصفهان، عضو سابق شورای حوزه ی بسیج 194 دانشجویی - محمدابراهیم سلطانی، کارشناسی حسابداری از دانشگاه آزاد کرمان، فرمانده پایگاه بسیج 195 - محدثه غلامی، دانشجوی رشته آمار کاربردی دانشگاه الزهرای تهران، فعال بسیج دانشجویی 196 سال فعالیت در بسیج و شورای پایگاه، 21 - حس ین طایفی، کارش ناس ی مهندسی صنایع دانشگاه تهران جنوب، 197 فعال سیاسی
24
- امیر مهدوی میقان، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک_تبدیل انرژی دانشگاه صنعتی شاهرود، دبیر 198 انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شاهرود - امیرعباس شهدوست، کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، فعال بسیج دانشجویی و فعال رسانه 199 - جواد بوژمهرانی، دانش جو ی کارش ناس ی مهندس ی معدن دانش گاه ص نعت ی اص فهان، فعال بس یج دانشجویی 211 دانشگاه صنعتی اصفهان - محمد دش تی، کارش ناس ی ریاض ی دانشگاه فردوسی مشهد، کارشناسی ارشد اندیشه سیاسی در اسلام، فعال 211 دانشجویی - مص طف ی عباس پور، دانش جو ی فلس فه دانش گاه چمران اهواز، دبیر انجمن علمی فلسفه، فعال سیاسی بسیج 212 دانشجویی - امین ایران پوری، دانش جو ی کارش ناس ی ارش د مهندس ی پلیمر دانشگاه تهران، فعال سابق بسیج دانشجویی 213 دانشگاه صنعتی اصفهان - حسین موحدی، فوق لیسانس مدیریت صنعتی دانشگاه آزاد رودهن، بسیج فعال 214 - مهراب پیرحیاتی، لیسانس مهندسی مکانیک دانشگاه علم وصنعت تهران، عضو بسیج مهندسین استان مرکزی 215 - کاظم افشین پور، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فلسفه علم دانشگاه امیرکبیر تهران، پژوهشگر و 216 خبرنگار - علی محمدی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه سبز آمل، فعال پایگاه بسیج مسجد صاحب الزمان 217 عضو کارگروه فرهنگ،، اجتماعی شوراى محله - اسماعیل نادریان، جانباز قطع عضو و سردار بازنشسته سپاه 218 دانشجوی معماری لامرد، مسوول گروه صالحین ، - عابد شریفی 219 - محمد حسین حیدری، کارشناسی مکانیکجامدات دانشگاه آزاد دماوند، روزنامه نگار و فعال سیاسی 211 - محمد بذرپاچ، لیسانس عمران دانشگاه آزاد هشتگرد، فعال بسیج دانشجویی 211 - مرتض ی محمدبیگی، مهندس مکانیک فعال در پروژه های نفتی، عض و س ابق دفتر مرکزی جامعه اس لامی 212 دانشجویان - محسن پورذهبی، سطح دو حوزه علمیه قم، فعال فرهنگی 213
23
- محمدرض ا غلام ی کوپایی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت شهری موسسه نورهدایت شهرکرد کارشناسی 214 مهندسی عمران دانشگاه نجف آباد، عضو بسیج مهندسی اصفهان - متین ایرجی، دانش جوی دکتری زبان گرایش اموزش در دانش گاه آزاد واحد خوراس گان(اص فهان)، مدرس 215 دانشگاه آزاد خوراسگان سال هفتم حوزه علمیه اصفهان(مدرسه حضرت ولی عصر)، پژوهشگر تربیت اسلامی و ، - محمدص ادق صدر ی 216 عضو سابق شورای مرکزی بسیج پایگاه مسجد الامام اصفهان. ، علوم انسانی - محمد رجب زاده، کارشناسی ارشد فقه وحقوق دانشگاه یاسوج، عضو فعال بسیج دانشجویی 217 18 رئیس شعبه ، فعال سیاسی ،عض و شورای بسیج محلات ، فوق لیس انس مدیریت ، - محمد رض ا خش امن 218 شورای حل اختلاف بندرعباس - کریم جعفری، کارشناسی عمران، عضو مجمع تحلیل سیاسی بسیج استان زنجان 219 - ش هرام قربان ی، کارش ناس ارش د مهندس ی انرژی، دانش گاه آزاد اسلام ی واحد علوم و تحقیقات تهران، عضو 221 شورای فناوری اطلاعات بسیج مهندسین تهران - محمد ص ادق فق یه، کارش ناس ی مهندس ی مکانیک دانش گاه ص نعت ی اصفهان، مسئول نیروی انسانی بسیج 221 دانشجویی - فاطمه ونایی، لیسانس الهیات ( علوم قران وحدیث )دانشگاه ازاد اراک، طلبه حوزه علمیه الزهرا اراک، عضویت 222 بسیج حوزه ودانشگاه، کارمند سابق دفتر نهاد رهبری دانشگاه ازاد اراک حوزه علمیه حضرت اباصالح، مسئول مجموعه فرهنگی 2 - محمدرضا معمار، سطح 223 - محمدسعید ذاکری، فعال رسانه ای و روزنامه نگار 224 - مجتبی میرشکار، کارشناسی شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی شریف، فعال بسیج 225 - کس ر ی پرویزی، فوق لیسانس مدیریت، فعال سیاسی فرهنگی و نماینده دانشجویان و اساتید از دانشگاه پیام 226 نور گرمسار - ایمان غلامی پور، کارشناسی ارشد معماری دانشگاه یزد، عضو نظام مهندسی استان فارس، فعال سیاسی 227 کارشناسی جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه زنجان، و دانشجویی کارشناسی ارشد ، - مهدی شاهی حسینی 228 دانشگاه تهران، فعال بسیج دانشجویی دانشگاه زنجان - یاسر مرندی، دانشجوى دکتراى بیوشیم، بالین، دانشگاه علوم پزشک، همدان، فعال بسیج دانشجویی 229
26
دانشجوی نرم افزار دانشگاه دولتی بیرجند، فعال بسیج دانشجویی ، - حسین قنبری 231 - علیرضا شیخ بابایی، لیسانس مهندسی پزشکی پیام نور تهران شمال، نویسنده وبلاگ سلام بر آزادی 231 فعال محیط زیست ، - محسن محمدنژاد، لیسانس روانشناسی از دانشگاه ازاد اسلامی نایین، بسیجی فعال 232 - علی نقوی، فارغ التحصیل دانشگاه فردوسی مشهد، عضو سابق تشکل جامعه اسلامی دانشجویان 233 - وحید رزمجویی، فارغ التحص یل کارش ناس ی ارشد مهندسی کشتی سازی از دانشگاه علوم دریایی امام خمینی 234 نوشهر، عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه علمی کاربردی کنگان، فعال سابق بسیج دانشگاه شهید ، - علیرضا زیارتی 235 باهنر شیراز - مهناز خزائی، کارشناس ارشد نرم افزار دانشگاه رازی کرمانشاه، عضو فعال بسیج دانشجویی 236 - مجتبی فتورچیان، کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه علم و صنعت، دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه 237 هنر دانشگاه تهران، فعال دانشجویی - پیمان ش ب یبی، فوق لیس انس محیط زیس ت آب و فاضلاب دانشگاه علوم تحقیقات بوشهر، عضو سابق بسیج 238 دانشجویی و فعال فرهنگی - س جاد اورد ی، کارشناسی ارشد رشته فرهنگ و ارتباطات گرایش سیاستگذاری دانشگاه امام صادق (ع)، فعال 239 فرهنگی و دانشجویی کارشناسی سینما دانشگاه هنر تهران، فعال فرهنگی و رسانه ای ، - حامد فتاحی 241 - عادل بالاپور کورعباس لو، کارش ناس ی ارش د آموزش ر یاضی شهید بهشتی تهران، فعال سابق جامعه اسلامی 241 دانشجویان - س یدجواد حبیبی خراس ان ی، کارشناسی مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد، طلبه سطح دو رشته تخصصی 242 فلسفه و کلام اسلامی حوزه علمیه خراسان - روح الله فروتنی، کارشناسی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور لارستان، فعال بسیج دانشجویی 243 - رض ا رجب ی، دانش جو ی کارشناس ارشد برق کنترل دانشگاه امیرکبیر، عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان 244 دانشگاه حوزه، کارشناس ارشد فرهنگی، فعال سیاسی 9 - حجت الاسلام والمسلمین محسن طالب الدینی، روحانی سطح 245 و فرهنگی
21
- محمد مشهدی، سطح سه حوزه علمیه قم، کارشناسی ارشد فلسفه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، 246 فعال فرهنگی پزشک متخصص بیهوشی و مراقبتهای ویژه دانشگاه بقیة الله، فعال سیاسی ، - دکتر سعید فاضلی 247 - حسین مجاهد، طلبه درس خارج حوزه علمیه قم، نویسنده 248 - س ید جاوید حس ینی، کارش ناس ی ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران، سردبیر سابق نشریه منطقه ممنوعه 249 ارگان رسمی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل پردیس فارابی دانشگاه تهران ، - محمدرض ا حور ی ، کارش ناس پرتونگار ی پیراپزش ک دانشگاه علوم پزشکی بابل، فعال در بسیج دانشجویی 251 هیئت دانش جو یی نهاد نمایندگی رهبری دانش گاه (مس ئول امور س یاسی-نماینده نهاد در خوابگاه-مسئول هیئت عضو گردان های امام حسین(فرمانده ،) پایگاه مقاومت بسیج شهری (معاونت فاوا و عقیدتی-سیاسی ،) دانش جو یی گروه و تیربارچی) حوزه علمیه قم، پژوهگر علوم انسانی و حوزوی 9 - مهدی معرفت، طلبهی سطح 251 - علیرض ا نوروزش اد، ل یس انس مهندس مکانیک دانشگاه شریف ، مدال طلای المپیاد فیزیک و نویسنده کتاب 252 آشنایی با اصول آزمایشهای فیزیک رزمنده دفاع مقدس و امام جماعت در تهران ، - حجت الاسلام رضایی 253 - جلیل زینلی، کارش ناس ارشد برنامه ریزی آموزشی از دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان، فعال در حوزه تعلیم و 254 تربیت دانشگاه لرستان ،عضو نظام مهندسی معدن ، کارش ناس ی ارش د زم ین ش ناس ی زیست محیطی ، - مس لم امیری 255 استان لرستان، عضو بسیج مهندسین صنعتی استان لرستان فعال بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز ، - وحید فلاح، رشته الهیات، دانشگاه شیراز 256 سال معاونت امور مالی پایگاه بسیج قدس حوزه شهید 3 دانشگاه ازاد کرج، ، لیسانس حسابداری ، - حسین ملیانیان 257 بخارایی دانش جوی کارش ناس ی فوریت های پزش کی، دانش گاه علوم پزش کی قزوین، فعال ، - هادی درزی رامندی 258 دانشجویی - سامع نیکوپیام، فوق لیسانس معماری، دانشگاه ازاد اسکو، فعال سابق تشکیلات شهید بهشتی 259 دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان، همکاری با حزب موتلفه ، کارشناس ارشد مدیریت آموزشی ، - محمد شهرکی 261 اسلامی سیستان
28
فعال دانشجویی و ، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد برق دانشگاه شهید یهشتی(پردیس عباسپور) ، - محمد رجبی 261 نویسنده سیاسی و فلسفی دانشجوی دکترای دانشگاه مالک اشتر، عضو فعال بسیج ، - مسلم حبیبی 262 - سید سجاد هاشمی، دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه، دانشگاه امام صادق، فعال دانشجویی 263 استاد حوزه علمیه تبریز ، - محسن دامادی 264 طلبه درس خارج حوزه علمیه قم ، - محمود دامادی 265 - فاضل حسن زاده، دانشجوی دکترای علوم سیاسی، فعال دانشجویی 266 - احمدحس ین کامیاب، کارش ناس ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان.دبیراسبق انجمن علمی معارف 267 دانشگاه صنعتی. طلبه سال هشتم حوزه علمیه اصفهان. عضویت بسیج خواهران و جامعه زنان استان ایلام ، - لیلا کولیوند، تحصیلات حوزوی 268 کارشناسی مهندسی مکانیک، ، طلبه ی س طح یک مدرسه ی علمیه ی معصومیه (س) ، - بنیامین امین س رخ ی 269 دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل دانشگاه پیامنور لواسان، مدیر نشر مضمون ، مدیریت اجرایی ، - علی ابوطالبی 271 طلبه سطح عالی حوزه اصفهان، مترجم و نویسنده ، - سیدوحید قریشی 271 - پروانه پرورش، کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی دانشگاه سمنان، فعال فرهنگی و مولف کتاب 272 طلبه سطح سه حوزه علمیه قزوین، فعال فرهنگی ، کارشناسی مدیریت دولتی ، - سکینه محمدی سینکی 273 - مرتضی ناصری نژاد، کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس، عضو فعال سابق بسیج 274 - عباس تنهائیان، دکترای بیوتکنولوژی دانشگاه فردوسی مشهد ، فعال دانشجویی و سیاسی 275 فعال فرهنگی ، دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی ، - زهرا رضائی 276 لیسانس حقوق، فعال فرهنگی ، 9 - عباس شفیع خانی، طلبع سطح 277 - محمدجواد ولی زاده، کارشناس ارشد حقوق خصوصی، مدرس حقوق تجارت 278 - علی سلطان زاده، کارشناسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر، کارشناسی ارشد فلسفه علم دانشگاه شریف، عضو 279 سابق انجمن علمی گروه فلسفه علم دانشگاه شریف استاد حوزه اباده ،عضو بسیج طلاب ، حوزه 9 سطح ، - حجة الاسلام مرتضی غلامی 281
23
- هاتف خالدی، دکترای مکانیک از سوئد، سابقه بیش از ده سال فعالیت های عدالت خواهانه در فضای مجازی 281 و مجلات و تارنماهای خبری کشور. دانشگاه تهران، فعال دانشجویی ، - شهریار افشار، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی 282 حوزه علمیه قم، فعال فرهنگی و سیاسی 2 - احد پرنده، طلبه حوزه سطح 283 - معین قاسمی، مهندس کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان، فعال دانشجویی 284 - سمانه فرخ رو، دانشجوی ارشد مهندسی هسته ای دانشگاه علوم و تحقیقات، فعال دانشجویی 285 کارش ناس ی أرشد فقه و أصول (حوزه ، ) کارش ناس ی أرش د علوم قرآن ی (حوزه علمیه ، - رض ا نوروز ی جوینانی 286 کارشناسی أرشد نجوم (دانشگاه تهران) ، ) علمیه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران، فعال سیاسی ، - مهدی جباری 287 طلبه سطح دو حوزه علمیه، کارشناسی رشته حقوق واحد مرکزی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد ، - مصطفی لقائی 288 اسلامی، فعال فرهنگی جانباز و بسیجی ، دانشجوی دکترای مدیریت بازرگانی دانشگاه ازاد تهران جنوب ، - حمید سالاری 289 شورای خواهران ، عضو انجمن مستقل دانشگاه شاهد ، - س م یه احمدی، کارش ناس ی ارشد جامعه شناسی انقلاب 291 شورای مرکزی جبهه فکری فرهنگی انقلاب ، تشکل علم و دین، مستند ساز و عضو خانه مستند انقلاب اسلامی - روح الله شیرانی فرادنبه، کارشناس ارشد مهندسی معدن دانشگاه تربیت مدرس، فعال دانشجویی 291 فعال سیاسی ، دکتری داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، - مجتبی طالاری 292 - محسن نیک بخش، کارشناسی حقوق، مدیر کانون مسجد امام حسین 293 مبلغ حوزه، فعال فرهنگی ، حوزه علمیه قم 4 سطح، - مجتبی مزروعی 294 - سروش مومنی، دانشجوی رشته دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، فعال دانشجویی 295 شورای بسیج دانشکده علوم اجتماعی ، کارشناسی ارشد فلسفه علوم اجتماعی دانشگاه تهران ، - مرتضی ولینژاد 296 فعال در موسسات اشراق، تمدن، امت واحده ، کارشناسی مهندسی عمران دانشگاه امام حسین، فعال دانشجویی ، - کمال الدین رستمی امانی 297 عضو سابق شورای نقش آفرینی تخصصی و ، - امیر محمد ابهری، کارش ناس ی ارشد مهندسی معدن-اکتشاف 298 عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر. - جواد رضایی پور، فارغالتحصیل کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مسئول سابق واحد 299 سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر. - محس ن حس ن نژاد، دانش جو ی هوافض ا ی دانش گاه ص نعت ی ش ر یف، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی 311 دانشجویان مستقل-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • دیدار جمعی از نمایندگان مجلس و وزرای کابینه میرحسین با خانواده موسوی و رهنورد
 • ابوالفضل قدیانی: آقای خامنه‌ای اگر صادق است بیاید و خود را در معرض انتخاب عمومی بگذارد
 • پاسخ تاج‌زاده به نویسندگان نامه هواداران احمدی‌نژاد به رهبری
 • تضاد منافع در اقتصاد
 • فقط چند آجر باقی مانده است
 • ابراز تاسف شورای مرکزی حزب اتحاد ملت از تداوم حصر، تاکید بر نقش روحانی در تحقق مطالبه ملی رفع حصر
 • تذکر حیدری در صحن علنی مجلس: چه جریانی است که افشاکنندگان عملکرد و ماهیت احمدی‌نژاد را سال‌ها به زندان و حصر کشیده و به ادامه حصر، پافشاری می‌کند؟
 • محمد صدر از موافقت کمیسیون حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام با ادامه حضور سپنتا نیک‌نام در شورای شهر یزد خبر داد
 • بیانیه نهضت آزادی ایران به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷: بازگشت صادقانه به اصول قانون اساسی و تحقق حقوق و حاکمیت ملت
 • جعفر افقهي هم رفت، ما هم مي رويم.
 • نامه تاجزاده به توکلی : نهادهای زیر نظر رهبر یا آلوده به فسادند یا در گسترش فساد نقش دارند
 • گفت‌وگو با محمدرضا خاتمی درباره نا آرامی‌های زمستان ٩٦؛هشدار داده بودیم
 • پروژه بي‌پايان گفت‌وگو كجا ايستاده است؟
 • خودكفايي و واردات
 • اخلاق بردگی
 • صفایی‌فراهانی:کسانی که با بدبینی فضا را تنگ می کنند، نهایتا کنار خواهند رفت
 • آیت‌الله دستغیب: انتظار داشتیم آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد از زندان آزاد شوند
 • سید محمد خاتمی : می توانیم با همبستگی و رفع کدورت ها، بر مشکلات داخلی و خارجی کشور فائق آییم
 • محمدرضا خاتمی: ایرانیان مردم کره‌شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید
 • مرتضی مبلغ: یکی از گشایش‌های مهم به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم بود
 •