به روز شده: ۲۲:۳۱ تهران - جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

عضو شورای شهر: بیش از ۳۰ درصد مردم می‌گویند در دوره گذشته شهرداری از آنها رشوه خواسته می‌شد

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید که بیش از ۳۰ درصد مردم اعلام کرده‌اند در گذشته هر زمان به شهرداری مراجعه کرده بودند، از آنها رشوه خواسته شده بود.

به گزارش جماران، شهربانو امانی اظهار کرد: شهرداری تهران در زمان محمود احمدی نژاد و محمدباقر قالیباف تبدیل شد به کانون قدرتی که بتوانند از بهشت به پاستور بروند. لذا از آن هدف اصلی و وظایف ذاتی شهرداری بسیار فاصله گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه هدف‌گذاری در ارتباط با نیازهای شهروندان تهرانی نبوده است، عنوان کرد: با وجود نهادهای نظارتی در شهرداری، متاسفانه رانت‌خواری‌ها، ویژه‌خواری‌ها و ایجاد بستر برای رانت افراد و نهاد‌های خاص باعث شد بخش مهمی از بدنه شهرداری تهران به کانون‌های رانتی تبدیل شود.

امانی با بیان اینکه افراد به منظور قانونمندکردن مسائل هم از شورای شهر مجوز گرفتند و هم در بودجه‌های سنواتی آن را تبیین کردند، تصریح کرد: به نظر من طولانی‌بودن مدیریت فرد در راس هرم، انحراف از معیار، انحراف از فرآیندها، نادیده‌گرفتن منافع عمومی و نظارت نداشتن مردم سبب شد تا فساد در بدنه شهرداری نهادینه شود.

شفاف‌سازی، رویکرد مدیریت شهری جدید

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر تهران، اعضای شورا اخیرا یک مجموعه سوارکاری را از یکی از اعضای سابق شورای شهر تهران پس گرفته و به مزایده گذاشتند. حالا باید بیش از ۱۰۰ میلیون تومان به شهرداری پرداخت کند.

وی با تاکید براینکه در دوره پیشین هم شهرداری و هم شورای اسلامی شهر تهران به عنوان یک نهاد نظارتی منابع عمومی را به منافع فردی، گروهی و جناحی تبدیل کردند، گفت: از این‌رو حس اعتماد شهروندان به شهرداری از بین رفت اما من معتقد هستم مردم با حضور پای صندوق‌های رای به تغییر در شورای شهر تهران و مدیریت شهری رای دادند که این نشان می‌دهد شهروندان تهرانی جایگاه شورا و پارلمان محلی را بسیار جدی گرفتند و خودشان نیز ناظر آن هستند.

امانی افزود: در نتیجه شورای اسلامی شهر تهران با دو فوریت شهردار را ملزم کرد سند تحویل و تحول شهرداری را به افکار عمومی و شورای شهر ارائه دهد. با ارائه این سند در شورا و مقابل چشم مردم هم به شهردار قبلی و معاونانش فرصت داده شد که بتوانند از عملکرد خود دفاع کنند و هم به ناظران اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زمان داده شد تا این سند را تجزیه و تحلیل کنند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران این سند را چارچوبی برای نظارت دانست و گفت: آیندگان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند و دقیقا چهار سال بعد نیز ما باید بگوییم چه تحویل داده‌ایم.

امانی با بیان اینکه شهردار تهران با دو بخشنامه سعی کرد اصلی‌ترین کانون فساد را ببندد، خاطرنشان کرد: هرچند که با صدور این بخشنامه‌ها بخشی از درآمدهای شهرداری نیز محقق نمی‌شد اما در برنامه سوم با توجه به اینکه شهردار تهران تازه مستقر شده بود و نمی‌توانست آن را تغییر دهد، با تغییر افراد و رویکرد شهرداری سعی کرد منافع ملی را حفظ کند.

رشوه، عامل فاسدشدن شهرداری تهران

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد از بودجه شهرداری غیرنقدی بود، گفت: شهرداری آن را به ۲۵ درصد رساند و تلاش ما این است که تبصره‌ای را اضافه کنیم تا شهردار لیست درآمدهای غیر نقدی را به شورا ارائه دهد تا مردم هم بتوانند نظارت کنند.

امانی ادامه داد: مردم و شهروندان فاصله زیادی از شهرداری گرفته بودند چراکه بیش از ۳۰ درصد مردم اعلام کردند در گذشته هر زمان به شهرداری مراجعه کرده بودند، از آنها رشوه خواسته شده بود. از این‌رو یکی از سازمان‌های خدماتی و رفاهی شهروندان که شهرداری است، به یکی از فاسدترین نهادها تبدیل شد.

وی با تاکید بر اینکه حتما باید دیوان محاسبات شهرداری مستقل شود، تاکید کرد: متاسفانه در گذشته یکی از نهادهای شهرداری مثل سازمان بازرسی بیش از ۱۰۰۰ نفر نیرو داشت. زمانی که سیستم نظارتی درون‌سازمانی هم فاسد باشد، نمی‌توان امیدی به بهبود داشت و مشکلات مضاعف می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: برای شفاف‌سازی بیشتر و بهبود شرایط فعلی، فرآیندها نیاز به اصلاح دارد تا بتوان مسائل را حل کرد و شهرداری و شهروندان را به یکدیگر نزدیک کرد. در این راستا باید شبکه‌های اجتماعی به عنوان ناظری منصف استقلال خود را حفظ کرده و به سالم‌سازی مدیریت شهری پایتخت کمک کنند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • مومنی: با ترجیح منافع ملی بر منافع رانت‌خوارها کشور را به سمتی بگردانند که از دل آن توسعه بیرون آید
 • سیدعلیرضا بهشتی: مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند
 • بیانیه فراکسیون امید به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب: محدودیت‌‌ها برای برخی یاران انقلاب برداشته شود
 • علی مطهری: انقلاب مخصوص طبقه خاصی نیست / بسیاری «آزادی» را به «رفاه» ترجیح می دهند
 • محمد سلامتی: میرحسین سال ۸۸ بیشتر تمرکزش متوجه کارهای احمدی نژاد بود، نگران شد و آمد
 • مجمع مدرسین و محققین قم: حذف یاران انقلاب و امام و عملکرد میلی صداوسیمای ملی از عوامل نارضایتی مردم است
 • عضو شورای شهر: بیش از ۳۰ درصد مردم می‌گویند در دوره گذشته شهرداری از آنها رشوه خواسته می‌شد
 • چه کسانی باید صدای مردم را بشنوند؟
 • برای تحقق آرمان‌های انقلاب چه کردیم؟
 • واکنش علی مطهری به مصاحبه صداوسیما با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • سیدمحمد خاتمی : اصلاح‌طلبان باید بر «نفی فقر» و «نفی فساد» تاکید و پایمردی کنند
 • مشاور رئیس جمهور : در صورت عدم اصلاح روند کنونی در آینده شاهد اعتراض های بیشتری خواهیم بود
 • در باب نقدها
 • جوانان؛ نیروی پیش‌برنده‌ی اعتراضات
 • مولاوردی: پیگیری‌هایمان در خصوص بازداشت دختران معترض به حجاب به نتیجه نرسید
 • عضو کمیسیون بهداشت مجلس خبر از تایید خودکشی ۲ زندانی اعتراضات اخیر توسط پزشکی قانونی داد
 • چارچوب نظری و راهکارهای عملی گذار به مردمسالاری در ایران
 • شاهد از غیب رسید (معاون اجرایی شورای نگهبان و تایید بودجه برای رد صلاحیت‌ها!)
 • سونا و جکوزی ۳۰میلیارد تومانی در زیرزمین امام‌زاده‌ای در ونک
 • مجلس دهم و اصلاح قیمت ها
 •