به روز شده: ۰۰:۴۵ تهران - جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶

محمود صادقی از تشکیل کمیته‌ای برای بازدید از زندان‌ها خبر داد

محمود صادقی در حاشیه مراسم سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت بازداشتی‌های حوادث اخیر گفت: تا جایی که اطلاع دارم خوشبختانه بسیاری از این افراد آزاد شده‌اند و ظاهرا رویکرد مقامات به آزادسازی افراد است نه نگه داشتن آنان.

به گزارش ایلنا، نماینده مردم تهران افزود: در عین حال خبرهای نگران کننده که درباره برخی افراد بعد از بازداشت به گوش می‌رسد جای تامل دارد. در مجمع نمایندگان تهران تصویب شد که از شنبه کمیته‌ای شکل بگیرد تا از زندان‌ها بازدید داشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که دادستان کل کشور گفته است فرد بازداشت شده خودکشی کرده گفت: این موارد و این اظهارات در جای خودش باید بررسی شود.

صادقی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی در کمیته بازدید از زندان‌ها حضور دارند، گفت: بناست کمیته‌ای شکل بگیرد و اسامی را مشخصا نمی‌دانم اما در خواست هماهنگی شده تا این کمیته بازدیدهایی را انجام دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس در مورد اینکه ممکن است دانشجویان بازداشتی که برایشان سابقه کیفری ایجاد می‌شود در ادامه تحصیل به مشکل بخورند، چه برنامه‌ای برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد، گفت: من هم این نگرانی را ابراز کردم و تا جایی که اطلاع دارم بسیاری از آنان اساسا در صحنه نبوده‌اند و شاید به لحاظ جنبه پیشگیرانه بازداشت شده‌اند.

وی ادامه داد: من به همین دلیل استدلال می کنم که معنی ندارد برای این افراد پرونده کیفری صادر شود و این کارها نباید ادامه پیدا کند. البته من از بسیاری از این افراد که سراغ گرفتم بدون قرار آزاد شدند. در مجموع برخورد نیروی انتظامی در این دوره خیلی جا افتاده‌تر از قبل بود زیرا آمار مجروحان و مصدومان نیروی انتظامی چند برابر مردم و معترضان بود که نشان می‌دهد آنان در برابر این موضوع صبوری بیشتر داشته اند اما این اتفاقات که در بازداشتگاه ها رخ می‌دهد و به هر دلیلی خودکشی می کند، نشان می‌دهد که نقصان یا کم تجربگی‌هایی هم وجود دارد.

صادقی با بیان اینکه آمارها و لیست‌های مختلفی درباره بازداشتی‌ها وجود دارد، اظهارکرد: بازداشت‌ها از مراجع مختلف انجام شده و در یک جا متمرکز نیست و از این رو نمی‌توان آمار دقیقی را ارائه داد. در این رابطه صحبتی با برخی مسئولان داشتیم و جا دارد شورای امنیت کشور یک سامانه اطلاعاتی داشته باشد تا این آمارها آنجا جمع شود اما فکر نمی کنم این کار انجام شده باشد.

رییس فراکسیون شفافیت در خصوص رفع فیلتر تلگرام گفت: شخصا با وزیر ارتباطات صحبت کردم، ایشان هم اذعان می‌کردند تقریبا حدود ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار شغل مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام و اینستاگرام ضربه می‌خورند. ضمن این که اطلاع رسانی بسیاری از نهادها در این شبکه‌ها فعال است.

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: وزیر ارتباطات گفتند تصمیم گیری در این مورد در اختیار ما نیست و در جایگاهی نیستیم که نظری دهیم و این تصمیم شورای امنیت کشور است که تصمیم این شورا قاعدتا باید موقتی باشد، زیرا هنگامی که شرایط فوق‌العاده تمام شود، آزاد خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که وزیر ارتباطات قول داده بودند اقدامات امنیتی و جاسوسی که در شبکه های اجتماعی صورت گرفته است برطرف شود گفت: من در جریان این موضوع نیستم.

نماینده مردم تهران در خصوص لایحه بودجه تقدیمی به مجلس عنوان کرد: به دلیل وجود تنگناهای مالی دولت و محدودیت منابع بودجه سال ۹۷ بودجه خاصی است.

وی با بیان این که دولت در تامین منابع در فشار بوده است گفت: دولت مجبور بوده است از اوراق مشارکت و خزانه برای تامین بخشی از بودجه استفاده کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این استفاده از روی ناچاری است و گفته می‌شود به نوعی پیش خوری بودجه است.

عضو فراکسیون امید درباره افزایش قیمت حامل های انرژی و کاهش یارانه بگیر ها گفت: اقداماتی از این دست حرکت‌های ویژه ای است و در عین حال درباره بودجه بخشی از نهادها جای سؤال است که از بودجه عمومی استفاده می کنند. این مسائل در بودجه وجود دارد که انتظار می رود دولت در همه بخش ها تعدیلی ایجاد کند که در کمیسیون تلفیق این تعدیل ها به نوعی صورت گرفته است.

صادقی درباره پیشهادش برای اختصاص جایگاهی برای تجمع اعتراض کنندگان بیان کرد: ما در نظر داریم طرحی برای اجرایی شدن اصل ۲۷ قانون اساسی به صورت تفصیلی انجام شود ؛ از جمله این که مکان‌های مناسبی برای تجمعات اختصاص یابد که پیشنهاد دادم از لحاظ تاریخی میدان بهارستان مکان مناسبی می تواند باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در فراکسیون امید با آقای عارف صحبت کردم ، ایشان هم موافق بودند و از برخی اشخاص برای تهیه طرح دعوت کردند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • بیانیه‌ی ۱۵۰۰ دانشجوی دانشگاه تهران در اعتراض به بازداشت‌ها
 • بیانیه ابوالفضل قدیانی درباره اعتراضات اخیر؛ مقصر اصلی کیست؟ راهکار چیست؟
 • بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص تصمیم دولت آمریکا درباره برجام
 • ترامپ خواستار اصلاح برجام شد
 • علی مطهری: به ما گفتند ۳ نفر خودکشی کردند/منتظر گزارش مقامات مسئولیم
 • بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون اعتراضات سراسری مردم به گرانی وفقر، بیکاری و نابرابری
 • محمود صادقی از تشکیل کمیته‌ای برای بازدید از زندان‌ها خبر داد
 • علی مطهری: ولایت فقیه تعطیلی عقل نیست، جایی که خطایی رخ می دهد باید حرف‌مان را بزنیم
 • حضور میرحسین در بیمارستان قلب تهران و چکاپ پزشکی؛ قلب محصور اختر خوب می‌تپد
 • بیانیه تحلیلی شورای هماهنگی راه سبزامید : درس‌های اعتراضات اخیر برای حاکمان، جامعه مدنی و نیز بیگانگان
 • مبارزه با فساد؛ گام اول
 • سیدمحمد خاتمی: اینک ماییم و ایران و انقلاب بدون هاشمى عزیز
 • صفایی فراهانی: نباید به خشمی که ایجاد شده انگ بزنیم
 • اندوه مرگ یک هموطن
 • مصطفی تاجزاده: ضیا نبوی، نه کینه می‌ورزد و نه طلبکاری می‌کند
 • واکنش سعیدحجاریان به ممنوعیت تدریس زبان انگلیسی در برخی مدارس
 • اسحاق جهانگیری: صداوسیما اجازه نداد با مردم صحبت کنم/صداوسیما نمی‌تواند در دست تعدادی تندرو باشد
 • مخاطبان اعتراض‌ها
 • سعیدی: کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان، خواستار بازدید از اوین شده‌است
 • صادقی: آمار کل دستگیرشدگان اعتراض‌های اخیر؛ ۳۷۰۰ نفر در سراسر کشور
 •