به روز شده: ۲۱:۰۵ تهران - شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶

بیانیه مادران صلح ایران در مورد اعتراضات اخیر مردم

در روزهای اخیر شاهدتجمعات واعتراضات مردم نسبت به اوضاع نامناسب اقتصادی ،سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بودیم . آن چه که مسلم است این نارضایتی ها ناشی از سیاست های غلطی بوده که در طی سالیان گذشته تاکنون اعمال و شرایط به گونه ای شده است که تنها جرقه ای لازم بود تا آتش اعتراضات شعله ور شود.

مادران صلح ایران بنا بر صفت مادر بودن همواره نگران فرزندان و به تبع آن نیز نگران مام میهن هستند و ارائه ی راهکارهای منطقی و مبتنی بر واقعیت های جامعه را وظیفه ی خود می دانند تا کشور بتواند از این بحران عبور کند.

اعتراضاتی که ابتدا از مشهد شروع شد به سرعت به اکثر شهرهای استان خراسان و سپس به شهرهای بزرگ و کوچک دیگر مناطق کشور از جمله پایتخت تسری پیدا کرد .

همواره دلسوزان فرهیخته نسبت به وقوع چنین پیش آمدهایی هشدار می دادند که جامعه خشمگین و هر لحظه در حال انفجار است .

جامعه ای که همه گونه ایثار و فداکاری را در زمان جنگ هشت ساله با عراق ، در زمینه ی ساختن خرابی های بعد از جنگ ، در زمان تحریم های تحمیل شده و در زمینه ی مشارکت همه جانبه در انتخابات انجام داده است. انتظار دارد تا مسؤولان کشور به وعده های خود عمل و فشاراقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و انسداد سیاسی را برطرف نمایند. ( گرچه حل این مشکلات بر عهده ی هر سه قوه و نهادهای ذی ربط می باشد.)

وجود تبعیض در همه ی حوزه ها، اختلاس های میلیاردی که جدیتی برای گفتن حقایق در موردشان صورت نگر فته، باعث عدم اعتماد مردم نسبت به مسئولین مربوطه شده است.

دانشگاهها از نیروهای نخبه و کار آمد تهی گشته و دولتمردان و سیاستگذاران جامعه به تعدادی افراد خاص محدود شده است و کمتر از افراد لایق و توانمند در پست های مهم و کلیدی و تخصصی استفاده می شود.

وضعیت بحرانی و نامطلوب محیط زیست، خشکسالی، زلزله های اخیر و اوضاع نابسامان منطقه، اندک بارقه ی امیدی را هم که در مردم بالاخص جوانان وجود داشت از بین برده و ناامیدی جامعه را فرا گرفته است .

بر این مشکلات عملکرد مؤسسات مالی قارچ گونه که در دولت گذشته شکل گرفت و به هیچ وجه به هشدارهای متخصصان اقتصادی هم توجهی در این مورد نشد را باید اضافه کرد که بر هیزم آتش اعتراضات افزود. هر چند که مال باختگان خواسته های خود را بارها به شکل قانونی اعلام کردند ولی متاسفانه گوش شنوایی برای دردهای مردم وجود نداشت.

بعد از انتخابات مردم امیدوار شدند که فضای سیاسی و اجتماعی تغییر خواهد کرد و اوضاع اقتصادی نیز بهبود خواهد یافت ولی بخش شکست خورده در این انتخابات همچنان در مقابل رای مردم ایستادند و با بیان اینکه هیچ چیز تغییر نکرده است، عملاً به رای مردم دهن کجی کردند.\

انسان ناامید دست از جان می شوید و به هر عملی که فکر می کند می تواند او را از وضع موجود نجات دهد؛ اقدام می کند.

مادران صلح ایران با توجه به شرایط پیش آمده از مسئولان و دست اندرکاران انتظار دارند که ..
۱- اعتراضات قانونی مردم را به رسمیت بشناسند و از هر گونه خشونت اجتناب ورزند و بدانند که اعتراضات با خشونت پایان نمی یابد بلکه تبدیل به آتش زیر خاکستر خواهد شد.
۲- شناسایی و مجازات عاملین قتل هایی که در حین اعتراضات صورت گرفت را در دستور کار خود قرار دهند و دستگیر شدگان و زندانیان دربند ومحصور را آزاد نمایند.
۳- به خواسته هایی که امکان تحقق آنها در کوتاه مدت میسر است به سرعت پاسخ داده شود وزمینه ی تحقق آنها فراهم گردد.
۴- آزادی های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی مصرح در قانون اساسی به رسمیت شناخته شود تا مردم در فضای گفتگو و همدلی در راستای توسعه ی کشور مشارکت نمایند.
۵- بودجه ی سال۹۷ بر مبنای احقاق حق اکثریت مردم تنظیم شود و در جهت تعدیل و کاهش بودجه نهادهایی که تاکنون پاسخگوی مطالبات جامعه نبوده اند؛ اقدام مؤثر صورت پذیرد.
۶- دولتمردان در مورد مسائل و موانع موجود با مردم شفاف سخن گویند.
۷- صدا و سیما متعلق به آحاد جامعه است.اجازه ی بیان نظرات به همه ی اقشار جامعه داده و از سانسور و تک صدایی به شدت پرهیز شود.
۸- سیاست تعامل با کشورهای همسایه و جهان درجهت تامین امنیت وصلح، بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد .
۹- فعالیت های نهادها و تشکل های مردمی و احزاب سیاسی مبتنی بر قانون در راستای تأمین توسعه ی پایدار کشور ضروری است و باید به رسمیت شناخته شود.
۱۰- طبق گفته های رئیس جمهور از ۳۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه سال ۹۷ حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در اختیار دولت نمی باشد. این حق مردم است که چگونگی هزینه کرداین مبلغ کلان در بودجه برایشان مشخص وشفاف سازی شود.

و درنهایت ما مادران صلح ایران بااعتقاد بر این باور که حق حاکمیت وتصمیم گیری درامورکشور از آن ملت ایران می باشد،هر گونه دخالت بیگانگان درامور داخلی کشورمان را محکوم می نمائیم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • بیانیه تحلیلی حزب اتحاد ملت درباره اعتراضات اخیر با نگاه به گسل‌های امروز جامعه ایران
 • بیانیه مادران صلح ایران در مورد اعتراضات اخیر مردم
 • بیانیه ۱۵ فعال سیاسی اصلاح طلب: برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد
 • وکلای مردم به داد مردم برسید
 • راهی که همگی اشتباه می‌رویم
 • بیانیه مهم مرجع مردمی آیت‌الله دستغیب خطاب به مردم
 • تفاهم بر سر مقابله با خشونت
 • اعتراضات اخیر را درست بشناسیم
 • بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان پیرامون اتفاقات اخیر
 • مجمع روحانیون مبارز : مردم حق دارند مطالبات خود را ازطریق قانونی و اعتراضات مدنی اظهار کنند
 • حداقل ۲۱ کشته در اعتراضات اخیر مردم در ایران
 • تمرکز بر ریشه یابی نارضایتی ها
 • بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در رابطه با وقایع اخیر: صدای اعتراض مردم را به درستی بشنوید
 • سعید مدنی: شدت نابسامانی‌های اقتصادی اجتماعی از آستانه تحمل مردم عبور کرده است
 • پیام تبریک سید محمد خاتمی بمناسبت ولادت پیامبر صلح و رحمت، حضرت عیسی مسیح علیه السلام
 • فاطمه هاشمی: باور نداریم که شخصیتی مانند هاشمی از سال ۷۹ تاکنون هنوز وصیتنامه ننوشته باشد
 • آقای دادستان، کمتر دروغ بگویید
 • حق با ما بود، ولی کاش اشتباه کرده بودیم!
 • حسین کروبی: افرادی درخواست ملاقات با میرحسین را داده‌اند که تاکنون موافقت نشده است
 • دبیرکل نهضت آزادی: روحانی باید پاسخگوی مطالبات مردم باشد
 •