به روز شده: ۲۳:۲۰ تهران - یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶

برخی ارگان‌ها تمایل ندارند مسافرت‌ داخلی و خارجی کنم

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان با خبر دادن از وجود محدودیت در مقابل سفرهای خود به بیشتر استان های ایران گفت: "برخی ارگان‌ها تمایلی به مسافرت های داخلی و خارجی من ندارند."

این روحانی در مصاحبه با روزنامه ابتکار، بدون ذکر نام ارگان های مورد اشاره خود اعلام کرد: "در تهران و سیستان و بلوچستان و قم مشکلی ندارم اما برای استان‌های دیگر محدودیت‌هایی وجود دارد."

به گزاارش بی بی سی رسانه های ایران، در گذشته خبرهایی را در مورد جلوگیری موردی نهادهای امنیتی از برخی سفرهای خارجی مولوی عبدالحمید منتشر کرده بودند، اما گسترش این محدودیت به سفرهای داخلی، خبر جدیدی محسوب می شود.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه از محدودیت سفر به استان ها مطلع شده گفت: "هنوز هیچ حکمی به صورت رسمی به من ابلاغ نشده است و معمولا به صورت غیررسمی اعلام می کنند که نمی توانم به یک شهر بروم".

رهبر مذهبی اهل سنت زاهدان، به عنوان نمونه توضیح داد که مدتی قبل می‌خواسته به خراسان برود تا در یک مراسم تشییع جنازه‌ شرکت کند اما "برخی اشخاص" با وی تماس گرفته و خواستار صرف نظر کردن وی شده اند. به تاکید او: "این مشکلات در سایر استان‌ها [هم] وجود دارد."

آقای اسماعیل‌زهی افزود: "گفتم روزانه هزاران ایرانی به این شهرها می‌آیند و هیچ کدام هم هماهنگ نمی‌کنند. گفتند شما فرد عادی نیستید و باید هماهنگ کنید... من مشکلی با هماهنگی ندارم اما فکر می‌کنم با هماهنگی هم مشکل دوستان حل نخواهد شد."

مولوی عبدالحمید همچنین گفت برای سفر به خارج کشور "مشکل زیادی وجود ندارد" اما برخی مواقع مایل به شرکت در کنفرانس هایی در برخی کشورهای دیگر بوده و چون "دوستان راضی نبوده اند" از این کار صرف ‌نظر کرده است.
"گفته بودند اهل سنت منازل شیعیان را می خرند"

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشی دیگر از گفتگو با ابتکار، با اشاره به گفتگوهای خود با مراجع تقلید شیعه گفت: "گاهی اوقات گزارش‌های غلطی به آنها می‌رسد و برخی می‌خواهند که مراجع را تحریک کنند. ولی وقتی باهم صحبت می‌کنیم متوجه می‌شویم مشکلی... وجود ندارد."

وی مثال زد: "مدتی قبل گزارش‌هایی خدمت آیت الله مکارم شیرازی نیزداده بودند که اهل سنت منازل شیعیان را می خرند و می‌خواستند مساله اسرائیلیان و یهودیان را به میان بیاورند و ما به خدمت وی رفتیم و گفتیم که چنین مساله‌ای اصلا وجود خارجی ندارد... اگر باور نمی‌کنید بروید و از عزیزان شیعه ما در آن مناطق سوال بپرسید."

رهبر مذهبی اهل سنت سیستان و بلوچستان افزود: "برخی نیز گفتند که اهل سنت می‌خواهند که با آوردن فرزند اکثریت جمیعت را در آینده تشکیل دهند که این نیز کذب و دروغ است."

مولوی عبدالحمید در بخشی دیگر از مصاحبه، در مورد دغدغه های اقلیت سنّی در ایران صحبت کرده است.

به گفته وی: "اهل سنت برای تعلیم قرآن به فرزندان خود و برای برگزاری نماز در برخی مناطق مشکلاتی دارند، البته در برخی موارد مشکلی وجود ندارد، اما همچنان این دغدغه پابرجاست که ممکن است به صورت ناگهانی منع شوند."

او با اشاره به محدودیت های موجود در مقابل برگزاری برخی مراسم مذهبی اهل سنت در شهرهای بزرگ اعلام کرده: "برگزاری نماز عید در کلانشهرها شرایط بهتری دارد اما هنوز مشکلاتی وجود دارد. این مساله نیازمند توجه بیشتر دولت است که این دغدغه نیز رفع شود تا اهل تسنن هم مراسم دینی خود را به جای بیاورند."

اهل سنت ایران، در شهرهای بزرگ ایران نمازخانه هایی دارند اما برای احداث مسجد با ممنوعیت مواجهند. در سال های اخیر، همچنین اخبار گوناگونی در مورد ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم نماز عید سنی‌ها در شهرهای بزرگ منتشر شده است.

آقای اسماعیل‌زهی با ذکر اینکه " در همه اداره‌ها جای براداران اهل سنت خالی است اگر هم باشد بسیار اندک است" تاکید کرده: "مردم به آقای روحانی رای دادند و اکنون از آقای روحانی انتظاراتی دارند و ایشان هم باید به این خواسته‌ها رسیدگی کند، مخصوصا به خواسته اهل سنت و مناطق سنی‌نشین که تبعیض‌ها و مشکلات بسیاری دارند."
"دولت روحانی بهتر از گذشتگان است"

مولوی عبدالحمید علی رغم تاکید بر مشکلات اهل سنت گفته: "توجه دولت آقای روحانی بهتر از گذشتگان است."

او توضیح داده: "در گذشته هم برخی خوب بودند و برخی چنین نبودند. اهل سنت در برخی دولت‌ها فشارهایی را متحمل شد اما مجموعا آقای روحانی نسبت به سایرین بهتر عمل کرده است و انتظار جامعه اهل سنت و بسیاری از اقوام این است که با قدرت و توان بیشتری عمل کند."

رهبر مذهبی اهل سنت سیستان و بلوچستان، در هر دو انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ از حسن روحانی حمایت کرد و در هر دو مورد، استان سیستان و بلوچستان دارای بالاترین درصد رای به حسن روحانی در مقایسه با سایر استان های ایران بود.

وی در عین حال، سه ماه پیش هشدار داد که اگر دولت انتظارات موجود برای رفع تبعیض علیه این سنی ها را برآورده نکند٬ ممکن در انتخابات آینده از اصولگرایان حمایت کند.

مولوی عبدالحمید در مصاحبه خود، پاسخ چند ماه پیش آیت الله خامنه ای به نامه خود در مورد تبعیض‌های موجود علیه اهل سنت را نیز یادآوری کرده و با ابراز امیدواری در مورد نتایج آن گفته است: "جوابی که مقام معظم رهبری به اهل سنت دادند منجر به تسکین و تسلی شد و فرمان مقاوم معظم رهبری در کشور عملی خواهد شد."

خبرگزاری های ایران در شهریورماه گذشته نامه محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت الله خامنه‌ای به مولوی عبدالحمید را منتشر کردند که در آن، پاسخ رهبر جمهوری اسلامی به نامه امام جمعه اهل سنت زاهدان نقل شده بود.

در آن نامه از جمله از قول آقای خامنه ای آمده بود: "همه ارکان جمهوری اسلامی موظفند براساس معارف دینی و قانون اساسی هیچگونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و و مذهبی روا ندارند."-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • روایت فتنه؟
 • آیا بر زندانها نظارت می شود؟
 • رییس قوه قضا نیز طاقت نیاورد و پاسخ احمدی نژاد را داد
 • قاسم میرزایی: امیدواریم هرچه زودتر حصر تمام شود
 • برخی ارگان‌ها تمایل ندارند مسافرت‌ داخلی و خارجی کنم
 • محمود صادقی در مجلس فهرست بدهکاران عمده «بانک سرمایه» را منتشر کرد
 • روحانی: عقب‌نشینی نکردیم
 • به گزارش پزشکان، رضاشهابی به دلیل بیماری‌هایش، تحمل زندان را ندارد
 • زهرا رهنورد: حاضرم به اندازه حکم حبس مادران زندانی در حصر بمانم
 • انجمن اسلامی دانشگاه سیستان و بلوچستان: آقای روحانی دقایقی محافظه‌کاری را فراموش کرده، بفرمایید «حصر بی‌فرجام» کی تمام می‌شود
 • تشکر سعید مدنی از مردم خونگرم تبعیدگاهش: حمایت بی‌دریغتان سختی ایام تبعید را بر من آسان ساخت
 • خاتمی برای دومین بار از نشست با وزرایش محروم شد
 • بهزاد نبوی: اگر دولت حقوق کارگران را تأمین نمی‌کرد هر روز در شهرها شورش به پا می‌شد
 • عارف:تا به امروز دو نفر با آقای کروبی ملاقات داشتند و این موضوع برای آقای موسوی و خانم رهنورد در حال پیگیری است
 • دیدار عضو سابق شورای نگهبان با حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در محل حصر
 • صالح نقره کار: داغ خانواده‌های کامرانی و جوادی و روح الامینی و سایرین درد همه است
 • یک زمان دروغگو خطاب کردن احمدی نژاد حبس داشت
 • آیت الله محقق داماد: امام حسین(ع) برای دفاع از دموکراسی قیام کرد
 • اگر نبود افشاگری های زندانیان بند ۳۵۰، بر ماجرای ستار بهشتی سرپوش گذاشته بودید
 • سعید مرتضوی به ۲ سال حبس محکوم شد
 •