به روز شده: ۰۰:۱۴ تهران - جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶

پرستو فروهر در تهران؛ پیگیری دادخواست

روز گذشته نوزدهمین مراسم سالگرد داریوش فروهر و پروانه اسکندری در تهران برگزار شد. پس از دوازده سال پرستو فروهر این امکان را یافت تا در خانه پدر و مادرش سالگرد فوت آنان را برگزار کند.

یک آذر سال ۱۳۷۷ اجساد داریوش فروهر و پروانه اسکندری در منزلشان پیدا شد. به گزارش پزشک قانونی این دو فعال سیاسی با ضربات چاقو کشته شده بودند. قتل این دو نفر به همراه چند نویسنده دیگر به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شد. نهایتا دولت سید محمد خاتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این قتل‌ها کار تعدادی از عوامل وزارت اطلاعات بوده است.

از سوی دیگر پرستو فروهر که برای برگزاری مراسم سالگرد والدینش به ایران آمده بود در فرودگاه پاسپورتش ضبط گردید. او روز شنبه هفته آینده برای رسیدگی به اتهام‌هایش باید در دادگاه حاضر شود. فروهر پیش از سفر به ایران در یادداشتی گفته بود با شکایت وزارت اطلاعات به "تبلیغ علیه نظام" و "توهین به مقدسات" متهم شده است.

پرستو فروهر همچنین در خصوص قتل والدینش به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کرده است. او در صفحه فیس بوک شخصی خود در باره این نامه نوشته است: در بهار امسال برای احقاق این حق، تلاش تازه‌ای آغاز و به کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی شکایت کردم. وکیلم در پیگیری این شکایت، آقای آرش کیخسروی، متن زیر را در اردیبهشت‌ماه به دفتر کمیسیون داد که در آنجا ثبت شد. از آن پس نیز بارها و بارها پیگیری کرده است. هنوز پاسخی به پرسش‌های طرح‌شده در متن نگرفته‌ایم اما در مهرماه جواب کوتاهی از این کمیسیون دریافت کردیم مبنی بر اعلام رسیدگی به شکایت. به پیوست نامه‌ی کوتاهی از مقام مسئول در دبیرخانه قوه قضاییه نیز فرستاده شده بود، که در آن عطف به یک نامه‌‌ی دیگر، که نه پیوست بود و نه توضیحی درباره‌ی محتوای آن داده شده بود، نوشته بودند: فعلاً اقدامی ندارد.ما همچنان پیگیری می‌کنیم و امیدواریم به سرانجامی شفاف و عادلانه."

به گزارش رادیو زمانه متن این شکایت به شرح زیر است

ریاست محترم و اعضای گرامی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی

موضوع شکایت: خودکامگی و قانون‌ستیزی ارگان‌های دولتی و قضایی جهموری اسلامی ایران در قبال حق قانونی سرکار خانم پرستو فروهر، موکل این‌جانب، در برگزاری مراسم یادبود برای شادروانان داریوش و پروانه فروهر.

سلام علیکم

همانگونه که نمایندگان محترم استحضار دارند بر اساس بند شش از اصل سوم قانون اساسی یکی از وظایف دولت جمهوری اسلامی در معنای عام آن به کار بردن همه امکانات موجود برای محو هرگونه استبداد، خودکامگی و انحصارطلبی است.

از آنجا که مدت دوازده سال است که برخی از ارگان‌های اطلاعاتی، امنیتی، انتظامی و قضایی نظام در همسویی و همکاری با یکدیگر، بر خلاف نص صریح اصل بیست‌وهفتم قانون اساسی و با خودکامگی و قانون‌ستیزی آشکار به موکل اینجانب، خانم پرستو فروهر، اجازه نمی‌دهند تا برای پدر و مادر فقید خود، شادروانان داریوش و پروانه فروهر که از مبارزان بنام سیاسی با مواضع انتقادی بوده و در شامگاه یکم آذرماه ۱۳۷۷ توسط گروهی از کارمندان کژاندیش و مسئولیت‌نشناس وزارت اطلاعات به طرز فجیعی به قتل رسیده‌اند، آیین بزرگداشتی در خانه و قتلگاه آن‌ها برگزار نماید،

از آنجا که تلاش‌های پیگیر خانم پرستو فروهر برای برگزاری این مراسم در طی دوازده سال گذشته همواره مورد بی‌توجهی مسئولان حکومتی قرار گرفته و اعتراض‌های وی در این مورد نادیده گرفته شده است،

از آنجا که تأمین آزادی‌های فردی و اجتماعی، از جمله آزادی‌های سیاسی آحاد ملت، و تأمین امنیت قضایی عادلانه برای همه ایرانیان و نیز ایجاد شرایط لازم برای تساوی مردم در برابر قانون از جمله وظیفه‌های حاکمیت است،

و با عنایت به سوگندی که شما نمایندگان محترم مجلس در برابر خداوند قادر و عادل یاد کرده‌اید تا در حفظ حقوق ملت تلاش کنید، در جایگاه وکیل فردی از این مردم، از اعضای کمیسیون اصل نودم قانون اساسی، به عنوان نظارت‌کنندگان بر قوای حکومتی و مرجع رسیدگی به شکایت‌های مردمی از عملکردهای مسئولان، درخواست می‌کنم تا وزیر اطلاعات و وزیر کشور و دادستان تهران را، به عنوان مسئولانی که موظف به تأمین امنیت و آزادی شهروندان هستند، مورد پرسش قرار دهید تا پاسخ دهند که بر چه اساسی و با کدام مجوز قانونی و با دستور چه مقامی به یک شهروند داغدیده اجازه برگزاری مراسم یادبود برای پدر و مادرش داده نمی‌شود و این بدیهی‌ترین حق فرزند را از او دریغ کرده‌اند.

نمایندگان محترم بی‌شک مستحضر هستند که بر اساس اصل نهم قانون اساسی هیچ مقامی حق ندارد، حتی به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، هرچند با وضع قوانین و مقررات، آزادی‌های مشروع را از شهروندان ایران سلب کند. با وجود این اکنون دوازده سال است که حق بدیهی و حداقلی سرکار خانم پرستو فروهر در برگزاری یک آیین ساده یادبود برای پدر و مادرش از سوی مقام‌های ذیزبط نادیده گرفته و پایمال می‌شود، بی‌آنکه هیچ مقام مسئول و مسئولیت‌شناسی پاسخگوی چرایی و چگونگی این روند ناحق و خلاف قانون باشد.

با توجه به مراتب پیش‌گفته از شما نمایندگان محترم، به عنوان شهروندانی که مسئولیت دیده‌بانی از حق و حقوق مردم را بر عهده گرفته‌اید، انتظار می‌رود که به دور از مصلحت‌اندیشی و آسوده‌طلبی به این دادخواهی رسیدگی و نتیجه را اعلام نمایید.

با سپاس فراوان از توجه و پیگیری‌تان،

آرش کیخسروی وکیل پرستو فروهر

۱۱ اردیبشت ۱۳۹۶-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • در نسبت علیرضا رجایی و علی شریعتی
 • فاطمه کروبی: تا کی می‌خواهند از تریبون‌های رسمی و ملی علیه محصورین بگویند؟
 • محمود صادقی: دعا می‌کنیم خدا وسیله آزادی محصورین و کسانی که برای کشور از آزادی خود گذشتند را ایجاد کند
 • پرستو فروهر در تهران؛ پیگیری دادخواست
 • تیم تحقیق وزارت مسکن: ۱۴۰واحد مسکن‌مهر در زلزله سرپل ذهاب ۱۰۰درصد ویران شده
 • دعوت نجفی از قالیباف برای مناظره
 • نوشتن، گفتن نیست
 • برگزاری سالمرگ فروهرها در خانه‌‌شان بعد از ۱۲ سال ممنوعیت
 • خاتمی و قتل های زنجیره ای
 • زوال یک انقلابی
 • از اوج عزّت تا حضیض ذلّت
 • نسرین ستوده: آقای رییس جمهور بفرمایید بالای دادگاه!
 • پیام سید محمد خاتمی به مردم زلزله زده غرب کشور: طبیعت نه قهر دارد و نه مهر
 • سید مصطفی تاجزاده: به حصر پایان دهید تا نان اصلاح طلبان آجر شود!
 • زهرا رهنورد: حاضر نیستند اذعان کنند هفت سال است که یک زن را دربند کرده اند
 • محمدحسین کروبى: وضعیت حصر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هنوز با وضعیتی که برای مهدی کروبی ایجاد شده فاصله دارد
 • تاج زاده : رییس‌جمهور مراقب باشد پشتوانه مردمی‌اش را از دست ندهد
 • ملاقات با محصورین در روز جمعه؛ خواهران میرحسین هم بودند
 • صدیقه وسمقی به قید وثیقه آزاد شد
 • پاسخ محسن آرمین به رئیس سازمان اطلاعات سپاه
 •