به روز شده: ۰۰:۵۳ تهران - جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶

جملات تاريخي رهبري درباره هاشمي، خاتمي و احمدي‌نژاد

نویسنده: جعفر شیرعلی نیا

هیچ‌کس برای من هاشمی نمی‌شود
اين جمله معروف رهبری در پای صندوق رای در دوم خرداد 76 بود. این جمله در پایان دوران ریاست‌جمهوری هاشمی گفته شد؛ دوره‌ای که بسیاری تا امروز منتقد آن روزهای هاشمی هستند. فردای این روز مشخص شد سید محمد خاتمی رئیس‌جمهور تازه ایران است.

٢٢ارديبهشت77 رهبري در دانشگاه تهران حضور يافت. آن‌جا نظر او را درباره جمله‌اي كه درباره هاشمي گفته بود پرسيدند؛ «آقای هاشمی از سال ۱۳۳۶ - یعنی چهل‌ویک سال - با من همکاری و رفاقت دارد. رفاقت چهل‌ویک ساله، خیلی است؛ یعنی دو برابر عمر شما. حالا تصادفاً نکته جالبی وجود دارد. آن روزی که من این را گفتم، آقای خاتمی که انتخاب نشده بود. عجیب است که آقای خاتمی هم اتّفاقاً همین مقدار با من سابقه دارد؛ از سال سی‌وهفت... با ایشان هم سابقه زیادی داریم. به‌هرحال، الان وضع خوب است. الان رئیس‌جمهورمان کاملاً به ما نزدیک است و الحمدللَّه روابط فیمابین، بسیار خوب و صمیمی است.»

سال84 هنگامی‌که خاتمی از ریاست‌جمهوری می‌رفت صحبت‌های رهبری نشان می‌داد که رابطه‌شان بسیار گرم‌تر از آغاز دوران ریاست‌جمهوری اوست. رهبری10مرداد1384 در آخرین دیدار با خاتمی گفت: «در طول هشت سالی که ما با ایشان به‌طور مستمر و مداوم در ارتباط بودیم، رفاقت و صمیمیت ما با ایشان روزافزون بوده؛ خدا را شکر. الان پیوند عاطفی و محبت‌آمیزی که بین بنده و آقای خاتمی هست، از آنچه در هشت سال پیش بوده، بمراتب مستحکم‌تر است؛ و این ناشی از خصوصیاتی است که من در این مدت در ایشان حس کردم. تدین و پایبندی و نجابت و روحیه‌ی نجیب ذاتىِ ایشان واقعاً جزو امتیازات و خصال برجسته در ایشان است... خیلی‌ها از سال ۷۶ - از اول تشکیل این دولت - می‌خواستند آقای خاتمی را در موضع مقابله و مواجهه‌ی با نظام قرار دهند؛ خیلی هم تلاش کردند؛ ما شاهد بودیم... اما آقای خاتمی حقیقتاً مقاومت کردند.»

چهار سال بعد پس از انتخابات سال88 اوضاع دگرگون شد. به نظر می‌رسید هاشمی و خاتمی دیگر جایگاه سال‌های گذشته را در نظر رهبری ندارند. 29خرداد رهبری در یک جمله تاریخی پس از اشاره به اختلاف دیدگاه‌های هاشمی و احمدی‌نژاد در زمینه‌های فرهنگی، عدالت اجتماعي و خارجي گفت ديدگاه احمدي‌نژاد به ديدگاه او نزديك‌تر است.

به‌تدریج احمدی‌نژاد به حاشیه‌هایی گرفتار شد که او را از نظر بسیاری از هواداران قدیمش انداخت. ماه رمضان 89 يكي از دانشجویان به رهبری گفت دلشان از دست چپ و راست رييس‌جمهور خون است. رهبری گفت: «خوب، حالا دل شما خون- كه خدا نكند خون باشد- اما به شما عرض بكنم؛ اين‌ها جزو مسائل تعيين‌كننده و اصلى نيست. ممكن است ايراد و اشكال وارد باشد- من در اين مورد هيچ قضاوتى نمي‌خواهم بكنم- ممكن است كسى به يك شخصى يا به يك كارى ايراد داشته باشد؛ منتها بايد توجه كنيم كه مسائل را اصلى- فرعى كنيم. مسائل درجه‌ي دوم جاى مسائل اصلى را در انگيزه‌هاي ما، در همت ما، در صرف انرژى‌اي كه مي‌شود، نگيرد.»

چهار سال بعد در سال٩٢ هاشمی توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد. سال٩٥ رهبری به احمدی‌نژاد توصیه کرد در انتخابات٩٦ نامزد نشود اما شد و رد صلاحیت شد. حالا این روزها دادگاه مردی از نزدیکان احمدی‌نژاد حاشیه‌هايی ایجاد کرده؛ مردی که احمدی‌نژاد با تاکید می‌گوید هیچ دو نفری در دنیا شبیه‌تر از آن‌ها به هم نیستند!

روزگار عجيبي شده است. به راستی چرا روسای‌جمهور ما به چنین سرنوشت‌هایی گرفتار می‌شوند؟ آیا با آمارها و سخن‌هایی که از اوضاع اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی ما مطرح است، تمرکزدادن انرژی بخشی از کشور بر مخالفت و موافقت با خاتمی و يا احمدي‌نژاد نگران‌کننده نیست؟ آیا نمی‌توان از ظرفیت و تجربه و جايگاه روسای‌جمهور ایران که از سرمايه مردم و با قیمت سنگینی به‌دست آمده استفاده کرد؟

آيا ديدار و گفتگوي مسؤولان نمي‌تواند گره‌گشاي اين دوري‌ها باشد؟ آيا مي‌توان در سطح بالاي نظام شاهد اين جدايي‌ها بود و بعد از مردم انتظار همدلي و همراهي با يكديگر را داشت؟ هفته پیش در آمریکا تصاويري از حضور پنج رييس‌جمهور سابق در يك كنسرت منتشر شد و مرا به ياد ماجراي عكسي انداخت كه پيوست اين يادداشت است.

تصاویری که سال94 در کتاب زندگی و زمانه رهبری از آن استفاده کرديم. در بخشی از كتاب، وقایع میان ایران و آمریکا در زمان چهار رئیس‌جمهور دو کشور مرور شده است. یافتن عکسی از چهار رئیس‌جمهور آمریکا در کنار هم کار سختی نبود اما هرچه جستجو کردیم شبیه آن در ایران یافت نشد و حتی عکسی از مراسم یا جلسه‌ای که هر چهار نفر همزمان در آن حضور داشته باشند نيز نیافتیم. شايد بتوان چنين تصويري يافت؛ در اين صورت تصويري تاريخي و جالب خواهد بود.
@jafarshiraliniaیادداشت های مندرج در ستون "میهمان" لزوما دیدگاه سایت امروز نمی باشد.
-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • سیدمحمد خاتمی : فضاى باز به مصلحت كشور است
 • محسن امین زاده : زندگی کردن در این منطقه‌ پرآشوب آداب خودش را می‌طلبد
 • سپنتای ایرانی، دریفوس فرانسوی
 • آیت‌الله بیات زنجانی: حضور اقلیت ها در قانون پیش بینی شده و مشکل فقهی و قانونی ندارد
 • عیسی مسیح در ارومیه!
 • آیا نقد آرای شورای نگهبان به معنای مقابله با نظام است؟
 • بیانیه آیت‌الله العظمی سیدعلی‌محمد دستغیب پیرامون وضعیت موجود و تفاوت آن با ابتدای انقلاب اسلامی
 • غلامی گزینه ۲۱ روحانی برای وزارت علوم است/ او نتوانست فراکسیون امید را قانع کند
 • پاسخ رئیس کانون وکلا به آیت‌الله یزدی: شورای نگهبان نمی‌تواند قوانین قبلی را نقض کند
 • سخنی با آیت‌الله یزدی و روحانیون حکومتی
 • گزارش یک دادگاه ١۵ دقیقه‌ای؛ شرح دادگاه صدیقه وسمقى
 • محمد یزدی: نظر شورای نگهبان شرعی، قطعی و غیرقابل تغییر است
 • بهزاد نبوی: شرمنده‌ می‌شوم که برخی اصلاح‌طلبان از روحانی، پست می‌خواهند/ دولت هر ۹ ساعت، یک بحران
 • مقدم‌فر یکی از سخنگویان امپراطوری دروغ : نظام نبايد بي‌عقلي كند و اين افراد را از حصر خارج كند
 • مگنا کارتای عربستان را جدی بگیریم!
 • صدیقه وسمقی بازداشت شد
 • واکنش مجید مقدم یکی از آسیب‌دیدگان کهریزک به اظهارات حیدری‌فرد
 • پاسخ علی مطهری به دروغ‌های سردار نجات
 • سردار نجات: محدودیت برای خاتمی که در سال ۸۸ یکی از محورهای فتنه بود جدید نیست
 • ممانعت ماموران امنیتی از خروج خاتمی از خانه برای چندمین بار
 •