به روز شده: ۲۲:۲۲ تهران - چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶

جنبش سبز، سپاه و تحریم ها

پس از سخنان ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه برجام و واکنش مقامات ایران در برابر این اظهارات به خصوص جایی که وی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را متهم به حمایت ار تروریسم کرده بود در فضای عمومی کشور بحث نوع نسبت اصللاح طلبان و سبز ها با نهاد سپاه مطرح شد.

به نظر می رسد به صورت ویژه مواضع رهبران جنبش سبز ایران که هم اکنون در حصر به سر می برند آنقدر واضح است که جای هیچ ابهامی را باقی نمی گذارد.

موضع رهبران جنبش سبز در این مورد و مسئله تحریم ایران دو مبنای اساسی دارد که توجه به هر یک و نادیده انگاشتن دیگری هر گونه تحلیل درباره این موضع را ناقص می کند.

اول اینکه رهبران جنبش سبز در مواضع خود بارها تاکید کرده اند مخالف تحریم ایران هستند و به هیچ وجهی خواستار دخالت نیروی خارجی در روند داخلی کشور نیستند. کروبی و موسوی زمانی که کشور در اوج تحریم ها قرا داشت نسبت به تاثیر این مجازات بر معیشت مردم و رشد قاچاق و رانت هشدار داده بودند. کروبی در تابستان ۱۳۸۹ در مصاحبه اختصاصی با روزنامه گاردین تاکید کرد مردم ضربه اصلی تحریم ها را خواهند خورد و در نهایت این تحریم ها مردم را متضرر خواهد کرد. کروبی در این مصاحبه و اظهارنظرهای دیگر بارها گفته بی تدبیری مسئولان ایرانی در سیاست خارجی هزینه های سنگینی از جمله تحریم های کمر شکن به مردم وارد کرد.

میرحسین موسوی دیگر رهبر جنبش سبز نیزبعد از صدور قطعنامه ۱۹۲۹ در یادداشتی نوشت : "برای اینجانب مانند روز روشن است که این قطعنامه بر امنیت و اقتصاد کشور ما اثرخواهد گذاشت. تولید ناخالص را پائین خواهد آورد، بیکاری را بیشتر خواهد کرد، مردم را در تنگنای مشکلات بیشترمعیشتی واجتماعی قرار خواهد داد، فاصله ما را ازکشورهای در حال رشد جهان بویژه کشورهای همسایه رقیب بیشتر خواهد ساخت و آخرین میخ را بر تابوت چشم اندازبیست ساله خواهد کوبید. کدام عقل سلیم است که نداند کشورما امروز پس از صدور قطعنامه آسیب پذیرتر و منزوی تر از گذشته شده است؟"

موسوی با انتقاد از تحمیل هزینه به مردم خواستار اطلاع رسانی در این مورد شده بود و نوشته بود :«ازمواردی که لازم است مردم حتما بدانند خطرات امنیتی قابل پیش بینی ناشی از قطعنامه جدید است. بسیاری از ملت ما نمی دانند مسیری که با ندانم کاری و گزافه گوئی های بی مورد درآن افتاده ایم تاچه حد خطرناک است.»

مهدی کروبی از منتقدان دخالت نظامیان در سیاست چه در عرصه داخلی و خارجی است. او بارها نسبت به حضور این نهاد نظامی در سیاست و اقتصاد به خصوص در انتخابات هشدار داده بود و از سال ۸۴ نقد نظامی گری در سیاست و اقتصاد یکی از محورهای موضع گیری او بوده است. میرحسین موسوی نیز در همین یادداشت درمورد نقش سپاه می نویسد:« سپاه امروز در گیر مسائل سوال برانگیزی است. از سویی اسلحه سپاه وبسیج به جای دشمن در مقابل مردم قرار گرفته است ودر سرکوب و دستگیری ها و بازجوئی ها ی نیروهای سیاسی و معترضین نقش درجه اول دارند و از سوی دیگر سپاه در حجم غیر قابل باوری درگیر مسائل اقتصادی است. به یقین بازگرداندن سپاه به سوی مسوولیت های اصلی خود می تواند هم نقش افتخار آمیزی که این نهاد در دفاع مقدس داشت احیا کند وخطرات ناشی از طمع بدخواهان را کاهش دهد و هم در سلامت اقتصادی جامعه وکاهش امواج روز افزون فساد و دلگرمی بخش خصوصی موثر واقع شود. سپاهی که مشغله فکریش بالا و پائین رفتن قیمت دلار و دخالت در امور بانکداری و بازارسهام وپیمانکاری و صادرات و واردات است نمی تواند برای تامین امنیت کشورو انقلاب مورد اعتماد باشد. ومتاسفانه در این معرکه ما شاهد زوال اعتبار قدیمی و پشتیبانی مردمی سپاه خوهیم بود. قابل پیش بینی است که با ادامه این روند سپاه به جای دفاع از ملت و کشور به دفاع از شرکتها و سهام وموسسات پولی و مالی خود و سرانجام به جای دفاع از کشور وانقلاب به دفاع از از سازمان و تشکیلات خود بغلطد ویا به تمامی در اختیار یک قدرت مستبد و ضد مردمی قرار گیرد. اگر محبت و اعتماد مردم به نیروهای مسلح بزرگترین سرمایه آنها باشد امروز با عملکرد سپاه در حوزه امنیت داخلی و اقتصاد این سرمایه اجتماعی بی بدیل در حال ذوب شدن است.».

.رهبران جنبش سبز بارها تاکید کردند این جنبش برای احیای قدرت ملی ایران است، برای تحقق مطالبات بنیادین مردم است ، جنبشی درونزا مستقل و متکی به قدرت مردم. طبیعی است موسوی و کروبی از تحریم ایران استقبال نمی کنند بر حفظ تمامیت ارضی کشور تاکید می کنند به مقوله امنیت ملی اهمیت می دهند اما معتقدند پشتوانه امنیت ملی شهروندان آگاه و آزاد هستند که پرسشگر باشند و برای حل مسائل جامعه شان همیاری کنند در نتیجه سرکوب آزادی علیه امنیت ملی است. یکی از مهم ترین مسائلی که امروز می تواند دستاوردهای سال ها مبارزه ایرانی ها بر ای حاکمیت قانون و مهار قدرت را تحت تاثیر قرار دهد مسئله دخالت نظامیان در سیاست و اقتصاد است. رهبران جنبش سبز خواستار این موضوع مهم هستند که سپاه حافظ مرزهای ایران باشد نه عامل سرکوب مردم کشورش. سپاه در سیاست داخلی بی طرف باشد نه طرف دعوا و حامی یکی از تندترین گرایش های محافظه کارانه در ایران. جنبش سبز هیچ گاه در پی تضعیف نیروی نظامی کشور به عنوان یکی از مهم ترین ارکان قدرت ملی نبوده است اتفاقا درخواست بازگشت نظامیان به پادگان ها برآمده از این باور قوی است که نظامی سیاستمدار و سهامدار نمی تواند وظایف امنیتی و نظامی خود را به درستی انجام دهد.

بر همین مبنا رهبران جنبش سبز مخالف تحریم کشور بوده اند اما همزمان خواستار اتخاذ سیاست خارجی معقول مبتنی بر دفاع از منافع ملی کشور بوده اند و سپاه را به صورت ویژه از دخالت در امور سیاسی چه داخلی چه خارجی و سهامداری در اقتصاد کشور بر حذرداشته اند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • معصومیت در تعلیق
 • علی مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم؛ او حکم ارتقا گرفته است
 • جنبش سبز، سپاه و تحریم ها
 • علی لاریجانی: لغو عضویت عضو زرتشتی شورای یزد غیرقانونی است
 • دلایل واقعی رابطه پرفرازونشیب آمریکا با ایران
 • بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی و رسانه ای اصلاح طلب درباره اظهارات اخیر آقای ترامپ
 • هاشمی گفت نمي‌گذارند در ایران كارهاي بزرگ انجام شود
 • ازتولید و تشدید نابرابری‌های اجتماعی در نظام آموزشی ایران
 • جعبه ابزار خالی آمریکا
 • سحرخیز ممنوع الخروج شد
 • نگاه بی طرفانه به ۸۸
 • قوۀ قضاییه مدافع دربار زر و زور و تزوی
 • سیاست‌گزاری و سیاست‌گذاری
 • سیدمحمد خاتمی: می‌خواهید به قبل از مشروطه برگردیم؟ / پایه دموکراسی و جمهوری خواهی، ملت است
 • آیت‌الله العظمی صانعی در تماس با دختر میرحسین: دعوا بر سر قدرت است و کسی حواسش به محصوران و مردم آنها نیست
 • محمد علی نجفی: بدهی شهرداری با احتساب پروژه‌ها ۵۲ هزار میلیارد تومان است
 • محکومیت سروش فرهادیان روزنامه نگار به یک سال زندان
 • مطهری: روحانی می‌خواهد رضایت همه نهادها را جلب کند و چنین چیزی ممکن نیست
 • عبدالله نوری: باید بر وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی پافشاری کرده و آن‌ها را تکرار کنیم
 • نامه دختران میرحسین و رهنورد به مراجع عظام: شهادت می‌دهیم به ستمی که در حصر خانگی در جریان است
 •