به روز شده: ۱۵:۲۳ تهران - دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶

عبدالله نوری: باید بر وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی پافشاری کرده و آن‌ها را تکرار کنیم

جمعی از فعالان سیاسی و اصلاح‌طلب استان چهارمحال‌و‌بختیاری با «عبدالله نوری» دیدار و گفت‌وگو کردند.

عبدالله نوری در ابتدای این دیدار و در پاسخ به توقعات و انتظارات مطرح‌شده از دولت دوازدهم گفت: «یکی از دوستان حاضر در ‏جلسه به نتیجه ‏یک نظرسنجی اشاره داشت که حدود ١٠ درصد از مردمی که به آقای روحانی رأی ‏داده‌اند، ‏گفته‌اند اگر به زمان انتخابات برگردیم، در انتخابات شرکت نمی‌کنیم. اگر نتیجه این ‏نظرسنجی دقیق باشد، این پرسش قابل طرح است که مگر اصلاح‌طلبان و بدنه اجتماعی ‏حامی اصلاحات، چه انتظاری از دولت داشته‌اند و چه دورنمایی از دولت دوازدهم در ذهن خود ‏ترسیم کرده بوده‌اند که به سرعت دچار یأس شده‌‌اند؟ اصلاح‌طلبان در بسیاری از موضوعات ‏ناچارند در محدوده‌ای که حاکمیت تعریف می‌کند، حرکت و کنش و اقدام سیاسی داشته باشند. در ‏انتخابات ریاست‌جمهوری شورای نگهبان افرادی را ‏تأیید کرده و اصلاح‌طلبان می‌توانستند از بین ‏آنها دست به یک انتخاب بزنند یا اصلا در ‏انتخابات شرکت نکنند. اصلاح‌طلبان و اکثریت مردم ‏نتیجه شرکت‌نکردن در انتخابات را در آن هشت سال ‏کاملا حس کرده‌اند. هنوز فراموش نشده ‏است که با آن درآمدهای افسانه‌ای ارزی و ریالی و با ‏آن سطح از حمایت‌های گسترده که از دولت ‏انجام می‌شد، ‏چه بر سر منافع ملی و منابع انسانی کشور آمد. پس باید اصلاح‌طلبان بین افرادی که شورای نگهبان تأیید کرد، مناسب‌‏ترین را انتخاب می‌‏کردند و معنای این انتخاب این نیست که او همه خواسته‌های جریان اصلاحات ‏را برآورده خواهد ‏کرد یا می‌تواند برآورده کند»‏.

عبدالله نوری در ادامه افزود: «البته این نگرانی وجود دارد که مردم به مرور از رفتار ‏دولت سرخورده ‏شوند و این سرخوردگی را از چشم اصلاح‌طلبان ببینند، چون با ‏تأیید و حمایت اصلاح‌طلبان به ‏این دولت رأی داده‌اند. وظیفه نخبگان و فعالان اصلاح‌طلب در نقاط مختلف کشور این است که به ‏مردم ‏توضیح دهند در چه شرایطی از این دولت حمایت شد. همیشه تأکید کرده‌ام به بن‌‏بست‌رساندن امور و موضوعات، منفعل‌بودن و عدم مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی، جامعه و کشور را به کمال و رشد و پیشرفت نمی‌رساند، بلکه این ارائه ‏راه‌حل و نقشه راه است که ‏اهمیت دارد». ‏

عبدالله نوری تصریح کرد: «البته آقای روحانی هم نمی‌تواند فقط براساس نظرات اصلاح‌طلبان ‏کار کند. ایشان باید جهت پیشبرد اهداف و وعده‌های انتخاباتی خود، با همه دستگاه‌ها و ‏نهادهای کشور تعامل و همکاری کند و ‏بسیاری از اصلاح‌طلبان هم تأکید دارند که دولت از هر ‏سخن و عمل افراطی که موجب اختلاف بین ‏دستگاه‌ها شود، به‌گونه‌ای که به کارایی و بازدهی دولت و رئیس‌جمهور آسیب برسد، در حد امکان پرهیز کند. همه می‌دانیم در کشور ما رئیس‌جمهور قدرت اصلی نیست و آقای ‏روحانی هم با همین ‏مقدار قدرت و امکانی که دارد، باید تلاش کند در جهت تحقق وعده‌های خود گام بردارد»‏.

عبدالله نوری در ادامه گفت: «البته اصلاح‌طلبان باید همچنان انتظارات خود را بیان کنند و از آقای ‏روحانی ‏بخواهند جهت تحقق وعده‌هایی که ‏داده و انتظارات اکثریت جامعه که به او رأی داده‌اند، تلاشی جدی و ‏همه‌جانبه کند».

عبدالله نوری با انتقاد از میانگین سنی بالای دولت دوازدهم گفت: ‏‏«میانگین سنی ‏دولت اول آقای مهندس موسوی در سال ١٣۶٠، ٣٩ سال بود و ‏تمامی کابینه هم دانش‌آموخته‌های پیش از انقلاب بودند. آیا در این ۴٠ سال ‏افرادی تربیت نشدند که بتوان آنها را برای ‏وزارت معرفی کرد؟ الان وزرای ما در ‏سنین نزدیک به ۶٠ هستند و این سن بازنشستگی ‏است»‏.

عبدالله نوری در ادامه گفت: «در بحث استفاده از بانوان در پست‌های عالی مدیریتی هم گفته می‌شود خانم مجرب نداریم، یا اینکه نشد یا نگذاشتند یا محدودیت و چالش وجود دارد. مگر بسیاری ‏از آقایان که پس از انقلاب در جوانی ‏در مسئولیت‌های بالای مدیریتی قرار گرفتند، تجربه‌ای ‏داشتند؟ چرا به آنان اعتماد و پست‌های مهم و کلیدی به آنها واگذار شد؟ درباره اهل سنت هم من توجیه نیستم که چرا برای استفاده از این عزیزان در سطوح مختلف ‏مدیریتی مانع وجود دارد؟ به‌هرحال در عین اینکه به مشکلات و موانع توجه داریم، این جمله ‏‏ کلیدی را هم باید مورد توجه قرار داد که نمی‌شود رأی را از یک جریان فکری گرفت و ‏تعامل و ‏همراهی را با گروه دیگر کرد. ما با درک مشکلات دولت می‌گوییم باید توازن برقرار ‏باشد. چنانچه ‏رأی‌دهندگان بر ما خرده و از ما فاصله گرفتند، باید ‏بدانیم یک جای کار اشکال دارد و به ‏سرعت در جهت اصلاح گام برداریم. در غیر این صورت ‏جریان فکری اصلاحات آسیب خواهد دید. ‏آقای روحانی در دوران تبلیغات ‏انتخاباتی وعده‌هایی داده است. پافشاری بر وعده‌های انتخاباتی و تکرار آنها توسط اصلاح‌طلبان باعث می‌شود که رئیس‌جمهور و دولت در مقابل مراکزی که ‏می‌خواهد با آنها تعامل کند، قدرتمندتر حرف بزند و ‏خواسته‌های مردم را جدی‌تر مطرح کند. ‏اما درباره آنچه دولت عمل می‌کند، ‏در کنار اینکه گلایه‌هایمان را بیان می‌کنیم، باید موانع و ‏مشکلات واقعی را هم به ‏مردم توضیح دهیم. اگر ما راه‌حل روشنی برای پشت‌سرگذاردن ‏موانع و مشکلات ‏داریم، بیان کنیم و در غیر این‌صورت باید آن روی سکه را هم ببینیم»‏. ‏

عبدالله نوری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر لزوم بازنگری و آسیب‌شناسی در ‏میان ‏اصلاح‌طلبان گفت: «جریان اصلاح‌طلبی نیاز به بازسازی و بررسی مجدد ‏داخلی دارد. اینکه در ‏بین اصلاح‌طلبان ده‌ها حزب کوچک و بزرگ ‏هست چه توجیهی دارد؟! در کدام سیستم حزبی ‏دنیا، مثل کشور ما این همه حزب ‏وجود دارد؟ به دو صورت ‏می‌توان کارآمدی جریانات سیاسی را ‏از بین برد. یکی اینکه اجازه تأسیس و ‏فعالیت احزاب داده نشود و دیگر اینکه تعداد بسیار زیادی ‏حزب تأسیس شود. درحال‌حاضر ‏و با توجه به نبود یک حزب و تشکیلات فراگیر و پرنفوذ اصلاح‌طلب، ‏اگر ‏قرار باشد در بین اصلاح‌طلبان مرکز کارآمدی وجود داشته باشد، همین جبهه‌ای است که در ‏هر ‏انتخاباتی، ‏تصمیم می‌گیرند. ‏طبیعی است که در هر جریانی، نظرات مختلف هم وجود دارد، ‏اما در نهایت همه باهم یا با نظر ‏اکثریت، به تصمیم می‌رسند. ‏یکی از مشکلات جدی که بین اصلاح‌طلبان وجود دارد این است که ‏تعداد زیادی حزب ‏با عناوین اصلاح‌طلبی تأسیس شده است و متأسفانه گاهی اوقات، به‌جای تعامل و پشتیبانی از یکدیگر، ‏بیشتر منتقد همدیگر ‏هستند»‏.

به گزارش شرق، عبدالله نوری با تأکید مجدد بر اینکه نیازمند «اصلاح و به‌روزرسانی گفتمان اصلاح‌طلبی» ‏هستیم، ‏تصریح کرد: «اینکه دولت بگوید سالانه این تعداد مجوز حزب جدید ‏دادیم، افتخار نیست و البته ما ‏خودمان باعث این موضوع شده‌ایم و باید در جهت اصلاح ‏آن گام برداریم. به اعتقاد من مهم‌ترین ‏کار این است که در راستای تقلیل احزاب و ادغام آنها در یکدیگر گام برداشته شود. ‏احزاب اصلاح‌طلب و شخص آقای خاتمی می‌توانند در این راه نقش جدی داشته ‏باشند و این تعدد احزاب ‏و تشکل‌ها را سامان دهند. تعداد احزاب و اعضای واقعی آنها ‏مشخص شود و آنهایی که با هم ‏قرابت بیشتری دارند، درهم ادغام شوند و پس از آن، همه باهم زیر یک سقف جمع شوند. ‏وقتی ‏در زمان انتخابات باید همه جمع شوند و کار جبهه‌ای بکنند، چه دلیلی دارد ‏که در بقیه سال ‏ده‌ها حزب جداگانه وجود داشته و به صورت جزیره مشغول فعالیت باشند؟»‏-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • مطهری: روحانی می‌خواهد رضایت همه نهادها را جلب کند و چنین چیزی ممکن نیست
 • عبدالله نوری: باید بر وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی پافشاری کرده و آن‌ها را تکرار کنیم
 • نامه دختران میرحسین و رهنورد به مراجع عظام: شهادت می‌دهیم به ستمی که در حصر خانگی در جریان است
 • مجمع مدرسین و محققین قم: مردم خواهان پایان بخشیدن به حصر و رفع محدودیت‌های خاتمی هستند
 • الیاس حضرتی: تلاشمان برای آزادی ساسان آقایی نتیجه نداد
 • ننگ حصر؛ نامه ای که مخاطبش علمای جهان اسلام بود
 • عبدالله رمضان زاده در پاسخ به حیدری فرد : امیدوارم روزی کلیه حقایق سال ۸۸ آشکار گردد
 • صدیقه وسمقی، پس از چند ساعت بازداشت، آزاد شد
 • اتحادیه اروپا در بازی ترامپ، کجا ایستاده و خواهد ایستاد؟
 • بازداشت صدیقه وسمقی عضو اسبق شورای شهر تهران هنگام بازگشت به کشور
 • محمود صادقی: محدودیت‌های خاتمی خلاف حقوق شهروندی است
 • درخواست نماینده زرتشتیان از رئیس مجلس: جلوی تضییع حق سپنتا نیکنام گرفته شود
 • آیت الله العظمی بیات زنجانی: چرا عضویت یک زرتشتی در شورای شهر خلاف شرع است؟
 • درخواست نمایندگان از لاریجانی درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد: حکم تعلیق سپنتا نیکنام متوقف شود
 • قدرت‌های جهانی به رغم تهدیدهای ترامپ به اجرای برجام متعهد هستند
 • افشاگری عضو شورای شهر تهران: شهرداری ۶٨ هزار نیرو دارد ١٣٠ هزارنفر حقوق می دهد
 • ناگفته‌های علی‌اکبر حیدری فرد: اعزام به کهریزک دستور من بود
 • به دلیل عدم استفاده از دستبند و پابند رضا شهابی به بیمارستان منتقل نشد
 • چه کسی باید توبه کند؟
 • امیرارجمند: اگر رئیس مجلس به حصر و محدودیت‌ها اعتراض نکند، روزی گریبان خودش را هم می‌گیرد
 •