به روز شده: ۰۱:۱۸ تهران - دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶

ننگ حصر؛ نامه ای که مخاطبش علمای جهان اسلام بود

پس‌ازآنکه از سوی مسئولان امنیتی و اطلاعاتی گشایشی در وضعیت حصر غیرقانونی و غیرشرعی انجام نشد، دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بخشی از ظلمی را که سال‌هاست به پدر و مادر آنها می‌رود، به اطلاع مراجع و علمای حوزه‌های علمیه رسانده و تأکید کرده‌اند علما و مراجع را در جریان این ستم می‌گذارند و جز به خداوند به کسی شکایت نخواهند برد.

با گذشت بیش از هفت سال از حصر نخست‌وزیر هشت سال دفاع مقدس و همسر اسلام پژوهش، فرزندان این محصوران که سال‌هاست شاهد رنج و مرارت والدین خود هستند، قصه غصه‌های خود را این بار در قالب نامه‌ای به مراجع و علمای جهان اسلام تقریر کرده‌اند. نامه‌ای که مخاطبانش از مرزهای قم و مشهد گذشته و علمای جهان اسلام را خطاب خود قرار داده است.

سه دختر میرحسین و رهنورد طی همه این سال‌های حصر بارها به حضور مراجع رفتند و در مورد رفتارهای غیرانسانی و غیرقانونی نسبت به پدر و مادر دربند خود اطلاع‌رسانی کردند. هرچند مراجع پذیرای آنان بودند و بارها خواستار رفع حصر شدند، اما درخواست‌های آنان هم به نتیجه نرسید و قفل زندان "بن‌بست اختر" همچنان ناگشوده ماند.

ماه‌ها و سال‌ها گذشت و هرازگاهی در نسیم انتخابات، هرکسی وعده‌ای برای رفع حصر داد و بارقه‌ای از امید در دل‌ها دمید. اما نه تنها فرجی در رفع حصر ایجاد نشد، بلکه مدعیان و اقتدارگرایان به داغ و درفش هم تهدید کردند و کسی هم جلودار آنان نبود. " ننگ" حصر بر آنان چنان سنگین بود که کسی حاضر نبود حتی مسئولیتش را بر عهده گیرد. بعد از سال‌ها اظهارات ضدونقیض سرانجام این " ننگ" را بر دامان شورای عالی امنیت ملی نشاندند. همان شورایی که رییسش منتخب مردم است تا به افکار عمومی ناز شستی نشان دهند که چه به پای صندوق رأی بیایید و نیایید، ما همان کنیم که اراده داشته‌ایم!

وقتی پیام مردم در انتخابات شنیده نشد، آیت‌الله‌العظمی سیدعلی‌محمد دستغیب از معدود مراجعی که طی هفت سال گذشته بارها و بارها در سخنرانی و بیانیه و نامه بر ضرورت رفع حصر تأکید و تصریح کرده است، در نامه‌ای به مراجع عظام تقلید در نجف اشرف، قم و سایر شهرستان‌ها با تأکید به نقش مراجع در بحران‌ها، نظر فقیهی آنان را درباره حصر بی‌محاکمه هفت‌ساله محصوران خواستار شد. این مرجع تقلید در نامه خود به مراجع تقلید با اشاره به این‌که مردم امیدوارند حضرات آقایان مراجع معظم، نظر شریف فقهی‌شان را در این مورد روشن کنند، خاطرنشان ساخت که بر طبق موازین شرع، حبس و حصر بدون محاکمه و ارائه دلایل از متهم، شرعی نبوده و حصر در کنار حبس موضوعیتی ندارد. اما این نامه تاکنون از سوی مراجع بی‌پاسخ مانده است.

پیش‌ازاین نیز بیش از هزار تن از دانشجویان در نامه‌ای به مراجع تقلید از آنان خواسته بودند که برای رفع حصر از محصوران، با مسئولان مربوطه وارد مذاکره شوند و اجازه ندهند که این حصر غیرقانونی ادامه داشته باشد.

نگاهی به تاریخ سیاسی معاصر ایران‌زمین نشان از نفوذ و قدرت معنوی علما و مراجع دارد. به‌نوعی که حتی لامذهب‌ترین پادشاهان هم جرات و جسارت ایستادگی در برابر خواست علما و مراجع را نداشتند، اما امروز در شرایطی هستیم که علمای مستقل و آزاده خود در مظلومیت مضاعف به سر می‌برند و حتی دفاتر و مدارس علمیه آنان نیز از حمله هتاکان مصون نیست. در روزگاری هستیم که مراجع دینی در برابر ظلمی که بر محصوران می‌رود تنها به این نکته اشاره می‌کنند که " پیگیر رفع حصر بوده‌ام اما تاکنون بی‌نتیجه مانده است! که نشان از این دارد که حاکمانی که به نام دین بر مردم فرمان می‌رانند، حتی شنوای درخواست‌های علما و مراجع هم نیستند.

وقتی صدای علمای کشورمان به‌جایی نمی‌رسد، دختران میرحسین و رهنورد نامه خود را خطاب به مراجع دینی جهان اسلام نوشته‌اند، شاید که آنان با شنیدن صدای این مظلومان دربند بتوانند، برای رفع حصر آنان از اهرم‌های بین‌المللی استفاده کرده و به این حصر غیرانسانی پایان دهند.

حصری که در چاردیواری و "حریم خانه" است. خانه‌ای که باید محل "سکنی" و "آرامش" ساکنانش باشد به زندانی بدل شده که کلید و کلیددار هم صاحب‌خانه نیست و این زندانبان است که برای خانه نخست‌وزیر هشت سال دفاع مقدس، حکمرانی می‌کند و حتی اجازه نمی‌دهد نورچشمانش به‌دوراز چشم اغیار با پدر و مادر خود درددل کنند. خانه‌ای که دیگر محل امنی برای صاحب‌خانه نیست. صاحب‌خانه‌ای که لقب "نخست‌وزیر امام" را سال‌هاست با خود دارد. اما با رفتن امامش، او هم گوشه عزلت گزید و در پناه "رنگ و نور" در زیرزمین خانه‌اش، نقش امید بر "بوم زندگی" کشید. میرحسین اما وقتی دید ظلم و بی‌عدالتی امان از مردم و انقلابیون گرفته است خواست که باز رنگین‌کمان زندگی را بر شهر غبارآلود ما بکشد. اما تاریک‌اندیشان، را یارای دیدن این هم سپیدی نبود. خانه‌اش را هم به یغما بردند و او را زندانی "اختر" کردند.

در این همه سال‌ها، داستان صبر و استقامت و ایستادگی "یک نخست‌وزیر و همسرش" زبانزد خاص و عام شده است. دخترانشان نیز به تأسی از والدین حتی وقتی به علما نامه می‌نویسند از آنان درخواستی ندارند و همه‌چیز را به خدا واگذار کرده‌اند، همان‌گونه که میرحسین و همسرش طی این هفت سال آرزوی یک " درخواست " را بر دل خیلی‌ها گذاشته‌اند. دختران این محصوران مظلوم در نامه خود باز یادآوری کرده‌اند که این عزیزان، هزینه حق‌گویی و عدالت‌خواهی خود را می‌پردازند و همچنان بر عهدی با مردم و خدای خود بسته‌اند، ایستاده‌اند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی سه محصوری هستند که طی هفت سال حصر غیرانسانی متحمل آسیب‌های جسمی زیادی شده‌اند اما به‌رغم همه این فشارها که به تن رنجور و بیمار آنان وارد می‌شود، همگی از روحیه بالایی برخوردارند و حاضر نیستند به خاطر رفع دیوارهای حصر تن به هر خواسته‌ای بدهند. اما این موضوع از مسئولیت فعالان سیاسی، مدنی و دینی کم نمی‌کند.

اینک نیز نامه دختران میرحسین به علما یک پیام سمبلیک برای ثبت در تاریخ است تا آیندگان بدانند صدای مظلومیت و حق‌خواهی محصوران از مرزهای ایران‌زمین گذشت و به‌سوی مدارس و حوزه‌های علمیه در جهان اسلام رفت. اکنون این علما و مراجع و آزادگان جهان هستند که برای رفع ستمی که بر انسان‌های شریفی چون میرحسین و رهنورد وارد می‌آید، قدمی بردارند و از همه امکانات خود برای رفع ظلم از محصوران اقدام کنند و اجازه ندهند بیش از این در کشوری که به نام اسلام بر مردم حکومت می‌کنند، چنین ظلم عیانی استمرار یابد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • نامه دختران میرحسین و رهنورد به مراجع عظام: شهادت می‌دهیم به ستمی که در حصر خانگی در جریان است
 • مجمع مدرسین و محققین قم: مردم خواهان پایان بخشیدن به حصر و رفع محدودیت‌های خاتمی هستند
 • الیاس حضرتی: تلاشمان برای آزادی ساسان آقایی نتیجه نداد
 • ننگ حصر؛ نامه ای که مخاطبش علمای جهان اسلام بود
 • عبدالله رمضان زاده در پاسخ به حیدری فرد : امیدوارم روزی کلیه حقایق سال ۸۸ آشکار گردد
 • صدیقه وسمقی، پس از چند ساعت بازداشت، آزاد شد
 • اتحادیه اروپا در بازی ترامپ، کجا ایستاده و خواهد ایستاد؟
 • بازداشت صدیقه وسمقی عضو اسبق شورای شهر تهران هنگام بازگشت به کشور
 • محمود صادقی: محدودیت‌های خاتمی خلاف حقوق شهروندی است
 • درخواست نماینده زرتشتیان از رئیس مجلس: جلوی تضییع حق سپنتا نیکنام گرفته شود
 • آیت الله العظمی بیات زنجانی: چرا عضویت یک زرتشتی در شورای شهر خلاف شرع است؟
 • درخواست نمایندگان از لاریجانی درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد: حکم تعلیق سپنتا نیکنام متوقف شود
 • قدرت‌های جهانی به رغم تهدیدهای ترامپ به اجرای برجام متعهد هستند
 • افشاگری عضو شورای شهر تهران: شهرداری ۶٨ هزار نیرو دارد ١٣٠ هزارنفر حقوق می دهد
 • ناگفته‌های علی‌اکبر حیدری فرد: اعزام به کهریزک دستور من بود
 • به دلیل عدم استفاده از دستبند و پابند رضا شهابی به بیمارستان منتقل نشد
 • چه کسی باید توبه کند؟
 • امیرارجمند: اگر رئیس مجلس به حصر و محدودیت‌ها اعتراض نکند، روزی گریبان خودش را هم می‌گیرد
 • بعد از تصمیم ترامپ درباره برجام چه کنیم؟
 • محمد رسول‌اف، فیلمساز، به «اقدام علیه امنیت ملی» متهم شد
 •