به روز شده: ۲۲:۲۰ تهران - جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶

نامه انجمن وفاق و توسعه دانشگاه شیراز به روحانی در باره حصر و محدودیت خاتمی

انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز در نامه سرگشاده به حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، در واکنش به اخبار منتشر شده درباره محدودیت‌های جدید برای سیدمحمد خاتمی تصریح‌ کرده‌اند: فشار بر فعالان سیاسی و دانشجویی، احضار و بازخواست آنها و افزایش محدودیت‌های ناروا برای مسئولان سابق و شریف این نظام در قالب مجازات‌های خودساخته‌ای چون حصر یا ممنوع‌التصویری و تلاش برای توجیه و تداوم آنها، تنها گوشه‌ای از مصادیق بارز نقض حقوق شهروندی و اعمال سلیقه یک جریان اقتدارگرا در کشور است که تفوق رفتار آنها، از دولت شما به جهت عدم تلاش یا ناتوانی برای حل و فصل این مسایل، سلب مشروعیت کرده است!

به گزارش کلمه، اعضای این انجمن دانشجویی همچنین در نامه خود ضمن حمایت از دولت و تقدیر از تلاش های مجاهدانه دولت یازدهم در گشودن گره های کور بین المللی و برقراری ثبات و آرامش اقتصادی، نسبت به عدم پیگیری و جدیت دولت در قبال رسیدگی به مسائل سیاست داخلی، نقدها و اعتراض فراوان دارد و اعلام کرده است: فرصت چندانی برای پیوند با بدنه اجتماعی و برگرداندن ریزش نیروهای هوادار وجود ندارد، پیشگام مذاکره و جدیت برای رفع این محدودیت ها و برخوردها شوید و از ظرفیت های خود برای تحقق فضای گفتگوی ملی و زدودن سینه ها از کینه ها استفاده کنید.

متن کامل این نامه را با هم می‌خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی؛
رییس جمهور محترم

با سلام و احترام

خبر اعمال محدودیت های مجدد و جدید برای رئیس جمهور محبوب اسبق کشورمان، جناب آقای سیدمحمد خاتمی، ضمن آنکه موجی از نگرانی و واکنش را در میان دلسوزان و حامیان این سید بزرگوار به دنبال داشته است، حقیقتا مایه تاسف است. بر خود لازم می دانیم در این باره، نکاتی چند را خدمت شما معروض داریم؛

جناب آقای دکتر روحانی

جای شکرش باقی است که از تاریخ پیروزی شما در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته، آنقدر نگذشته است که وعده های شما در کارزارهای انتخاباتی فراموش شده باشد. هنوز به یاد داریم که با تکیه بر بسیاری شعارها همچون رفع محدودیت های غیرضرور برای مسئولان سابق این نظام، تلاش برای گشودن فضای سیاسی، برچیدن فضای امنیتی و جلوگیری از تشدید رفتارهای غیرقانونی، حمایت قاطبه مردم و به ویژه اصلاح طلبان را به خود جلب کردید و از همین طریق، بر سبد رای خود افزودید و تقاضا داشتید، برای گشودن گره های کور، نیازمند بازوی قوی تری هستید و از مردم برای حضور در صحنه و رای بالاتر به شما، استمداد جستید.

اکنون که مردم مدتهاست اعتماد خود را به شما اعلام داشته اند، اقدام درخوری از سوی شما برای پاسخگویی در قبال آن شعارها و برآورده شدن مطالباتشان ندیده اند. نیک می دانیم که در مسیر حرکت شما، ممانعت ها و محدودیت های فراوان است اما باید باور داشته باشید که فرصت اندک است و در صورت بی اعتنایی و عدم پیگیری مطالبات بر زمین مانده، گوهر گرانبهای اعتماد و سرمایه اجتماعی را از دست خواهید داد.

جناب آقای رئیس جمهور

شما به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی، وظیفه پشتیبانی از حقوق اساسی مردم و حمایت از آزادی های قانونی و مشروع آنها را بر عهده دارید. شما در پیشگاه کلام الله سوگند یاد کرده اید که در مسیر خود استوار بمانید و از هیچ کوششی در این مسیر، دریغ نورزید. زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست که با وجود قانون اساسی و برخورداری از ساز و کارهای متمدنانه، حقوق ابتدایی و مسلم افراد به این سادگی نادیده گرفته شود و هیچ کس هم نتواند در برابر تشدید روندهای انحصارگرایانه و مستبدانه، توان ایستادگی و پی گیری داشته باشد. چگونه است که رئیس جمهور اسبق کشورمان جناب آقای خاتمی، مدتهاست که با انواع محدودیت های غیرقانونی مواجه است و شما به عنوان پاسدار قانون اساسی، هیچ اقدام موثری در جهت رفع آنها نداشته اید؟ سکوت شما و دولت دوازدهم در این باره و موارد مشابه دیگر، نشانه عدم توانایی شما در حراست از بدیهی ترین اصول قانون اساسی است.

رئیس جمهور محترم

بدعت اعمال محدودیت های مضاعف برای افراد و چهره های یک جریان سیاسی اصیل و پرطرفدار در کشور و تلاش برای حذف آنها از صحنه، مدتهاست که سکه رایج عده ای است که به تعبیر شما، به ناحق بلندگوهای بزرگ را در اختیار گرفته اند و در این مسیر، خود را به هیچ کس پاسخگو نمی دانند. فشار بر فعالان سیاسی و دانشجویی، احضار و بازخواست آنها و افزایش محدودیت های ناروا برای مسئولان سابق و شریف این نظام در قالب مجازاتهای خودساخته ای چون حصر یا ممنوع التصویری و تلاش برای توجیه و تداوم آنها، تنها گوشه ای از مصادیق بارز نقض حقوق شهروندی و اعمال سلیقه یک جریان اقتدارگرا در کشور است که تفوق رفتار آنها، از دولت شما به جهت عدم تلاش یا ناتوانی برای حل و فصل این مسایل، سلب مشروعیت کرده است! فرصت چندانی برای پیوند با بدنه اجتماعی و برگرداندن ریزش نیروهای هوادار وجود ندارد، پیشگام مذاکره و جدیت برای رفع این محدودیت ها و برخوردها شوید و از ظرفیت های خود برای تحقق فضای گفتگوی ملی و زدودن سینه ها از کینه ها استفاده کنید.

جناب آقای دکتر روحانی

اعمال محدودیت های جدید در راه جناب آقای سیدمحمد خاتمی، ضمن آنکه در خاموش‌ترین و بلاوجه‌ترین صورت قانونی انجام می‌گیرد، نهاد نامشخص و روشی نامرسوم دارد و نه تنها محدودیت یک فرد نیست، که به معنای نابرخورداری روز افزون یک جریان سیاسی از حضور فعال و موثر در مشارکت عمومی و به میدان آوردن تواناییشان در حل معضلات کشور است. نیک می دانید که در شرایط پرآشوب بین المللی و تحرک دشمنان این مرز و بوم، برقراری وحدت ملی، تقویت فضای تعامل و گفتگو و نیز، پیوند روابط فردی و تشکیلاتی جریانها و احزاب در داخل کشور، از بزرگ ترین سرمایه هایی است که بالاتر از هر نیروی نظامی می تواند کشور را در برابر ضربه ها بیمه کند؛ حال آنکه برخوردهای اخیر با فعالان اصلاح طلب و نیز، محدودیت های جدید در راه جناب آقای خاتمی، درست بر عکس این مسیر ملی ترسیم شده و در حال تدوین و دیکته کردن برنامه های خود است.

انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز، ضمن حمایت از دولت جنابعالی و تقدیر از تلاش های مجاهدانه دولت یازدهم در گشودن گره های کور بین المللی و برقراری ثبات و آرامش اقتصادی، نسبت به عدم پی گیری و جدیت دولت شما در قبال رسیدگی به مسائل سیاست داخلی، نقدها و اعتراض فراوان دارد که ضمن آمادگی کامل برای ارائه پیشنهادهای عملی خود در حل معضلات این حوزه، شما و دولت دوازدهم را به رسیدگی بیشتر و تلاش برای استفاده از ظرفیت های قانونی در جهت تحقق وعده های خود فرامی خواند.

و من الله توفیق
انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • مطهری: فکر نمی‌کنند که با محدودیت‌ها بر محبوبیت آن سید می‌افزایند؟
 • نامه انجمن وفاق و توسعه دانشگاه شیراز به روحانی در باره حصر و محدودیت خاتمی
 • آینده ایران؛ بحران آب و جمعیت
 • گرامیداشت روز جهانی معلم در زندان اوین به همت زندانیان سیاسی
 • دادگاه ویژه روحانیت به ریاست سید ابراهیم رئیسی مسوول اعمال محدودیت علیه خاتمی است
 • معلمان ایرانی در روز جهانی معلم خواستار تحقق مطالباتشان شدند
 • با محکومیت اعضا، حزب آسیب نمی‌بیند
 • حکم توقف فعالیت عضو زرتشتی شورای‌شهر یزد خلاف قانون است
 • آملی لاریجانی: شایعات ارزش پاسخگویی ندارند
 • دختر آیت‌الله هاشمی: بعد از فوت پدرم سریعا گاوصندوقش را خالی کردند/مشتاقیم بدانیم که وصیت‌نامه آیت‌الله کجاست؟
 • درخواست جمعی از فعالان سیاسی و حقوق بشر برای لغو حکم اعدام محمدعلی طاهری
 • تقدم تحزب بر دولت سایه
 • تاج زاده : شعار ما باید تکثر در نظر اما وحدت در عمل باشد
 • هدف واقعی احکام ناموجه اخیر
 • صفائی فراهانی : مشکلاتی که امروز با آن دست به گریبان هستیم عمدتاً ناشی از سوء مدیریت است
 • فراکسیون امید خواستار تجدیدنظر قوه قضاییه در احکام صادره برای ۷ اصلاح‌طلب شد
 • آشتی ملی، عفو عمومی، و حق خواهری برای کُردها
 • محکومیت به حبس و محرومیت از عضویت در احزاب هفت فعال سیاسی اصلاح طلب
 • جلال محمدلو به زندان رفت
 • بهزاد نبوی : محسن رضایی در سال ۱۳۶۷ در نامه‌ای به امام راحل نیازهای نجومی جبهه‌ها را مطرح کرد
 •