به روز شده: ۱۱:۰۰ تهران - سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

جمعی از اعضای نهضت آزادی ایران در نامه ای به رییس جمهور خواستار رفع حصر شدند

جمعی از اعضای نهضت آزادی ایران در نامه ای به رییس جمهور درباره حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد از او خواستند رفع حصر را پیگیری کنند.

متن کامل این نامه به امضای ابراهیم یزدی و و سایر اعضای نهضت رسیده به شرح زیر است:

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهور

با سلام و احترام، قطعاً جنابعالی نیز اطلاع دارید که جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای مهدی کروبی که از سال هشتاد و نه در حصر خانگی بسر می‌برند، در اعتراض به حضور ماموران امنیتی در منزل خود و نیز بلاتکلیفی قانونی وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده بودند. لیکن خوشبختانه با دستور و دخالت نمایندگان جنابعالی در بیمارستانِ محل نگهداری ایشان و پذیرش شرط خروج نیروهای امنیتی از محل نگهداری او، موقتاً به اعتصاب غذای خود پایان داده و وضعیت جسمی وی بنا به گفته وزیر محترم بهداشت از ثبات برخوردار شده است.
آنچه امروز رخ داد، هشداری بود برای همه مسئولان مرتبط در نظام که اگر هرچه زودتر برای برداشته شدن حصر غیر قانونیِ آقای کروبی و سایر عزیزان در حصر، آقای مهندس میرحسین موسوی و بانو رهنورد تدبیری اندیشیده نشود، شاید در آینده دیگر فرصتی برای این کار باقی نماند و آن چه امروز به عنوان یک فرصت می‌تواند زمینه ساز وفاق ملی و کاهش شکاف دولت - ملت گردد، فردا تبدیل به تهدیدی علیه امنیت ملی، بدنامی نظام در سطح بین المللی و افزایش سطح بی اعتمادی مردم نسبت به کلیت حکومت شود..
جنابعالی خود بیش از همه به این امر واقفید که در شرایط موجود، با وجود بحران‌های متعدد داخلی و منطقه‌ای، آن‌چه بیش از پیش برای عبور از این بحران‌ها مورد نیاز است، وفاق ملی و حمایت همه جانبه قاطبه ملت از نظام سیاسی و دولت منتخب است. لیکن ادامه حصر سه تن از دلسوزان نظام بدون هیچ مجوز شرعی و قانونی و تنها با این توجیه که نتیجه طی روال قانونی و تشکیل دادگاه می‌تواند وضعیت این عزیزان را به مراتب بدتر از وضع موجود نماید، علاوه بر آنکه فاقد هرگونه منطق حقوقی و وجاهت اخلاقی است. با هدف فوق نیز همخوانی ندارد.
آیا این که فردی صرفاً بدلیل ابراز عقیده و نقد حکومت به زندان افکنده شود و برای رسیدن به حقوق قانونی خود مجبور شود از جان خود مایه گذاشته و دست به اعتصاب غذا بزند، زیبنده نظام اسلامی است؟ آیا این که عزیزانی، سال‌ها بدون حکم قضایی در منزل خود محصور و از حقوق شهروندی خود محروم شوند، چهره نظام اسلامی را در چشم ملت‌ها و دولت‌های دیگر مخدوش نمی‌سازد؟ اگر کسی از جنابعالی در این موارد سوال کند، به راستی شما چه پاسخی به او خواهید داد؟
شما به عنوان یک انسان، مسئولیت اخلاقی و به عنوان یک روحانی تکلیف شرعی و به عنوان رییس جمهور و مسئول اجرای قانون اساسی، وظیفه قانونی دارید که با آن‌چه در کشور، خلاف اخلاق، شرع و قانون صورت می‌گیرد، رسیدگی و اقدام کنید و از این روست که ما امضاءکنندگان زیر که جملگی از کسانی هستیم که سال‌هاست، در راستای وظائف دینی و ملی، برای اعتلای کشور تلاش می‌کنیم، از شما می‌خواهیم تا به هر طریق ممکن و پیش از آن که حسرت روزهای رفته را بخوریم، برای برداشته شدن حصر اقدامی عملی کرده و گامی اساسی بردارید و از این طریق نشان دهید که حفظ امنیت واقعی و منافع ملی برای شما و سایر مدیران ارشد نظام از هر چیز دیگر گران‌بهاتر است. اصول اخلاقی مندرج در آیات قرآن کریم و سیره نبوی رسول رحمت (ص) و پیشوایان حق‌گرای ما ( علیهم السلام ) نیز ادامه چنین شیوه ای را برنمی‌تابند.
جنابعالی به خوبی آگاهید که نه تنها رفع حصر پایه‌های اقتدار نظام را تقویت می‌کند، بلکه موقعیت جمهوری اسلامی را در صحنه بین‌المللی بهبود خواهد بخشید و اعتماد مردم به نظام سیاسی را نیز افزون خواهد ساخت. اقدام موثر و پیگیر جنابعالی به عنوان ریاست توامان دو نهاد رفیع دولت و شورای امنیت ملی در رفع موانع حقیقی و حقوقی که به حصر و حبس صاحبان اندیشه و دلسوزان حقوق ملت انجامیده‌است، افزون بر یک اقدام انسانی و مبتنی بر حقوق مسلم شهروندی، در ارتقای جایگاه حقوق بشری ایران نزد افکار عمومی جهان و توفیق هرچه بیشتر دولت دوازدهم در دستیابی به توسعه پایدار و همه‌جانبه در پرتو تعامل با سایر ملل و افزایش ضریب ثبات داخلی کشور اثرگذار بوده و به عنوان اقدامی پیشگیرانه در مهار بحران‌های قابل پیش‌بینی آینده، ارج نهاده خواهد شد.

۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۶
ابوالفضل بازرگان - عماد بهاور - صفا بیطرف - غلامعباس توسلی - محمد توسلی - ابوالفضل حکیمی - امیر خرم - احد رضایی - هاشم صباغیان - محمد طاهری قزوینی - بیژن گل افرا - غفار فرزدی - علی اصغر غروی - مهدی معتمدی مهر - خسرو منصوریان - محمد مهدی هادیزاده یزدی - علیرضا هندی - ابراهیم یزدی-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • مقایسه اطرافیان دو حاکم!
 • مطهری در نامه‌ای خطاب به اژه‌ای: چرا با درخواست محاکمه علنی محصورین مخالفت می‌شود؟
 • جمعی از اعضای نهضت آزادی ایران در نامه ای به رییس جمهور خواستار رفع حصر شدند
 • توقع از کنشگران مدنی در زمانه بیدادگری قضایی
 • جهانگیری: شرط کروبی انجام شده است
 • عبدالله نوری در دیدار با فرزندان میرحسین و رهنورد: رفع ‏حصر، در جهت ثبات و آرامش جامعه تأثیرگذار است
 • درخواست جمعی از نخبگان و استعدادهای درخشان از رهبری برای رفع حصر
 • حصر خواهد شکست!
 • سیدمحمدخاتمی: از طرف آزادگان و آحاد ملت از رهبری تقاضای رفع حصر دارم
 • پاسخ تقی کروبی به اژه ای: محاکمه علنى را برگزار کنید تا سیه روز شود هرکه در او غش باشد
 • خروج نیروهای وزارت اطلاعات از منزل کروبی دروغ محض است
 • نامه آیت‌الله‌ دستغیب به مراجع: نظر فقهیتان را درباره حصر بی‌محاکمه هفت‌ساله روشن کنید
 • قیام کروبی برای حریم خصوصی و روایتی از پیامبر
 • بى‌ثمر به حصر بردند
 • صفایی فرهانی: قرار داد توتال منافع مالی خیلی‌ها را به خطر انداخت
 • فاطمه کروبی در مصاحبه با سحام: آقای کروبی برای چهارمین بار مورد عمل قلب قرار گرفت
 • همین امروز برمی‌گردیم، آقای روحانی!
 • دسته گلی سپید تقدیم بانوی سبز
 • اعتراف ناخواسته روزنامه جوان به تشریفاتی بودن دادگاه احتمالی محصورین
 • حسین کروبی: از ناحیه مردم ما کوتاهی ندیدیم انتظار ما از خواص است
 •