به روز شده: ۲۱:۲۹ تهران - جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶

نامه جمعی از اصلاح طلبان بختیاری به مراجع: ما فرزندان سرزمین بختیاری برای میانجی‌گری جهت رفع حصر استمداد می‌طلبیم

به دنبال تشدید بیماری‎‌های محصورین و همچنین اعلام اعتصاب غذای خشک از سوی مهدی کروبی برای خروج نیروهای امنیتی از داخل منزل، بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی در نامه به مراجع و مقامات ارشد سیاسی و حتی شورای امنیت ملی کشور، خواستار رفع حصر از سه رهبر جنبش سبز شدند. از این رو جمعی از اصلاح طلبان بختیاری، در نامه‌ای به مراجع از آنان دعوت کردند تا برای وساطت جهت رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد پیش قدم شوند. این نامه خطاب به حضرات آیات سیستانی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی،صافی گلپایگانی،نوری همدانی ومکارم شیرازی نوشته شده است. به گزارش کلمه در بخشی از نامعه فعالین سیاسی بختیاری آمده است: "یقین داریم که بر عواقب استمرار این اختلاف، اشراف کامل داشته و وجدان مبارکتان از این مشکل، مکدر است. از طرفی سکوت در مواجهه با این مشکل علاوه بر عواقب ناگوار احتمالی، خدای ناخواسته، انشقاق و اختلافی اساسی در صف ایرانیان بوجود خواهد آورد، همچنانکه حل این مشکل علاوه بر کانون توجه قرار دادن سنت حسنه‌ی مصالحه و اصلاح، انسجام و اتحاد ملت و کاهش شکاف ملت و حاکمیت را درپی خواهد داشت. "

به گزارش کلمه متن نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ ﴿۱۰﴾حجرات در حقیقت مؤمنان با هم برادرند پس میان برادرانتان را سازش دهید و از خدا پروا بدارید امید که مورد رحمت قرار گیرید.

محضر مبارک جمیع مراجع عظام و علمای اعلام حضرات آیات مجتهدین مکتب رحمانی تشیع علوی، خاصه حضرات آیات سیستانی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی و مکارم شیرازی (ادام الله ظلکم)

با سلام و تهیات

تاریخ پر فراز و نشیب جوامع انسانی مشحون از بروز اختلافات عدیده بر مبنای عقاید، منافع و...بوده است. دین مبین و رحمانی اسلام در پیشگیری از این منازعات، رسالت بزرگی بر دوش مسلمانان، خاصه عالمان دین و فقیهان گذاشته است. در اصالت رحمت و محبت، علاوه بر آیات متعدد مصحف شریف، قرآن کریم، سنت رسول مکرم اسلام و افضل قرائت از سنت نبوی (ص )،یعنی سیره‌ی ائمه‌ی اطهار(علیهم السلام) به وفور قابل ارجاع و استناد است. چنانکه صلاح ذات البین از محکمات مورد استناد و ارجاع در دین مبین اسلام و مورد تاکید نص مقدس، کلام و سنت رسول اکرم و ائمه‌ی اطهار بوده است. از مکتب شما آموخته‌ایم که سلف صالح صلح و اصلاح بین مومنین را از واجباتی چون صلوه و صیام ارجح می‌شمارد. اجماع فقهای محترم در تاریخ تشیع در عرصه‌ی اجتهاد، مفتخر به واجب دانستن حفظ نظام اجتماعی و اصلاح بین اهالی اجتماع است. از ممیزات مرجعیت تشیع در طول تاریخ، از فقهای متقدم تا متاخرین، ملجاء و پناهگاه مظلومین بودن فقیهان بزرگوار شیعه بوده است.

«انى سمعت جدکما رسول اللَّه (ص) یقول: اصلاح ذات البین افضل من عامه الصلاه و الصیام‏. (نهج البلاغه، نامه ۴۷ ).

حضرات مکرم و معظم؛

مستحضرید که در جریان انتخابات سال ۸۸ فی مابین جمعی از دوستان قدیم، فرزندان ایران اسلامی و خادمان مکتب تشیع علوی، اختلافاتی شکل گرفته است. این اختلافات در عرصه ی سیاست، اجتماع و اقتصاد تاثیرات عدیده‌ای داشته است. سوای قضاوت درباب اینکه حق با کدام یک از طرفین است، استمرار این اختلاف به صلاح ملک، ملت و مکتب رحمانی ما نیست، به گونه‌ای که حصر بزرگواران نجیبی همچون حجه الاسلام و المسلمین مهدی کروبی، مهندس میرحسین موسوی و سرکار خانم دکتر رهنورد که در حیات مبارک خود، خدمات عدیده ای به ایران اسلامی و ساکنان آن داشته اند،محصول این اختلاف بوده است.

منادیان مکتب الفت و محبت؛

یقین داریم که بر عواقب استمرار این اختلاف، اشراف کامل داشته و وجدان مبارکتان از این مشکل، مکدر است. از طرفی سکوت در مواجهه با این مشکل علاوه بر عواقب ناگوار احتمالی، خدای ناخواسته، انشقاق و اختلافی اساسی در صف ایرانیان بوجود خواهد آورد، همچنانکه حل این مشکل علاوه بر کانون توجه قرار دادن سنت حسنه‌ی مصالحه و اصلاح، انسجام و اتحاد ملت و کاهش شکاف ملت و حاکمیت را درپی خواهد داشت. بی شک ملت شریف ایران، رفع این منازعه را در ذیل بزرگواری مراجع مکرم تشیع و رهبری معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای ،در راستای عمل به دستورات دین مبین اسلام و پیروی از آموزه های فقه جعفری ارزیابی خواهند کرد.

اجداد مشروطه خواه ما به رهبری مرحوم حاجی علیقلی خان سردار اسعد بختیاری با صراحت دفاع از حاکمیت قانون، آزادی، برابری و مجلس شورای ملی را در پیروی از علمای ثلاث نجف، آیات محمد کاظم خراسانی، مازندرانی و تهرانی برگزیدند و دراین مسیر جانفشانی ها کردند.

ما به عنوان جمعی از فرزندان سرزمین بختیاری که صلح، اصلاح و امنیت کشور را در راس همه‌ی کنش‌های سیاسی‌مان، تعریف کرده، به تاسی از احترامی که اجدادمان برای نهاد مرجعیت تشیع قائل بوده‌اند، ازشما بزرگواران برای میانجی گری جهت رفع معضل حصر استمداد می طلبیم.

الهم طهر قلوبنا من الغل والحسد والغش .. اللهم طهر قلوبنا من الغل والحسد والغش .. اللهم أصلح بیننا وبین أقاربنا .. اللهم أصلح بیننا وبین أحبابنا .. اللهم اجعل الحیاه زیاده لنا فی کل خیر والموت راحه لنا من کل شر برحمتک یا أرحم الراحمین ..

جمعی از اصلاح طلبان بختیاری؛استان های چهارمحال و بختیاری،خوزستان، اصفهان،لرستان و تهران.
۲۵مرداد ماه ۹۶-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • موضوع حصر و محصورین فراموش نمی شود
 • نامه جمعی از اصلاح طلبان بختیاری به مراجع: ما فرزندان سرزمین بختیاری برای میانجی‌گری جهت رفع حصر استمداد می‌طلبیم
 • درخواست شهروندان کرد از رییس جمهوری : شعار ایران برای همه ایرانیان را تحقق ببخشید
 • نامه زندانیان سیاسی سابق رجایی‌شهر به سران قوا: نسبت به اصلاح مدیریت زندان‌ها اقدام کنید
 • جمعی از نمایندگان ادوار مجلس در نامه ای به دکتر روحانی رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس خواستار رفع حصر شدند
 • بیانیه خانواده مهدی کروبی و سپاسگزاری از مردم و همراهان در اعتصاب شیخ محصور
 • تماس آیت‌الله صانعی با فاطمه کروبی: سخت است، اما به پیشوایانشان اقتدا و صبر کنید
 • درخواست از رهبری برای رفع حصر در کنگره مجمع ایثارگران‌اصلاح‌طلب
 • ابوالفضل قدیانی: آقای خامنه‌ای صدمات جبران ناپذیری بر این کشور و ملت مظلوم وارد کرده است
 • سید محمد خاتمی در تماس تلفنی با خانواده مهدی کروبی:‌ حداقل انتظار از آقای روحانی، دستور به وزیر خود برای خروج ماموران از منزل آقای کروبی است
 • ناتوانی در حل بحران؟
 • تشکیل جلسه کمیته رفع حصر: مساله حصر باید حل شود؛ادامه آن به نفع نظام نیست
 • محمد کیانوش راد: آیت الله سیستانی وساطت کنند
 • داوود سلیمانی خطاب به شورای امنیت ملی: هرچه زودتر حصر را پایان دهید
 • یادداشت اینستاگرامی علی مطهری در باره اعتصاب غذا: منطق آقای کروبی منطق درستی است
 • مهدی کروبی به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان شهید رجایی منتقل شد
 • هشدار دختران میرحسین و رهنورد نسبت به آنچه بر محصوران می‌گذرد
 • روزه سیاسی روز جمعه؛ افطار در اماکن عمومی
 • همه پیام های اعتصاب غذای کروبی
 • حسین کروبی: پدرم با درخواست محاکمه علنی اعتصاب غذا کرده است
 •