به روز شده: ۲۲:۰۱ تهران - یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

سیدمحمد خاتمی: جمهوری اسلامی یعنی این کشور متعلق به خود مردم است و مردم صاحب این کشور هستند

سیدمحمد خاتمی در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا با تقدیر از جایگاه رفیع شهیدان انقلاب اسلامی بیان کرد: امروز کسانی علیه این کشور ادعا و تهدید می‌کنند که خودشان یا مستقیما در ترور و تروریسم دست دارند یا حامی تروریسم و سرکوب‌گر حقوق ملت‌ها و انسان ها هستند؛ نظیر رییس‌جمهور آمریکا، رییس رژیم صهیونیستی و نیز بعضی از کشورهای ارتجاعی وابسته که در کارنامه آنها جز ترور و سرکوب و اشغال و جز تجاوز به حقوق ملت ها چیز دیگری دیده نمی‌شود.
وی ادامه داد: این گروه‌ها، ایران را متهم می‌کنند به اینکه تروریسم‌پرور است و حمایت‌کننده تروریست‌هاست و نیز مدعی هستند که ایران به کشورهای دیگر تجاوز می کند در حالی که ایران بزرگ‌ترین قربانی تجاوز در حمله رژیم عراق با حمایت همه قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی و نیز قربانی بدترین اشکال ترور و تروریسم بوده است و نمونه‌اش همین شهیدان عزیز ما هستند که در دفاع از تمامیت ارضی، انقلاب و دفاع از مردم و حقوق جامعه جان دادند و خانواده‌هایشان بزرگترین سرمایه‌هایشان را دادند برای اینکه متجاوز موفق نشود و ایران و انقلاب و اسلام محفوظ بماند.
خاتمی اظهار کرد: ما قربانی تجاوز هستیم و درست در همان وقتی که صدام با حمایت قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی به ایران حمله کرده بود و احساس می‌کرد در بامداد انقلاب -که هنوز آشفتگی‌ها وجود دارد- می‌تواند به این انقلاب لطمه بزند و ملت را مورد تعرض قرار بدهد، درست در همان زمان وحشتناک‌ترین و سهمگین‌ترین امواج ترور و تروریسم در این مملکت راه افتاد و همانطور که جوانان ما در جبهه‌ها قربانی ستم بیگانه و شهید می‌شدند، در خیابان‌ها و کوچه‌ها و مساجد و نماز جمعه‌ شاهد این بودیم که تروریست‌ها، انسان‌های بزرگ، افراد بیگناه و مظلوم را به شهادت می‌رساندند.
وی با بیان اینکه «ملت ما قربانی تجاوز و ترور است و این جامعه خود به خود بزرگترین مخالف با تجاوز و اشغالگری است»گفت: اگر ما امروز از مردم مظلوم فلسطین حمایت می‌کنیم -که از خانه‌هایشان رانده شده و در درون سرزمین خودشان به عنوان افراد درجه دوم و نه شهروند، مورد سرکوب و فشار هستند- در واقع از مظلوم حمایت می کنیم؛ اگرچه همواره گفته‌ایم که این خود ملت فلسطین است که باید روی پای خودش بایستد و حق خودش را بگیرد.
رییس دولت اصلاحات افزود:‌ حمایت جمهوری اسلامی از مظلومان فلسطین در درجه اول حمایت اخلاقی و روحی است و در واقع این حمایت یعنی مخالفت با تجاوز و اشغالگری و و مخالف این اصل خطرناک است که اشغال و سرکوب می تواند منشأ مشروعیت باشد.
خاتمی توضیح داد: رژیم صهیونیستی سرزمین‌هایی را اشغال و مردم را بیرون کرده و حکومت و دولت تشکیل داده است و از دنیا توقع دارد که این را به مشروعیت بشناسند. این یک اصل غیراخلاقی، غیرانسانی است و مخالفت ما مخالفت با این بداخلاقی برای جلوگیری از جا افتادن این اصل نادرست در دنیاست.

رییس دولت اصلاحات با تاکید بر اینکه ما با ترور و تروریسم مخالفیم، گفت: امروز چه کسانی امواج ترور و تروریسم را در منطقه ما راه انداخته‌اند یا مورد حمایت قرار می‌دهند؟ شهدای ما قربانی ترور و تجاوزند. ملتی که انقلابش علیه سرکوب و ستم و خواستار استقرار نظامی بود که مردم در آن حاکم و صاحب حق باشند و حکومت در خدمت مردم باشد، این ملت نمی تواند با ترور و تروریسم و تجاوز کنار بیاید و به همین دلیل همه ما در مقابل تهدیدات و خطراتی که ممکن است کشور ما را در معرض تهدید قرار بدهد، ایستاده‌ایم در این امر هیچ اختلافی میان بخش‌های مختلف جامعه نیست. راه شهدای ما، راه مبارزه با تجاوز و تهدید نسبت به جمهوری اسلامی و راه مخالفت با ترور و تروریسم در درون کشور و در عرصه جهانی است.
وی جمهوری اسلامی را حاصل انقلاب و بزرگترین سرمایه ای دانست که به همت مردم و به تدبیر حضرت امام (ره) تحقق پیدا کرد. خاتمی گفت: جمهوری اسلامی یعنی این کشور متعلق به خود مردم است و مردم صاحب این کشور هستند و حکومت در مقابل این مردم، مسوول است. این یعنی تضمین حقوق شهروندی و دفاع از آزادی‌های اساسی در کشور است و معتقدم که بزرگترین خواست‌ شهدا این است که جمهوری اسلامی با همه ابعادش یعنی تأمین ارزش‌های دینی و ارزش‌های مردم سالاری است.
خاتمی با تاکید بر لزوم ایستادگی در برابر تهدیدها و هرگونه تجاوز به کشور، بیان کرد: در درون کشور باید از حقوق، حرمت و برخورداری مردم دفاع کنیم و ان شاءالله همه نیروهایمان را کنار هم بگذاریم و با توجه به خطراتی که در برابر کشور است، در مسیر ساختن، پیشبرد کشور و تأمین امنیت درازمدت و پایدار کشور گام برداریم؛ این راهی است که شهدای ما خواستند و ما باید آن را بپیماییم. شهدا سرمایه‌های ما هستند و ما باید در پناه آنها عزت و منافع خودمان را حفظ کنیم، نه اینکه خدایی نکرده برای بعضی مسایل سیاسی و سلیقه‌ای، از شهدای خودمان مایه بگذاریم و سوء استفاده کنیم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • بهزاد نبوی : چه کسی گفته است که ظریف عامل سیا است؟
 • دکتر محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت : مسائل سیاست خارجی را نباید حیثیتی کرد
 • در جلسه فراکسیون امید با رییس‌جمهور مطرح شد؛ ضرورت رسیدگی به ممنوع‌التصویری خاتمی و زندانیان سیاسی
 • نحوه شروع آتش‌سوزی پلاسکو مشخص شد
 • ابلاغ حکم ۶ ماه حبس حسین کروبی به اتهام انتشار نامه پدرش به حسن روحانی
 • اعتصاب غذای خشک احسان مازندرانی بلافاصله پس از بازداشت مجدد/ هزینه انتشار فیلم وداع هاشمی را میدهم
 • سیدمحمد خاتمی: جمهوری اسلامی یعنی این کشور متعلق به خود مردم است و مردم صاحب این کشور هستند
 • خبرگزاری فارس برای تخریب دولت به مرجعیت شیعه هم دروغ بست/ تکذیبیه دفتر آیت الله العظمی وحید
 • سیدمصطفی تاج‌زاده: ریشه شکاف بین دولت و ملت به استبداد بر می‌گردد
 • درخواست رفع حصر در قطعنامه پایانی پنجمین کنگره انجمن اسلامی معلمان
 • محمدتقی کروبی: وقتی ماموران امنیتی شش سال مداوم داخل خانه‌ای هستند، دیگر اسمش حصر نیست
 • توصیه آیت‌الله دستغیب به اصلاح‌طلبان: از رییس‌جمهور مطالبه وعده رفع حصر کنید و نزد مراجع بروید
 • برنامه تخریبی مخالفان دولت
 • رد تحقیق‌وتفحص از شهرداری‌تهران/ حافظی: تحقیق و تفحص در خصوص واگذاری املاک به دلیل لابی‌گری‌ها مسکوت ماند
 • اصلاح‌طلبان و خطر سقوط پشتوانه مردمی
 • وضعیت جسمی نامساعد عیسی سحرخیز در پی درگیری ماموران با وی
 • هاشم زایی نماینده مجلس: صداوسیما بلندگوی یک جناح خاص شده
 • عذرخواهی
 • احساس تکلیف نظامیان برای دخالت در انتخابات!
 • صفائی فراهانی : ۸۳ درصد واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی نبود
 •