به روز شده: ۲۲:۱۱ تهران - شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵

محمدتقی کروبی: وقتی ماموران امنیتی شش سال مداوم داخل خانه‌ای هستند، دیگر اسمش حصر نیست

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، یکی از رهبران محصور جنبش سبز که از اسفند ماه ۸۹ در حصر خانگی به سر می ­برد یک روز پس از انتشار نامه اعتراضی مادرش به وزیر اطلاعات به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «شش سال از این حصر خانگی می‌گذرد و با توجه به شرایط سنی پدرم فقط می‌توانم بگویم حکومت با ایجاد این محدودیت­‌ها، مسوول هر اتفاقی که در آینده برای پدرم بیفتد خواهد بود. ماموران مستقر در خانه حتی اجازه تماس با اورژانس تهران را ندارند و اگر اتفاقی برای پدرم بیافتد باید به آنها گفته شود تا با بیمارستان وزارت اطلاعات که مسافتش از خانه زیاد است تماس بگیرند.»

تقی کروبی گفت: «اول گفته می شود حصر خانگی این سه نفر با مصوبه شورای عالی امنیت ملی است بعد گفته می شود که شورا این مصوبه را ندارد. هر کسی یک چیزی می گوید اما مهم این است که پدرم، آقای موسوی و خانم رهنورد در وضعیت بلاتکلیف به سر می ­برند و حکومت هم پاسخگو نیست. حرف ما این است که همه باید طبق قانون اساسی رفتار کنند. قانون اساسی چنین حقی را حتی به رهبر نظام هم نداده است که شخصی را بدون حکم قضایی به حصر درآورند، آن هم به این شکل.»

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروی در نامه ­ای که روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه در سایت کلمه منتشر شد، خطاب به محمود علوی، وزیر اطلاعات نوشت: «نیروهای امنیتی آن وزارت­خانه برخلاف واژه «حصر» هنوز هم درون منزل مسکونی‌مان حضور دارند و بدیهی­‌ترین امور جای منزل نیز در ید اختیار آنان است.»

خانم کروبی توضیح بیشتری درباره دخالت ماموران وزارت اطلاعات نداده، فقط با اشاره به اینکه «شرح آن مثتوی هفتاد من می­‌طلبد.. بگذریم» درباره اصلی‌ترین نگرانی این روزهایش نوشته که آنها در مواقع اضطراری حتی اجازه تماس با اورژانس تهران را ندارند: «یکی از مهم­ترین دغدغه­ های خانواده از بدو حصر تاکنون امکان تماس و دسترسی به اوژانس تهران در مواقع اضطراری بوده است. متاسفانه این ابتدایی‌ترین حق فردی تاکنون به ماموران حاضر در منزل ابلاغ نشده است.»

تقی کروبی در پاسخ به اینکه ماموران وزارت اطلاعات چگونه در زندگی روزمره والدینش دخالت می کنند گفت: «ماموران وزارت اطلاعات طبقه اول خانه مستقر هستند و مادر و پدرم در طبقه دوم زندگی می­‌کنند. هر اتفاقی که در خانه بیفتد ماموران باید در جریان باشند حتی خرید ساده لوازم خانه باید از سوی ماموران کنترل شود. یعنی در واقع از طرف آنها تایید و بعد به بالا فرستاده می شود. تلفن طبقه بالا قطع است، مادر و پدرم موبایل ندارند و بنابراین اگر اتفاقی بیفتد باید اول به ماموران گفته شود.»

آقای کروبی با اشاره به بیماری آقای کروبی و عدم اجازه تماس با اورژانس تهران گفت: «هفته گذشته پدرم افت فشار قلب داشت و با تایید پزشک وزارت اطلاعات به بیمارستان فرستاده شد و بعد چند ساعت مراقبت به خانه بازگشت. طبق آنچه مادرم نوشته اگر اتفاقی ناگهانی بیفتد ماموران مستقر در خانه اجازه حتی تماس با اورژانس را ندارند و باید مادرم به ماموران در طبقه پایین اطلاع بدهد که آنها به بیمارستان وزارت اطلاعات که مسافتش با خانه زیاد است، تماس بگیرند.»

خانم کروبی با اشاره به وضعیت جسمی مهدی کروبی نوشته است: «به جای تماس با اورژانس تهران باید منتظر آمبولانس و اعزام تیم درمانی از آن بیمارستان باشیم که با توجه به بعد مسافت تا محل حصر این اصرار نه تنها غیرمنطقی به نظر می­رسد بلکه سوال­ برانگیز هم هست.»

تقی کروبی در اعتراض به حصر بی قانون مهدی کروبی گفت: «حاکمیت می­ خواست که او را با حصر خانگی از بدنه سیاسی و اجتماعی کشور قطع کند که این کار را هم کرد. تلفن، اینترنت و ماهواره را قطع کردند و تمام رفت و آمدها کنترل شده است. حتی ماهواره خانه را قطع کردند که مادرم مثلا همیشه اخبار بی بی سی را دنبال کرد. پدرم فقط می تواند به حیاط خانه مان برود که پس از عمل جراحی زانوش به حیاط هم دیگر نمی تواند برود. اما وقتی ماموران امنیتی شش سال به طور مداوم داخل خانه ای مستقر هستند این دیگر اسمش حصر نیست، اسمش چیز دیگری است که من نمی دانم. ماموران می‌توانند در بیرون از خانه مثلا در کیوسکی نظارت کنند اما آنها شش سال است در داخل خانه همه امور و احوال شخصی را کنترل می کنند.»

تقی کروبی در ادامه گفت: «ما از حکومت می خواهیم که مسوولیت پذیر باشد. اگر طبق قانون می‌خواهد کسی را در حصر نگه دارد باید طبق حکم قضایی این کار را انجام دهد، دادگاه برایش تشکیل دهد، پدر من و آقای میرحسین موسوی و خانم زهرا رهنورد در تمام این سالها بدون دادگاه و حکم در حصر هستند. بارها خواستار تشکیل دادگاه و محاکمه شده اند. به نظرم این سه نفر در وضعیت بی وضعیتی هستند. مانند کسی که دارای هیچ وضعیتی نیست که شما بر أساس آن حقوقش را مطالبه و پیگیری کنید. مشکل این است که حکومت مجازاتی را بدون حکم قضایی بر این آنها اعمال می کند. در حالیکه طبق قانون هیچکس حتی رهبر نمی تواند بالاتر از قانون رفتار کند.»-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • سیدمصطفی تاج‌زاده: ریشه شکاف بین دولت و ملت به استبداد بر می‌گردد
 • درخواست رفع حصر در قطعنامه پایانی پنجمین کنگره انجمن اسلامی معلمان
 • محمدتقی کروبی: وقتی ماموران امنیتی شش سال مداوم داخل خانه‌ای هستند، دیگر اسمش حصر نیست
 • توصیه آیت‌الله دستغیب به اصلاح‌طلبان: از رییس‌جمهور مطالبه وعده رفع حصر کنید و نزد مراجع بروید
 • برنامه تخریبی مخالفان دولت
 • رد تحقیق‌وتفحص از شهرداری‌تهران/ حافظی: تحقیق و تفحص در خصوص واگذاری املاک به دلیل لابی‌گری‌ها مسکوت ماند
 • اصلاح‌طلبان و خطر سقوط پشتوانه مردمی
 • وضعیت جسمی نامساعد عیسی سحرخیز در پی درگیری ماموران با وی
 • هاشم زایی نماینده مجلس: صداوسیما بلندگوی یک جناح خاص شده
 • عذرخواهی
 • احساس تکلیف نظامیان برای دخالت در انتخابات!
 • صفائی فراهانی : ۸۳ درصد واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی نبود
 • هشدار فاطمه کروبی به وزیر اطلاعات: این شیوه از حصر معنایی جز بی‌مسئولیتی در قبال جان محصوران ندارد
 • فرماندهان سپاه حق دخالت در انتخابات را ندارند، با متخلفین اغماض نمی کنیم
 • همسر عبدالفتاح سلطانی: برای چه قانون ستیزی می‌کنند؟ جنگ با قانون تا کی؟ یک روز هم نوبت خودشان می‌شود
 • سیدمحمد خاتمی: انسان در اسلام محترم و صاحب حق است و باید بر سرنوشت خود حاکم باشد
 • محمود صادقی در نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما: عملکرد صداوسیما آشکارا سمت‌وسوی جناحی دارد
 • نوه آیت‌الله منتظری: وزارت اطلاعات خواسته فایل‌های صوتی منتشر نشده تحویل داده شود؛ پدرم مخالفت کرده است
 • نامه علی مطهری به جنتی: موضوع حصر را در دستور کار اجلاس خبرگان قرار دهید
 • خاتمی: اگر مجازات به‌صلاح نیست، رفع حصر شود/ مساله حوادث ۸۸ باید پایان یابد
 •