به روز شده: ۲۰:۱۴ تهران - جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

کیانوش راد: حصر غیرقانونی است/ قدرت حکومت ها بدون قانون و آزادی، استبداد توام با بربریت است

محمد کیانوش راد، نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی در برنامه «بررسی و طرح مطالبات درحوزه سیاسی» که در آمفی تئاتر شهید بهرامی برگزار شد، گفت: قانون، آزادی و قدرت حاکمیت به هم وابسته اند و در صورت فقدان هریک، جامعه دچار مشکل می‌شود. برای ایجاد تعادل میان آزادی و قدرت، باید قانون را مبنا قرار دهیم. آزادی بدون قانون، جامعه را به هرج و مرج می کشاند و قدرت حاکمیت بدون وجود آزادی مخالفان، به استبداد کشیده می شود. قدرت حکومت ها را باید با آزادی مردم ومنتقدان و با الزام به رعایت قانون کنترل کرد. قدرت حکومت ها بدون قانون و بدون آزادی، استبداد توام با بربریت خواهد بود.

نمی توان بدون محاکمه کسی را زندانی یا حصر کرد

کیانوش راد در مورد حصر کروبی و میرحسین و خانم رهنورد گفت: این حصر غیرقانونی است. بر اساس قانون اساسی نمی‌توان هیچکس را بدون محاکمه و بدون صدور حکم زندانی و یا حصر و یا محدود کرد. فرض کنیم حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را شورای عالی امنیت تصویب کرده باشد، این غیر قانونی است. بدلیل آنکه شورای عالی امنیت بعد قضایی ندارد و در مواردی خاص می تواند تصمیم گرفته و هر تصمیمی هم، تنها هنگامی که رهبری آن را امضاء کند، قابل اجرا است. در نتیجه به لحاظ قانونی نمی‌توان پذیرفت حصر در مورد این عزیزان قانونی باشد. آقایان موسوی و کروبی نه از مردن هراسی دارند و نه از تداوم حصرو زندان ، خب آنها را محاکمه کنید. حتا اگر می گویید حصر قانونی است، به مردم بگویید حکم حصر آنها چند سال است. ده سال، بیست سال یا مادام العمر است؟

یک حکومت خردمند انتقاداتِ نقادان خردمند خود را می پذیرد

او با بیان اینکه جامعه ما در گیر مشکلات بی شماری است گفت: رئیس قوه قضائیه با احترام، بهتر است بیشتر در مورد مسائل قضائی اظهار نظر کنند تا آنکه ما هر شب شاهد اظهار نظر های سیاسی ایشان در مورد تمامی مسائل باشیم. همانطور که آقای خاتمی هم گفتند باید نگاه ما به آینده باشد، مشکلات جامعه آنقدر زیاد است که اگر تمامی احزاب و جناح های چپ و راست، و اصول گرا و اصلاح طلب هم که جمع شوند، بسادگی قابل حل نخواهد بود. اگر همه جناح ها هم دست به دست هم دهند باز هم نمی‌توان تمامی مشکلات جامعه را حل کرد. یک حکومت خردمند حکومتی است که انتقاداتِ نقادان خردمند خود را بپذیرد. باید این فرصت را به نقادان بدهیم. برای آزادی باید هزینه داد، اگر استقامت دانشجویان بخصوص پس از ۸۸ نبود اکنون خفقان حاکم بود.

حصر چند سال ادامه دارد؟

نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی با یادآوری اصول قانون اساسی گفت: اصل ۳۶ قانون اساسی صراحتا می‌گوید حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد. و اصل ٣٧ قانون اساسی می گوید، اصل بر برائت است و هیچ کس از نظر قانون مجرم نیست مگر آنکه جرم او در دادگاه صالح ثابت شود. حالا آیا این دو اصل قانون اساسی رعایت شده است. حالا حتا فرض کنید حکم هم در دادگاه صالح صادر شده، خب چند سال؟ بالاخره به مردم باید بگویید قرار است اینها تا پایان عمر محکوم باشند. می گویند اینها بگویند اشتباه کردبم، فرض کنید کسی را دادگاه مجرم اعلام کند، و فرد مجرمیت خود را قبول نکند، مهم تمکین به حکم است و نه اعتقاد به درستی حکم قاضی. اگر چنین بود که حکم قاضی لزوما حکم درست است، نیازی به اصل ١٧١ نبود. قاضی هم ممکن است تقصیر و با قصور داشته باشد و متهم می تواند حکم را تا اخر قبول نکند، اما به آن تمکین کند و بعد ها معلوم شود که متهم درست می گفته است. فرض کنید کسانی گفتند در انتخابات تقلب شده است، درست یا نادرست، این یک عقیده سیاسی است، ممکن است از نظر شما درست و با نادرست باشد، اما همه به لزومات قانون پایبند بودند.

جرائم سیاسی باید در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه برگزار شود

کیانوش راد با انتقاد از سخنانی که در نماز جمعه گفته می شود افزود: مگر شما در منبرهایتان از تقوا نمی‌گویید؟ مگر نماز جمعه با ذکر تقوا شروع نمی‌شود؟ آقای امام جمعه محترم، شما که باید از تقوا سخن بگویی چرا وقتی جرمی ثابت نشده است اینگونه تهمت می‌زنی؟ رئیس محترم قوه قضائیه، شما که باید بیش از همه قانون را رعایت کنی چرا وقتی کسی حکم قصایی ندارد با قاطعیت او را محکوم می‌کنی؟ مگر اصل ۱۶۸ قانون اساسی نمی‌گوید جرائم سیاسی باید در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه برگزار شود؟ آیا چنین شده است؟ آیا آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد ضد نظام‌اند؟ ضد قانون اساسی حرف می‌زنند؟ چرا می‌گویید تبلیغ علیه نظام کردند؟-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • از اندوه تا بخشش عملگرائی
 • کیانوش راد: حصر غیرقانونی است/ قدرت حکومت ها بدون قانون و آزادی، استبداد توام با بربریت است
 • پایان پویش مردمی رفع حصر: مباد روزی که در حسرت از دست رفتن فرصت‌ها بنشینیم
 • شورای هماهنگی راه سبز امید: در شرایط بحران‌های کنونی ادامه حصر جز بی‌توجهی به منافع ملی معنای دیگری ندارد
 • نقدی بر طرح موضوع آشتی ملی
 • ابراز امیدواری میرحسین و رهنورد به پایان اعتصاب خزعلی/ خوشحالی از پایان اعتصاب غذای سحرخیز
 • دکتر محمودصادقی: اصولا اگر میخواهی نماینده مردم باشی باید فکر دوره بعد را از سر بیرون کنی
 • سیدمحمد خاتمی: بهتر و بیشتر باید به هنرمندان توجه می شد
 • وحدت ملی در سایه میثاق ملی
 • ابوالفضل قدیانی: حصر به سبب جباریت و لجاجت استبداد تداوم یافته است
 • کارسازی مقاومت و اعتراض
 • گنجینه خواف ، تجربه حصر
 • نامه‌ای به رییس دستگاه قضا: در باقی مانده دوران ریاست خود به اسلام و قانون اساسی عمل کنید
 • نرگس موسوی: امید به آزادی، امید به فروریختن دیوارهای بیهوده است
 • آیت‌الله‌العظمی صانعی: حصر نشان از درماندگی و ضعف سیاسی عاملان و آمران آن دارد
 • نامه منتشر نشده از هشدار کروبی و موسوی به رهبر ایران ده روز قبل از انتخابات ۸۸
 • گزارش خلاف واقع رییس قوه قضاییه
 • پیوستن تعدادی دیگر از جانبازان و ایثارگران و خانواده‌هایشان به کمپین رفع حصر
 • پیشنهاد میرحسین موسوی برای خواندن این دو کتاب: دفاعیات مرحوم دکتر مصدق و نامه‌های مصدق
 • حسین کروبی: مسئولان برای دیدار مطهری با محصورین رضایت دادند
 •