به روز شده: ۱۲:۳۴ تهران - شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵

آیت‌الله بیات : حصر به زخمی بزرگ برای همه مردم بدل شده است

آیت‌الله بیات زنجانی در دیدار با جمعی از فرماندهان و رزمندگان دوران دفاع مقدس با تاکید چندباره خود بر غیرقانونی و غیرشرعی بودن حصر و تلاش‌های آیت‌الله هاشمی برای رفع این مسئله گفت: هر روز دعایم این است که خداوند زمینه استخلاص این سه بزرگوار را که گذشت زمان نیز مظلومیت آنان را ثابت کرده، فراهم کند تا مردم بتوانند از حضور آنها در جامعه بهره ببرند.

جمعی از فرماندهان، رزمندگان و جانبازان ۸ سال دفاع مقدس، به نمایندگی از سوی دوستان و هم‌رزمان خود با حضور در دفتر آیت‌الله بیات زنجانی، با وی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله بیات زنجانی، در ابتدای این دیدار که عصر روز ۵شنبه هفتم بهمن ماه ۱۳۹۵ برگزار شد، حضار دیدگاه‌های خود پیرامون مسائل مختلف کشور را بیان داشته و دغدغه‌هایی در باب موضوعات مختلفی از جمله حصر آقایان کروبی، موسوی و خانم رهنورد، تشییع جنازه باشکوه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مسائل اقتصادی کشور و موضوعات مربوط به رخدادهای سیاسی موجود در منطقه خاورمیانه را مطرح کردند.

در ادامه این دیدار آیت‌الله بیات زنجانی ضمن بیان این نکته که میزبانی عزیزانی که تمام وجود خود را وقف کشور و دین کرده و افتخار همه ایرانیان و آزادگان هستند مایه مباهات است، گفت: به عنوان فردی که شاهد رشادت‌ها و از خود گذشتگی‌های شما بزرگواران در عرصه‌های مختلف خصوصاً دوران دفاع مقدس بوده‌ام، از اینکه امروز در خدمت شما هستم به خود می‌بالم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تشییع با شکوه پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: دوستان مطلع می‌دانند که غیر از ارتباطات دوران مبارزه با حکومت پهلوی، خصوصاً در طول مجالس اول و دوم و سوم، ارتباطی بسیار عمیق بین بنده و آقای هاشمی وجود داشت و این ارتباط بعدها نیز با کمی فراز و نشیب ادامه یافت. لیکن بنده اگرچه به ایشان علاقه داشتم ولی گاهی اختلاف نظرهایی هم مطرح می‌شد. مثلاً در داستان کاندیداتوری ایشان برای ریاست جمهوری، وقتی بنده مورد مشورت قرار گرفتم مخالفت کردم و دلایل مخالفتم را هم به ایشان گفتم. این مطلب را از این جهت عرض کردم که بنده آقای هاشمی را شاید بیش از خیلی از دوستان می‌شناختم. به همین جهت معتقدم تشییع جنازه‌ای که برای ایشان برگزار شد، نوعی سپاسگزاری از سوی مردم بود که به‌حق و به‌جا صورت گرفت و حق ایشان هم همین بود.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه تصریح کرد: در قضیه حصر که بنده بارها بر غیرشرعی بودن و غیرقانونی بودن آن تأکید کرده‌ام، آقای هاشمی به شدت پیگیر بود و حتی در دیداری که یکی دو سال قبل با ایشان داشتیم، به بنده گفتند که پیگیری‌شان در این قضیه روزانه است ولی متأسفانه تقدیر چنین بود که این موضوع به واسطه ایشان حل نشود.

وی افزود: بنده هر روز دعایم این است که خداوند زمینه استخلاص این سه بزرگوار را که گذشت زمان نیز مظلومیت آنان را ثابت کرده، فراهم کند تا مردم بتوانند از حضور آنها در جامعه بهره ببرند.

آیت‌الله بیات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث مرجعیت و اشراف به موضوعات اجتماعی مختلف گفت: ما به عنوان شاگردان امام وقتی بحث استقلال مرجعیت را مطرح می‌کنیم، به تبع ایشان معتقدیم که مرجعیت زمانی می‌تواند نقش تذکردهنده را ایفا کند که مستقل باشد که این استقلال اگرچه با حمایت از اصول کلی حکومت اسلامی منافات ندارد ولی این موضوع قابل تأکید است که مرجعیت، نقش توجیه‌کننده نداشته بلکه او به عنوان چشمی تیزبین و امین، موظف است اگر انحرافی ببیند متذکر شود و بدیهی است که اگر مستقل نباشد، چنین تذکری را هم نمی‌تواند مطرح کند.

وی با اشاره به سؤالات مطرح شده از سوی حضار پیرامون مشکلات جاری در کشور تاکید کرد: دیدارها و صحبت‌هایتان را منحصر به اینجا نکنید. موضوعات را به همه آقایان در قم و دیگر شهرها منتقل کنید چراکه کسی به دلسوزی شما شک ندارد. شما که برای دفاع از کشور و دین و نظام، جانتان را کف دست گذاشته و هر کدام‌تان با هزاران مشکل مواجه شده‌اید تا این چارچوب بماند، دوستی‌تان ثابت شده است و کسی نمی‌تواند شما را به اتهامات واهی متهم کند. وقتی شما موضوع رفع حصر را مطرح می‌کنید که باید هم این کار به صورت علنی انجام شود و با بغض از این موضوع سخن به میان می‌آورید که حصر به زخمی بزرگ برای همه مردم بدل شده، آقایان باید این پیام را دریافت کنند که رفع حصر در این روزها، بزرگترین نتیجه‌اش وفاق و همدلی همگانی خواهد بود. من صریحاً عرض می کنم که هیچ عملی به اندازه رفع حصر در این روزهای پر تلاطم منطقه، اتحاد و همدلی را بین مردم با حکومت شان تقویت نخواهد کرد.

آیت‌الله بیات زنجانی در پایان سخنان خود ضمن تأکید بر این نکته که تذکرات مختلف به حکومت آن هم از سوی جانبازان و زجرکشیدگان انقلاب و جنگ قطعاً از مصادیق امربه معروف و نهی از منکر است، گفت: ما اهل بیت(ع) را داریم و همه آنچه آن بزرگان فرموده اند، چراغ راه برای ماست و باید روش کار را با آن حضرات منطبق کرد. مطمئن باشید که اگر چنین شد، خدای عالم نیز کمک خواهد کرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • علی مطهری: ۱۱۰ فرمانده نظامی به دلیل مهندسی انتخابات محکوم شدند
 • نامه فعالان سیاسی و مدنی برای رسیدگی به وضیعت کولبران
 • پزشکیان : هیچ‌کس بیش از خاتمی، هاشمی و موسوی به این نظام خدمت نکرده است
 • آیت‌الله بیات : حصر به زخمی بزرگ برای همه مردم بدل شده است
 • پلاسکو آخرین آتش‌نشان را هم پس داد؛ مردم دوشادوش قهرمانان عزادار
 • جنبش سبز، جنبش مهرباني و حيات و بخشش است
 • ٢٢ سال پس از «مهدی بازرگان»
 • پیام سیدمحمدخاتمی به خانواده های داغدار آتش نشان
 • پیام تسلیت حزب اتحاد ملت ایران اسلامی بمناسبت حادثه دلخراش پلاسکو و شهادت جمعی از آتش نشان ها
 • فروسوختن پلاسکو همان‌قدر سیاسی است که انتخابات
 • نامه استاد میردامادی (دایی رهبر) به آیت‌الله خامنه‌ای: تا شیرازه مملکت از هم نپاشیده به نصیحت‌ها گوش کنید
 • سیدمصطفی تاجزاده: آقای هاشمی فرزند زمان خودش بود/ اصلاحات یک جریان تاریخی است ومتکی به هیچ کس نیست
 • رویای شکست خورده
 • چه شد که «همه آمدند»؟
 • هفت سال پیش؛ پاسخ محسن آرمین به ادعاهای محمد یزدی و اتهام‌زنی به آیت‌الله هاشمی
 • انتقاد مطهری از ورود قوه قضاییه به موضوع رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی/ نباید عقل‌مان را کنار بگذاریم
 • آیت‌الله صانعی: راه هاشمی یعنی اینکه مردم همه کاره‌اند/ با مردم با شکنجه و زندان رفتار نکنیم
 • پس از ۷۳ روز؛ علی شریعتی به اعتصاب غذای خود در زندان اوین پایان داد
 • فاطمه حقیقت‌جو: هیچ اطلاعاتی درباره بازداشت خواهرم نداریم/ ظاهرا در بند سپاه است
 • علی مطهری: مخالف آزادی بیان، انقلابی نیست‬
 •