به روز شده: ۲۳:۵۴ تهران - جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

حجت الاسلام رستگاری: ممنوع التصویری خاتمی بی‌اثر است

سخنران سالیاد آیت الله سیدروح الله خاتمی، پیام امام خمینی (ره) در آبان ۱۳۶۷ به مناسبت درگذشت این عالم را نشان از یک خانواده خدوم و مؤثر و پدر و پسر شایسته دانست.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام رستگاری که در مراسم بییست و هشتمین سالیاد نماینده امام راحل در استان یزد که با حضور فرزندان و مردم علاقمند به آیت الله سیدروح الله خاتمی و بیت وی در مسجد کوشنکو اردکان سخن می‌گفت، اظهار داشت: برای بنده موجب افتخار است که توفیق حضور در این مجلس معنوی که برای گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله خاتمی، این عالم ربانی و مجاهد نستوه برپا شده را پیدا کردم.

او با بیان اینکه واژه هدایت در آیات قرآن کاربرد فراوانی دارد، گفت: این مفهوم آنقدر اهمیت دارد که خداوند متعال خود را هادی و هدایت کننده می‌داند. خدای بزرگ پیغمبر را هادی و هدایت کننده می‌داند، همچنین قرآن را کتاب هدایت معرفی می‌کند. هدایت یک راهنمایی است اما با انگیزه مودت و مهر و دوستی، هدیه‌ای را با لطف به طرف مقابلش می‌دهد، هدایت گاهی هدایت تکوینی است و شامل همه آفریدگان خدا می‌شود و گاهی هدایت تشریحی است که پیامبران با آماده کردن شرایط، بندگان را به امر خدا هدایت و راهنمایی می‌کنند. کسی که در مسیر تزکیه، جهاد با نفس کند، مشمول لطف خدا می‌شود.

حجت الاسلام رستگاری تصریح کرد: هدایت در قرآن به دو نوع مطرح شده است؛ گاهی با بیان معارف و اخلاقیات و گاهی با طرح داستان و رخداد‌ها و قصه‌ها و نتیجه بیان این معارف، امید به رشد عقلانی مردم است.

وی ادامه داد: شاید این شبهه را شنیده باشید که برخی غافلان و مغرضان می‌گویند بیش از هزار و سیصد سال از واقعه عاشورا گذشته است چرا باید هر سال این همه سرمایه و نیرو صرف عزاداری و بزرگداشت معارف حسینی بشود، می‌خواهم با اشاره‌ای قرآنی پاسخ این شبهه را بدهم.

سخنران سالیاد آیت الله سیدروح الله خاتمی تاکید کرد: تبلیغات گاهی به صورت مستقیم و گاهی به صورت غیرمستقیم است، قصه‌ها و داستان‌ها و شرح رخداد‌ها اثر غیرمستقیم بر مخاطب می‌گذارد. عزاداری‌های دارالعباده یزد با اشعار پرمفهوم و شکلی متین و زیبا است و خوشبختانه در فضای مجازی و رسانه‌ها منعکس می‌شود، عزاداری و سوگواری بسیار با اهمیت است اما در مجالس حسین(ع) امر و فکر و راه و آرمان مقدس حسین(ع) باید احیا شود.

حجت الاسلام رستگاری با بیان اینکه ما نه تنها باید ائمه و پیشوایان دین را گرامی بداریم، بلکه باید سیره و حیات معنوی و سیاسی شخصیت‌های مثبت و خدوم خودمان را گرامی بداریم، اضافه کرد: جا دارد از مردم اردکان و بیت آیت الله خاتمی تشکر کنم که بیست و هشتمین سال رحلت این معلم اخلاق و عالم ربانی را با این شکوه گرامی می‌دارند.

وی سپس با اشاره به قصص قرآنی که سرشار از داستان‌هایی با شخصیت‌های منفی و مثبت است و عمده داستان‌ها دو قطب مقابل یکدیگر را روایت می‌کند، گفت: یک دسته داستان‌های پدران اهل و پسران نااهل است، وقتی آثار عذاب در زمان نوح نبی آشکار شد، پدر دید پسرش در حال فرار است از او دعوت کرد تا با ما باش اما پسرش به موعظه دلسوزانه پدر توجهی نکرد.

حجت الاسلام رستگاری ادامه داد: دسته دوم؛ داستان‌های پسران اهل و پدران نااهل است، ابراهیم به پدرش گفت پدرم شیطان را عبادت نکن و پدرش این کار را نکرد، اما با این وجود ابراهیم پدرگناهکارش را دعا کرد و از خدا برایش آمرزش خواست و دسته سوم پدران شایسته و فرزندان شایسته هستند و داستانهای متعدد درباره پدران اهل و پسران اهل در قرآن وجود دارد، نمونه آن ابراهیم و اسماعیل که در قربانی کردن به فرمان خدا رابطه‌ای زیبا و درس آموز دارند.

وی تصریح کرد: در قرآن به جز ابراهیم و اسماعیل، داستان یعقوب و یوسف، داستان لقمان و پسرش، نمونه‌های پدر و فرزند صالح هستند. خدا در قرآن به پدر صالح و فرزند صالح سوگند خورده است.

حجت الاسلام رستگاری با بیان اینکه در زمان خودمان بعد از امام معصوم، مقام والا و عرفانی امام خمینی (ره) بی‌نظیر است ، اظهار داشت: اگر من در بیست و هشتمین سال رحلت این عالم سخن می‌گویم، با اشارات قرآنی مبنی بر هدایت و توصیف قرآن از پدر شایسته و پسر شایسته است.

سخنران سالیاد آیت الله سیدروح الله خاتمی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: پیام حضرت امام خمینی (ره) در آبانماه سال ۱۳۶۷ بمناسبت رحلت آیت الله سید روح الله خاتمی، نشان از یک خانواده خدوم و مؤثر و پدر و پسر شایسته است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: «آقایانی که نام و تصویر سید محمد خاتمی را ممنوع می‌کنند و دیگر اقدامات را انجام می‌دهند، بدانند که این‌ها اثر ندارد، من به شما مردم اردکان می‌گویم سیدمحمد خاتمی در میان آحاد مردم ایران، عزیز است و او به کل مردم ایران متعلق و عزیز مردم است و ایرانی‌ها به او عشق می‌ورزند و برای اندیشه و مرام او احترام قائل هستند. چرا که این پدر زنده است و این پسر هم زنده است.»-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • سیدمصطفی تاجزاده: ما در سوریه دخالت پرضایعه و کم‌فایده داشته‌ایم
 • ۱۲عضو شورای شهر خواستار آزادی یاشار سلطانی شدند
 • آیت‌الله دستغیب: آیا شورای نگهبان از اجتهاد و فقاهت بیرون رفته و مقلّد نشده؟
 • سعید حجاریان: ارتباط‌­های مجازی به جنبش دانشجویی ضربه زده است
 • نماینده تهران: در موضوع نرگس محمدی پیگیر خواسته‌ها هستیم/ قوه قضاییه نظرش را داده اما نمایندگان حرف دارند
 • بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه تهران: متعجبیم چطور نمایندگان نسبت به حصر و زندانی و تبعید سرمایه‌های کشور بی‌تفاوتند
 • عارف: برای یک کنسرت وااسلاما سر می‌دهند برای آسیب‌های اجتماعی بحرانی هیچی
 • حجت الاسلام رستگاری: ممنوع التصویری خاتمی بی‌اثر است
 • علی مطهری: در دوره اصلاحات به بهانه حفظ نظام سراغ جمعی از روشنفکران رفتند
 • پیگیر گشودن گره کور حصر، رفع محدودیت‌های خاتمی و رفع فشارها بر دانشجویان باشید
 • پیگیری دلیل برخورد با دانشجویان در مجلس/ سوال نمایندگان از وزیر دادگستری
 • نامه زهرا ربانی به دادستان: اگر کسی با «اعدام» مخالفت باشد، مستوجب ده یا شانزده سال زندان است؟
 • علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی مطرح کردن هر فرد دیگری جر روحانی غیر واقع‌بینانه است
 • سیدمصطفی تاج‌زاده: دانشجویان پیگیری رفع حصر را از سران اصلاح‌طلب، فراکسیون امید و دولت بخواهند
 • کودکان حلب میزبان بمب‌های خوشه‌ای؛ مهمات منفجرنشده را با اسباب‌بازی اشتباه می‌گیرند
 • علی مطهری: نظارت بر نمایندگان حریت و آزادگی‌شان را از بین می‌برد
 • انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی: ظاهرا برخورد با فساد تنها یک ژست سیاسی برای حذف مخالفان است
 • سحرخیز در بیست و سومین روز اعتصاب غذا از حال رفت
 • داوود سلیمانی: تاکید رهبری بر ممانعت حضور نظامیان در سیاست جای تفسیر ندارد
 • علی جنتی در مراسم تودیع: می‌خواستم مانند دوره خاتمی به اهل فرهنگ احترام بگذاریم
 •