به روز شده: ۰۱:۱۴ تهران - دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵

ارشاد قدرت تصمیم‌گیری دارد یا ندارد/ موسیقی هنوز قربانی می‌گیرد

براساس آمار دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاعات دقیقی از لغو کنسرت‌ها در دولت‌های نهم و دهم در دست نیست و لغو کنسرت در دولت یازدهم به کمتر از یک درصد می‌رسد.

به گزارش ایلنا، لغو کنسرت‌ها موضوعی‌ست که با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قوت بیشتری گرفته است. با نگاهی به وضعیت موسیقی در دو دوره دولت‌های نهم و دهم درمی‌یابیم باتوجه به فضای حاکم بر کشور؛ در آن‌ سال‌ها بیشتر گروه‌های موسیقی مجوزی دریافت نمی‌کردند تا سازمان یا نهاد دیگری آن را لغو کند درحالی‌که با تغییر رویکرد دولت یازدهم و باز‌تر شدن فضای فرهنگی در کشور؛ تعداد بیشتری از گروه‌های موسیقی توانستند مجوز برگزاری کنسرت بگیرند اما از آنجا که برخی نهادهای دیگر مانند قوه قضاییه، نیروی انتظامی و اماکن در برگزاری کنسرت نقش دارند؛ هنوز مشکلات زیادی در مسیر برگزاری کنسرت‌ها موجود است.

این در حالی‌‌ست که تنها نهادی که می‌تواند محتوای کنسرت‌ها را بررسی کرده و براساس محتوا به گروهی اجازه اجرای صحنه‌ای بدهد یا خیر؛ وزارت ارشاد است و دیگر نهادها تنها مسئولیت برقراری امنیت در اجرای برنامه‌ها و رسیدگی به شکایت ازسوی شخص حقوقی یا حقیقی را دارند.

وزارت ارشاد درباره محتوای کنسرت تصمیم‌گیرنده است

فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) معتقد است؛ در دولت‌های نهم و دهم هیچ آماری از لغو کنسرت‌ها در دست نیست.

او گفت: در دولت‌های نهم و دهم امکان لغو کنسرت‌ها به حداقل رسید و شاید کنسرتی لغو نشده باشد چون اساسا در بسیاری از موارد مجوزی صادر نمی‌شد که بعداز آن لغو شود.

مدیرکل دفتر موسیقی با بیان اینکه سیاست‌های دولت در حوزه موسیقی تغییر کرده‌، گفت: در دولت یازدهم مجوزهای بیشتری از سوی وزارت ارشاد صادر شد و این نشان دهنده آن است که سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر کرده و با هر بهانه‌ای از سوی دیگر نهاد‌ها؛ سیاست‌های فرهنگی خود را تغییر نمی‌دهد.

او ادامه داد: این وظیفه وزارت ارشاد است که تعیین کند چه موسیقی خوب است یا بد؟ خیلی اوقات ما مجوزی را برای موسیقی صادر کردیم اما پلیس آن را لغو کرده درحالی‌که تعیین این ضوابط برعهده وزارت ارشاد است نه نهاد دیگری.

طالبی افزود: ما به شدت بر ضوابطی که از سوی نیروی انتظامی درنظر گرفته می‌شود، دقت داریم اما درباره محتوای موسیقی تنها وظیفه ارشاد است که نظارت کند و اوست که تعیین‌کننده فحوای موسیقی‌ است.

آمار لغو کنسرت‌ها کمتر از یک درصد

براساس آمار دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با در نظر گرفتن محاسبه برش استانی و سالن‌های کمتر از ۵۰۰ نفر در استان‌های اجرای کنسرت؛ آمار اجرای کنسرت‌ها از سال ۸۸ تا سال ۹۴ بدین شرح است؛
سال ۸۸ ۳۶۲ فقره
سال ۸۹ ۵۱۴ فقره
سال ۹۰ ۵۰۵ فقره
سال ۹۱ ۵۳۰ فقره
سال ۹۲ ۹۲۴ فقره
سال ۹۳ ۱۵۰۲ فقره
سال ۹۴ ۱۷۲۱ فقره

طبق گفته مسئولان دفتر موسیقی وزارت ارشاد؛ لغو کنسرت‌ها در این سال‌ها کمتر از یک درصد بوده است. اما همین یک درصد برخی اوقات باعث ایجاد حواشی بسیاری برای جامعه موسیقی شده و اظهارنظرهای فراوانی ازسوی مسئولان مختلف درباره آن مطرح شده است.

رحمانی‌فضلی (وزیر کشور) در اظهارنظری در این باره با بیان اینکه از نظر محتوا، وزارت ارشاد و از نظر امنیت، نیروی انتظامی متولی برگزاری کنسرت‌‌ها هستند؛ گفته بود: ممکن است برگزاری کنسرت‌ها در برخی از شهرستان‌ها با مسائل خاصی مواجه شود. در هر استانی استانداران و شورای تامین آن استان، باید نسبت به آن موضوع تصمیم‌گیری کنند و اگر دیدند برگزاری کنسرت موجب ناامنی می‌شود، از قبل در مورد آن تمهیداتی بیاندیشند نه اینکه بلیت‌ها فروخته شود و مردم در صف بایستند و بعد بگویند کنسرت لغو شده است.

البته مشکلات برگزاری کنسرت‌ها تنها به لغو آن‌ها پس از گرفتن مجوز ختم نمی‌شود. بارها دیده شده پس از اجرا در برخی شهر‌ها مخالفت‌های شدیدی از سوی برخی نهاد‌ها و مسئولان با برگزاری کنسرت می‌شود. و درنهایت برگزاری کنسرت در شهرهایی مانند مشهد و قم منجر به این شد که وزیر ارشاد اصرار داشته باشد در برخی از شهر‌ها مجوز برگزاری کنسرت داده نشود. گرچه این اقدام وزیر نیز واکنش‌هایی ازسوی برخی مسئولان به دنبال داشت.

علی مطهری (نماینده مجلس) در این باره گفته؛ درباره اجرای کنسرت‌ها در استان‌های مختلف نباید تفاوت قائل شد، زیرا کشور که حکومت فدرالی نیست و اینگونه نیست که بگوییم خراسان رضوی دارای خودمختاری است و قوانین خاصی بر آنجا حکومت می‌کند. اگر یک کنسرتی اشکال شرعی دارد، در هیچ‌جا مجاز نیست و نباید اجرا شود و اگر اشکال شرعی ندارد، برای همه شهر‌ها قابل اجراست. چیزی به نام حریم امام رضا (ع) وجود ندارد.

در مقابل؛ آیت‌الله علوی گرگانی (یکی از مراجع عظام در قم) در اظهارنظری درباره برگزاری کنسرت در مشهد گفت: در جریان برگزاری کنسرت‌ها در مشهد مقدس، آیت‌الله علم الهدی به خوبی ورود کردند، حق هم با ایشان است و ایشان از بزرگان و شخصیت‌های ماست. برگزار کردن کنسرت نه تنها در مشهد مقدس شهر علی ابن موسی الرضا (ع)، بلکه به علت ترویج موسیقی و ایجاد فضایی نامناسب که دارای تبعات بعدی است، در هیچ جایی مناسب نیست.

در بخشی از بیانات مقام معظم رهبری درباره موسیقی و اجرای کنسرت در سال ۱۳۷۷ آمده است؛ «درست است که در غرب، موسیقی‌های منحط وجود دارد. اما در‌‌ همان نقطه از جهان، از دیر باز موسیقی‌های آموزنده و معنا دار هم بوده است؛ موسیقی‌ای که برای گوش سپردن به آن، انسان عارف واقف خردمند، می‌تواند بلیت تهیه کند، در سالن اجرای کنسرت بنشیند و ساعتی، از آن لذت ببرد. در غرب موسیقی‌هایی که گاهی یک ملت را نجات داده و گاهی یک مجموعه فکری را به سمت صحیح هدایت کرده، کم نبوده است. موسیقی را هدف‌دار، جهت‌دار و معنادار اجرا و طراحی کنید و صبغه‌های لهو را از آن بزدایید. هنر انسان بی‌‌‌نهایت است. اگر به این اصل معتقدید، چه لزومی دارد گوشه‌های مطربی و لهوی را که موجد تحرکات فیزیکی است از موسیقی حذف نکنید؟! شما می‌توانید با حذف آن گوشه‌های مخرب، گوشه‌های جدیدی به وجود آورید. کسانی که قبلا گوشه‌های کذا را وضع، تبیین و تدوین کرده‌اند، مگر بالا‌تر از شما بوده‌اند؟ آن‌ها البته انسان‌های با ذوق و دانشی بودند، چنانکه شما هم هستید. من دعوت به غم‌انگیز بودن و بی‌ذوقی نمی‌کنم؛ بلکه دعوت من، به متعالی شدن و پدیده موسیقی را از ابتلائات مادی بشر بیرون کشیدن و فرا‌تر آوردن است.»

کمبود امکانات باعث ایجاد حواشی می‌شود

گذشته از موضوع لغو کنسرت‌ها که یکی از مشکلات اساسی گروه‌های موسیقی است اجاره بهای سنگین سالن (برای هر سانس بین ۹ تا ۵۰ میلیون تومان در برخی سالن‌‌ها دریافت می‌شود) گرانی بلیت‌ (بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان) و از همه مهم‌تر نبود سالن‌های مناسب در شهرستان‌ها گروه‌های موسیقی را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

به گفته پیروز ارجمند (مدیرکل سابق دفتر موسیقی) قیمت بلیت از دو فاکتور مهم تبعیت می‌کند: قیمت اجاره سالن و دستمزد خواننده.

او معتقد است؛ برای اینکه به تعادل بین عرضه و تقاضا برسیم باید تعداد کنسرت‌ها و تنوع آن‌ها بیشتر شود. هم‌اکنون عرضه موسیقی کم و تقاضا زیاد است. وقتی این تعداد زیاد و همه سبک‌ها وارد صحنه شوند، عرضه و تقاضا به حد متناسب می‌رسد.

از طرف دیگر نبود فضاهای مناسب برای برگزاری کنسرت در کشور مشکلاتی برای گروه‌های موسیقی ایجاد کرده است. تالار وحدت تنها سالن استاندارد در کشور برای برگزاری اجرای موسیقی است و تقریبا در هیچ استان و شهر دیگری در کشورمان سالن استاندارد و مناسب نداریم و گروه‌های موسیقی مجبورند یا در ورزشگاه‌ها یا در سالن‌های بسیار نامناسب مانند تالار عروسی برنامه‌های خود را اجرا کنند و این امر باعث بروز مشکلاتی می‌شود که بعضا اجرای کنسرت‌ها را با حواشی مختلفی در شهرستان‌ها همراه می‌کند.

مهیار طهماسبی (نوازنده گروه پالت) نیز معتقد است برای بیشتر گروه‌های موسیقی روی صحنه رفتن بیش از محل اجرا اهمیت دارد و از همین‌رو مجبورند در برخی از شهرستان‌ها به دلیل نبود سالن مناسب در تالارهای عروسی نیز روی صحنه بروند.

اقدام جنتی که حالا به چهره سابق وزارت ارشاد تغییر عنوان داده است؛ در خصوص برگزاری نشدن کنسرت‌ در شهرهای مشهد و قم باعث شد در همان زمان اهالی موسیقی واکنش‌هایی نسبت به این اتفاق داشته باشند. متعاقب این اتفاق؛ داریوش پیرنیاکان درقبال استعفای وزیر موضع‌گیری کرده و گفته است: معتقدم عملکرد آقای جنتی در این سه سال بسیار مناسب بوده و روند مثبتی داشته اما در دو مورد اخیر برگزاری کنسرت در شهرهای مشهد و قم نباید کوتاه می‌آمد چراکه این حق شخصی آقای جنتی نبود بلکه حق‌الناس بود. ایرادی که به آقای جنتی گرفته می‌شود این است که در مقابل حق‌الناس کوتاه آمد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • داوود سلیمانی: تاکید رهبری بر ممانعت حضور نظامیان در سیاست جای تفسیر ندارد
 • علی جنتی در مراسم تودیع: می‌خواستم مانند دوره خاتمی به اهل فرهنگ احترام بگذاریم
 • پاسخ نرگس محمدی به دادستان: با توجه به تخلف‌هایی که در بازداشتگاه‌ها دیده‌ام من در موضع تهدیدم نه شما
 • دولت احمدی‌نژاد رکوردار «اقتصاد پنهان» در تاریخ ایران‬
 • ارشاد قدرت تصمیم‌گیری دارد یا ندارد/ موسیقی هنوز قربانی می‌گیرد
 • نقش شهروندان در مدیریت شهری
 • کدخدایی: نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان، مستمر خواهد شد
 • هادی خانیکی: در مسائل زنان به‌جای راه‌حل صورت‌مسئله را پاک کرده‌ایم
 • از فساد خرد تا فساد کلان
 • درخواست بیش از ۱۵۰۰ دانشجو برای تسهیل راه‌اندازی «انجمن صنفی نشریات دانشجویی»
 • محمد کیانوش‌راد: تعطیل شدن عقل مساوی با ترویج خشونت است
 • سقوط سرهنگ بهانه بود
 • محمود صادقی: رد صلاحیت پس از انتخابات موضوعیت ندارد
 • ماجرای لغو سخنرانی محسن آرمین در دانشگاه علامه/ دبیر انجمن اسلامی: اعضای کمیسیون آموزش مجلس پاسخگوی عملکرد خود باشند
 • لایحه هوای پاک تصویب شد
 • محمدرضا خاتمی: مسئولان قضایی نیم‌نگاهی هم به بازجویی‌های غیررسمی داشته باشند
 • برگزاری دادگاه حجت‌الاسلام احمد منتظری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی!
 • به دلیل انتشار نامه کروبی به رییس‌جمهور؛ محمدحسین کروبی تفهیم اتهام شد
 • انتخابات هیات مدیره کانون صنفی معلمان، پس ده سال برگزار شد
 • محمدرضا خاتمی: مسئولان قضایی نیم‌نگاهی هم به بازجویی‌های غیررسمی داشته باشند
 •