به روز شده: ۲۱:۵۹ تهران - پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۹۵

عبدالله ناصری: یک مداح با ادبیات دور از اخلاق، جواز الگوبرداری بداخلاقی در جامعه را صادر می‌کند

عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان با بیان اینکه امروز در جامعه گرفتار ناهنجاری های اخلاقی هستیم، گفت: اگر در عرصه رقابت ها که بهترین صحنه و بهترین زمان برای نشان دادن مساوات و برابری است، نابرابری رسانه ای و بی عدالتی رسانه ای را برای یک جریان سیاسی در نظر بگیرید، خود به خود میدان باز می شود و دو طرف مثل یک میدان جنگ آتش پاره ها را به سمت یکدیگر شلیک کنند.

عبدالله ناصری در گفت‌وگو با جماران، در پاسخ به سوالی در خصوص رواج بی اخلاقی و هتاکی در برخی تریبون ها و رسانه های کشور، با تأکید بر اینکه ادبیات غیر اخلاقی در هیچ دوره ای و در هیچ رسانه ای و در ارتباط با هیچ موضوعی توجیه پذیر نیست، اظهار داشت: چون جامعه ما جامعه توسعه یافته ای نیست و اساسا تحزب در آن به معنای واقعی شکل نگرفته، متأسفانه در آستانه های انتخابات این فضا شدت می گیرد و البته به میزانی که یک جریان موفقیتی را به دست می آورد شاهد این بد اخلاقی ها علیه او هستیم.

عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان تأکید کرد: از سال ۹۲ خصوصا بعد از برجام و همچنین پیروزی اصلاح طلبان و هواداران دولت در انتخابات ۹۴ این فضا متأسفانه در رسانه های همسو با شکست خوردگان، البته نه همه رسانه های اصولگرا، یعنی رسانه های تندرو افراطی، بسیار قوی و بیشتر شده است. چون در آستانه دو انتخابات مهم دیگر هستیم به نظر می رسد که این فضا را شدت ببخشند و گسترش دهند. به هر صورت این پدیده مذمومی است که به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

وی تنها راه از بین بردن این بد اخلاقی ها را رعایت بازی اخلاقی و رقابت برابر در رقابت های سیاسی و انتخاباتی دانست و گفت: بدون تردید رسانه ملی می تواند نقش اول را برای نهادینه سازی این جریان داشته باشد و راهگشایی کند که متأسفانه به نظر می رسد خودش خیلی وقت ها در یک سوی قضیه قرار می گیرد.

ناصری گفت: چه عرصه رسانه و چه در منبر و محراب و یک مراسم عزاداری، عرصه عمومی است. وقتی در این محیط ها فرهنگ بداخلاقی شدت پیدا کرد و نهادینه شد که به نظر من نهادینه شده، مثلا وقتی یک مداح در مناسبت خاصی در یک جای مهم این ادبیات دور از اخلاق را ترویج می کند، به نظر می رسد خود به خود جوازی را صادر می کند که خیلی ها در جامعه از آن الگوبرداری کنند. طبیعتا این فضای ایمنی می شود که جریان مقابل هم بتواند از این جهت از خودش دفاع کند یا پاسخ دهد.

وی تأکید کرد: به نظر می رسد در تمام تریبون ها، یعنی از هیأت ها و مساجد و تریبون نماز جمعه گرفته تا رسانه ها و فضاهای مجازی ما در ایران می توانیم چهره ممتازی از این بی اخلاقی رسانه ای تعریف کنیم؛ البته نه به عنوان تعریف برتر بودن بلکه به دلیل شاخص بودن این موضوع می توانیم آن را مطرح کنیم. به عبارت دیگر شما این امر را در هیچ کجای دیگر دنیا نمی بینید.

عضو هیات علمی گروه تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه الزهرا در مورد علت این قضیه اظهار داشت: علتش این است که در کشورهای دیگر فضاهای سالم، برابر و مساوی در عرصه های انتخاباتی و غیر انتخاباتی برای جناح های مختلف سیاسی ایجاد می کنند تا بتوانند از سهم ملی خودشان استفاده کنند. من بیشترین مسبب این قضیه و ترویج این فرهنگ بدون تردید رسانه ملی می دانم که می تواند در این عرصه برای اصلاح جامعه گام اساسی بردارد، اما متأسفانه گاهی وقت ها خودش یک طرف این شائبه ها، برای دامن زدن به بداخلاقی های سیاسی که شاهد هستیم، قرار می گیرد.

وی تأکید کرد: باید در وهله اول فضای بحث و گفت و گوهایی در این زمینه در رسانه ملی باز شود. یعنی ما بخشی از زمینه این نارسایی های اخلاقی را در این می بینیم که یک سری نابرابری ها و بی عدالتی ها صورت می گیرد. همچنان که در عرصه اقتصادی همه متخصصان و جامعه شناسان معتقدند، وقتی که اگر شما بی عدالتی اجتماعی را توسعه دهید و نابرابری اقتصادی را نهادینه کردید به طور طبیعی نابسامانی های اجتماعی و اقتصادی، سرقت، فحشا و همه این دست موارد بیشتر می شود، در عرصه کنشگری سیاسی هم همین طور است. اگر شما خود به خود در عرصه رقابت ها که بهترین صحنه و بهترین زمان برای نشان دادن این مساوات و برابری است نابرابری رسانه ای و بی عدالتی رسانه ای را برای یک جریان سیاسی در نظر بگیرید، خود به خود میدان باز می شود و دو طرف مثل یک میدان جنگ آتش پاره ها را به سمت یکدیگر شلیک کنند.

رسانه ملی یک تفکر و یک جناح سیاسی را نمایندگی می کند

ناصری ادامه داد: البته سهم اصلاح طلبان در فضای اطلاع رسانی مکتوب و غیر مکتوب اصلا قابل مقایسه نیست با فضایی که جریان رقیب دارد. رسانه ملی هم که امروز یک تفکر و یک جناح سیاسی را نمایندگی می کند. این در صورتی است که امام اصرار داشتند که رسانه هم باید دانشگاه انسان ساز باشد و هم در همه مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی کشور بی جهتی خودش را اعمال کند.

وی افزود: بنابر این خیلی روشن است اگر امروز صدا و سیما تصمیم بگیرد همان طور که در شبکه چهار برنامه مناظره نقد کتاب می گذارد در شبکه های پر بیننده تر خود برای این ناهنجاری اجتماعی و بداخلاقی های سیاسی که متأسفانه روز به روز هم توسعه پیدا می کند کرسی پیوسته بحث و گفت و گو قائل شود و به طور گسترده در برنامه سازی های مختلف از جمله سریال ها و مناظره ها به این موضوع بپردازد، چون پر مخاطب است می تواند به طور جدی در جامعه تأثیرگذار باشد.

عضو هیات علمی گروه تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه الزهرا تأکید کرد: این بد اخلاقی های سیاسی تأثیر ناگوار و خطر بسیار بزرگی دارد که کاهش میزان اعتماد و دلبستگی جامعه به حاکمیت و افزایش میزان ناامیدی در جامعه است و این به مراتب چیز بسیار خطرناک تر از هر پدیده دیگری است که باید بالأخره از این راه هم که شده رسانه ملی باید برای تقویت ارکان بین حاکمیت و تقویت اعتماد عمومی بین ارکان حاکمیت و قاعده جامعه گام بردارد که متأسفانه نسبت به این امر تا حدود زیادی کم توجه است.

وی افزود: انتظار مردم این است که وقتی برای مدیریت و اداره کشور مالیات پرداخت می کنند حداقل رسانه هایی که از بودجه عمومی ارتزاق می کنند، که صدا و سیما یکی از آنها است، در دست افرادی باشد که بتوانند این توازن را در واقع برقرار کنند. نفس این مدیریت خودش می تواند بسیار اعتمادساز باشد. به عنوان مثال روزنامه اطلاعات روزنامه ای است که از بودجه عمومی ارتزاق می کند. اما امروز در اختیار و ید قدرت یک شخصیت اخلاقمدار و عدالت محوری است که اگرچه گرایش سیاسی او برای همه مسلم است اما وقتی صفحات روزنامه او را باز می کنید از صفحات روزنامه شما نمی توانید گرایش و سمت و سوی سیاسی مدیریت آن را تشخیص دهید. به نظر من می تواند در این ناهنجاری اخلاقی که ما امروز گرفتار آن هستیم الگوی بسیار خوبی باشد.

ناصری گفت: بنابر این گام دوم هم می تواند همین باشد که رسانه های عمومی کشور از نظر افکار عمومی در اختیار چهره های وابسته صریح و روشن به یک جریان سیاسی قرار نگیرد یا اگر قرار می گیرد حتما باید نظارت شود که رفتارش رفتار علی السویه ای باشد. من حتی خود سایت جماران را مثال می زنم. من در سایت جماران یا شفقنا هم این برابری و توجه به عدالت جریان فکری رسانه را به خوبی می بینم.

وی ادامه داد: با اینکه سایت جماران زیر نظر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) است که بودجه عمومی دارد، اما اینها می توانند الگوهای خوبی باشند؛ یعنی تنها روزنامه اطلاعات نیست. اینها می توانند الگوهای خوبی باشند که حدود و ثغور را تا حدود بسیار زیادی رعایت می کنند. اگرچه ممکن است دست اندرکارانش گرایشات سیاسی خاصی داشته باشند اما در صفحات رسانه و آیینه رسانه این بی عدالتی به هیچ وجه دیده نمی شود. باید رسانه ملی و سایر رسانه ها از جمله روزنامه کیهان هم همین طور باشند.

عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان گفت: صدا و سیما که امروزه مخصوصا در بخش های غیر نخبه جامعه بالای ۸۰ درصد مخاطب دارد، می تواند بسیار آموزنده باشد. وقتی صدا و سیما میداندار ترویج اخلاق سیاسی باشد ناخود آگاه خیلی از بد اخلاق های سیاسی خجالت می کشند و تغییر رفتار می دهند. چون وقتی رسانه ملی مروج این اخلاق سیاسی باشد مصداق آدمی می شود که به طور مثال مشمول فیش نجومی شده یا مشمول بهره برداری از املاک شهرداری شده و در کوچه و خیابان همه مردم او را می شناسند و یک جور خاص به او نگاه کنند. آن بد اخلاق سیاسی هم وقتی رسانه ملی فرهنگی را نهادینه کند حتما سعی می کند در عرصه فعالیت های خودش بازنگری کند؛ برای اینکه می خواهد در بین مردم زندگی کند.

وی در پایان گفت: اینها آثاری است که دراز مدت می تواند به بهبود جامعه و بهبود فعالیت های رسانه ای جامعه و به طور کلی نهادینه کردن اخلاق سیاسی کمک کند. چون جامعه ایران شاید از این جهت یکی از شاخص ترین جوامع جهان باشد که سیاست ورزی در آن خیلی وقت ها مساوی با زیر پا گذاشتن اخلاق ملی و اخلاق دینی است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • شکوری‌راد برای مطالعه پرونده‌اش به مراجع قضایی نامه نوشت
 • پایمالی آمال یک نسل
 • فسادی هولناک‌تر از قتل‌های زنجیره‌ای
 • عبدالله ناصری: یک مداح با ادبیات دور از اخلاق، جواز الگوبرداری بداخلاقی در جامعه را صادر می‌کند
 • نماینده تهران: امیدواریم مقدمات رفع حصر از نخست وزیر محبوب امام در دوران دفاع مقدس نیز فراهم آید‬‬
 • نقش نفت در تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی
 • عرب سرخی: در جریان اصلاح طلب بحث آلترناتیو برای روحانی مطرح نیست
 • خواهر شهیدان باکری به برادرانش پیوست
 • آیت‌الله موسوی تبریزی: آقای موسوی و کروبی دلسوز نظامند/ با رفع حصر آرامش در کشور ایجاد می‌شود
 • جمع‌آوری امضای نامه به رئیس قوه قضائیه درباره عبدالفتاح سلطانی ادامه دارد
 • محمدتقی کروبی: محصوران از چه چیز توبه کنند از سرکوب و فجایع درون بازداشتگاه‌ها یا فساد و اختلاس؟
 • مطهری: برخی می‌گویند خطاهای جمهوری اسلامی را نگویید اما باید گفت تا نظام اصلاح شود
 • گروه حقیقت‌یاب
 • مهدی محمودیان: مرتضوی در نامه خود وقایع خون‌بار تیرماه ۸۸ را به اتفاقات کهریزک محدود کرده است
 • انجمن‌های اسلامی دانشجویان خواستار شفاف‌سازی واگذاری املاک از سوی شهرداری تهران شدند
 • مادر شهید سهراب اعرابی: از نامه مرتضوی بوی خیر به مشام نمی‌رسد
 • تاجکردون : دلواپسان می‌گویند سرمایه‌گذاری خارجی یعنی کفر
 • مطهری: مرتضوی با به‌کار بردن عنوان «شهید» معترضان سال ۸۸ را محق دانسته است
 • سعید حجاریان: مرتضوی شرایط قبول توبه را به جای آورد
 • واکنش ها به نامه عذرخواهی قاضی مرتضوی در مورد جنایت کهریزک
 •