به روز شده: ۲۲:۳۴ تهران - یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵

دیدگاه در خصوص نوار منتشر شده سخنان آیةالله منتظری

١-انتشار نوارسخنان آیة الله منتظری حقایق تلخی را درباره اعدام های گروهی سال ٦٧ برملا کرد. من بدون آن که از جزئيات آن فاجعه آگاه باشم در مقاله "حصر در د هه ٦٠ و ٩٠" نوشتم: " آن چه پس از عملیات مرصاد انجام شد غیرقانونی بود. پذیرفته نیست برای زندانیانی که محاکمه و محکوم شده اند، بدون ارتکاب جرم جدید حکم جدیدی صادر و اجرا شود. به باور من جمهوری اسلامی یک پوزش خواهی و حلالیت طلبی به خانواده های آنان بدهکار است که گذشت زمان آن را منتفی نمی کند.... من اندیشه، راهبرد و روش های تشکیلاتی فرقه رجوی را چنان فاشیستی و غیرانسانی می بینم که فقط با داعش قابل مقایسه است. با وجود این وقتی اعضای همین سازمان مخوف بازداشت، محاکمه و زندانی می شوند، حقوقی دارند که با هیچ توجیهی نمی توان و نباید آن ها را نادیده گرفت یا نقض کرد."
٢-من همچنين نقش و سهم سازمان مجاهدين خلق را در سوق دادن جمهوري اسلامي به كاربرد خشونت استرتژيك می دانم . رجوي با توهم كسب انحصاري و خشونت بار قدرت، تروريسم گسترده و بي سابقه اي بر ميهن و مردم تحميل كرد و با قتل هزاران انسان بي گناه، از دولتمردان آزاديخواه وقانون گرا مانند دكتر بهشتي و باهنر تاشهروندان عادي در حد كاسبان محل، آن هم تنها به دليل اعتقاد به جمهوري اسلامي و رهبري فقيد آن، سياست ورزي قانوني را تا حدود زيادي به محاق برد. همچنين از وطن فروشي سازمان مزبور ومزدوري و خبر چيني براي صدام، آنهم در زمان جنگ و اشغال بخشي از خاك ايران توسط ارتش بعث وبويژه از اوضاع و احوال كشور و مديريت آن در ماه هاي منتهي به پايان جنگ خبر دارم و مي دانم كه رجوي پس از پذيرش قطعنامه ٥٩٨ توسط ايران با لشگر كشي ناموجه جنايت بزرگ ديگري مرتكب شد و هزاران عضو ساده دل را با نام آزاد سازي ايران به كام مرگ فرستاد تاهم بر تحليل غلط خود از خاتمه جنگ سرپوش گذارد وهم باجاري كردن شطي از خون چرخه ى خشونت ورزي رااستمراربخشد. با وجود همه اين مسائل محاكمه مجد د زندانیان را در سال ٦٧ و اعدام گروهی آنان را نقض موازین حقوقی و قانونی کشور به شمار می آورم. ما حق نداریم با استاندارهای دوگانه با پدیده ها و رخدادها مواجه شویم. کار اشتباه از سوی هرکس که سر زند اشتباه است. هنگامی که ما درباره خداوند می گوییم او جز عدل عملی انجام نمی دهد (در برابر اشعریان که شعارشان این بود: هرکار که خداوند انجام می دهد عدل است) تکلیف بندگان خدا روشن است. معیار سنجش ما در مورد هر موضوع و اقدامی حقیقت و عدالت است نه شخصیت افراد هر قدر هم که بزرگ و تاریخ ساز باشند.شايد به همين دليل مهندس موسوي مي گويد هم خود او در همان زمان نخست وزيري وهم رييس جمهور وقت-آیت الله خامنه اي - با اين روش اعدام به شدت مخالفت كردند اگر چه وقتي متوجه ابعاد فاجعه شدند، که كار از كار گذشته بود.
٣-یکی از دلنشین ترین اخباری که پس از آزادی شنیده ام سخنان پدر یکی از قربانیان سال ٦٧ در جمع گروه دیگری از والدین اعدام شدگان همان سال بود، که برخلاف روال سالیان گذشته و برخلاف مضامین سرودهای رایج مجاهدین خلق، که دعوت به کینه ورزی و انتقام گیری می کند،وی خواهان آن شد که به کینه و نفرت پایان داده شود و به جای آن دعوت به مهر و دوستی کرد. مهم تر آنکه این پیام با استقبال و تشویق بعضی دیگر از خانواده ها مواجه شد.
٤-حاكميت مي تواند با عذرخواهی از ملت، حلالیت طلبی از بازماندگان و اصلاح ساز و کار قضائی میهن به گونه ای که تکرار چنین فجایعی را ناممکن کند، زخم ناشی از این اعدامها را التیام بخشد. من به سهم خود از خانواده های اعدام شدگان آن فاجعه از جمله بازماندگان قربانیانی که عضو مجاهدین خلق نبودند، پوزش می طلبم. و متواضعانه آنان را فرامی خوانم تا با تأسی به ماندلا "ببخشند اما فراموش نکنند" تا ایران و ایرانی از چرخه شوم نفرت و کینه و انتقام رها شوند. از رهبر هم می خواهم که پیش از آن که دیر شود پرچم دوستی و مهر و آشتی ملی برافرازد و با پایان دادن به حصرها، زندان ها، پناهندگی ها و مهاجرت های سیاسی ،تلخ کامی این روزها را به شیرینی هم زیستی مسالمت آمیز آحاد هم وطنان تبدیل کند تا قطار انقلاب در ریل اصلی خود که "همه با هم بودن" است، قرار گیرد.
٥-شهروندان ایران زمین در این باب می توانند نقش بسیار مهم و به باور من تعیین کننده ای ایفا کنند. آنان نه تنها نباید اجازه دهند هیچ فرد یا گروهی با استناد به سخنان آیة الله منتظری به ایجاد دوگانه سازی های غیرضرور، تفرقه افکن و فرصت سوز بپردازد و آگاه یا ناآگاه جبهه بزرگ دموکراسی خواهان و عدالت طلبان را در مصاف با انسداد طلبان داخلی و سلطه جویان خارجی تضعيف يا خداي ناكرده دو پاره كند، به عکس باید از توجه عمومی به این سخنان کمال استفاده را به سود استقرار دموکراسی، نفي خشونت ورزي و حاكميت قانون در ایران ببريم و به آرمان طرفین، که خواهان سربلندی ایران و بهروزی ایرانیان بوده اند، اگرچه به نظر ما مسیر را اشتباه پیموده اند، جامه عمل بپوشانيم. ما شهروندان می توانیم و باید خودمان را، رهبر و نهادهای منصوبش را، خانواده های قربانیان راو نیروهای سیاسی اعم از مخالف و موافق را به نماندن درگذشته، در عین درس گرفتن از آن، ونگاه به آینده و تلاش براي اجراي بدون تنازل قانون اساسي دعوت کنیم و با تبدیل آشتی ملی و مهر و دوستی به خواستی عمومی ،فردایی بهتر را برای خود و فرزندانمان رقم زنیم.

@mostafatajzadeh-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • تاکید خاتمی بر تداوم فعالیت شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان
 • نظر علی مطهری درباره فایل صوتی آیت‌الله منتظری
 • غربت حصر و سکوت ما
 • دیدگاه در خصوص نوار منتشر شده سخنان آیةالله منتظری
 • سیدمحمد خاتمی: برخورد با اتهام‌های سیاسی و مطبوعاتی بر اساس قانون نیست/ قدرت مقدس نیست
 • پانزدهم مرداد سالگرد شهادت خلبانی با سه هزار ساعت پرواز : عباس بابایی، خلبانی که تا خدا پرواز کرد
 • رواج توهین و تهمت هدف انقلاب اسلامی نبود
 • روزخبرنگار
 • دو هزار روز حصر و آن نفر "صدم"
 • دو هزار روز حصر
 • انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران با انتشار نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهور خواستار عملی شدن وعده ایشان در بازگشایی این انجمن شد
 • زهرا رهنورد: دوهزار سال هم بگذرد جز سربلندی کشور و آزادی و عدالت برای مردم آرزویی نداریم
 • شکوری‌راد: موضع ما در قبال دولت آقای روحانی «اتحاد و انتقاد» است
 • برجام،‌ امنیت و حقوق بشر
 • زمین بازی اصلاحات
 • دکتر محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت : به اعتقاد من برنامه اصلاح‌طلبان باید فراتر از مجلس باشد
 • برگزاری جشن خودکفایی گندم در سال جاری
 • عرب‌سرخی: سبد رای روحانی همان رای‌دهندگان به خاتمی، هاشمی و موسوی هستند
 • ابتکار: نسبت به مواضع ایام انقلاب، تحلیل‌هایم به روز شده اما عقب‌نشینی نکرده‌ام
 • بازگشت به اوین
 •