به روز شده: ۲۲:۴۱ تهران - سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵

عرب‌سرخی: سبد رای روحانی همان رای‌دهندگان به خاتمی، هاشمی و موسوی هستند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: به نظر من انتخابات ٩۶ همچون انتخابات ٩۴ عرصه رقابت اصلاح‌طلب - اصولگرا نخواهد بود بلکه رقابت میان معتدلان و افراطیون خواهد بود که فاصله رای به نفع معتدلان بسیار گسترده خواهد بود.

فیض‌الله عرب‌سرخی در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت اتاق‌های فکر اصلاح‌طلبان برای انتخابات سال ۹۶ آغاز شده است، عنوان کرد: تا انجا که خبر دارم هنوز ستادهای انتخاباتی شکل نگرفته است اما در جلسات مختلف اصلاح‌طلبان، موضوع انتخابات ریاست جمهوری مورد بحث قرار می‌گیرد و فکر می‌کنم کم کم باید آماده راه‌اندازی تشکیلات انتخاباتی ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا شد.

هرچه محدودیت بیشتر باشد، اقبال مردم به اصلاح‌طلبان بیشتر می‌شود

عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال که ممنوعیت‌ها و برخی محدودیت‌های اصلاح‌طلبان چه میزان در این انتخابات تاثیرگذار خواهد بود، خاطرنشان کرد: به نظر گروهی از فعالان اقتدارگرا، اصلاحات مرده است ولی انتخابات ٩۴ نشان داد که به رغم رد صلاحیت اکثریت قریب به اتفاق نامزدهای شناخته‌شده و باتجربه اصلاح‌طلبان، همچنان اکثریت جامعه رای دهندگان موافق اصلاح‌طلبان هستند، بنابراین افراطیون همه محدویت‌های ممکن را ایجاد کرده و می‌کنند، اما هرچه بیشتر اعمال فشار می‌کنند اقبال مردم به اصلاحات بیشتر می‌شود.

طرح فیش‌های حقوقی جنگ روانی علیه دولت است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مورد تاثیر موضوع فیش‌های حقوقی در سبد رای روحانی یادآور شد: مساله فیش‌های حقوقی یک جنگ روانی است که دو هدف عمده را تعقیب می‌کند اول به حاشیه بردن پرونده‌های اختلاس و از زیر ضربه خارج کردن اختلاس‌کنندگان و دوم تخریب دولت تدبیر و امید در اذهان جامعه و سعی در القاء این نکته که این دولت نیز فاسد است. اما باید ضمن اصلاح مقررات مربوط به پرداخت‌ها از افتادن در دام طراحان آن اجتناب کرد.

مهمتر از پشت پرده اتاق‌های فکر، چگونگی برخورد با آن است

عرب‌سرخی در مورد اتاق‌های فکر عیله دولت و پایگاه‌های هدایت‌کننده آنها تاکید کرد: به هر حال نمی‌توان از نقش مخرب اتاق‌های فکر بدون داشتن یک برنامه اجرایی و رسانه‌ای مناسب مصون بود. اما بیش از آنکه مهم باشد پشت‌پرده‌ها و وابستگی‌های این اتاق‌ها چه کسانی هستند که علی القاعده باید نیروهای متولی امنیت پاسخگو باشند، برخورد هشیارانه با عملکرد آنان اهمیت دارد. وقتی صبح از خواب برمی‌خیزید و تمام فضای مجازی را در تسخیر یک خبر می‌بینید، عقل سیاسی حکم می‌کنید که قبل از نشر آن به چند و چون و چرایی آن بپردازید، بنابراین در اولین نگاه پشت پرده برنامه‌های تخریبی دولت همان‌ها هستند که با روی کار آمدن این دولت مخالف بودند و به رغم منع قانونی از سایرنامزدها حمایت می‌کردند.

افزایش حمایت اصولگرایان از روحانی

او در پاسخ به این سوال که از نظر شما میزان حمایت اصولگرایان از روحانی در انتخابات ۹۶ نسبت به دوره قبل چگونه خواهد بود، گفت: معتقدم دامنه حمایت اصولگرایان معتدل از روحانی در انتخابات ٩۶ به مراتب گسترده‌تر از ٩٢ خواهد بود زیرا در عمل و در سه سال گذشته هم بسیاری از اصولگرایان عاقل و معتدل از برنامه‌های دولت روحانی حمایت کرده‌اند و نتیجه انتخابات ٩۴ هم محصول ائتلاف نانوشته اکثریتی از نیروهای معتدل بود به گونه‌ای که لیست امید از یکسو آقای عارف را و از سوی دیگر لاریجانی را زیر چتر حمایت خود گرفت و حتی انتخابات هیات رییسه مجلس هم به انتخاباتی درون لیست امید تبدیل شد. لذا انتخابات ٩۶ نیز بنظر می‌رسد صحنه رقابت اکثریت معتدل و اقلیت تندرو و افراطی باشد.

ائتلاف اصلاح‌طلبان به نفع روحانی است

عرب‌سرخی در مورد وضعیت گزینه‌های احتمالی ریاست جمهوری ۹۶ گفت: ترکیب ائتلاف حامیان روحانی به شکلی است که هیچ کاندیدایی که شانس جدی برای خود قائل باشد در این عرصه حاضر نخواهد شد، مگر اینکه اتفاق غیرمترقبه‌ای حادث شود، مثل تغییر رویه نسبت به نامزدهایی که شانس بالاتری دارند مثل آقای خاتمی یا بستن شرایط برای کسانی همچون روحانی. البته این‌ها نظر شخصی من است و پس از شکل‌گیری نهادهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان، همه ما تابع تصمیم‌های و جمع‌بندی آنها خواهیم بود.

رقابت انتخابات ریاست جمهوری میان معتدلان و افراطیون خواهد بود

او در پاسخ به این سوال که آیا اساسا اصولگرایان توان رقابت با روحانی را دارند، عنوان کرد: به نظر من انتخابات ٩۶ همچون انتخابات ٩۴ عرصه رقابت اصلاح‌طلب - اصولگرا نخواهد بود بلکه رقابت میان معتدلان و افراطیون خواهد بود که فاصله رای به نفع معتدلان بسیار گسترده خواهد بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مورد میزان رای روحانی نسبت به سال ۹۲ بیان کرد: به نظر من رای روحانی در میان اصولگرایان و بخش رای خاکستری جامعه گسترده‌تر خواهد و شوق رای‌دهندگان اصلاح‌طلب بیشتر خواهد شد زیرا روحانی دیگر یک هندوانه دربسته نیست.

سبد رای روحانی، رای‌دهندگان به خاتمی، هاشمی و موسوی هستند

عرب‌سرخی در پاسخ به این سوال که آیا روحانی مثل خاتمی و هاشمی توانسته برای خود پایگاه اجتماعی کسب کند، گفت: به نظر من روحانی بر بستر رای خاتمی و هاشمی حرکت کرده و به دلیل تحولات و منطقی شدن حرکت اصولگرایان بخشی‌هایی از آنها را هم همراه خود کرده است، بنابراین سبد اصلی رای روحانی همان رای‌دهندگان به خاتمی، هاشمی و موسوی هستند.

تیم رسانه‌ای دولت باید توان مقابله معقول با جنگ رسانه‌ای افراطیون را داشته باشد

او در پایان با اشاره به نقاط ضعف دولت یازدهم تاکید کرد: در حوزه اجرایی حرکت به سمت خروج از رکود و بکارگیری یک تیم رسانه‌ای کارآمد که توان مقابله معقول با جنگ رسانه‌ای افراطیون را داشته باشد، ضروری است که دولت باید در فرصت باقیمانده نسبت به این دو مقوله اقدامات جدی را انجام دهد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • زمین بازی اصلاحات
 • دکتر محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت : به اعتقاد من برنامه اصلاح‌طلبان باید فراتر از مجلس باشد
 • برگزاری جشن خودکفایی گندم در سال جاری
 • عرب‌سرخی: سبد رای روحانی همان رای‌دهندگان به خاتمی، هاشمی و موسوی هستند
 • ابتکار: نسبت به مواضع ایام انقلاب، تحلیل‌هایم به روز شده اما عقب‌نشینی نکرده‌ام
 • بازگشت به اوین
 • صفایی فراهانی: می‌خواهند القاء کنند که حقوق سی میلیون تومانی بزرگتر از فساد سه هزار میلیاردی است
 • حکمرانی خوب، شرط تحقق حقوق بشر
 • امکان حقوق شهروندی در جامعه دینی
 • عبدالله ناصری: از غربالگری جریان اصلاحات استقبال می‌کنم
 • هشدار وزیر نیرو: ادامه حیات و تمدن ایرانی به دلیل شرایط آبی کشور در خطر است
 • سیدهادی خامنه‌ای: میرحسین و رهنورد همچون شهید رجایی و همسرش؛ انقلابیون بی‌ریا و اصیل
 • ظریفیان: جامعه عهدشکنان سیاسی را از یاد نبرده است
 • من و سید از یک جنسیم
 • عیسی سحرخیز در جلسه دادگاه اتهامات وارده را رد کرد
 • سیدمصطفی تاجزاده: بزرگترین درس کودتای ترکیه حضور مردم در صحنه بود
 • سیدمحمد خاتمی: کودتای ترکیه زنگ خطری برای دیگر کشورهاست/ همه باید محکوم کنند
 • ریحانه طباطبایی به مرخصی آمد
 • کیانوش‌راد: صداقت اقتضا می‌کند، نمایندگان مجلس خط فکری خود را به مردم نشان دهند
 • رییس‌جمهور: مگر مردم فراموش می‌کنند به بهانه تحریم، اموال آنها را غارت کردند
 •