به روز شده: ۱۳:۱۸ تهران - پنجشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۵

هشدار وزیر نیرو: ادامه حیات و تمدن ایرانی به دلیل شرایط آبی کشور در خطر است

وزیر نیرو با بیان اینکه "تأمین آب برای شرب مردم به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است"، گفت: علی‌رغم ساخت سدهای مختلف باز هم در این مسئله با مشکل مواجه هستیم.

حمید چیت‌چیان در نخستین کنفرانس ملی اقتصاد آب اظهار داشت: براساس مطالعات، تا سال ۲۰۳۰ میزان نیاز آب در کره زمین ۴۰ درصد نسبت به میزان فعلی افزایش می‌یابد، که این موضوع باعث ایجاد نگرانی برنامه‌ریزان آب در سطح جهان شده است.

وی افزود: ازاین‌رو در سال ۲۰۳۰ یک‌سوم از مردم جهان که عمدتاً در کشورهای توسعه ‌یافته زندگی می‌کنند، با ۵۰ درصد کمبود منابع آب مواجه می‌شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه "متوسط بارندگی از ۲۵۰ میلی‌متر در کشورمان به ۲۴۳ میلی‌متر کاهش یافته"، گفت: متوسط بارش‌های ایران یک‌سوم متوسط بارندگی جهانی است.

وی ادامه داد: تغییر اقلیم موجب شده که از نظر نوع، شدت و تعداد بارندگی‌ها دچار تغییر شویم و سالهاست که گرفتار مشکلات خشکسالی هستیم؛ حرارت متوسط کشور ما حدود ۲ درجه سانتی‌گراد افزایش یافته و این موضوع، میزان تبخیر آب را افزایش داده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه "میزان آب تجدیدشونده کشور از متوسط ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به متوسط ۱۱۶ میلیارد مترمکعب کاهش یافته و در سال‌های اخیر باز هم کاهش می‌یابد"، گفت: طبق استانداردهای جهانی اگر در یک منطقه ۴۰ درصد منابع آب تجدیدپذیر استفاده شود منطقه در حال پایداری است، اما اگر میزان استفاده از منابع آب تجدیدپذیر به بالای ۴۰ درصد برسد، منطقه در وضعیت بحرانی قرار دارد و این در حالی است که در حال حاضر در کشور ما بیش از ۸۶ درصد از منابع آب تجدیدپذیر استفاده می‌شود.

وی افزود: ما ناچاریم برای پایداری در توسعه و همچنین پایداری در منابع آب، مصرف آب در کشور را کاهش دهیم.

چیت‌چیان ادامه حیات و تمدن و بقای ایرانی را به‌دلیل شرایط آبی کشور در معرض تهدید دانست و گفت: ما ناچاریم در وضعیت مصرف آب تجدیدنظر کنیم و در رابطه با کاهش مصرف آن، به اشتراک و اتفاق‌نظر برسیم.

وی افزود: برای کاهش مصرف منابع آب تجدیدپذیر، قیمت آب در بخش‌های مختلف مناسب نیست، قیمت پایین آب در بخش‌های مختلف مانند شرب، صنعت و کشاورزی، اثر عکس در کاهش مصرف آب دارد.

وزیر نیرو با بیان "علامت‌هایی که قیمت آب به ما می‌دهد، این است که هر چقدر می‌توانید آب مصرف کنید"، گفت: فرهنگ و مبانی دینی‌مان نسبت به صرفه‌جویی آب تأکید دارد، اما چرا این موضوع عملی نمی‌شود، به‌نظرم عامل بسیار تعیین‌کننده در آن قیمت آب است.

وی افزود: متأسفانه قیمت‌های فعلی آب، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در صرفه‌جویی آب نمی‌دهد و تخصیص بهینه با بخشنامه، خواهش و تمنا و صرفاً تبلیغات شدنی نیست، اگرچه این موارد هم لازم است.

چیت‌چیان با بیان "برای تأمین غذای کشور خودمان باید به‌میزان زیادی خوداتکایی داشته باشیم"، گفت: باید ببینیم محصولات کشاورزی‌ که تولید می‌شود، با قیمت درستی تولید می‌شود؟

وی ادامه داد: با توجه به قیمت آب، شاهد آن هستیم که گاهی کشاورزان آن‌قدر محصولی را تولید می‌کنند که آن محصول خریدار ندارد و چه‌بسا بدون برداشت از زمین، از بین می‌رود؛ چند روز پیش در دولت تصمیم گرفته شد تا چند محصول کشاورزی از جمله سیب‌زمینی با قیمت صفر بین افراد نیازمند توزیع شود، این در حالی است که همین محصولات کشاورزی با قیمت تضمینی که فراتر از قیمت جهانی آن محصول است، از کشاورزان خریداری می‌شود.

چیت‌چیان با بیان اینکه "تأمین آب برای شرب مردم به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است"، گفت: علی‌رغم ساخت سدهای مختلف، باز هم در این مسئله با مشکل مواجه هستیم و در این شرایط، مجبور به اجرای پروژه‌های بزرگی برای انتقال آب شرب هستیم که هزینه‌های سنگینی دارد.

وی افزود: آب برخی از مناطق، قبل از انتقال به‌دلیل وجود مواد نیترات و نیتریت و همچنین فلزات سنگین، باید اصلاح و تصفیه شود که همه این موارد هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری برای انتقال آب به وجود می‌آورد؛ در حالی که با فروش نفت ۱۱۰ دلاری فاصله گرفته‌ایم، با کدام منابع می‌خواهیم پاسخگوی رفع این نیازها باشیم؟

وزیر نیرو با بیان اینکه "اگر قرار باشد بخش خصوصی هم در این زمینه سرمایه‌گذاری کند، باید سرمایه‌اش قابل برگشت باشد"، گفت: باید به این موضوع فکر کرد که اگر قیمت آب افزایش یابد، واقعاً اقشار مختلف با درآمدها و شرایط اقتصادی مختلف که نیاز به آن دارند چه باید بکنند؟ و اهداف اجتماعی دولت را چه باید کرد؟ این مسئله بسیار پیچیده است که همه ما برای آن باید پاسخ‌های روشنی داشته باشیم.

این مقام مسئول ادامه داد: امیدوارم فارغ از تعلقات بخشی، گرایشات سیاسی و زیرسؤال بردن دولت و مجلس، به‌صورت مشترک برای پایداری اقتصاد خودمان و برای اینکه با چه سیاست اقتصادی در مورد آب باید تصمیم‌گیری کرد، فکر کنیم تا بتوانیم به تصمیمی درست برسیم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • امکان حقوق شهروندی در جامعه دینی
 • عبدالله ناصری: از غربالگری جریان اصلاحات استقبال می‌کنم
 • هشدار وزیر نیرو: ادامه حیات و تمدن ایرانی به دلیل شرایط آبی کشور در خطر است
 • سیدهادی خامنه‌ای: میرحسین و رهنورد همچون شهید رجایی و همسرش؛ انقلابیون بی‌ریا و اصیل
 • ظریفیان: جامعه عهدشکنان سیاسی را از یاد نبرده است
 • من و سید از یک جنسیم
 • عیسی سحرخیز در جلسه دادگاه اتهامات وارده را رد کرد
 • سیدمصطفی تاجزاده: بزرگترین درس کودتای ترکیه حضور مردم در صحنه بود
 • سیدمحمد خاتمی: کودتای ترکیه زنگ خطری برای دیگر کشورهاست/ همه باید محکوم کنند
 • ریحانه طباطبایی به مرخصی آمد
 • کیانوش‌راد: صداقت اقتضا می‌کند، نمایندگان مجلس خط فکری خود را به مردم نشان دهند
 • رییس‌جمهور: مگر مردم فراموش می‌کنند به بهانه تحریم، اموال آنها را غارت کردند
 • تاج‌زاده: تقابل با دولت، کمک به یک جریان ناکارآمد است که دستاوردی جز فساد و تبعیض ندارد
 • مراسم ختم همسر محسن آرمین برگزار شد
 • پیام تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید به محسن آرمین
 • آیت‌الله هاشمی: روحانی‌ نمی‌‌تواند منشاء مشکلات را بگویید
 • انتقاد جمعی از روزنامه‌نگاران از سیاست‌های معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد
 • کاش تلفن داشتیم
 • راه سنجش عدالت حاکمیت
 • تشییع پیکر همسر محسن آرمین با حضور خانواده‌های شهدای سبز و زندانیان سیاسی
 •