به روز شده: ۰۱:۱۷ تهران - چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

خاتمی: فضای امنیتى کنونی شایسته مردم ایران نیست/ باید تنگناها و محدودیت‌ها برداشته شود

سیدمحمد خاتمی در نشست با اعضای شورای مشورتی، با تأکید بر نقش میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در انتخابات، گفت: شرکت این سه بزرگوار در انتخابات در تشویق مردم براى آمدن پاى صندوق‌هاى رأى بسیار مؤثر بود. انتخابات را مردم برگزار کردند و نشان دادند کدام رویکرد را مى پسندند. عزت و حقوق مردم باید رعایت و حفظ شود. امید که دستاوردهای مهم این انتخابات موجب درس گرفتن از گذشته و نگاه به آینده باشد و گامى در جهت همدلى بیشتر برای ایجاد رونق و بهبود وضع زندگى مردم و بازیابى هویت و جایگاه ملت ایران، انقلاب و جمهورى اسلامی در جهان باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیدمحمدخاتمی، رییس دولت اصلاحات که در جمع مشاوران خود سخن می گفت با بیان این که "در انتخابات اخیر توانستیم این واقعیت را نشان دهیم که داخل نظام و با نظام هستیم و با کسى و جریانی مخالفت و دشمنی نداریم و البته از دشمنى‌هایى که با اشخاص مى شود، ناراحتیم.

وی افزود:‌ "هیچ کس نباید احساس کند در این انتخابات شکست خورده! انتخابات را مردم برگزار کردند و نشان دادند کدام رویکرد را مى پسندند؛ عزت و حقوق مردم باید رعایت و حفظ شود."

رئیس دولت اصلاحات در ابتدای این نشست از تمامى اشخاص و جریانات سیاسى دست اندرکار در امر انتخابات براى زحماتى که در انتخابات اخیر مجلس شوراى اسلامى و مجلس خبرگان متقبل شدند و کمک کردند تا منطق و عقلانیت بر کشور حاکم شود، تشکر کرد."

سیدمحمد خاتمی همچنین به طور ویژه از شوراى هماهنگى و شوراى سیاستگذارى ائتلاف اصلاح‌طلبان به خاطر عملکرد خردمندانه در این انتخابات قدردانی کرد.

رئیس دولت اصلاحات سپس با قدردانی از اعضای شورای مشورتی خاطرنشان کرد: "از یکایک شما عزیزان هم که با حضور مؤثر خود در این جلسات دلبستگی خود به نظام جمهورى اسلامى را با ایجاد فضاى مشارکت، همدلى و عقلانیت نشان دادید تشکر می کنم. البته ضرورى است که تمام نقاط قوت و نواقص کار را آسیب شناسی کنیم. آنچه که امروز با وجود مشکلات پیش از انتخابات به دست آمده، پرهیز از عملکرد احساسى و حرکت تمامى جناح‌هاى سیاسى کشور به سمت رفتار عاقلانه است. امروز همه جریانهای سیاسی احساس رضایت نسبی مى‌کنند و تا حدى همه خود را پیروز انتخابات مى دانند و این براى ما ارزشمندتر از پیروزى یک جناح در انتخابات است."

سیدمحمد خاتمی سپس به مسائل مرتبط با انتخابات ۸۸ پرداخته و افزود: "در مقایسه با مسائل پیش آمده در انتخابات ٨٨ اکنون همه جامعه و گروه‌هاى سیاسى از نتیجه انتخابات احساس رضایت نسبی دارند، هر چند این رضایت کامل نیست. اکنون امید و آشتى فضاى جامعه را در بر گرفته است. انسجام و دلبستگى همراه با امید به آینده ایجاد شده است. این دستاورد و برد بزرگى است که بیش از همه به نفع نظام و رهبری است."

وی با بیان اینکه "بعد از انتخابات ٨٨ اکنون وارد مرحله ای تازه شده ایم که فارغ از علل و عواملی که مسبب زیان همگان شد، ضرورى است رویکرد جدیدى از طرف نظام و جناح‌ها بروز کند" تأکید کرد: "ما این واقعیت را نشان دادیم که داخل نظام و با نظام هستیم و با کسى و جریانی مخالفت و ستیز نداریم و البته که از دشمنى‌هایى که با اشخاص مى‌شود، ناخرسندیم! ما معتقدیم در انتخابات اخیر همه پیروز شدند؛ معدلى از عقلانیت، اعتدال و دلسوزى براى نظام به وجود آمد که در قامت اصلاح طلب و اصولگرا تبلور پیدا خواهد کرد."

رئیس دولت اصلاحات به وضعیت کنونی مجلس پرداخت و خاطرنشان کرد: "همه مى دانیم که مجلس فعلى نماینده تمامی گرایش‌های جامعه ما نیست و متأسفانه اعتنایی به عقلا که اکثریت جامعه را تشکیل مى دهند ندارد. اما ان‌شاءالله در مجلس آینده شاهد حاکمیت عقلانیت بر تصمیم‌ سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها باشیم. در عین حال از اینکه پیش از انتخابات اجازه داده نشد چهره‌هاى برجسته و توانمند نامزد شوند بسیار متأسفیم. به طور قطع هیچ‌کس از حذف دیگرى خشنود نمى‌شود و اى کاش شاهد حذف چهره‌های توانای هر دو جناح از صحنه رقابت‌ برای حضور در دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نبودیم! قطعا اگر این افراد به مجلس راه مى یافتند نه تنها مجلسى قوی‌تر تشکیل می شد بلکه وزن جناحهاى سیاسى کشور نیز دقیق تر مشخص مى شد. اما به هر حال امروز اشخاص جدیدترى شناسایى و از سوى مردم انتخاب شدند. کسانى هم که رأى نیاوردند منطقى و اخلاقی برخورد کردند، که باید از آنها هم تشکر کرد."

سیدمحمد خاتمی با ابراز امیدواری نسبت به فعالیت کم تنش و آرام مجالس آینده گفت: امروز به مجلسی نیاز داریم که به مسائل مهم کشور در عرصه‌هاى بین المللى و داخلى رسیدگى کند. بدون تعارف ما در هر دو عرصه مشکلات عدیده اى داریم. در روابط بین الملل نیازمند رویکرد مناسبى با دنیا مطابق مصالح ملى کشور هستیم، اگرچه بخش زیادى از موانع پیش روى دولت در زمینه روابط خارجى با حمایت رهبرى برداشته شده، ولى باید تداوم یابد. در داخل هم دولت با مشکلاتى چون کاهش درآمد، رکود اقتصادى، بیکارى، فساد، ... دست به گریبان است و ضرورى است که مجلس آینده در رفع رکود و بیکارى، بالا بردن سرانه اقتصاد کشور، ایجاد رونق و نیز بالا بردن سطح زندگى و معیشت مردم همراه و همکار شایسته دولت باشد. رئیس جمهوری محترم براى حل این مشکلات از مردم رأی گرفته است و انصافا هم شخص رئیس جمهوری و هیأت محترم دولت طى این مدت زحمات زیادى براى رفع این مشکلات کشیده اند و امروز هم اصلاح طلبان و هم اصولگراها در مجلس آینده مى توانند در کنار یگدیگر با دولت گام‌هاى مثبتى به نفع مردم بردارند."

رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها سپس با اشاره به تلاش‌های دولت برای حل بحران به وجود آمده در سیاست خارجی و لزوم رفع فشارهای بین المللی تصریح کرد: علاوه بر اینها مسائل دیگرى در عرصه سیاسى و امنیتى کشور وجود دارد که تاکنون دولت کمتر مجال پرداختن به آنها را داشته است. تا به امروز اولویت نخست دولت در حوزه سیاست خارجى و در جهت رفع تحریم‌ها و فشارهای بین المللی بود و اکنون که بخش بزرگى از تحریم ها برداشته شده و خواهد شد، دولت باید در پى محقق کردن دیگر وعده‌ها و شعارهاى خود باشد. جو امنیتى و فضایی که هم‌اکنون در داخل وجود دارد شایسته مردم ایران نیست. نیروهای امنیتى هم دلسوز نظام هستند، اما دلسوزی تنها کافی نیست. همه ما باید تلاش کنیم تا به حیثیت نظام لطمه نخورد و فضا برای مشارکت همه باز باشد و تنگناها و محدودیت‌ها برداشته شود. شکی نیست که باید متوجه نفوذ و دخالتهاى بیگانگان بود، اما در داخل باید اجازه داد سلایق مختلف در امنیت کامل فعالیت کنند. امنیت باید در تمامى بخش‌هاى اقتصادى، سیاسى، فرهنگى و اجتماعى وجود داشته باشد تا احزاب و گروههاى سیاسى در یک فضاى امن و آزاد بتوانند به پیشرفت جامعه و توسعه کمک کنند."

سیدمحمد خاتمی در پایان سخنان خود تصریح کرد: "اکنون هیچ‌کس نباید به فکر انتقام باشد. طى سالهای اخیر بسیاری از افراد و جریان‌ها هزینه دادند، اما به رغم صدماتى که خوردند باز هم با نظام قهر نکردند و در انتخابات اخیر شرکت کردند. در این انتخابات آقایان کروبى و موسوى و خانم رهنورد هم داوطلبانه مشارکت کردند و این به این معنا است که آنها اعلام کردند ما این نظام، انتخابات، و برگزارکنندگان آن را قبول داریم. شرکت این سه بزرگوار در انتخابات در تشویق مردم براى آمدن پاى صندوق‌هاى رأى بسیار مؤثر بود. امروز باید این وضعیت مورد توجه قرارگیرد. هیچ کس نباید احساس کند که در این انتخابات شکست خورده است. انتخابات را مردم برگزار کردند و نشان دادند کدام رویکرد را مى پسندند. عزت و حقوق مردم باید رعایت و حفظ شود. امید که دستاوردهای مهم این انتخابات موجب درس گرفتن از گذشته و نگاه به آینده باشد و گامى در جهت همدلى بیشتر برای ایجاد رونق و بهبود وضع زندگى مردم و بازیابى هویت و جایگاه ملت ایران، انقلاب و جمهورى اسلامی در جهان باشد. امنیت کنونی ایران در منطقه پر آشوب ما یک نعمت الهی است که برای آن باید از رهبری معظم، دولت و از نیروهای نظامی و امنیتی تشکر کرد و معتقدم مشارکت بالا و هوشمندانه مردم در انتخابات اخیر به تقویت امنیت موجود و ثبات کشور و نیز عملى شدن وعده هاى پسابرجام کمک مى‌کند. به لطف خدا همان‌گونه که در حوزه سیاست خارجى توانستیم با گفت و گو و مذاکره مسائلمان را با حفظ اصول و مصالح حل کنیم، در داخل نیز از طریق گفت و گو و تعامل سلایق مختلف فکرى می‌توانیم و باید بسیارى از مشکلات اقتصادى، سیاسى و فرهنگی را رفع کنیم و ان‌شاءالله آینده ای بهتر برای همگان خواهیم ساخت. وقتی که ما توانستیم در خارج با گفت و گو به نتیجه برسیم چرا در داخل نتوانیم با گفت و گو مسائل و مشکلات کشور را کمتر کنیم؟! باید با درس گرفتن از گذشته و نگاه به آینده و تأکید بر خواست مردم و ترمیم منزلت ملت و کشور، به جلو قدم برداریم."-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • فرزندان موسوی و رهنورد: جان مادرمان در خطر است؛ کسی پاسخگو نیست
 • انتقال اورژانسی عیسی سحرخیز به بیمارستان و روایت تلخ وی از بی‌قانونی‌ها در انفرادی سپاه
 • خاتمی: فضای امنیتى کنونی شایسته مردم ایران نیست/ باید تنگناها و محدودیت‌ها برداشته شود
 • اصلاح‌طلبان اعتماد عمومی را حفظ کنند
 • سعید حجاریان: ژنرال‌های دو جناح «پارلمان در سایه» تشکیل دهند
 • سیدحسن خمینی: قرار نیست سیاستمداران برای رضای خدا تهمت بزنند
 • سیدحسن خمینی: قرار نیست سیاستمداران برای رضای خدا تهمت بزنند
 • آیت‌الله هاشمی: ردصلاحیت ۱۲ هزار نفر توسط ۱۲ نفر قانع‌کننده نبود؛ عکس‌العمل مردم را هم در انتخابات دیدیم
 • بیانیه اعتراض کانون صنفی معلمان به صدور احکام جدید برای معلمان
 • توسط قاضی مقیسه انجام شد؛ محاکمه سه روزنامه‌نگار کشورمان به بهانه «نفوذ»
 • علل ناکامی مهندسی‌کاران(تبیینی از انتخابات مجلس و خبرگان ۹۴(
 • دو شیوه برخورد با فساد دو رئیس‌جمهور
 • روحانی: ادعای قانونی بودن مصوبه ممنوع‌التصویری خاتمی، شوخی است
 • انتقال عیسی سحرخیز به بند عمومی و اعلام پایان اعتصاب غذا
 • سرداران سر یاری با مردم ندارند؟
 • نقش فناوری‌های نوین در تبلیغات انتخاباتی
 • تولد میر و بازداشت ما
 • «نه» بزرگ مردم به افراط، بی‌اخلاقی و خشونت
 • آیت‌الله صافی به دیدار سیدحسن خمینی رفت: مردم شما را می‌شناسند، مسائل را هم می‌دانند
 • احتمال محاکمه مسئولان سپاه شیراز به عنوان آمر حمله به علی مطهری
 •