به روز شده: ۰۰:۰۵ تهران - چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۴

آیا شورای نگهبان انگلیسی است؟

طی دهه‌های گذشته شورای نگهبان عموماً از طرف نیروهای خط امام سابق، اصلاح طلبان و نیروهای منتقد امروز مورد انتقاد قرار داشته است. جریان‌های سیاسی مذکور که همواره مورد بی‌مهری شورای نگهبان قرار داشته‌اند این شورا را به جهت‌گیری سیاسی در انتخابات متهم می‌کردند. از نظر آنان شورای نگهبان نهاد داور و ناظر بر امر انتخابات است و علی‌القاعده نباید به نفع یک جناح و علیه جناح دیگر وارد عرصه رقابت سیاسی و انتخاباتی شود. از انتخابات مجلس چهارم که نظارت استصوابی در بررسی صلاحیت کاندیداها اعمال شد همواره تیغ این نظارت به نفع جریان راست سنتی گذشته و اصول‌گرایان کنونی عمل کرده است.

بدین معنا که کاندیداهای دارای گرایش فکری و سیاسی مخالف جناح راست و اصول‌گرا بخش اعظم ردصلاحیت‌شدگان را تشکیل داده‌اند. از انتخابات مجلس چهارم به این سو به استثنای مجلس ششم که در شرایط خاصی برگزار شد همواره تیغ نظارت استصوابی تیزتر شده است. به طوری که اصلاح طلبان و نیروهای منتقد همواره برای بستن لیست انتخاباتی با مشکل جدی مواجه بوده‌اند. منتقدان همواره ناصحانه به شورای نگهبان متذکر شده‌اند اعمال گرایش‌های حاد سیاسی در بررسی صلاحیت‌ها و مهندسی صحنه رقابت نامزدها به نفع یک جناح با استفاده از نظارت استصوابی موجب ردصلاحیت اشخاص فهیم و توانمند به جرم داشتن دیدگاه‌های مستقل و متقابلاً تأیید صلاحیت افراد نالایق و بعضاً فاسد اما هم‌سو شده است.

بهترین دلیل بر صحت این مدعا آن که بیش از پنجاه تن از نمایندگان مجلس کنونی در انتخابات مجلس آینده به دلیل فساد مالی و اخلاقی ردصلاحیت شده‌اند. تنها یکی از مفاسد این عده ارتباط با بابک زنجانی و دریافت پول از وی بوده است. جالب این که افراطی‌ترین نمایندگان سینه چاک رهبری در مجلس فعلی از این پول سهم بیشتری داشته‌اند. تعداد نمایندگان مجلس کنونی که از بابک زنجانی پول دریافت کرده‌اند البته بسیار بیش از این‌هاست. برخی دیگر نظیر آقای باهنر که توزیع‌کننده این پول میان نمایندگان بوده خود از بیم رد صلاحیت از نامزدی مجلس آینده صرفنظر کرده‌اند. آثار زیان‌بار عملکرد جناحی شورای نگهبان به ورود افراد فرصت‌طلب و متملق قدرت محدود نمی‌شود. همه به خاطر دارند که عملکرد جناحی شورای نگهبان در انتخابات سال ۸۸ فاجعه آفرید. در آن انتخابات نیز هشت تن از اعضای این شورا رسماً و علناً به نفع احمدی نژاد موضع گرفته و برخی از ایشان علناً در میتینگ انتخاباتی و ی حضور یافته سخنرانی کردند و شورای نگهبان چشم به روی تقلبات و تخلفات فراوان آن انتخابات بست و بلکه خود با آن آن همراه گشت و شد آن چه که شد.

از موضوع بحث خارج نشویم مقصود از بیان این سابقه تاریخی آن است که محور اصلی انتقادات جریان‌های سیاسی اصلاح طلب و منتقد علیه شورای نگهبان اعمال سلیقه و گرایش سیاسی در انجام وظایف قانونی و آثار زیانبار آن برای مجلس و کشور بوده است و نه چیزی دیگر. حداکثر آن که شورای نگهبان و به ویژه دبیر و همه‌کاره این شورای یعنی آقای جنتی از سوی منتقدان متهم به بی‌عدالتی شده اند. بدیهی است مسؤل عملکرد سیاسی و ناعادلانه شورای نگهبان و نتایج زیانبار آن شخص رهبری است زیرا ایشان در انتخاب فقهای شورای نگهبان اصل بی‌طرفی را رعایت نکرده و همواره ترکیب این شورا را به نفع جریان راست و درسالهای اخیر به نفع جریان راست افراطی سنگین کرده‌اند. رهبری که به خوبی به این حقیقت آگاه بوده‌ و انتقاد به شورای نگهبان را در واقع انتقاد به عملکرد خود می‌دیده‌ است همواره این شورا را مورد حمایت نامشروط خود قرار داده تندترین و خشم‌آلودترین و اکنش‌ها را متوجه منتقدان کرده‌اند.

در انتخابات پیش رو اما شاهد تحولی عجیب در این زمینه هستیم. اگر شورای نگهبان تاکنون از سوی اصلاح طلبان تنها متهم به اعمال سلیقه سیاسی به نفع یک جناح و علیه جناح دیگر بود امروز از سوی رهبری متهم است صلاحیت افرادی را تأیید کرده که مورد حمایت انگلستان هستند. رهبری به عنوان طراح این خط تبلیغاتی چندی پیش برای اولین بار اعلام کردند که دشمن برای نفوذ در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان برای این انتخابات نقشه کشیده است و اخیراً نیز به صراحت اعلام کردند که انگلستان از برخی از کاندیداها حمایت و به مردم توصیه کرده به چه کسانی رأی بدهند و به چه کسانی رأی ندهند.

متعاقب کلید خوردن این خط تبلیغات انتخاباتی توسط رهبری، جریان افراطی گوش بفرمان ایشان از نقش پررنگ انگلستان در انتخابات پیش رو خبر دادند. از جمله روزنامه کیهان فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان را فهرست انگلیسی نامید و آیت‌الله علم‌الهدی ضمن انتقاد به شورای نگهبان به خاطر تأیید صلاحیت برخی نامزدهای ردصلاحیت شده انتخابات آینده را به «دروازه‌ای» تشبیه کرد «باز شده و دشمن قصد دارد از طریق آن به درون نظام وارد شود» به این ترتیب رهبری که منتقدان شورای نگهبان را همواره و در خوشبینانه‌ترین ارزیابی افرادی ساده لوحی نامیده که ناخواسته در خط دشمن عمل می‌کنند با خط تبلیغاتی جدید خود، عملکرد شورای نگهبان را در جهت تأمین مقاصد انگلستان معرفی کرده است. حال آیا باید نتیجه بگیریم شورای نگهبان انگلیسی است؟

پاسخ این سؤال روشن است، خیر شورای نگهبان انگلیسی نیست، بلکه مسئله این است که رهبری به علت شدت گرفتن تمایلات استبدادی طی سال‌های اخیر حاضر به تحمل هیچ صدای متفاوتی در مجلس نیست و همین انتخابات مهندسی شده و رقابت کم رمق را هم برنمی‌تابد. از این رو حاضر شده است برای دستمالی قیصریه‌ای را به آتش بکشد و برای تضمین پیروزی جریان افراطی در مجلس شورای اسلامی و نیز تضمین ورود آقایان جنتی،‌ مصباح و شیخ محمد یزدی به مجلس خبرگان،‌ بر پیشانی شورای نگهبان مهر انگلیسی بزند. این واقعیت هرچند تلخ و تأسف‌آور اما از نقطه امیدی در این انتخابات حکایت می‌کند و آن این که به رغم تمامی تمهیداتی که شورای نگهبان و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و سازمان بسیج به فرمان رهبری در این انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان به کار بسته‌اند،‌ رهبری به شدت نگران نتیجه انتخابات است.

این نگرانی را می‌توان در سخنان منسوب وابسته به رهبری یعنی آقای حدادعادل مشاهده کرد که می‌گوید «از انتخابات آینده صدای پای مجلس ششم را می‌شنوم» بدیهی است با توجه ردصلاحیت بی سابقه انجام شده و عدم حضور چهره‌های شاخص اصلاح طلب در رقابت انتخاباتی، امکان شکل گیری مجلسی مانند مجلس ششم کاملاً منتفی است. بنابراین با توجه به ناپختگی و ساده لوحی آقای حدادعادل باید سخن او را چنین فهمید که رهبری و اطرافیان ایشان به شدت نگران نتیجه انتخابات هستند. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت با حضور گسترده جامعه در پای صندوق‌های رأی و رأی کامل به فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان، نگرانی رهبری تحقق یافته و شاهد مجلسی کمتر افراطی و بیشتر معتدل خواهیم بود. این خود یک گام به پیش به سوی حاکمیت عقلانیت در اداره کشور است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • آنقدر صبر کنیم تا این میوه برسد
 • پیام مهدی کروبی از حصر خانگی: برای مصلحت مهمتر، یعنی حفظ جمهوریت رای خواهم داد
 • خطاب به نامزدهای انتخابات؛ مطالبات دانشجویان کشور در آستانه‌ انتخابات مجلس دهم
 • آیا شورای نگهبان انگلیسی است؟
 • بیانیه جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی : هفت اسفند روز تکرار پیام شکستن حصر و رهایی زندانیان سیاسی و اعتقادی است
 • آیت‌الله بیات: حضور نیافتن در انتخابات، یعنی بازتولید اندیشه خلافت و سلطنت در ایران
 • شکوری‌راد: عقلانیتی که امروز حاکم شده، نتیجه ایستادگی میرحسین و کروبی است
 • آیت‌الله سجادی: خوارج جدید تهدید کردند که مسجد مرا به آتش می‌کشند‬
 • حمایت چهار زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین از فهرست ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان
 • عیسی سحرخیز در اوین رای می دهد
 • از جیب فقرا در کیسه دزدان و رانت‌خواران
 • اولادقباد: راه قدردانی عملی حاکمیت از مردم، رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی است
 • تاجرنیا: سکوت مجالس اصولگرا علت بزرگ‌ترین اختلاس‌ها و فساد‌های تاریخ بود
 • جلایی‌پور: مجلس دهم می‌تواند دولت روحانی را در پیگیری وعده رفع حصر یاری کند
 • تیم ملی کشتی آزاد ایران قهرمان آسیا شد/ کسب۷مدال طلا، نقره و برنز
 • دبیرکل کانون صنفی معلمان به شش سال حبس محکوم شد
 • امید بذر هویت ماست
 • برای جلوگیری از حاکمیت تفکر ضد منافع ملی
 • کنش جمعی مشترک برای پیشبرد دموکراسی
 • رای علیه داعشیان
 •