به روز شده: ۲۳:۳۸ تهران - چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴

دفاع از استالینیسم، چرا؟

نویسنده: سید مصطفی تاج زاده

«آن چیزی که بستر سقوط امپراتوری شوروی شد، نگاه آقای خروشچف بود که ایشان ایده هم زیستی مسالمت آمیز را مبنا قرار داد. یعنی از اصول مارکسیسم و لنینیسم عدول کردند و راهبرد تعامل با آمریکا را اتخاذ کردند که پیمان سالت و بعد از آن پیمان هلسینکی تصویب شد. اگرچه آقای برژنف بعد از او مقداری اوضاع را تغییر داد ولی دیگر دیر شده بود. جالب است که نفرات بعد از آقای برژنف هم یعتی از سه رئیس جمهور بعدی دونفرشان راه آقای خروشچف را رفتند. یکی از آن ها آقای گورباچف بود که با راهبرد گلاسنوس (واژه روسی به معنای فضای باز سیاسی) و پروستاریکا (واژه روسی به معنای بازسازی اقتصادی) زمینه فروپاشی این امپراتوری را فراهم کرد. (شرق ۹ دی ماه ۹۴)

«اگر دومای روسیه یک دومای انقلابی بود نمی گذاشت خروشچف انقلاب را به انحراف بکشد. اگر مجلس ما انقلابی باشد می تواند در برابر تمایلات غربی ایستادگی کند.» (شرق ۱۰ دی ماه ۹۴)

تحلیل نماینده ولی فقیه در سپاه را درباره علل انحراف انقلاب اکتبر و سقوط شوروی ملاحظه فرمودید. در این زمینه توضیح نکاتی را مفید می دانم.

یکم)

۱- اصطلاح لنینیسم در زمان لنین به کار نمی رفت زیرا وی آموزه های خود را همان مارکسیسم می دانست که در واقع تفسیر او از آن آئین بود. پس از مرگ لنین اصطلاح مارکسیسم - لنینیسم جعل شد و برای مجموعه داوری ها، عقاید و گویه های استالین به کار می رفت. در خارج از شوروی به استالینیسم معروف شد و به این ترتیب مارکسیسم - لنینیسم به یک ایدئولوژی تبدیل شد و در خدمت توجیه رفتار و گفتار استالین در جهت حفظ و توسعه قدرت حزب قرار گرفت.

۲- مهم ترین اختلاف لنین با مارکسیست های اروپایی نفی دموکراسی چند حزبی و تأکید بر دیکتاتوری پرولتاریا به مثابه شرط ضروری انقلاب اجتماعی بود و تجسم آن را در حزب پیشتاز آگاه می دید.

۳- استالین با اتکاء و استناد به مارکسیسم - لنینیسم یکی از مستبدترین حکومت های تاریخ را بنیان نهاد. دولت را هم چون دارایی شخصی در دست گرفت. از آزادی های وعده داده شده تنها خاطره ای برجا گذاشت و به پلیس مخفی خود چنان قدرت و وسعتی بخشید که عملا به دولتی در دولت مبدل شد.

۴- خروشچف پس از آن که به دبیرکلی حزب رسید، بخشی از جنایات استالین را افشا کرد و از تعدادی از قربانیان او و پلیس مخفی اش که با پرونده سازی، شکنجه و اعتراف گیری در دادگاه های نمایشی محکوم و مجازات شده و بعضا مرده بودند، اعاده حیثیت کرد. آقای سعیدی روشن نکرده که آیا این اقدام او را نیز انحراف از انقلاب و عدول از مارکسیسم - لنینیسم می داند یا خیر؟

دوم)

۱- چرا حجت الاسلام سعیدی پس از انتخاب دکتر روحانی و توافق هسته ای به این جمع بندی رسیده است که علت فروپاشی شوروی عدول از مارکسیسم - لنینیسم بود؟ به نظر وی اگر استبداد سیاه استالین ادامه می یافت، انقلاب اکتبر به انحراف نمی رفت و شوروی ساقط نمی شد؟

۲- چرا این پرچمدار بصیرت از میان تفاسیر گوناگون از مارکسیم، خوانش لنین و استالین را نجات بخش معرفی می کند؟ آن هم در دوره ای که احزاب کمونیست یکی پس از دیگری تک حزبی را نفی کرده و به جمع سوسیالیسم و دموکراسی روی آورده اند. آیا نماینده رهبر در سپاه در تدارک استبداد قشر و حزب خاصی است که از جمهوری اسلامی پاسداری کند؟

۳- با توجه به اعتقاد تحلیل گر هوشمند فوق به کپی برداری از انقلاب های کمونیستی و تک حزبی، چرا وی آثار مثبت تعامل سازنده حزب کمونیست چین را با دنیا نادیده می انگارد؟ سیاستی که توانست آن کشور را با وجود خصومت ها و کارشکنی های واشنگتن به جایگاه دومین اقتصاد بزرگ جهانی ارتقاء دهد. آیا پیشرفت حیرت آور اقتصادی چین بدون همزیستی مسالمت آمیز و تنش زدایی با شرق و غرب عالم ممکن بود؟

۴- گویا حجت الاسلام سعیدی نمی داند که سابقه تعامل شوروی با آمریکا به خود استالین می رسد، زمانی که هیتلر پیمان خود را با او شکست و با حمله به شوروی موجب نزدیکی و اتحاد مسکو با لندن و واشنگتن شد. نمود تاریخی اش مذاکرات استالین، روزولت و چرچیل در تهران بود. آنان نه تنها درباره چگونگی ادامه جنگ بلکه هم چنین درمورد تقسیم جهان پس از شکست آلمان به گفت و گو نشستند. تأسیس سازمان ملل و ارکانش و اختصاص حق وتو به کشورهای فاتح نتیجه این تعامل بود.

۵- ساخت بمب اتم توسط شوروی و سپس انگلستان و فرانسه و ... نیز تولید موشک های بالستیک و قاره پیما، دست یابی به تفاهم برای مهار این سلاح ها را به یک ضرورت مبرم تبدیل کرد و موجب گفت و گوهای کلیدداران کرملین و کاخ سفید به عنوان سردمداران دو بلوک اصلی قدرت در جهان شد. استالین هم اگر زنده می ماند، این پیمان را حداکثر با تغییرات اندکی تأیید می کرد.

۶- با وجود مذاکرات و توافقات هسته ای دو ابر قدرت، خروشچف و رهبران بعدی شوروی هرگز سیاست مداخله نظامی تا حد اشغال کامل کشورهای مورد نظر خود را رها نکردند. افغانستان آخرین نمونه آن بود.

سوم)

۱- لنین دیکتاتوری را اعمال قدرت نامحدود براساس خشونت و نه قانون تعریف و اعلام کرد. دولت می تواند برای تأمین مصلحت عمومی وحشت را در گسترده ترین شکل خود به کار گیرد. او یکی از نظریه پردازان صریح اللهجه نصر بالرعب یا همان «قدرت برپایه وحشت» بود. آقای سعیدی باید پاسخ دهد که دفاع از رویکرد لنین برای رسیدن به قدرت چه نسبتی با اندیشه رهبر فقید انقلاب دارد که حتی برای سرنگونی رژیم شاه نیز حاضر به تأیید مبارزات مسلحانه و ترور از نواب صفوی تا مجاهدین خلق نشد؟ او باید جواب دهد که رهیافت لنین چه تناسبی با انقلابی دارد که پیروزی کلام بر سلاح، گل بر گلوله و خون بر شمشیر نام گرفت و این رهیافت چه بر سر اسلام می آورد که پیامبرش را خداوند رحمت برای جهانیان خواند و او را برای اتمام مکارم اخلاق مبعوث نمود و سرانجام نگرش لنینی به حکومت چه ارتباطی با نظامی دارد که با همه پرسی رسمیت یافت و با انتخابات، حتی در دوره جنگ، تثبیت شد.

۲- وجه مشترک همزیستی مسالمت آمیز و فضای باز سیاسی که نماینده رهبر آن را علل اصلی فروپاشی شوروی می خواند، مبتنی بودن هر دو بر گفت و گو و انجام بازی برد - برد است. حجت الاسلام سعیدی با کدام منطق دینی، عقلی و تاریخی بدیل آن ها یعنی همزیستی غیرمسالمت آمیز و تنش زا و لابد همراه با تحریم و تهدید را در کنار فضای امنیتی و پلیسی نجات بخش جمهوری اسلامی می خواند و آن را بر جامعه باز و آزاد ترجیح می دهد؟

۳- در زمانی که دموکراسی گفتمان غالب جهانی شده است و حتی مارکسیست ها اکثرا به قواعد دموکراتیک تن داده اند و در عصری که طالبان و القاعده و داعش و ... به نام اسلام، دموکراسی را شرک می نامند، دفاع یک روحانی شیعی از قرائتی از مارکسیسم که ضد دموکراسی و معتقد به دیکتاتوری حزبی است، چه وجهی دارد و چه بازتاب و پیامدی؟

۴- به نظر می رسد حضرات هنوز متوجه نشده اند که دوره جباریت چه دینی چه غیر آن سپری شده است و جوامع مسلمان انتخابی جز دموکراسی یا هرج و مرج و همزیستی مسالمت آمیز یا جنگ همه علیه همه ندارند و استالینیسم الهی یا الحادی آن صرفا بر کینه ها و خشونت ها و درگیری ها می افزاید.

۵- با توجه به این که گفت و گوهای دوجانبه با آمریکا در دولت احمدی نژاد آغاز شد که البته مخفی و دور از چشم مردم صورت گرفت و نیز با در نظر گرفتن این که برجام به تأیید مجلس و شورای نگهبان صددرصد اصول گرا و نیز رهبر نظام رسید، دل نگرانی نماینده ولی فقیه از تز هم زیستی مسالمت آمیز یا تعامل سازنده جهان و مذاکره با آمریکا وجهی ندارد. به نظر من این فضای باز سیاسی است که وحشت آقایان را موجب شده است. حجت الاسلام سعیدی باید بداند چنانچه دکتر روحانی مذاکرات ۱+۵ را بلافاصله آغاز نمی کرد و با توافق ژنو تحریم ها را علیه کشور متوقف نمی نمود، با میراث اقتصادی افتضاحی که احمدی نژاد به جا گذاشته بود، ایرانیان امروز مانند مردم ونزوئلا شاهد تورم ۲۰۰ درصدی بودند. در آن حالت جمهوری با چه مخاطراتی مواجه می شد و معلوم نیست آقایان در آن حالت چه توجیهی داشتند؟!

۶- برای مشخص شدن استحاله ای که طی ربع قرن گذشته رخ داده، کافی است نظر بنیان گذار جمهوری اسلامی درباره ماهیت نظام شوروی با اظهارات و دیگاه نماینده کنونی ولی فقیه در سپاه در این زمینه مقایسه شود. رهبر فقید انقلاب در نامه تاریخی خود به گورباچف نوشت: «هرچند ممکن است حیطه تفکر و تصمیمات شما تنها روشی برای حل معضلات حزبی و در کنار آن حل پاره ای مشکلات مردمتان باشد ولی به همین اندازه هم شجاعت تجدیدنظر در مکتبی که سالیان سال فرزندان انقلابی جهان را در حصارهای آهنین خود زندانی نموده بود، قابل ستایش است... امیدوارم افتخار واقعی این مطلب را پیدا کنید که آخرین لایه های پوسیده ۷۰ سال کژی جهان کمونیسم را از چهره تاریخ و کشور خود بزدایید.»-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • حرمت بیت بنیانگذار نظام
 • اتهامات متوجه اصولگرایان
 • عرفی شدن انتخابات خبرگان
 • حق‌الناس را تبیین کنیم
 • پاسخ سه باره به رسالت
 • ائتلاف نانوشته برای انتخابات
 • فرقه مصباح و تلاش برای استحاله شعار «نه شرقی، نه غربی»
 • پیام تاج‌زاده در آستانه ثبت‌نام انتخابات مجلس
 • سخنی با دانشگاهیان به مناسبت ١٦ آذر
 •  
  آخرین اخبار
 • همسر شهید باکری: خانم رهنورد! آنچه به حصر رفته، فکر و ایمان آقایان است
 • آیت‌الله بیات: از این حصر، کشور و مردم بیش از محصوران خسران می‌بینند
 • مبلغ: اصولگرایان به رانت‌سیاسی و مشارکت حداقلی دلخوش‌اند
 • آینده ایران در دستانی لرزان
 • نظارت بر رفتار حاکمان
 • عرب‌سرخی: اگر جامعه قانع شود که حضور در انتخابات بهتر است، تجربه ۹۲ تکرار می‌شود
 • اعتراض ۱۶ تشکل دانشجوی اصلاح‌طلب به ردصلاحیت‌های جانبدارانه و یکسویه
 • گرامیداشت یاد و نام احمد بورقانی
 • بیانیه حزب اتحاد ملت: تندروی‌ها بیشترین آسیب را به کشور رسانده؛ مردم برای تکمیل گام ۹۲ همراهی کنند
 • آب شدن یخ‌های رکود اقتصاد
 • تجمع دانشجویان بسیجی مقابل وزارت نفت و درگیری با پلیس
 • زیارت
 • انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی تبریز: دولت تسلیم این صحنه‌آرایی خطرناک نشود
 • نامه هشتصد فعال دانشجویی به رئیس‌جمهور: وضعیت دانشگاه‌ها خطرناک است؛ پاسدار حقوق و آزادی‌ها باشید
 • انتقال سعید مدنی به بند هفت زندان اوین/ این استاد دانشگاه در زندان کف‌خواب شده است
 • کیانوش‌راد: نفوذ ریاکاری، نظام را از درون به فروپاشی می‌کشاند
 • فاطمه معتمدآریا؛ آبروی سینمای ایران
 • انجمن اسلامی دانشگاه تهران: نگذاریم شبح شوم یاس و سرخوردگی بازگردد
 • نامه همسر سراج الدین میردامادی زندانی سیاسی به دكتر روحاني كه در برنامه ديدار با ايرانيان مقيم فرانسه به ايشان تحويل داده شد
 • مبلغ: عدم احراز در قانون وجود ندارد/ در احقاق حق‌، التماس معنی ندارد
 •