به روز شده: ۲۱:۲۶ تهران - چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴

مجمع مدرسین حوزه علمیه قم خواستار برگزاری انتخابات سالم، رقابتی و عادلانه شد

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با صدور بیانیه‌ای با تبریک موفقیت اجرای برجام، خواستار برگزاری انتخاباتی سالم شدند.

مجمع مدرسین و محققین در بخشی از بیانیه‌ی خود تصریح کرده است: انتخابات پیش رو فرصتی برای گفتگوی ملّی و آشتی و دوستی و همکاری در عین رقابت سالم است. دریغ است که این فرصت ارزشمند با اتهام‌‌زنی و دروغ‌پردازی و شایعه‌سازی و تخریب چهره‌های ارزشمند ملّی و سرمایه‌های گرانقدر اجتماعی از دست برود. از همه رسانه‌ها و افراد دارای تریبون و مجال تبلیغ، برادرانه درخواست داریم که با پاسداشت اخلاق و حفظ حرمت‌ها، انتخابات اسفند۹۴ را به خاطره‌ای خوش در تاریخ سیاسی ایران معاصر تبدیل کنند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

موفقیت ملّت بزرگ ایران در عبور از بحران تحریم‌های تحمیلی و فائق آمدن بر چالش‌ فرساینده مسأله هسته‌ای را که به یمن تلاش دولتمردان و مذاکره‌کنندگان خدمتگزار حاصل آمد به همه مردم تبریک می‌گوییم.

اجرایی شدن برجام که محصول بیش از دو سال تلاش طاقت فرسای همه مسئولان با لیاقت جمهوری اسلامی از شخص رییس محترم جمهور و وزیر محترم امور خارجه تا تمامی تیم مذاکره کننده و مشاوران و همکاران ایشان بود و با نظر و عنایت مقام معظم رهبری به سرانجام رسید، نقطه پایانی بر بیش از یک دهه تنش بود؛ تنشی که حاصل آن: تبلیغات سوء علیه جمهوری اسلامی، مشوّه کردن چهره ایران عزیز، تحریم‌های ظالمانه، فشار اقتصادی، محرومیت ملّت از بسیاری از حقوق و مواهب بین‌المللی خود و ممانعت از توسعه و پیش‌رفت همه جانبه کشور بود. این توافق علاوه بر عبور ایران از بحران، نقطه عطفی در فضای سیاست جهانی است. چالشی که می‌رفت به یک بحران گسترده منطقه‌ای با ابعاد بین‌المللی تبدیل شود با گفتگوی واقع‌بینانه و همراه با حسن نیت به الگوی موفقی از تلاش دیپلماتیک تبدیل شد و کشوری در حال توسعه توانست در مذاکره با شش قدرت جهانی سربلند شود.

امید است اجرایی شدن برجام، نقطه آغازی باشد برای تعمیم این روش و سیاست سازنده بر سایر معضلات منطقه‌ای و داخلی و تلاش برای بهبود هرچه بیشتر مناسبات ایران با کشورهای منطقه و ایفای نقش در حل مسائل پدید آمده از افراطی‌گری و تروریسم در خاورمیانه و جهان؛ و از آن مهم‌تر آغاز راهی باشد برای گفتگوی ملّی و تبدیل اختلاف آرا و سلایق به رقابتی سازنده برای رشد و آبادانی کشور و سعادت و رفاه ملّت.

بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی و قوی‌ترین ابزار قدرتی که در اختیار داشته است، همراهی همه جانبه مردم و حمایت عمومی بوده است. پی‌ریزی این نظام با حضور منسجم و یکپارچه مرد و زن صورت گرفت و حراست از آن را مردمی مصمم بر عهده گرفتند که خون مطهر فرزندانشان را به پای این نهال نوپا ریختند. تمامی توفیقات جمهوری اسلامی با حضور و حمایت ملّت رقم خورده است و هرگاه مردم نادیده گرفته شده‌اند با کاستی و اشکال مواجه شده‌ایم.

انتخابات اسفند ۹۴ فرصتی دیگر در اختیار ملّت و نظام است تا آینده‌ای موفق را پدید آورند. حضور گرم، پرشور، سازنده و تعیین کننده مردم در انتخابات تضمینی برای اقتدار نظام و آبی بر آتش فشارهای بین‌المللی و منطقه‌ای و چاره‌ای برای برخی معضلات داخلی است. این حضور صرفاً در صورتی تحقق خواهد یافت و تأثیر خواهد داشت که ملّت شریف ایران نقش تعیین‌کننده‌ رأی و اراده خود در شکل‌گیری مجالس خبرگان و شورای اسلامی را ببیند. لازمه این امر برگزاری انتخاباتی سالم و دقیق همراه با رقابت جدّی همه افکار و سلیقه‌ها و نگرش‌های سیاسی درون جمهوری اسلامی است. حذف و طرد نامزدهای خدمتگزار و دلسوز و پایبند به نظام و علاقه‌مند به مصالح ملّی با بهانه‌های واهی و اتهامات بی‌اساس و گاه با عنوان تعجب‌انگیز(عدم احراز صلاحیت) نه تنها ظلم در حق آنان، که جفای در حق ملّت و ضربه به نظام است. نظارت استصوابی شورای نگهبان که قطع نظر از همه ملاحظات، اینک با تفسیر آن شورای محترم از قانون اساسی و مصوبه مجلس جزئی از قانون انتخابات شده است، نباید چنان تلقی و اعمال شود که به معنای دو مرحله‌ای بودن انتخابات باشد. چنین امری نقض قانون و تضییع حق ملّت و ظلم است. بعلاوه، بازتاب‌های بیرونی آن برای جمهوری اسلامی نامناسب است و در نهایت به تضعیف نقش و جایگاه شورای نگهبان در ذهن و دل ملّت منجر خواهد شد. تنها با یک انتخابات عادلانه و پرشور با مشارکت واقعی و حداکثری همه جناح‌های سیاسی کشور می‌توان به سرمایه‌ای ارزشمند برای آینده پیشِ رو دست یافت. مداخله نابجا و غیرقانونی افراد و نهادهای غیرمرتبط با انتخابات و احساس هرگونه تحمیل و فشار به سلامت انتخابات لطمه خواهد زد.

انتخابات پیش رو فرصتی برای گفتگوی ملّی و آشتی و دوستی و همکاری در عین رقابت سالم است. دریغ است که این فرصت ارزشمند با اتهام‌‌زنی و دروغ‌پردازی و شایعه‌سازی و تخریب چهره‌های ارزشمند ملّی و سرمایه‌های گرانقدر اجتماعی از دست برود. از همه رسانه‌ها و افراد دارای تریبون و مجال تبلیغ، برادرانه درخواست داریم که با پاسداشت اخلاق و حفظ حرمت‌ها، انتخابات اسفند۹۴ را به خاطره‌ای خوش در تاریخ سیاسی ایران معاصر تبدیل کنند.

والسلام علی جمیع عباد الله الصالحین

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

۲۸/ ۱۰/ ۱۳۹۴-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • آیت‌الله دستغیب: آقایان فقهای شورای نگهبان! تا کی می‌خواهید مردم را از اسلام فراری دهید؟
 • آیت‌الله دستغیب: آقایان فقهای شورای نگهبان! تا کی می‌خواهید مردم را از اسلام فراری دهید؟
 • تناقض‌گویی درباره یک اقدام «خودسرانه»
 • مجمع مدرسین حوزه علمیه قم خواستار برگزاری انتخابات سالم، رقابتی و عادلانه شد
 • کیانوش‌راد: ردصلاحیت چهره‌های موثر انقلاب و جنگ، به منزله ردصلاحیت انقلاب است
 • تاجزاده: احمدی‌مقدم دروغ می‌گوید/ امیدوارم از فراموشکاری باشد، نه برای فرار از اتهامات اقتصادی
 • عرفی شدن انتخابات خبرگان
 • نامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی به رئیس‌جمهور: عواقب اینگونه مهندسی انتخابات نگران‌کننده است
 • ادامه اعتصاب غذای روزنامه‌نگار منتقد؛ «عیسی سحرخیز» تحت فشار امنیتی
 • نامه سه فعال صنفی به رئیس‌جمهور: مساله معلمان زندانی را حل کنید
 • جرم بچه‌های این نسل چیست؟
 • نقش سازمان اطلاعات سپاه در حمله به سفارت عربستان
 • چهار راهبرد اقتصادی برای مجلس آینده
 • ایران و عربستان؛ بازی با آتش در آخرالزمان خاورمیانه
 • برای چهارمین بار پس از سال ۸۸؛ ریحانه طباطبایی به زندان رفت
 • یزدی: تایید اجتهاد توسط مراجع اعتبار ندارد؛ باید ما فقهای شورای نگهبان تایید کنیم
 • روایت هیلا صدیقی از یک شب در آگاهی شاپور: با قفس در شهر جابه‌جایم کردند
 • نامه انصاری‌راد به رهبری: راه‌حل اختلافات بازمانده از سال ۸۸ تبعید و تبعیض و تکفیر و زندان نیست
 • علی مطهری در صحن علنی مجلس: قوه قضاییه مساله‌ی حصر غیرقانونی را حل کند
 • موگرینی: تحریم های ایران بزودی لغومی شود/ تاریخ دقیقی تعیین نشده است
 •