به روز شده: ۲۳:۲۵ تهران - چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴

آیت‌الله دستغیب: موسوی و کروبی صالح و دلسوزند و امتحان خود را پس داده‌اند

آیت‌الله علی‌محمد دستغیب با تاکید بر اینکه میرحسین موسوی و مهدی کروبی از افراد صالح، دلسوز و پیرو راه امام بوده و امتحان خود را در انقلاب پس داده‌اند، تصریح می‌کند که محصوران هرگز از انقلاب و نظام منفک نشده و همواره به دنبال تحقق تقاضا و مطالبات مردم بوده‌اند و قطعا در طول این مدت هم با خدای خود مانوس بوده‌اند.

این مرجع تقلید مقیم شیراز همچنین می‌گوید که ما دایما برای سلامتی جسمانی و روحانی ایشان و رهایی این عزیزان از شرایط کنونی دعا می‌کنیم.

آیت‌الله دستغیب در دیدار با اعضای کمیته جوانان مجمع نیروهای خط امام (ره) استان فارس که به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت شهید محراب، آیت الله سید عبدالحسین دستغیب شیرازی برگزار شد، با بیان اینکه دیدگاه عمده منتقدان حکومت بر مبنای حفظ و حراست از نظام است و نه در راستای از بین بردن آن، خاطرنشان می‌کند که اگر هشداری هم داده می‌شود، ناصحانه به افرادی است که در راس هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام، آیت الله دستغیب با اشاره به آیات اول سوره مبارکه ابراهیم و ۲۵۷ سوره مبارکه بقره در مبحثی اخلاقی به شرح و تفسیر دو واژه کلیدی نور و ظلمت و ضرورت حرکت جامعه از ظلمت به نور پرداخت و گفت:‌ ظلمت در لغت به معنای تاریکی و نور به معنای روشنایی است، لکن در پس معنای لغوی باید با توجه به آیات و روایات، معنای عقلانی و دقیق ظلمت و نور که مورد تاکید خدای باریتعالی است مشخص گردد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: ظلمت از ظلم برگرفته شده و تجاوز به حقوق دیگران اعم از جان و مال و هر گونه حقی که افراد در اجتماع و از جمله در ارتباط با حکومت دارند مصداقی از مصادیق بارز ظلم و ظلمت است.

وی تاکید کرد: مردم در هر جامعه حقی بر گردن حاکمیت دارند و البته حاکمیت هم حقی بر گردن مردم دارد و عملا هر دو، یعنی هم مردم و هم حاکمیت حقی بر گردن یکدیگر دارند که باید مراعات شود و در این مسیر اگر حاکمیت نتواند شرایط زندگی عادلانه را در بخش‌های مختلف، اعم از اقتصادی، سیاسی و دیگر حوزه‌ها در جامعه فراهم نماید نه تنها به مردم ظلم کرده است بلکه این ظلمت راه روشن را از مردم سلب کرده و زمینه ساز نگرانی و سردرگمی در اجتماع خواهد شد.

ریاست حوزه علمیه اباصالح در ادامه اضافه کرد: اگر حاکمیت آنچه را که حق مردم است برای آن‌ها فراهم کند و مردم به معنای واقعی مشاهده کنند که بیان حاکمیت با عمل حاکمان یکی است و در برابر انتقادات صحیح جبهه گیری نمی‌کنند، مسلما تابع حکومت خواهند بود.

وی گفت: این روش و منش، روش و منش پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام بوده که همواره در میان مردم حضور داشتند و به دیدگاه‌ها و انتقادات مردم توجه می‌کردند و در هر شرایطی علی رغم وجود دشمنان بسیار اجازه نمی‌دادند که فاصله‌ای بین ایشان و مردم ایجاد شود.

آیت الله دستغیب تاکید کرد: در زمان فعلی نیز، جامعه چنین انتظاری دارد و چنانچه پیشنهاد و انتقادی نیز در خصوص حکومت به وجود آمده، این پیشنهادات و انتقادات در راستای اصلاح و حفظ حاکمیت است و قدر مسلم همه منتقدان دلسوز، با نیت حفظ و حراست از نظام اسلامی که بر مبنای اصول دین مبین اسلام و قرآن و با رهبری امام خمینی (ره) به ثمر نشسته، دیدگاههای خود را مطرح می‌کنند و در حقیقت نگرانند که مبادا مردم اینقدر در سردرگمی و تاریکی و بعضا بی‌عدالتی برخی قرار بگیرند که خدای نکرده اغتشاشی صورت بگیرد و حکومت مجبور به سرکوب شود که اگر چنین اتفاقی رخ دهد و چنین شرایطی شکل بگیرد مگر حکومت تا چه حد می‌تواند به سرکوب ادامه دهد.

وی افزود: در هر حال دیدگاه عمده منتقدان حکومت بر مبنای حفظ و حراست از نظام است و نه در راستای از بین بردن آن و چنانچه هشداری هم داده می‌شود این هشدار، هشدار ناصحانه به افرادی است که در راس هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ما و دیگر منتقدان منصف نه به دنبال مال و نه به دنبال جایگاه و مقام هستیم و اتفاقا همیشه هم در معرض خطریم، چرا که برخی در مقابل هر گونه انتقاد، منتقدان خود را فتنه گر خطاب می‌کنند. در حالی که ما از بیان این انتقادات قصد دستیابی به جاه و جلال نداریم و چنانچه در خصوص انتخابات مجلس خبرگان یا مجلس شورای اسلامی و مواردی از این قبیل پیشنهاداتی ارائه می‌دهیم، این پیشنهادات صرفا از سر دلسوزی و در راستای پشتیبانی از حکومت و رهبری است و به عنوان نمونه معتقدیم مجالسی باید تشکیل شود که به معنای واقعی مستقل و در راس امور باشد تا مردم از وجود آن بهره‌مند شوند، لذت ببرند و حمایت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت توجه به نورانیت درونی اشاره کرد و افزود: در مسیر تحقق هر گونه اصلاح باید به جنبه‌های نورانیت فردی و جمعی نیز توجه کرد و با تبعیت از سیره حضرت پیامبر (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام بررسی کرد که به چه میزان از منش و روش این بزرگواران پیروی و تبعیت کرده‌ایم و چه میزان از خصوصیات آنان، درون ما که مدعی پیروی از اسلام و خط امام هستیم، وجود دارد.

آیت الله دستغیب تصریح کرد: از جمله خصوصیات اهل بیت علیهم السلام که در قرآن کریم به صراحت عنوان شده صداقت است. این بزرگواران به تمام معنا صادق هستند یعنی درون و برونشان یکی است و وقتی بیان می‌کنند که خداپرستند به معنای واقعی خداوند را تنها معبود خود قرار می‌دهند و از هر گونه شرک به دور می‌باشند.

وی تاکید کرد: باید با توجه به درون از هرگونه شرک که منشاء آن نفس اماره هست دوری کرد و و در همه حال متوجه بود که اصل، اساس و مسبب هر اسباب وجود مبارک باریتعالی است. راه دوری از منیت و شرک نزدیکی به خداست و برپا داشتن نماز اول وقت همراه با حضور قلب خواهد توانست انسان را از هرگونه شرک دور سازد.

آیت الله دستغیب با اشاره به خصایص اخلاقی سومین شهید محراب، آیت الله دستغیب، خواندن کتاب صلوه الخاشعین ایشان را به جوانان توصیه کرد: باید در مسیر اصلاح جامعه هم مصلح خودتان باشید و هم مصلح دیگران.

وی در پایان به اتفاقات سال ۸۸ اشاره کرده و اظهار داشت: آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از افراد صالح، دلسوز و پیرو راه امام بوده و امتحان خود را در انقلاب پس داده‌اند و هرگز از انقلاب و نظام منفک نشده و همواره به دنبال تحقق تقاضا و مطالبات مردم بوده‌اند و قطعا در طول این مدت هم با خدای خود مانوس بوده‌اند و ما دایما برای سلامتی جسمانی و روحانی ایشان ورهایی این عزیزان از شرایط کنونی دعا می‌کنیم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • با پایان چهار سال حبس؛ محمدحسین نعیمی‌پور از زندان اوین آزاد شد
 • ایران سومین زندان بزرگ روزنامه‌نگاران است
 • وکیل سیدمصطفی تاج‌زاده از احضاریه‌ی جدید خبر داد
 • آیت‌الله دستغیب: موسوی و کروبی صالح و دلسوزند و امتحان خود را پس داده‌اند
 • کیانوش‌راد: مطالبات دانشجویان تغییر کرده است/ جنبش دانشجویی پیاده‌نظام سیاستمداران نیست
 • بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان به مرخصی آمد
 • چالش خبرگان آینده
 • شکوری‌راد: با دروغ، تهمت و پرونده‌سازی نمی‌توان آرمان‌های انقلاب را محقق کرد
 • محمدرضا خاتمی: از دولت انتظار داریم زیر بار هیچ عمل غیرقانونی نرود
 • پیام تاج‌زاده در آستانه ثبت‌نام انتخابات مجلس
 • یت‌الله صانعی: روحانی در سیاست خارجی خوب عمل کرد، اما در عمل به وعده رفع حصر هنوز نه
 • بیانیه ۱۶ حزب و تشکل اصلاح‌طلب خوزستان: با عاملان درگیری‌های اخیر برخورد کنید
 • محمد کیانوش راد : با حصر خبری و تصویری و فیزیکی، محبوبیت از بین نمی‌رود
 • سخنرانی فرهیختگان چه خطری برای نظام دارد که باید با مشت و لگد و چاقو رفع شود؟
 • نامه خانواده‌های زندانیان سیاسی به رئیس‌جمهور؛ درخواست رسیدگی به وضعیت دو زندانی
 • حاشیه امن قضایی برای عاملان اصلی فسادهای اقتصادی
 • هویت‌داری دانشگاه و دانشجو
 • واگذاری ۱۳۵ هزار میلیارد تومان از اموال دولت به نهادهای نظامی و شبه‌دولتی
 • دعایی: آقای روحانی! جلوی نقض قانون اساسی از سوی قوه قضاییه را بگیرید
 • بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه تهران در روز دانشجو: به قانون اساسی بازگردیم؛ طلسم حصر را بشکنیم
 •