به روز شده: ۲۳:۵۱ تهران - شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴

بیانیه ۱۶ حزب و تشکل اصلاح‌طلب خوزستان: با عاملان درگیری‌های اخیر برخورد کنید

احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب استان خوزستان در محکومیت اتفاقات روز شانزدهم آذر دانشگاه شهید چمران اهواز در بیانیه‌ای تاکید کرده‌اند که ضرورت دارد شورای تامین استان در راستای دستورات و تاکیدات وزیر کشور عاملان تنش پیش آمده را در دانشگاه شهید چمران اهواز شناسایی و ضمن معرفی به افکار عمومی به طور قانونی با آنان برخورد نمایند.

به گزارش کلمه،‌ در این بیانیه همچنین خواسته شده است که سیستم قضایی و نیروی انتظامی به گونه‌ای با عاملان درگیری‌های اخیر برخورد نمایند که احتمال بروز اتفاقات مشابه از بین برود.

پس از ۸ سال، مراسم ۱۶ آذر در دانشگاه شهید چمران اهواز که بنا بود با همت انجمن اسلامی دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام این دانشگاه و با حضور آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و جهانبخش خانجانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی برگزار شود، با حاشیه‌سازی‌های گسترده نیروهای موسوم به بسیج دانشجویی نیمه تمام ماند.

پایگاه اطلاع‌رسانی حزب اتحاد ملت در گزارشی از حاشیه‌ی این برنامه نوشته است: پس از خروج این آذر منصوری و جهانبخش خانجانی، دو فعال سیاسی اصلاح طلب از هواپیما چند نفر جلوی آنها را گرفته و بی آنکه هویت خود را مشخص سازند با اصرار آذر منصوری را به VIP فرودگاه اهواز برده و در نهایت یکی از آنها اعلام می کند که از طرف حراست دانشگاه آمده و بهتر آن است که منصوری برای ایراد سخنرانی به دانشگاه نرود. با آمدن خانجانی به VIP و تماس با استانداری و حضور استاندار در فرودگاه، آن افراد به یکباره ناپدید شده و سخنرانان به استانداری می روند.

آذر منصوری و جهانبخش خانجانی با هماهنگی استاندار به دانشگاه رفته اما در دانشگاه مسئولین اعلام می کنند که عده ای به قصد برهم زدن مراسم تجمع کرده اند. در نهایت بر اساس مشورت های صورت گرفته و جمع بندی انجام شده مراسم با حضور این دو فعال اصلاح طلب آغاز می گردد.

در خلال برگزاری مراسم فردی وارد محل برگزاری مراسم شده و به سمت مدعوین حمله کرد و با واژگون کردن پرچم ایران و پرتاب کردن سه گل رز، نماد سه شهید اهورایی و خرد کردن میکروفن در پی برهم زدن مراسم بود که با دخالت برگزارکنندگان مراسم و حراست دانشگاه به بیرون هدایت شد.

سپس گروهی که بیرون از آمفی تئاتر بودند برای بر هم زدن مراسم به درب های ورودی هجوم بردند و با فحاشی و اهانت های مکرر به دانشجویان و حمله به دست‌اندرکاران برنامه و شکستن درب های ورودی، به محل برگزاری برنامه حمله ور شدند. یکی از آنها میکروفن را از روی میز برداشته و آذر منصوری فقط توانست بگوید بسم الله الرحمن الرحیم ...

پس از شروع درگیری دانشجویان انتظامات تلاش کردند تا منصوری و خانجانی را از سالن خارج کرده که در حین خروج یکی از دانشجویان حمله کننده خود را به منصوری رساند و با مشت بر صورت او کوبید. در بیرون از سالن نیز عده‌ای با لوله های فلزی و سنگ به سخنرانان حمله کردند.

حمله نیروهای وابسته به بسیج به مراسمی که همه مجوزهای قانونی را داشت
اعتراض استادان دانشگاه اهواز به حمله به یک مراسم قانونی

در همین باره جمعی از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب استان خوزستان بیانیه‌ای صادر کرده اند که نسخه‌ای از آن برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته است:

با توجه به اتفاقات هفته گذشته در ایجاد اخلال در اجرای برنامه مجوز دار و قانونی در دانشگاه شهید چمران اهواز ذکر نکات زیر ضروری است:

الف - با توجه به در پیش بودن انتخابات حساس و مهم مجالس خبرگان رهبری و شورای اسلامی و تأکیدات رهبرانقلاب مبنی بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و دعوت همه کسانی که نسبت به سرنوشت کشور حساس می‌باشند، معتقدیم حمله به تجمعات سیاسی مجوزدار از سوی هر فرد یا جریان قابل قبول نیست و قطعا خلاف فرمایشات امام راحل و مقام رهبری است. زیرا ایشان فرموده‌اند انقلابی‌گری یعنی پایبندی به قانون و احترام به آن. بنابراین، انجام چنین اعمال خلاف قانون و شرع با هر انگیزه‌ای بویژه انگیزه‌های ارزشی و حمایت از نظام، نه تنها خدمت به نظام و کشور نمی‌باشد بلکه موجب تضعیف نظام و ارکان آن می‌گردد.

ب - تاکید می‌کنیم که اینگونه اقدامات خشن و غیر قانونی تاثیری بر اراده تشکل‌های حامی دولت و اصلاح طلب بر پافشاری بر حقوق شهروندان، اصرار بر پیشبرد برنامه‌های دولت تدبیر و امید در ایجاد فضای سالم و با نشاط اجتماعی نخواهد داشت.

ج - ضرورت دارد شورای تامین استان در راستای دستورات و تاکیدات وزیر کشور عاملان تنش پیش آمده را در دانشگاه شهید چمران اهواز شناسایی و ضمن معرفی به افکار عمومی به طور قانونی با آنان برخورد نمایند. بویژه انتظار می‌رود سیستم قضایی و نیروی انتظامی به گونه‌ای با عاملان درگیری‌های اخیر برخورد نمایند که احتمال بروز اتفاقات مشابه از بین برود.

د - از افراد موثر و با نفوذ استان بویژه نماینده محترم ولی فقیه در استان و نمایندگان محترم مجلس خبرگان انتظار می‌رود با محکوم کردن اقدامات خشن و غیر قانونی، زمینه را برای فعالیت قانونی احزاب و تشکل‌های مجوزدار بیشتر فراهم کنند.

در پایان ضمن تشکر از اهتمام مدیریت عالی اجرایی استان برای ایجاد شرایط برگزاری مراسم و سخنرانی‌های مجوز دار، از دیگر نهادهای مسئول در حفظ امنیت درخواست می‌شود استانداری خوزستان را در ایجاد فضای مناسب برای حضور حداکثری مردم در انتخابات آینده یاری دهند.

آذر ماه ۱۳۹۴

اسامی تشکل‌ها و احزاب صادر کننده بیانیه به شرح ذیل است:

۱- انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه شهید چمران اهواز

۲- انجمن اسلامی معلمان

۳- اعتماد ملی (شاخه خوزستان)

۴- انجمن اسلامی مهندسان (شاخه خوزستان)

۵- حزب کارگزاران سازندگی (شاخه خوزستان)

۶-حزب همبستگی (شاخه خوزستان)

۷- حزب ندای ایرانیان (شاخه خوزستان)

۸- حزب اسلامی کار (شاخه خوزستان)

۹- خانه کارگر (شاخه خوزستان)

۱۰- جمعیت زنان نو اندیش (شاخه خوزستان)

۱۱- سازمان دانشجویان و دانش آموختگان خوزستان

۱۲- سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی (شاخه خوزستان)

۱۳- مجمع زنان اصلاح طلب (شاخه خوزستان)

۱۴- مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی (شاخه خوزستان)

۱۵- مجمع نیروی‌های خط امام (شاخه خوزستان)

۱۶- حزب مردم سالاری (شاخه خوزستان)-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • یت‌الله صانعی: روحانی در سیاست خارجی خوب عمل کرد، اما در عمل به وعده رفع حصر هنوز نه
 • بیانیه ۱۶ حزب و تشکل اصلاح‌طلب خوزستان: با عاملان درگیری‌های اخیر برخورد کنید
 • محمد کیانوش راد : با حصر خبری و تصویری و فیزیکی، محبوبیت از بین نمی‌رود
 • سخنرانی فرهیختگان چه خطری برای نظام دارد که باید با مشت و لگد و چاقو رفع شود؟
 • نامه خانواده‌های زندانیان سیاسی به رئیس‌جمهور؛ درخواست رسیدگی به وضعیت دو زندانی
 • حاشیه امن قضایی برای عاملان اصلی فسادهای اقتصادی
 • هویت‌داری دانشگاه و دانشجو
 • واگذاری ۱۳۵ هزار میلیارد تومان از اموال دولت به نهادهای نظامی و شبه‌دولتی
 • دعایی: آقای روحانی! جلوی نقض قانون اساسی از سوی قوه قضاییه را بگیرید
 • بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه تهران در روز دانشجو: به قانون اساسی بازگردیم؛ طلسم حصر را بشکنیم
 • گزارشی از همایش «زنان در تاریخ مجالس ایران»؛ سهم زنان بیش از این است
 • بازخوانی پرونده یک قتل: چه کسی هاله سحابی را کشت؟
 • ۱۶ آذر، نشانه حیات دانشگاه
 • فاطمه کروبی: آقای کروبی از هیچ‌کس توقعی ندارد؛ او به تکلیف ملی و شرعی خود عمل کرد
 • ابتکار: سال ۹۲ که برگشتم، دیدم از ۸۴ هم عقب‌تر رفته‌ایم
 • نامه سرگشاده بیش از ۱۴۰۰ فعال فرهنگی: فکری به حال فرهنگیان دردمند و دربند کنید
 • فرزند عیسی سحرخیز: از زمان دستگیری پدر تاکنون از او بی خبریم
 • سید محمد رضا خاتمی: روزی که این ملت به سرنوشت خود به صورت کامل حاکم بشود دیر نیست/ مطهری : هیچ تضمینی وجود ندارد که انقلاب از مسیر خود خارج نشود
 • سخنی با دانشگاهیان به مناسبت ١٦ آذر
 • دکتر معین : جنگ تحمیلی دیگر بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ در ایران روی داد
 •