به روز شده: ۲۳:۳۱ تهران - شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴

محمد کیانوش راد : با حصر خبری و تصویری و فیزیکی، محبوبیت از بین نمی‌رود

محمد کیانوش‌راد معتقد است که میرحسین و کروبی و خاتمی در میان مردم محبوب‌اند و حصر خبری و تصویری و فیزیکی، نتوانسته یاد آنان را از ذهن و ضمیر جامعه بزداید.

او با تاکید بر اینکه میرحسین و کروبی در قلب مردم جای دارند هشدار می‌دهد که اصول گرایان چشم و گوش خود را بگشایند و پنبه‌ها را از گوشهایشان‌ها بدر آورند. وی از جریان‌ موسوم به اصول‌گرایی می‌خواهد که حرف و موضع واقعی مردم را بشنوندو تخیلات و تصورات خود را یکبار دوباره ارزیابی کنند.

این نماینده‌ی اصلاح‌طلب مجلس ششم همچنین می‌گوید که ایکاش پس از اینهمه عزاداری‌ها و مراسم و سخنرانی‌ها در مساجد و تکایا و صدا و سیما، ذره‌ای نیز از آزادگی حسین و منطق استدلالی دین و حسین سخن می‌رفت.

او که معتقد است حمله و تعرض بدلیل از دست رفتن پایگاه تندرو‌ها در میان دانشجویان است، از روحانیت دانشگاه می‌خواهد که بداد دانشجویان مظلوم برسد.

محمپ کیانوش‌راد در گفت‌وگو با سایت خورنا می‌گوبد: شانزدهم آذرماه امسال و باز شدن نسبی فضای دانشگاه‌ها باز هم اصول گرایان را غافل گیر کرد. پس از این همه هجمه و تبلیغات در محکومیت برخی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای و استفاده از رسانه‌های ملی و مطبوعات اصول گرا و فعالیت اکثر تریبون‌های نمازجمعه، دانشجویان نشان دادند که تحت تاثیر این تبلیغات قرار نگرفته‌اند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است: هنوز میرحسین موسوی و کروبی و خاتمی در میان مردم محبوب‌اند. حصر خبری و تصویری و فیزیکی، نتوانسته است یاد آنان را از ذهن و ضمیر جامعه بزداید.

به گفته‌ی او سردار نقدی ریس بسیج در سخنانی سخیف و عقده گشایانه به توهین خاتمی می‌پردازد و گروهی اندک و قلیل از نیروهای بسبج دانشجویی نیز در دانشگاه چمران، به برهم زدن سخنرانی قانونی دانشجویان مبادرت می‌کنند.

کیانوش‌راد با بیان اینکه «فاین تذهبون»، بسبج را به کجا می‌کشانید؟ تصریح می‌کند: بسیج و بسبجیان و رشادت‌ها و فداکاری‌های آنان، جزء بهترین خاطرات مردم این سرزمین است. اما امروز کسانی که حتا سن آن‌ها به دوران پر افتخار دفاع مقدس نمی‌رسد، کاسه داغ‌تر از آش شده‌اند.

عضو حزب اتحاد ملت با ابراز تاسف از این که برخی عوامل بسیج با رخنه تفکرات جناحی خویش، و با برداشتی لجوجانه سعی دارند، بسبج را از سازمانی مردمی، فراحناحی و حاکمیتی، به گروهی در خدمت یک جناح سیاسی درآورند، خاطرنشان می‌کند: بسیج متعلق به تمام ملت است. بسبج باید پاسدار قانون و قانونگرایی باشد.

او می‌گوید: متاسفانه در دانشگاه شهید چمران ظاهرا دفاع از یک عقیده سیاسی، و مخالفت با آن، آن‌هم با تعرض و تخریب اشتباه گرفته شده است. و در حالیکه بیس‌ترین امکانات فرهنگی و لجستیکی در اختیار آنان است، باز هم از شنیدن کوچک‌ترین نوای مخالف برآشفته می‌شوند.

به گفته‌ی محمد کیانوش‌راد، متاسفانه سکوت تاییدگونه و همراهی نهادهایی که برای هدایت دانشجویان به ارزش‌ها و اخلاقیات در دانشگاه‌ها تشکیل شده است، مجوز غیر مستقیمی برای تجری بیشتر این قانون شکنان است.

وی هشدار می‌دهد: اصول گرایان چشم و گوش خود را بگشایند. پنبه‌ها را از گوشهایشان‌ها بدر آورند. حرف و موضع واقعی مردم را بشنوند، تخیلات و تصورات خود را یکبار دوباره ارزیابی کنند. خاتمی محبوب ملت ایران است. میرحسین و کروبی در قلب مردم جای دارند.

او در ادامه می‌افزاید: اسلام دین آزادی و آزادگی است. ایکاش پس از اینهمه عزاداری‌ها و مراسم و سخنرانی‌ها در مساجد و تکایا و صدا و سیما، ذره‌ای نیز از آزادگی حسین و منطق استدلالی دین و حسین سخن می‌رفت.

کیانوش‌راد می‌گوید: ای کاش فحاشان، و تهمت زنندگان و متعرضان، اخلاق و منطق و برهان و جدال احسن را پیشه خود می‌ساختند. ای کاش مخالفان خاتمی، این سید مظلوم، همهٔ اخلاق و دینداری خویش را برای گسترش نفرت و دشمنی صرف نمی‌کردند. فاصله دانشجویان و دانشگاهیان با چنین تفکرات طالبانی و داعش گونه، روز بروز بیشتر شده است و روحانیون رسمی و حکومتی، اگر تنها مبلغ کلیشه‌ای سیاست‌های دیکته شده باشند و با سماحت و خفض جناح با سلایق و تفکرات گوناگون برخورد نکنند روز بروز در دانشگاه‌ها منزوی‌تر خواهند شد.

او معتقد است: روحانیت دانشگاه در این زمان باید بداد دانشجویان مظلوم برسد. حمله و تعرض بدلیل از دست رفتن پایگاه تندرو‌ها در میان دانشجویان است. همه کسانی که در منطق کم می‌آورند به خشونت روی می‌آورند. حتا اگر تفکر دانشجویان انحمن اسلامی مورد پسند آن‌ها نباشد، باید از حق قانونی برگزارکنندکان دفاع و نسبت به تقبیح عمل برهم زنندگان اقدام کنند.

نماینده مجلس ششم شورای اسلامی می‌گوبد: از طنز‌های تلخ روزگار ما آنکه، این دانشجویان دانشگاه‌ها بودند که پای روحانیت را به دانشگاه‌ها کشاندند. دانشجویان بودند که خواستار نزدیکی بیشتر حوزه‌ها و دانشگاه‌ها بودند، و امروز متاسفانه بدلیل عملکرد ضعیف و بعضا اشتباه برخی روخانیون رسمی و حکومتی، روز بروز فاصله دانشجویان از روحانیت رسمی بیشتر شده است.

او تاکید می‌کند: دانشجویان با محبت و استدلال، بیشتر سخن‌ها را خواهند شنید و با دستور و تعرض، بیشتر از تفکرات شما (درست یا نادرست) دور‌تر خواهند گشت.
اگر سخنرانی همسو با اصول گرایان در دانشگاه سخن می‌گفت و کسی متعرض او بود، بلافاصله توسط مسولین امنیتی و حراست دانشگاه شناسایی، احضار و مورد بازخواست و تنبیه. قرار می‌گرفت.. اما اکنون با همه عکس‌ها و فیلم‌های موجود، می‌گویند نمی‌دانیم چه کسانی بودند. آیا واقعا حراست دانشگاه و مسولان امنیتی تا این بی‌کفایت هستند که مسببان و برهم زنندگان را نمی‌توانند شناسایی کنند؟

این فعال اصلاح‌طلب می‌گوید: همه باید بدانیم، هرگونه برخوردی را انجام و تایید کنیم، روزی علیه خود ما بکار خواهد رفت. ملاک و معیار همه باید قانون باشد. چه انحمن اسلامی، چه بسبج و چه مدیریت دانشگاه و چه دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه.

وی هشدار می‌دهد: بی‌توجهی به قانون ممکن است در کوتاه مدت بسود این یا آن جناح باشد، اما در دراز مدت زیرپا گذاشتن قانون بضرر همه و مردم و جناح‌های سیاسی است.

به اعتقاد کیانوش‌راد دانشگاه محل گفتگو، نقد، رد و اثبات است. نمی‌توان با دیکته و دستور، دانشجویان و دانشگاهیان را به این یا آن سو برد. نمی‌توان با زور دانشجویان را به بهشت برد. ممکن است بتوان با تهدید و ارعاب دانشجویان را موقتا به سکوت وادار کرد، اما نمی‌توان همیشه آن‌ها را ساکت یافت. آتش مبارزه با تفکرات استبدادی و مستبدان داخلی و مبارزه با تجاوزگران و استعمار گران خارجی در میان دانشجویان، خاموش شدنی نیست.

او می‌گوید: ای کاش روحانیون دانشگاهی، کمی به سیره محبوب‌ترین روحانیون در میان دانشگاهیان توجه می‌کردند.‌ ای کاش کمی به شناخت سیره و سلوک طالقانی، منتظری، مطهری و مفتخ و علامه جعفری و خاتمی می‌اندیشیدند. ای کاش نهادهای فراجناحی در دانشگاه‌ها، به مقدمات و الزامات فراجناحی بودن می‌اندیشیدند. ای کاش همه بجای درگیری و تنازع، به مدارا و گفتگو بیندیشند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • یت‌الله صانعی: روحانی در سیاست خارجی خوب عمل کرد، اما در عمل به وعده رفع حصر هنوز نه
 • بیانیه ۱۶ حزب و تشکل اصلاح‌طلب خوزستان: با عاملان درگیری‌های اخیر برخورد کنید
 • محمد کیانوش راد : با حصر خبری و تصویری و فیزیکی، محبوبیت از بین نمی‌رود
 • سخنرانی فرهیختگان چه خطری برای نظام دارد که باید با مشت و لگد و چاقو رفع شود؟
 • نامه خانواده‌های زندانیان سیاسی به رئیس‌جمهور؛ درخواست رسیدگی به وضعیت دو زندانی
 • حاشیه امن قضایی برای عاملان اصلی فسادهای اقتصادی
 • هویت‌داری دانشگاه و دانشجو
 • واگذاری ۱۳۵ هزار میلیارد تومان از اموال دولت به نهادهای نظامی و شبه‌دولتی
 • دعایی: آقای روحانی! جلوی نقض قانون اساسی از سوی قوه قضاییه را بگیرید
 • بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه تهران در روز دانشجو: به قانون اساسی بازگردیم؛ طلسم حصر را بشکنیم
 • گزارشی از همایش «زنان در تاریخ مجالس ایران»؛ سهم زنان بیش از این است
 • بازخوانی پرونده یک قتل: چه کسی هاله سحابی را کشت؟
 • ۱۶ آذر، نشانه حیات دانشگاه
 • فاطمه کروبی: آقای کروبی از هیچ‌کس توقعی ندارد؛ او به تکلیف ملی و شرعی خود عمل کرد
 • ابتکار: سال ۹۲ که برگشتم، دیدم از ۸۴ هم عقب‌تر رفته‌ایم
 • نامه سرگشاده بیش از ۱۴۰۰ فعال فرهنگی: فکری به حال فرهنگیان دردمند و دربند کنید
 • فرزند عیسی سحرخیز: از زمان دستگیری پدر تاکنون از او بی خبریم
 • سید محمد رضا خاتمی: روزی که این ملت به سرنوشت خود به صورت کامل حاکم بشود دیر نیست/ مطهری : هیچ تضمینی وجود ندارد که انقلاب از مسیر خود خارج نشود
 • سخنی با دانشگاهیان به مناسبت ١٦ آذر
 • دکتر معین : جنگ تحمیلی دیگر بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ در ایران روی داد
 •