به روز شده: ۲۱:۰۵ تهران - جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴

سخنرانی فرهیختگان چه خطری برای نظام دارد که باید با مشت و لگد و چاقو رفع شود؟

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه شهید چمران اهواز در محکومیت اتفاقات روز شانزدهم آذر اهواز در بیانیه‌ای خاطرنشان کرده است که یکی از ارزش های بی بدیل و بنیادین دین اسلام، خردورزی است، اما رفتارهای خرد ستیزانه افراد داعیه دار ارزشمداری که با خشونتی تمام و کمال به جلسات سخنرانی و بحث و گفت و گو حمله می برند، چگونه با دین رحمانی و عقلایی اسلام قابل جمع است؟

این بیانیه‌ در ادامه پرسیده است: مگر در این سخنرانی ها که مخاطبان و خطیبان آنها از فرهیختگان این ملتند، چه خطری نظام را تهدید می کند که رفع و دفع آن نیازمند مشت و لگد و چاقو و خودزنی است؟

پیش از این کلمه خبر داده بود که مراسم ۱۶ آذر در دانشگاه شهید چمران اهواز که بنا بود با همت انجمن اسلامی دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام این دانشگاه و با حضور آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و جهانبخش خانجانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی برگزار شود، با حاشیه‌سازی‌های گسترده نیروهای موسوم به بسیج دانشجویی نیمه تمام ماند.

در این درگیری‌ها گروه‌های موسوم به بسیج بدون هیچ گونه پنهان‌کاری با اجتماعی غیرقانونی در محل برگزاری سخنرانی به دانشجویان و مدعوین برنامه یورش برده و مراسم را مختل کردند.

در بیانیه‌ی انجمن اسلامی در همین باره تصریح شده که در دو سال گذشته، برنامه‌های برگزار شده در انحصار بسیج دانشحویی و بسیج اساتید و تشکل های همسو با آنها بوده است.

به گزارش ایلنا، متن بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه شهید چمران اهواز در محکومیت اتفاقات روز شانزدهم آذر اهواز به این شرح است:

به نام خدا

روز ۱۶ آذر، روز دانشجو، سالگرد شهادت شهدای دانشجو در سال ۳۲، نمادی از آزادیخواهی و عدالت طلبی دانشجویان این سرزمین است. به رغم این اهمیت، متاسفانه برگزاری مراسم روز ۱۶ آذر امسال در دانشگاه شهید چمران اهواز که به دعوت انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه، برگزار گردید؛ با اتفاقات ناگوار و به دور از شان دانشگاه، دانشگاهیان و دانشجویان همراه بود.

در حالی که مجوز برگزاری مراسم از سوی هیات نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه و شورای تامین استان برای سخنرانی آقای دکتر جهانبخش خانجانی و سرکار خانم دکتر آذر منصوری دریافت شده بود؛ شاهد حرکتی برنامه ریزی شده از سوی افرادی وابسته به برخی نهادهای رسمی در دانشگاه بودیم. مجموع اقدامات این افراد شامل بستن راه های ورود به محل برگزاری مراسم، هجوم به سالن سخنرانی، حمله به سخنرانان و ایجاد تشنج و درگیری در محل برگزاری سخنرانی و قطع سخنرانی سخنرانان بود.

این اقدامات نشان دهنده عدم پایبندی آنان به قانون و مراجع رسمی و میزان پایبندی ایشان در اصولگرایی است. انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه، ضمن اظهار تاسف از وقایع یاد شده و محکوم کردن آن، لازم می داند به دو درخواست ضروری و لازم زیر اشاره نماید:

۱- از مسئولان سیاسی و امنیتی استان و مدیریت محترم دانشگاه می خواهیم تا اقدامات لازم را برای تامین امنیت تمامی مراسم انجام دهند تا شاهد برگزاری مراسمی آرام در چند ماه آینده منتهی به انتخابات باشیم.

۲- مدیریت محترم دانشگاه و اعضای هیئت نظارت لازم است تا در صدور مجوز برای برگزاری مراسم در دانشگاه، بدون لحاظ کردن گرایشات سیاسی تشکل ها، نسبت به دادن مجوز برابر با آیین نامه مربوطه اقدام نماید. متاسفانه در دو سال گذشته، برنامه‌هایی برگزار شده در دانشگاه، در انحصار بسیج دانشحویی و بسیج اساتید و تشکل های همسو با آنها بوده است و مراسم محدودی که از سوی انجمن های دانشجویی اصلاح طلب برگزار شده؛ با محدودیت های مختلف همراه بوده است. گر چه به رغم این گشاده دستی و همراهی هیئت نظارت، نهاد رسمی بسیج که برابر با اساسنامه خود، از فعالیت سیاسی منع شده است، همچنان نسبت به فضای سیاسی دانشگاه معترض است.

در پایان لازم می دانیم به همه اعضای محترم هیئت علمی و دانشجویان عضو نهادهای رسمی دانشگاه که با بهره گیری از بودجه عمومی دانشگاه فعالیت می کنند، یادآوری گردد که از ارزش های بی بدیل و بنیادین دین اسلام، یکی و شاید مهم ترین آنها خردورزی است، اما رفتارهای خرد ستیزانه افراد داعیه دار ارزشمداری که با خشونتی تمام و کمال به جلسات سخنرانی و بحث و گفت و گو حمله می برند، چگونه با دین رحمانی و عقلایی اسلام قابل جمع است؟ مگر در این سخنرانی ها که مخاطبان و خطیبان آنها از فرهیختگان این ملتند، چه خطری نظام را تهدید می کند که رفع و دفع آن نیازمند مشت و لگد و چاقو و خودزنی است؟

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه شهید چمران اهواز
آذر -۱۳۹۴-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • یت‌الله صانعی: روحانی در سیاست خارجی خوب عمل کرد، اما در عمل به وعده رفع حصر هنوز نه
 • بیانیه ۱۶ حزب و تشکل اصلاح‌طلب خوزستان: با عاملان درگیری‌های اخیر برخورد کنید
 • محمد کیانوش راد : با حصر خبری و تصویری و فیزیکی، محبوبیت از بین نمی‌رود
 • سخنرانی فرهیختگان چه خطری برای نظام دارد که باید با مشت و لگد و چاقو رفع شود؟
 • نامه خانواده‌های زندانیان سیاسی به رئیس‌جمهور؛ درخواست رسیدگی به وضعیت دو زندانی
 • حاشیه امن قضایی برای عاملان اصلی فسادهای اقتصادی
 • هویت‌داری دانشگاه و دانشجو
 • واگذاری ۱۳۵ هزار میلیارد تومان از اموال دولت به نهادهای نظامی و شبه‌دولتی
 • دعایی: آقای روحانی! جلوی نقض قانون اساسی از سوی قوه قضاییه را بگیرید
 • بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه تهران در روز دانشجو: به قانون اساسی بازگردیم؛ طلسم حصر را بشکنیم
 • گزارشی از همایش «زنان در تاریخ مجالس ایران»؛ سهم زنان بیش از این است
 • بازخوانی پرونده یک قتل: چه کسی هاله سحابی را کشت؟
 • ۱۶ آذر، نشانه حیات دانشگاه
 • فاطمه کروبی: آقای کروبی از هیچ‌کس توقعی ندارد؛ او به تکلیف ملی و شرعی خود عمل کرد
 • ابتکار: سال ۹۲ که برگشتم، دیدم از ۸۴ هم عقب‌تر رفته‌ایم
 • نامه سرگشاده بیش از ۱۴۰۰ فعال فرهنگی: فکری به حال فرهنگیان دردمند و دربند کنید
 • فرزند عیسی سحرخیز: از زمان دستگیری پدر تاکنون از او بی خبریم
 • سید محمد رضا خاتمی: روزی که این ملت به سرنوشت خود به صورت کامل حاکم بشود دیر نیست/ مطهری : هیچ تضمینی وجود ندارد که انقلاب از مسیر خود خارج نشود
 • سخنی با دانشگاهیان به مناسبت ١٦ آذر
 • دکتر معین : جنگ تحمیلی دیگر بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ در ایران روی داد
 •