به روز شده: ۲۰:۰۹ تهران - شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴

بیانیه اصلاح طلبان همدان؛ ایران گرفتار این سه بحران است

مجمع اصلاح طلبان استان همدان به مناسبت فرا رسیدن سالگرد انتخاب حسن روحانی با رای قاطع مردم به عنوان رییس جمهور بیانیه ای را صادر کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است که "تحولات اخیر در گوشه و کنار جهان در کوبا و بوروندی و ترکیّه پرده‌هایی از یک دگرگونی جهش‌گونه است که هر پژواک زنگش پیامی دارد و امیدی می‌دهد و ما امیدواریم که آقای روحانی با کارد انی خویش و به‌کار گماردن مسئولانی دلسوز و آگاه و به‌ویژه اتّکا بر نیروی بی پایان مردم، در پرتو آزادی و دموکراسی سال‌های آینده را گره‌گشای کار ایران شود. بی گمان همه نیروهای مترقی و پیشرو دست در دست ایشان دارند."

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

دومین سالگرد پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، نماد آگاهی و تصمیم و انتخاب مردم است. این پیروزی بر مردم و رئیس جمهور خجسته بادا.

اینک دو سالی گذشته است که آقای حسن روحانی ریاست کشور ایران و کشتیبانی در دریای متلاطمی را پذیرفته و بر امواجی سهمگین پنجه افکنده است. می‌دانیم که پیمودن این مرحله از کشور ما بس دشوار است؛ امّا این راهی است که در جهان و ایران، دریادلانی آگاه از خواست مردم، متّکی بر نیروی مردم، همگام با تاریخ و پذیرای اوضاع و شرایط روز پیموده‌اند.

تحولات اخیر در گوشه و کنار جهان در کوبا و بوروندی و ترکیّه پرده‌هایی از یک دگرگونی جهش‌گونه است که هر پژواک زنگش پیامی دارد و امیدی می‌دهد و ما امیدواریم که آقای روحانی با کارد انی خویش و به‌کار گماردن مسئولانی دلسوز و آگاه و به‌ویژه اتّکا بر نیروی بی پایان مردم، در پرتو آزادی و دموکراسی سال‌های آینده را گره‌گشای کار ایران شود. بی گمان همه نیروهای مترقی و پیشرو دست در دست ایشان دارند.

از شگفت‌های تاریخ امروز با نشانه‌هایی از بیداری و جنبش ملت‌ها، خروش مردم و جامعه مدنی «بوروندی» در آفریقاست که راستی را زنگ بیدارباشی به جهانیان، نوید امید برای آزادی‌خواهان است! آنها در برابر یک دیکتاتور خودکامه که می‌خواهد بی‌جواز قانون برای سومین بار بر کرسی ریاست بنشیند بِپا خواسته اند؛ مردمی از کشوری کوچک، با سه و نیم میلیون نفوس، فقیر و کم نوا، اما بیدار و مصمّم با اراده‌ای پولادین در گرفتن حق خویش، آری، آنها نمی‌خواهند دیکتاتور سومین بار یوغ استبداد بر گردنشان نهد! در این میان جوانی پابرهنه، ژنده‌پوش با لباسی نیم‌پاره به خبرنگاری گفت: «ما به او اجازه نمی‌دهیم حق و کرامت انسانی ما را پایمال کند، ما برای حفظ کرامت انسانی خویش بپا خواسته‌ایم، همین را می‌خواهیم و در این راه از پا نخواهیم ایستاد!؟» این واقعیّتی است از دگرگونی جهان که رخ نموده است و نوید می‌دهد طلوع سحری دیگر را با پیامی دیگر و امیدبخش!؟ و دریغا که ما پیام زندگی بخش این طلوع تاریخی را نشنویم.

دیگر زمان اندیشه‌ی سخیف «فروتر و فراتر» به سر آمده است، دیگر سخن از سیاه و سفید نیست، درجه‌بندی قوی و ضعیف نیست، گذشت آن زمان تاریک که سیاهان را »نژاد کودن» گفتن و به گفته‌ی دیکتاتورهای ترکیّه کردها را «وحشی‌های کوهستان «نامیدن، وانگهی دیدیم که چگونه آزادگان ترک و کرد ترکیّه در انتخابات پیروز شدند و پنجه‌ی انکار بر دیوار دژ دیکتاتوری کوبیدند! امروز همه‌ی انسان‌های آگاه و دردمند برآنند تا در یک خانه به‌نام «آزادی» و بر سر یک خوان از نعمت «کرامت و برابری» گرد آیند.

و امّا جان کلام این است که: در جهان امروز سیاست و مدیریّت، آن است که در خدمت حقّ و کرامت انسان است وگرنه خرد گم می‌شود، و «سیاست» تباه می‌گردد.

و امّا ایران اینک در پیله‌ی بسیار پیچیده و دشوار یک مثلث شوم از سه بحران گرفتار است: بحران نخست، سردرگمی منطقه‌ای است که خود برآیند تنش و برخورد قدرت‌های جهانی است و خاور میانه را پرآشوب‌ترین منطقه جهان کرده است، چنان‌که دمادم از آن آتش می‌خیزد.

بحران دوم، نابسامانی داخلی، گرانی ناشی از چپاول، اختلاس فردی و گروهی، زمین‌خواری و ثروت اندوزی، فقیرشدن قشرهای بزرگی از مردم، تا حدّ ناتوانی از خرید نیازمندی‌های ابتدایی، مثل نان، کلاف سردرگمی که همه‌ی زوایای زندگی مردم را آشفته کرده است، در این میان فشار قدرت‌های جهانی به‌ویژه در قالب «تحریم» است که نه حاکمیت، بلکه گلو مردم را می‌فشارد.

بحران سوّم، مسأله‌ی هسته‌ای است که مردم و کشور ما را در منگنه‌ی دشوارترین و خطرناک‌ترین مراحل تاریخی افکنده است، گفتگو پیرامون این مسأله، و به‌ویژه تحریم آن، که اکنون در حساس‌ترین مرحله‌ی پایانی است، اهمیّت درجه یک را در برابر چشمان منتظر مردم ایران دارد. آری مردم دریافته‌اند که این تحریم ضدّ انسانی چگونه زندگی آنان را دچار فاجعه کرده است و البته بی‌گمان دامنه‌ی فاجعه، دامن کل کشور را فراگرفته است، و لذا مردم برای پایان آن روزشماری می‌کنند، و این امر مخالفان دولت کنونی را که خیرخواهان مردم نیستند، بیمناک ساخته است، آشکار است که بیم آنها از آن است که آرامش و تنفّس اقتصادی، مجالی برای دیگر مطالبات و نیز به‌کار افتادن استعدادها و نیروی مردم، و باز شدن درهای بسته خواهد شد!؟ باید یادآوری کرد که فاجعه‌ی تحریم که لطمه‌های دامنه‌دار اقتصادی و روحی بر مردم آورده، ارمغان دولت آقای احمدی‌نژاد است و البته رفع آن هم دستاورد ارزشمندی برای دولت روحانی خواهد بود و طبیعی است که این امر برجسته‌ترین بهانه برای جناح راست در مخالفت با حلّ مسأله‌ی هسته‌ای باشد. اما در چنین فضایی و در وضع کنونی داخلی و منطقه‌ای، راهی جز اصلاحات با همه‌ی دشواریش نیست.

تردیدی نیست که شرایط منطقه حسّاس و خطرناک است، کوشش برای کشاندن جنگ به مرزهای ایران نیز بیگمان وجود دارد. اگر چنین است که هست، باید راه برای مشارکت وسیع سیاسی فراهم شود تا یکپارچگی و وحدت ملّی در صورت بروز خطر بتواند شکل بگیرد.

امروز دیپلماسی کشور و منافع ملّی نیازمند حضور آگاهان مردمی و چهره‌های ملّی و جهانی، و استفاده از همه‌ی توان و ظرفیّت‌هاست.

مجمع اصلاح‌طلبان
استان همدان-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • حکایت یک رای در زندان
 • کارنامه دوساله دولت روحانی
 • روایت یک ملاقات
 • بیانیه اصلاح طلبان همدان؛ ایران گرفتار این سه بحران است
 • تکذیب صریح مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای ممنوع‌التصویر شدن خاتمی : مدعی باید مجازات شود
 • شش سال پس از کودتا
 • بزرگداشت چهارمین سالگرد شهادت هدی صابر در بهشت زهرا
 • بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید در ششمین سالگرد تولد جنبش سبز : با صبر و امید و استقامت و خلاقیت، پیگیر مطالبات ملی جنبش سبز باشیم
 • بازگشت محسن میردامادی به زندان، با نیمه‌کاره ماندن درمان
 • فرزند میرحسین: در خانه قفل است، اما حال همه ما خوب است
 • نسبی‌گرایی فرهنگی و سازوکار امر عقلایی
 • احمد شیرزاد: نتیجه رسیدگی عادلانه به مفاسد باید این باشد که دیگر هیچ مقام قدرتی به خود اجازه استفاده از امکانات را ندهد
 • فساد اقتصادی با فساد سیاسی پیونده خورده/ ریشه فساد سیستماتیک در درون ساختار نظام است
 • کیانوش راد: صداوسیما در جهت تضعیف دولت عمل می‌کند/ روحانی متوجه جنگ روانی مخالفان باشد
 • سراج الدین میردامادی زندانی سیاسی از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد
 • راه دشوار دادرسی
 • پدرخواندگی برای ملت؛ معنای تهدید سپاه به کودتا علیه دولت
 • جاروجنجال‌ها از کجا ناشی می‌شود؟
 • ترک مذاکرات چرا؟
 • ممانعت از حضور سید احمد هاشمی زندانی سیاسی در مراسم چهلم همسرش
 •