به روز شده: ۱۸:۵۹ تهران - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴

کیانوش راد: صداوسیما در جهت تضعیف دولت عمل می‌کند/ روحانی متوجه جنگ روانی مخالفان باشد

با نزدیک شدن به زمان تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته ای، فشار نیروهای تندرو نیز شدت بیشتری گرفته است. پس از تلاش و کارشکنی های گسترده برخی از نمایندگان مجلس، صدا وسیما نیز برای تخریب دولت یازدهم و ناامیدی مردم وارد عرصه شده و این روزها در حال پخش مستندهایی علیه مذاکرات هسته ای است. مستندهایی که تلاش می کند این تصویر را به ذهن مخاطب القاء کند که دست یابی توافق هسته ای منفعتی برای ایران نداشته و تنها حاصل آن سیطره و نفوذ غرب بر اطلاعات داخلی ایران خواهد بود.

اما پخش این مستندها تنها بخشی از فشار و تهدیدها علیه دولت حسن روحانی است، به طوری که تندروها با برگزاری تجمعاتی با عنوان "ما اجازه نمی دهیم" صدا و سیما را در این مسیر همراهی کردند. در همین راستا نیز در مراسم سالگرد درگذشت امام خمینی در مسجد جمکران جزوه‌هایی علیه مذاکرات هسته ای ایران با این گونه مضامنن که "آیا می‌دانید در تاسیسات هسته‌ای ما دوربین های ۲۴ ساعته کار گذاشته شده؟" و "آیا می‌دانید رفع تحریم‌ها منوط به تایید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است؟" پخش شد.

محمد کیانوش راد، نماینده مجلس ششم و عضو جبهه مشارکت اسلامی، اینگونه تبلیغات صدا و سیما و گروه های افراطی اصولگرایان را بیش از آنکه در ارتباط با مخالفت جدی و بنیانی آنها با مسئله مذاکرات هسته ای و توافق بداند، ناشی از نگرانی افراطیون اصولگرا از ریزش آرا خودشان در میان بدنه معتقدان اصولگرا می داند.

گفت و گوی خبرنگار کلمه با کیانوش راد در خصوص عملکرد صدا و سیما نسبت به مذاکرات هسته ای را در ادامه بخوانید:

آقای کیانوش راد، تاکنون چند مستند علیه مذاکرات هسته ای ایران از تلویزیون پخش شده است، به نظر شما صدا و سیما از پخش این مستندها چه اهدافی را دنبال می کند؟

صدا و سیما در بخش های سیاسی بصورت ارگان یک جریان سیاسی خاص عمل می کند. از نظر سیاسی در برنامه های صدا و سیما نشانی از آزاد اندیشی و امکان گفتگوی جناح های مختلف بصورت جدی مشاهده نمی شود، البته شاید بتوانند به لحاظ آماری بعضا نشان دهند مخالف و موافقی را در مقابل هم به مناظره می کشانند اما واقعیت امر این است که صدا و سیما کاملا در عرصه سیاسی به صورت یکسویه و بر اساس دستور العمل هایی که نزد خود آنها هست عمل می کند.

بر همین اساس در مورد پرونده هسته ای و دولت آقای روحانی نیز با شیوه نادیده گرفتن برجستگی های دولت و بزرگ نمایی برخی از مشکلاتی که در سطح جامعه وجود دارد عمل می کند. صدا و سیما تا زمانی که در انحصار حاکمیت باشد به عنوان یک ابزار تبلیغاتی مدنظر قرار خواهد گرفت حتی با فرض در اختیار حاکمیت قرار گرفتن، صدا و سیما وظیفه دارد انعکاس دهنده افکار و خواسته های متفاوت مردم باشد اما خلاف آن را شاهدیم. تا زمانیکه شبکه های مستقل مردمی شکل نگیرد ما همچنان با چنین وضعیتی رو به رو هستیم. کاملا مشخص است که صدا و سیما با برنامه های مختلف سعی می کند در جهت تضعیف دولت و ناچیز نشان دادن موفقیت هایی که تا الان در مورد پرونده هسته ای صورت گرفته باشد حرکت کند.

آقای نوبخت در واکنش به این مستندها گفته اند که مردم خود در مورد این برنامه ها قضاوت خواهند کرد، آیا پخش این برنامه های تخریبی علیه دولت تاثیری بر افکار عمومی خواهد داشت؟

انجام این مستندها بیش از آن چیزی که بر روند مذاکرات بخواهد تاثیر بگذارد بیشتر به عنوان یک خوراک داخلی و ابزاری برای گرفتن امتیازات بیشتر از دولت و احیانا به آخر رسیدن توافقات در جهت کاهش و تنزل اهمیت چنین موافقت نامه ای است. جریان محافظه کار به خوبی می دانند که روند دست یابی به توافق میان ایران و آمریکا اجتناب ناپذیر است و اصولا قدم گذاشتن ایران در مسیر مذاکرات به منظور حل مسئله مناقشه هسته ای است.

البته این بدان معنا نیست که دولت آقای روحانی و تیم مذاکره کننده به هر قیمتی به دنبال دست یابی به این توافق هستند. روشن است که تیم مذاکره کننده هم با در نظر گرفتن خطوط قرمز تعیین شده از سوی حاکمیت و هم به دلایل منافع ملی ایران و اشراف تیم مذاکره کننده بر آن خطایی در انعقاد این قرارداد نخواهد کرد. اما به هر حال جناح محافظه کار سعی می کند روند مذاکرات هسته ای را به نحوی نشان دهد که حتی در صورت موفقیت دولت آن را به عنوان یک گام به عقب نشسته توسط دولت ارزیابی کند. در واقع جناح محافظه کار می داند که این توافق باید صورت بگیرد و توافق نهایی به نفع مردم ایران است زیرا جناح محافظه کار هم می داند که انتظار مردم از انجام مذاکرات، توافق و حل مناقشات و برداشته شدن تحریم های اقتصادی و سایر محدودیت های اجتماعی و سیاسی است.

اگر رویکرد جناح محافظه کار بر ضرورت انجام این توافق است، پس علت این اقدامات تخریبی و فشارها چیست؟

جناح محافظه کار خود به صرافت پایان دادن این مناقشه رسیده است اما برای حفظ بدنه اصولگرایان که در کل کشور چهار و پنج میلیون نیروهای ثابت و پای کار دارند ناگزیر است در جهت تهییج و حفظ آنها و ممانعت بیشتر از ریزش اصولگرایان دست به اقدامات تبلیغی این چنینی بزند. صدا و سیما هم به عنوان ابزاری که تاکنون همواره در خدمت جریان اصولگرا بوده این شیوه تبلیغ را نوعی جنگ روانی و حفظ نیروهای خودی و ممانعت از ریزش آنها می داند. در هر حال در کشور گروه اندکی هم هستند که مانند همه جای دنیا منافع اشان در گسترش تنش ها و درگیری با کشورهای منطقه و اروپا و آمریکا هست و در این موضوع تردیدی وجود ندارد اما به اعتقاد من این بخش کوچک در شرایط فعلی با توجه به مشکلاتی که پیش آمده ترجیح می دهند تا به صورت آرام و آهسته و بدون اینکه نام آنها در انجام این توافق ثبت شود با مخالفت های بعضا آشکار مبادرت کنند. اما اینگونه تبلیغات صدا و سیما و گروه های افراطی اصولگرایان نشان می دهد بیش از آنکه مخالفت جدی و بنیانی با مسئله مذاکرات هسته ای و توافق آن را داشته باشند، نگران ریزش آرا خودشان در میان بدنه معتقدان اصولگرا هستند.

با توجه به اینکه صدا و سیما قرار است یک رسانه ملی باشد، چرا شورای نظارت بر صدا و سیما نسبت به رویکرد جناحی صدا و سیما موضع نمی گیرد؟

ترکیب این شورا مشخص است و قوه مقننه و قوه قضاییه در حال حاضر رویکرد کاملا انتقادی و بعضا تضعیف کننده به قوه مجریه دارند و رای و نظر آنها در این شورا حاکم است. منتهی دولت چه به لحاظ حضور نمایندگانش در شورا و چه رئیس جمهور به لحاظ شان مجری و ناظر بر اجرای قانون اساسی می تواند تذکرات خود را با استدلال های مشخص در نزد افکار عمومی قرار دهد.

با توجه به انحصار رسانه ملی توسط جناح تندرو، دولت از چه طریقی باید با مردم ارتباط برقرار کند؟

آقای روحانی علاوه بر سفرهای استانی و بعضا در فرصت های زمانی و مناسبت ها که از سیما با مردم سخن می گوید، می تواند با دعوت کردن از مردم در روزها و مراسم های خاصی البته فارغ از برنامه های تشریفاتی و مناسبتی، مستقیما با هواداران خود در امکان عمومی سخن بگوید و دیدگاه خود را با مردم و هواداران خود در میان بگذارد. به اعتقاد من در این قسمت دولت باید از ابزارهای رسانه ای جدید و با ساخت کلیپ های مشخص در این جهت بهره گیری کند. منتهی ضعف های جدی در این زمینه قابل مشاهده است. مضاف بر اینکه کسانی که در فعالیت های سایبری فعال اند، با ساختن کلیپ ها و تنظیم پیامهای مشخص و به شیوه ای که کاملا گویی از زبان مردم و حتی از زبان موافقان آقای روحانی سخن می گویند، جنگ روانی جدیدی را بر علیه دولت روحانی آغاز کرده اند و این نکته ای است که باید مورد توجه مردم و هواداران دولت آقای روحانی قرار گیرد.

در هر حال کاستی ها و کمبودهایی که امروز وجود دارد اولا، حاصل برنامه های غلط و تخریبی دولت هشت ساله آقای احمدی نژاد بوده است. ثانیا، تاثیر مستقیم سیاست خارجی جمهوری اسلامی است که امروز شاهد آن هستیم. اما علی رغم همه این مسائل دولت توانسته در مهار تورم و ایجاد ثبات اقتصادی در بازار و ایجاد آرامش نسبی در فضای سیاسی و اجتماعی گامهای مثبتی بردارد که این بخش از اقدامات مثبت دولت اگرچه از سوی رسانه ها و مطبوعات مستقل بیش و کم گفته شده است اما ضرورت دارد که دولت با شکل خاص تری به این نکته توجه کند.

برخی معتقدند که افزایش فشارهای جناح افراطی بر دولت به خاطر عدم توجه دولت به عرصه سیاست داخلی بوده و از تقدم ضرورت نگاه دولت به سیاست داخلی تا سیاست خارجی صحبت می کنند. تعبیر شما چیست؟

اینکه کوتاهی دولت باعث افزایش فشارهای جناح محافظه کار شده را قبول ندارم و معتقدم که این کوتاه آمدن تا حد زیادی به عنوان ترمز کنترل کننده در مقابل جناح محافظه کار عمل کرده است. علت آن هم این است که اگر ماهیت جناح افراطی اصولگرا را به خوبی در جامعه ایرانی بشناسیم روشن خواهد بود که این جریان یک جریان خودجوش و مستقل نیست و با دستورالعمل های بخصوصی وارد صحنه می شود و خوراک اصلی آنها و امتیازی که بعنوان برگ برنده از آن استفاده می کنند بعضا از تندروی های دولت در عرصه سیاست داخلی است.

در همین اندازه ای که دولت در عرصه اجتماعی و سیاسی سعی کرده فضا را هم بصورت نسبی بازتر کند و هم با وسواس و احتیاط نسبت به احتمال بروز اختلافات سازمان دهی شده برخورد کند می توان آن را مثبت ارزیابی کرد.

البته این سخن به معنا توجیه برخی کاستی ها نیست دولت می تواند با حفظ سیاست های فعلی در جهت تقویت بخش میانی خود به لحاظ ارتباط با مردم و ساماندهی هواداران خود اقدام کند. دولت در این جهت ظاهرا دغدغه و نگرانی خاصی از خودش تاکنون نشان نداده است و همین مسئله می تواند به عنوان یک عامل مشکل زا در آینده برای دولت تلقی شود. دولت می بایست نهادهای مدنی موجود در جامعه را تقویت کند و بخش عمده ای از زمان خود را برای تقویت بخش اجتماعی، ان جی او ها، دادن مجوز به احزاب سیاسی معطوف کند و از این طریق بدون ورود به عرصه های مناقشه برانگیز اطمینان حاصل کند که نوعی توازن قوا در میان نیروهای فکری هوادار اصلاحات و جریان اعتدال گرایان را بوجود آورده است. از این جهت دولت در این بخش تا حد زیادی دچار نوعی تنبلی و غفلت شده که می تواند مشکلاتی را برای دولت بوجود بیاورد.

اینگونه اقدامات هماهنگ شده تا چه حد مرتبط با انتخابات دهم مجلس است؟

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس دهم می توان میل مردم به دولت آقای روحانی را کاملا مشاهده کرد و احتمال شکست سنگینی برای اصولگرایان را از برنامه هماهنگ شده در برنامه صدا و سیما، در تریبون های نمازجمعه و در برخی از ارگان هایی که به نحوی در ارتباط با تشکل دادن جوانان جامعه نقش دارند دید. و این هماهنگی در مجموع این نهادها را با نگاه معطوف به مجلس دهم در قالب بخشی از فعالیت های تبلیغی و روانی ارزیابی کرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • فساد اقتصادی با فساد سیاسی پیونده خورده/ ریشه فساد سیستماتیک در درون ساختار نظام است
 • کیانوش راد: صداوسیما در جهت تضعیف دولت عمل می‌کند/ روحانی متوجه جنگ روانی مخالفان باشد
 • سراج الدین میردامادی زندانی سیاسی از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد
 • راه دشوار دادرسی
 • پدرخواندگی برای ملت؛ معنای تهدید سپاه به کودتا علیه دولت
 • جاروجنجال‌ها از کجا ناشی می‌شود؟
 • ترک مذاکرات چرا؟
 • ممانعت از حضور سید احمد هاشمی زندانی سیاسی در مراسم چهلم همسرش
 • موسوی لاری: مبارزه با دزدی و رانت‌خواری و فسادهای هزار میلیاردی مهمتر از بدحجابی است
 • پیام های تسلیت سید محمد خاتمی، عبدالله نوری، حسن روحانی، سید حسن خمینی و جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی برای درگذشت امیر معتمدی
 • پیام های تسلیت آیت الله موسوی اردبیلی، سید محمد خاتمی، خانواده خانواده‌های زندانیان سیاسی، شورای هماهنگی راه سبز، خانواده های مهدی کروبی و شهید بهشتی، فرزندان موسوی و رهنورد به آیت‌الله‌ صانعی
 • شکوری راد عضو ارشد جبهه مشارکت : ماموریت صداوسیما از بین بردن امید مردم به دولت است
 • آقای رئیس‌جمهور! مراقب پیش‌قراولان کودتا باشید
 • بنرهای مراسم رحلت آیت‌الله طاهری توسط ماموران جمع شد
 • نامه تشکل‌های صنفی فرهنگیان به رئیس قوه قضاییه: حبس و تبعید و انفصال، راه‌حل مشکلات نیست
 • نامه علی مطهری به رئیس‌جمهور: تا کی قرار است این وضع هرج و مرج و ملوک‌الطوایفی ادامه پیدا کند؟
 • بیانیه تحلیلی شورای هماهنگی راه سبز امید درباره پرونده هسته‌ای
 • روایت پدر و مادر شهید موسوی از وضعیت میرحسین و رهنورد در حصر
 • محسن صفایی فراهانی: عده ای برای سفته بازی و کسب درآمد دیمی موسسه مالی زده اند
 • به معیارهای دوگانه پایان دهید
 •