به روز شده: ۲۱:۳۰ تهران - پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳

شورای هماهنگی راه سبز امید: نقش موثرخاتمی موجب هراس دشمنان مردم‌سالاری شده است

شورای هماهنگی راه سبز امید با انتشار بیانیه به شدت به اظهارنظر خلاف قانون معاون و سخنگوی قوه قضاییه، و رویه‌ی خطرناک ارجاع مبهم به صلاحیت‌های شورای عالی امنیت ملی برای توجیه هر عمل غیرقانونی، اعتراض کرد و از مدیران مسئول مطبوعات کشور خواست مستند قانونی این حکم را از مقام قضایی مطالبه نمایند و از پذیرفتن سانسور حکومتی و دستورات مغایر قانون اساسی و قانون مطبوعات پرهیز کنند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: نه محصور ساختن موسوی و کروبی و رهنورد و زندانی کردن آزادگان، جایگاه ویژه و ممتاز و محبوبیت آنان را نزد افکار عمومی مخدوش کرده، و نه اعمال سانسور بر مطبوعات، از جایگاه خاص و محبوبیت آقای خاتمی خواهد کاست. خودکامگان تدبیری مشروع و قانونی برای گره فروبسته‌ی خویش بیاندیشند و بیش از این، سرمایه‌های انسانی و ملی ایران را برای زورگویی و زرخواهی خود هزینه نکنند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است :

به نام خدا

«کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَ فَرْعُهَا فِی السَّمَاء تُؤْتِی أُکُلَهَا کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا»؛ «سخن پاک مانند درختى پاک است که ریشه‏اش استوار و شاخه‏اش در آسمان است و میوه‏اش را هر دم به اذن پروردگارش مى‏دهد.» (سوره ابراهیم ـ آیه ۲۴ و ۲۵)

قریب به دو دهه است که جناب آقای سیدمحمد خاتمی در مقام یکی از شخصیت‌های مرجع و محبوب در ایران، مورد توجه افکار عمومی در داخل و خارج از کشور قرار دارد. چهره‌ی نخست اصلاح‌طلبی در ایران، در این پنج سال و نیم سپری شده از کودتای انتخاباتی ۱۳۸۸، همراهی همدل با شهروندان معترض به تقلب و دستبرد، و نیز پناهی برای آلام خانواده‌ی شهدا و مجروحان و آزادگان جنبش سبز بوده است.

این رویکرد، و نیز دیدگاه‌های جناب آقای خاتمی که مروج و مبلغ اسلام رحمانی و مداراجو و صلح‌طلب و خشونت‌پرهیز، و نیز باورمند به ترجیح منافع ملی بر منافع باندی و فرقه‌ای و فردی بوده، البته خوش‌آیند اقتدارگرایان خشونت‌پیشه نبوده و نیست. تمامیت‌طلبانی که تنها به کام‌گیری خود از حکومت می‌اندیشند و دغدغه‌دار ثروت و قدرت خویش‌اند و مبلغ قرائتی منازعه‌جو و خشونت‌پیشه و عقل‌گریز از اسلام.

چنین است که هم‌زمان با سپری شدن چهار سال از بازداشت خانگی و حبس غیرقانونی خانم رهنورد و آقایان کروبی و موسوی، معاون و سخنگوی قوم قضاییه در اظهارنظری مغایر با تصریحات قانون اساسی و قانون مطبوعات، رسانه‌ها را از درج تصویر و انتشار اخبار مربوط به ایشان، منع می‌کند. حکمی که یادآور دستورالعمل‌های «مقام امنیتی» در رژیم شاهنشاهی است.

مقام ارشد قضایی درحالی این‌چنین حکم می‌کند که اصل‏ ۲۴ قانون اساسی تصریح می‌کند: «نشریات‏ و مطبوعات‏ در بیان‏ مطالب‏ آزادند»، و ماده ۴ قانون مطبوعات تاکید می‌کند: «هیچ مقام دولتی و غیردولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای درصدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یا به سانسور و کنترل نشریات مبادرت کند.»

آشکار است که نقش موثر اجتماعی ـ سیاسی جناب آقای خاتمی، به‌ویژه در نتیجه‌ی انتخابات سال ۱۳۹۲، به چه اندازه در زمانه‌ی منتهی به دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری (اسفندماه ۱۳۹۴) موجب هراس دشمنان مردم‌سالاری شده است.

بدخواهان ایران و دشمنان آزادی و مخالفان اصلاحات، بپسندند یا نه، عصر ارتباطات هزار و یک شاهراه برای انتقال اطلاعات فراهم آورده که در سانسور مبتذل اقتدارگرایان محدود و متوقف نمی‌شود. از این فراتر، جامعه به چنان سطحی از آگاهی رسیده که این دست اقدام‌های حقیر، مانعی برای پیگیری شهروندان و تعقیب مطالبات نمی‌شود.

محصور ساختن آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد، به حبس افکندن منتقدان آزاده و کنشگران ایران‌دوست، و تلاش برای قطع رابطه‌ی آقای خاتمی با رسانه‌ها، جملگی وجوه برجسته‌ای از اوج بی‌پشتوانگی مردمی اقتدارگرایان، و جلوه‌ای مهم از تنگ‌نظری و قانون‌گریزی اقلیت حاکم به زور سلاح و سرکوب و خشونت است.

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن اعتراض شدید به اظهارنظر خلاف قانون معاون و سخنگوی قوه قضاییه، و رویه‌ی خطرناک ارجاع مبهم به صلاحیت‌های شورای عالی امنیت ملی برای توجیه هر عمل غیرقانونی، از مدیران مسئول مطبوعات کشور می‌خواهد مستند قانونی این حکم را از مقام قضایی مطالبه نمایند، و بی‌اعتنا به دستورات غالبا شفاهی و مغایر قانون اساسی و قانون مطبوعات، از خودسانسوری و پذیرفتن سانسور حکومتی پرهیز کنند.

همچنین از وزارت ارشاد دولت اعتدال‌ و شخص آقای رییس جمهور می‌خواهیم حسب وظیفه‌ی قانونی و مسئولیتی که دارند، حامی آزادی بیان و عقیده، و مدافع حقوق اساسی شهروندان (در اینجا، شخص آفای خاتمی) باشند.

نیز از شهروندان آگاه و آزاده‌ی ایران و همدلان و همراهان سبز خود درخواست می‌کنیم به هر وسیله و ابزار مشروع، و با تکیه بر خلاقیت و هنر خویش، مراتب اعتراض خود را نسبت به اقدام غیرقانونی و زورگویی جدید دشمنان آزادی متبلور سازند.

نه محصور ساختن موسوی و کروبی و رهنورد و زندانی کردن آزادگان، جایگاه ویژه و ممتاز و محبوبیت آنان را نزد افکار عمومی مخدوش کرده، و نه اعمال سانسور بر مطبوعات، از جایگاه خاص و محبوبیت آقای خاتمی خواهد کاست. خودکامگان تدبیری مشروع و قانونی برای گره فروبسته‌ی خویش بیاندیشند و بیش از این، سرمایه‌های انسانی و ملی ایران را برای زورگویی و زرخواهی خود هزینه نکنند.

شورای هماهنگی راه سبز امید

۳۰ بهمن ۱۳۹۳-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • بیماری حاکمانِ ایران
 • شورای هماهنگی راه سبز امید: نقش موثرخاتمی موجب هراس دشمنان مردم‌سالاری شده است
 • واکنش مجمع مدرسین حوزه به ممنوع‌التصویر شدن خاتمی: این کفران نعمت‌ها در شأن جمهوری اسلامی نیست
 • حمید رضا جلایی پور : اگر رییس دولت اصلاحات نفوذ کلام نداشت، کاری به وی نداشتند
 • شورای هماهنگی راه سبز: متهمان فسادها، حبس‌ها و رانت‌ها باید محاکمه شوند
 • «حصر» و حبس خانگی، نماد بی قانونی
 • صفایی فراهانی از راهکار مبارزه با فساد می‌گوید: باید دنبال سرشاخه‌ها بود
 • حصر؛ حاصل جمع زورگویی و زورپذیری‎
 • جلال جلالی‌زاده : بزرگترین فسادهای مالی در دولت‌های نهم و دهم انجام شده است
 • سید محمد رضا خاتمی: نباید بگذاریم مذاکرات با شکست روبرو شود
 • باز گشت نظام جمهوری اسلامی به انقلاب و مردم
 • دور دوران
 • درخواست جبهه اصلاحات از دولت و رئیس‌جمهور: اهتمام بیشتر برای عمل به وعده رفع حصر
 • دیدار ایثارگران اصلاح طلب با خاتمی: حصر دغدغه مردم و جوانان است
 • مصطفی معین: صداوسیما نقش مخربی در سلامت روان جامعه داشته است
 • اولویت‌های کنونی انقلاب: رفع حصر، آزادی زندانیان سیاسی و آزادی احزاب و نهادهای مدنی
 • تفسیر و تبيين سوگواري مرتضي پاشايي
 • کیانوش‌راد: قانون اساسی تنها فصل‌الخطاب است
 • نقض آشکار قانون اساسی توسط رهبری
 • موسوی‌لاری: گروهی به بهانه صیانت از اسلامیت نظام، جمهوریت را زیر سوال می‌برند
 •