به روز شده: ۱۵:۰۲ تهران - سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۳

نامه اصلاح‌طلبان اصفهان به روحانی؛ تاکید بر رفع حصر، آزادی زندانیان و اجرای بی‌تنازل قانون اساسی

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان در آستانه سفر رئیس جمهور به این استان، ضمن دعوت از مردم اصفهان برای شرکت در مراسم استقبال از روحانی در روز چهارشنبه، خواستار عملی شدن وعده رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی و اجرای بی تنازل بند بند قانون اساسی شد.

در این بیانیه با اشاره به حضور پرشور مردم در انتخابات ۹۲ آمده است: همگی چشم به راه عملی شدن یکی از اصلی‌ترین وعده‌ها بودند؛ رفع حصر از ثلاثه محصورین و زندانیان سیاسی. اما اقلیتی پرمدعا از جناحِ مقابل با نادیده انگاشتن مطالبات به حق مردمی که اراده‌شان در آرای داده شده تجلی یافته بود، بنا را بر تحدید و تهدید دولت و ملت گذاشت و متاسفانه در زمینه‌هایی چون دانشجویان ستاره‌‌دار باعث عقب‌گرد دولت محترم گردید.

اصلاح طلبان اصفهان یادآور شده اند: از وقایع تلخ ۸۸ که سخن به میان می‌آید، خاطرمان از حجم بالای توصیه و ارشاد دلسوزان تحول‌خواه کشور لبریز می‌شود که چه بسیار از فساد، دروغ، تزویر و سومدیریت‌های حاکم بر دولت گذشته گفتند. و امروز شاهد تلخ‌ترین روزهای پس از انقلابیم. وقتی پرونده‌ی مفاسد اقتصادی منتسب به عالی‌ترین چهره‌های دولتی و نامه‌های افشاگرانه یک به یک تارک دلمان را می‌سوزاند.

متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنىّ‏ِ جَزَیْتُهُمُ الْیَوْمَ بِمَا صَبرَواْ أَنَّهُمْ هُمُ الْفَائزُون / مومنون - ۱۱۱

بدهم ایشان را جزا امروز من
صبر کردند آن‌چه ایشان در مِحَن
رستگارانند امروز آن گروه
کز شما بودند در رنج و ستوه

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران؛ جناب دکتر حسن روحانی

مقدم جناب‌عالی و هیات محترم دولتِ «تدبیر وامید» را به انعکاس آسمانیِ بهشتِ آسمان بر زمین گ‍رامی می‌داریم. «اصفهان» برساخته‌ی تلاش مردمانی ست که همّ شان، بنای «مینو نشان» بر روی زمین بوده است. «فردوسی» از رنگ و کاشی و باغ های تودرتو با معماری مجرد و مقرنس‌ها و اسلیمی‌هایی که هزاران نقش و راز، در دل دارند. شهری که از دیرباز گهواره‌ی اندیشه‌ها و باورهای متفاوت بوده است. «بهشت ثانی» با گنبدهای نیلی.

حال‌ که در یادمانِ شکوهمندو پر افتخار انقلاب «امام» و «ملت»، این دو یار همیشه با هم، فرصتی دست داده است تا غم و شادی‌مان را چهره به چهره بگوییم شایسته است به رسم میزبانی ابتدا مراتب قدردانی و تشکر خود را بابت عملی‌کردن وعده‌های انتخاباتی در زمینه‌ی «سیاست خارجی»، به رغم تمام کارشکنی‌ها و دشواری‌های داخلی و خارجی ابراز نماییم. تلاش‌های وزات امور خارجه دولت یازدهم در مذاکرات هسته‌ای و ترمیم رابطه با دیگر کشورها و گسترش سیاست تنش‌زدایی نشان داد که سه اصل «عزت»، «حکمت» و «مصلحت» را به درستی به کار بسته‌اید. عبور از بحران اقتصادی فاجعه‌آمیری که بر اثر نابخردی و فساد حاکم بر دولت قبل، دامن‌گیر کشور شده بود، یکی از اولین نتایج خیر این نوع سیاست‌ورزی بین‌المللی بود. باشد که قطار بهبود شرایط اقتصادی کشور با عبور از چالش‌های پیش روی با سرعت و قدرت به پیش رود.

ضمنا اقدامات و خدمات تحسین برانگیز «وزارت بهداشت‌ودرمان‌وآموزش‌پزشکی» در رابطه با بیمه‌ی سلامت همگانی، حکایت از آن دارد که سیاست‌های اجرا شده در حوزه خدمات درمانی انعکاس‌دهنده‌ی دغدغه‌های به حق مردم ایران است، به یاد بیاوریم همین مردم که در دولت قبل و به دلیل نداشتن توانایی مالی و یا نداشتن بیمه‌ی تامین‌اجتماعی با حالتی توهین‌آمیز، ضد انسانی و ضد آموزه‌های دینیِ ما، در بیابان‌های اطراف تهران رها شدند، حال با اجرایی‌شدن چنین طرحی امیدهایشان دوچندان شده است. به راستی که چنین تلاش‌هایی قابل ستایش و تقدیر است.

«شورای‌هماهنگی‌جبهه‌ی‌اصلاحات‌استان‌اصفهان»، هم‌چنان مراتب قدردانی خود را از آن مقام محترم به جهت برداشته‌شدن گام‌های عملی برای تبیین «منشورِحقوقِ‌شهروندی» و «منشورِحقوقِ‌دانشجویی» ابراز می‌دارد و مشتاقانه آمادگی خود را جهت پیش‌برد بیش‌تر این برنامه‌ی میمون اعلام می‌دارد و ضمن هم‌دلی و پشتیبانی خواهان پای‌مردیِ دولت محترم جهت برداشتن گام اصلسی و ماندگار در این عرصه می‌باشد. هم‌چنین برای پایایی و پویایی احزاب و سازمان‌های سیاسی استدعا دارد تا تهیه، تدوین و ارائه‌ی لایحه‌ی «جرم سیاسی» و «قانون احزاب» با شتاب بیش و ابرام بیش‌تری پیگیری‌گردد.

احزاب، تشکل‌ها و فعالین سیاسی اصلاح‌طلب اصفهان در قالب «شورای‌هماهنگی‌جبهه‌ی‌اصلاحات‌استان‌اصفهان» مایل هستند دغدغه‌های خود را در دو قابِ بومی و ملی عرضه دارند.

از نگاه بومی کلیت چشمِ نگرانِ این مجموعه به اصفهان دوخته شده است و آرزوی آبادی آن را دارد. از «شاهزاده‌ی افسون‌شده‌ی اصفهان» افسانه‌ای نسل به نسل به ما رسیده است٫ و این دغدغه‌ دیروز و امروز و فردای ماست که چگونه آن‌را به نسل بعد تحویل خواهیم داد؟ از رودی که نه تنها «زنده»، بل «زاینده» بود چه مانده است؟ سوءمدیریتِ سالیان، و بی‌تدبیری‌های گذشته مزید بر علت شده است و همراه خشک‌سالی و آلودگی هوا چهره‌ی شهر را چون دخترانِ قربانیِ اسیدپاشیِ شهرمان رنجور و غم‌زده کرده است؛ و رفتار ما در قبالش جز بهت‌زدگی و ناراحتی و در عین حال بی‌عملی چه بوده است؟ اگرچه ما هم، چونان شما معتقدیم که مهم‌تر از خشکی زنده‌رود «خشکیِ رودخانه‌های امید و نشاطِ جامعه» است، اما زنده‌رود، «رگ حیات» مردمان این دیار است.

بر جناب‌عالی و دولت‌مردان شایسته‌ی دولت اعتدال پوشیده نیست که وضعیت بحرانی و به شدت خطرناک خشکی زاینده‌رود که تشنگی مردم و کشت‌زارهای پهناور این استان را در پی‌داشته و غبار فقر و فلاکت و بی‌کاری را بر چهره‌ی این مردمان نشانده؛ و از آن خسارتبارتر، تمدن مرکزی دیرپای فلات ایران را که همواره از این رودِ زنده و خروشان، سیراب و شاداب بوده است، در معرض فاجعهای انسانی و خطرِ جدیِ نابودی قرار داده، نیازمند تدابیر فوری و اجماع‌سازی در سطح ملی است که امیدواریم با شناخت دقیق و درایت ژرف شما این مشکل بزرگ و خانمان‌برانداز به شکلی منطقی و اصولی حل شده و زندگی و زایندگی به این رودِ تشنه، و شادابی و امیدواری به این مردمِ ستمدیده بازگردد و دوباره لبخند بر چهره کودکان این دیار بنشیند.

آلودگی‌های زیست-محیطی، کویرزایی و بیماری‌های خطرناک ناشی از آن نیز از دیگر معضلاتی است که سالیان درازی است گریبان‌گیر استان شده است و رفع آن نیازمند برنامهریزی سنجیده و مدیریتی کارشناسانه است، در کنار این موارد توجه مهرآمیز به میراث فرهنگی و معنوی و صنایع دستی و هنر چشم‌نواز این خطهی هنرپرور که متاسفانه در اثر بی‌توجهی و باندبازی‌ها، آسیب زیادی دیده است، ضروری می‌نماید.

عوامل را کم و بیش می‌شناسیم ولی در جهت رفع‌اش چه کرده ایم؟ چشم امیدِ جوانان متخصص این خطه به «تدبیرِ» وعده‌های داده شده است، مع الاسف اما هنوز غالبا بدنه‌ی مدیریتی «شهرِ میراث تاریخی ایران» در ید گذشتگانی ست که سرمنشاء سوءمدیریت‌ها بوده‌اند. امید داریم که مشابه تدبیر جناب‌عالی چونان پس از درخواستِ «جوانان‌اصلاح‌طلب‌استان‌اصفهان» برای اختصاص نماینده‌ای عالی‌رتبه جهت پیگیری ماجرای تاسف‌بار اسیدپاشی و از بین رفتن فضای مسموم و بی‌دلیل امنیتی پیرامون آن موضوع، بار دیگر شاهد واکنشی مثبت از سوی آن رییس محترم به منظورِ کاهشِ حداکثری سومدیریت شهری باشیم.

ورشکستگی بسیاری از صنایع در این قطب صنعتی کشور و بیکاری گسترده‌ی کارگران خدوم و زحمتکش اصفهان و سیل مهاجرت از حاشیه به متن و توزیع نامناسب و غیرعادلانهی امکانات در محدودهی استان که پیامدهای اجتماعی منفی فراوانی به دنبال داشته، از دیگر مسائلی است که دل کارشناسان و آگاهان را به درد آورده و می‌طلبد برای حل آن، تدبیر و برنامه‌ریزی منسجمی صورت گیرد.

آقای روحانی، ریاست محترم جمهوری

در حیطه‌ی ملی منظرِ نظرمان ایران است و سربلندی‌اش و توسعه‌ی پایدارش را می خواهیم، که الزاماتش را شما بهتر از ما می‌دانید. پس از اشاره‌ای نیک و هوشمندانه که چندی پیش به نقش رییس‌جمهور در قانون‌اساسی با استناد به مواد یکصدوسیزده و یکصدوبیست‌وسه به عنوان «مسوول اجرای قانون‌اساسی» فرمودید خواهان اجرای بی تنازل بندبند این میثاق گرانبهای ملی هستیم. بزرگداشتِ دهه‌ی فجر از آن جهت است که یادمان نرود که خون‌های پاکِ ریخته‌شده از انقلاب ۵۷ تا جنگ تحمیلی و پس از آن برای پاسداری از آزادی‌ها و حقوق مصرح در قانون اساسی بوده است و خوب می‌دانیم نگهبانی از قانون‌اساسی گرامی داشتن خون شهیدان برومند وطن است.

مولی موحدین؛ علی(ع) در فرازی از نامه‌اش به مالک اشتر می‌فرمایند: «در برابر پیمانی که بسته‌ای و امانی که داده‌ای خود را سپر ساز، زیرا هیچ‌یک از واجباتِ خداوندی که مردم با وجود اختلاف در آرا و عقاید، در آن هم‌داستان و هم‌رای هستند، بزرگ‌تر از وفای به عهد و پیمان نیست. حتی مشرکان هم وفای به ‌عهد را در میان خود لازم می‌شمردند، زیرا عواقب ناگوار غدر و پیمان شکنی رادریافته بودند. پس در آن‌چه بر عهده گرفته‌ای، خیانت مکن و پیمانت را مشکن و خصمت را به پیمان مفریب. زیرا تنها نادانانِ شقی در برابر خدای تعالی، دلیری کنند.»

ما نیز اعلام می‌داریم خود را در برابر عهدمان سپر کرده‌ایم و بر خواسته های‌مان پای می‌فشاریم. و یادآوری می‌کنیم که هم‌پای وظایفی که برعهده شماست برای خود تکالیفی قایلیم و آماده‌ایم تا دوشادوش شما به نظام، میهن و مردمِ خویش خدمت کنیم. لذا برخود فرض می‌داریم که هم‌دلانه و خیرخواهانه خواستار گشایش فضا برای نیروهای جوان و متخصصِ اصلاح‌طلب و تحول‌خواه کشور هستیم. نیروهایی که بدنه اصلی آرای انتخاباتی شما بودند و حضورشان پای صندوق‌های رای آری‌ای بود به آرمان‌های شما و دراز کردن دستی بود چشم به راهِ فشرده‌شدن از سوی شما.

آقای روحانی، ریاست محترم دولت تدبیر و امید

باور داریم که قابلِ اعتناترین و استوارترین تکیه‌گاه در عرصه دموکراسی آرای مردمی و بدنه اجتماعی است و در تاریخ به تکرار دیده‌ایم به محض فراموش‌شدنِ مردم از سر کبر یا غفلت فره ایزدی نیز فروغش را می‌بازد چونان که در عرصه‌ی اسطوره‌ی جمشید کیانی باخت. بی‌شک جناب‌عالی که سال‌هاست در عرصه سیاست در حال اندوختن تجربه‌اید چون ما به این قضیه باور دارید و از شور و شعور مردم اصفهان در انتخابات ۹۲ به ویژه پس از حضور گران‌قدرتان در ۱۴ خردادِ تاریخیِ ۹۲ در بدرقه‌ی پدر معنوی اصفهان و تاثیر آن بر صندوق‌های رای باخبرید.

انتخاباتی را که با کمی تسامح می توان «آشتی ملی» یا زمینه‌ساز آشتی ملی نامید. جایی که «مقام‌رهبری» حتی از کسانی که به دلیلی حامی نظام اسلامی نیستند، و اما دغدغه‌ی ملی دارند هم دعوت به عمل آوردند. حضور پرشور بود و نتایج مطلوب؛ بارقه‌هایی از امید با بی‌ستاره‌شدن آسمان دانشجویان ستاره دار-که مسرت بخش بود- و بعضی انتصابات جنابعالی تابیدن گرفت و نوید بازشدن فضایی امنیتی برای التیام زخم گذشته تا به امروز را می‌داد. همگی چشم به راه عملی شدن یکی از اصلی‌ترین وعده‌ها بودند؛ رفع حصر از ثلاثه محصورین و زندانیان سیاسی. اما اقلیتی پرمدعا از جناحِ مقابل با نادیده انگاشتن مطالبات به حق مردمی که اراده‌شان در آرای داده شده تجلی یافته بود، بنا را بر تحدید و تهدید دولت و ملت گذاشت و متاسفانه در زمینه‌هایی چون دانشجویان ستاره‌‌دار باعث عقب‌گرد دولت محترم گردید.

از وقایع تلخ ۸۸ که سخن به میان می‌آید، خاطرمان از حجم بالای توصیه و ارشاد دلسوزان تحول‌خواه کشور لبریز می‌شود که چه بسیار از فساد، دروغ، تزویر و سومدیریت‌های حاکم بر دولت گذشته گفتند. و امروز شاهد تلخ‌ترین روزهای پس از انقلابیم. وقتی پرونده‌ی مفاسد اقتصادی منتسب به عالی‌ترین چهره‌های دولتی و نامه‌های افشاگرانه یک به یک تارک دلمان را می‌سوزاند. ای کاش که تدبیر و عقلانیت قسمی همیشگی از سبک و سیاق سیاست‌ورزیمان شود.

در پایان و پس از اشاره به نکات فوق «شورای‌هماهنگی‌جبهه‌ی‌اصلاحات‌استان‌اصفهان» انذار می دهد و بشارت نیز که غفلت از بدنه اجتماعی مستوجب قهر است و این بار هیچ کلیدی یارای گشودن در ناامیدی را نخواهد داشت مگر کلید دروغ، که شاید چون انتخابات سال‌یان نه چندان دور شاید دری را برای بازگرداندن مردم به صندوق های انتخابات باز کند ولی هزاران در رحمت را خواهد بست و می شود آن چه سالیان گذشته با تمام وجود دیدیم و اثراتش سال‌ها باقی خواهد ماند.

«شورای‌هماهنگی‌جبهه‌ی‌اصلاحات‌استان‌اصفهان» که افتخار حمایت از جناب‌عالی را در انتخابات ریاست‌جمهوری دارد، ضمن خیرمقدم مجدد این سفر خجسته، آمادگی خود را برای همکاری و همراهی‌های بیش‌تر با دولت تدبیر و امید اعلام کرده و امیدوار است جنابعالی در این سفر با بهرهگیری از توانمندی‌های فراوان و ظرفیت‌های کارشناسانِ استان اصفهان در جبران عقب‌ماندگی‌ها و پیش‌برد برنامه‌های دولت در این خطه، پیروز و کامیاب باشید و با کلید تدبیر و امید بتوانید قفل فروبستهی مشکلات استان را بگشایید.

و من الله التوفیق.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان - بهمن ماه ۱۳۹۳-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • در ضرورت شکل گیری حرکتی مدنی با گفتمان « زندگی عزتمندانه ایرانیان و صلح جهانی»
 • نامه اصلاح‌طلبان اصفهان به روحانی؛ تاکید بر رفع حصر، آزادی زندانیان و اجرای بی‌تنازل قانون اساسی
 • ﻧﻤﺎﺩ ﻭﺭﺷﻜﺴﺘﮕﻲ اﺧﻼﻗﻲ اﺻﻮﻟﮕﺮاﻳﺎﻥ
 • راهبرد اصلاحات؛ راهی میان انقلاب و اقتدارگرایی
 • محسن صفایی فراهانی : اقتصاد ایران سیاستگذاری وقانون مناسبی ندارد! خیلی ها از آب گل آلود برای خودشان ماهی های درشت صید کردند
 • مصاحبه داود سلیمانی با نشریه چشم انداز در باره چالش دموکراسی و قومیت
 • مجمع روحانیون مبارز: رئیس‌جمهور با جلب نظر رهبری، مساله حصر را به نحو اساسی حل کند
 • بیاد احمد بورقانی
 • شکوری راد : درک ارقام مفاسد هشت ساله اصولگرایان دشوار است
 • بازرگان؛ شصت سال خدمت و مقاومت
 • پیام تسلیت جمعی از زندانیان سیاسی به الهه مجردی و محسن میردامادی
 • مرخصی دکترمحسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت از زندان
 • بازرگان؛ احیاگر پیشگام
 • یک هشدار امنیتی: مراقب افراطی‌های نفوذی باشیم
 • پدر شهید سید علی موسوی: نمی‌دانم چه فکری می‌کنند که چنین دروغ‌هایی می‌گویند
 • کاشفی: ما ملک مشاعی به نام ایران داریم که برای همه ایرانیان است
 • پیامی به آدرس گیرندگان انبوه
 • درایتی: خطر توقیف تنها برای رسانه‌های اصلاح‌طلب است
 • سخنان تاجرنیا و عرب‌سرخی درباره آینده اصلاح‌طلبی : گذر از فعالیت جبهه ای به حزب فراگیر
 • خاتمی به بان‌کی‌مون: نگذارید جهان و انسان تحت هیچ عنوانی در معرض هراس، ناامنی و مخاطره باقی بماند
 •