به روز شده: ۱۸:۴۹ تهران - جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳

جلایی‌پور: دوره تندروها تمام شده/ یک عده به نام ارزش‌ها دانشگاه‌ها را شخم زدند

امروز: هفته آینده وزیر علوم در صحن علنی حاضر می‌شود تا جواب استیضاح‌کنندگان را بدهد. از همان ابتدای کار دولت روحانی که قرار بود برای وزارت علوم، وزیری انتخاب شود حاشیه‌هایی بر سر انتخاب وزیرعلوم ایجاد شد، از انتخاب توفیقی برای سرپرستی تا معرفی میلی‌منفرد و درنهایت سکانداری فرجی‌دانا بر وزارت علوم. اما اکنون این سؤال برای همه مردم ایجاد خواهد شد مگر در چندماهه وزارت فرجی‌دانا چه بر سر وزارت علوم آمده که برخی از نمایندگان تقریبا از ابتدای کار وزارت تاکنون حتی یک روز از صحبت علیه وزارت علوم دست برنداشته و امروز چاره کار را در استیضاح می‌بینند؟

به جرأت می‌توان گفت در دولت احمدی‌نژاد کمترین حاشیه برای وزارت علوم ایجاد شده، اما در دولت روحانی بیشترین حاشیه‌ها متعلق به این وزارتخانه است. دلایل چیست؟

دکتر فرجی‌دانا پس از کسب رأی از مجلس؛ از دو گزینه دیگر وزارت در سمت‌های معاون آموزشی و مشاوری خود استفاده کرد، این موضوع شاید استارت تقابل مجلسی‌ها با وزارت علوم بود. هرچند در تمام وزارتخانه‌ها از نیروهای اصلاح‌طلب استفاده شده و می‌شود و کسی از نمایندگان معترض نیست، باید پرسید افرادی که نه در دادگاه مجرم شناخته شده و نه عناد و دشمنی با نظام داشته و به صرف فعالیت انتخاباتی از نظر نمایندگان محترم متهم تلقی می‌شوند. آیا وزیر طبق قانون، خود اختیار انتخاب همکاران ندارد؟

موضوع بعد فراخوان وزارت علوم از کسانی بود که در سال‌های گذشته صرفا به‌دلیل رفتار سیاسی از ادامه تدریس یا تحصیل در دانشگاه محروم شده بودند که زمینه برگشت این افراد به دانشگاه فراهم شود. باید پرسید مگر قرار نیست دانشجویان در دانشگاه نخبه و ستاره شوند؟ پس چرا برخی رفتارهای سیاسی موجب شد تا دانشجویان با ستاره‌دارشدن در دانشگاه‌ها عملا نه‌تنها از دانشگاه بلکه از فعالیت‌های اجتماعی نیز حذف شوند و نارضایتی‌هایی را به‌وجود آورند. برگرداندن حق به کسانی که صرفا به‌دلایل جناحی مورد اجحاف قرار گرفته بودند، نه‌تنها جایی برای سؤال و بازخواست نمی‌گذارد بلکه شایسته تقدیر و ستایش است و اگر نمایندگان مجلس خود را حافظ منافع ملت می‌بینند باید از این اقدام وزارت خشنود شوند.

پس از ماجراهای بورس ۳۰۰۰ نفره و حاشیه‌های آن استیضاح وزیر علوم استیضاح اعلام وصول شد. به همین سعی کردیم نظر فعالان سیاسی و اساتید دانشگاه را در باب استیضاح جویا شویم. دکتر حمیدرضا جلایی‌پور، استاد دانشگاه تهران و فعال سیاسی شناخته‌شده اصلاح‌طلب، هدف از استیضاح را تحت‌فشار قراردادن روحانی می‌داند. مشروح گفت‌وگوی آرمان با حمیدرضا جلایی‌پور در ذیل آمده است:

استیضاح وزیر علوم در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد. به‌عنوان یک استاد دانشگاه عملکرد دکتر فرجی‌دانا را چگونه ارزیابی می‌کنید و به ایشان چه نمره‌ای می‌دهید؟ همچنین استیضاح را در شرایط فعلی چگونه می‌بینید؟

دکتر فرجی‌دانا یکی از شایسته‌ترین افرادی بود که آقای روحانی می‌توانست برای تصدی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری انتخاب کند. یک استاد واقعی است یعنی با رانت و با سفارش وارد دانشکده فنی نشده است. دکتر فرجی‌دانا سابقه موفق مدیریت دانشگاه تهران را دارد. به عقیده من وزیر علوم، مدیری است صادق و لایق. او به وزارت علوم اعتبار می‌داد نه به عکس. در همین چند ماه هم خیلی پخته و باحوصله کار کرده و از بهترین‌های کابینه است. نمره ایشان عالی است و اتفاقا تندرو‌ها به خاطرهمین توانایی‌ها و شخصیت مستقل است که چشم دیدن او را ندارند.

شما بر اساس چه معیاری می‌گویید عملکرد وزیر مناسب است؟

به کارهایش نگاه کنید. به‌جای تعویض کیلویی روسای دانشگاه‌ها اول به مدت سه ماه تک‌تک دانشگاه‌ها را با حضور بهترین کارشناسان بررسی کرد. بعد با مشورت با دانشگاهیان مسئولان جدید دانشگاه‌ها را انتخاب کرد. دکتر فرجی‌دانا جلوی ورود بورسیه‌های بدون کنکور را به دانشگاه‌ها گرفت. از دیگر کارهای مفید وزیر علوم این بود که ایشان موفق شدند جلوی دکتراهای بدون امتحان را بگیرند و همچنین ایشان توانستند مانع از ایجاد اعضای هیات علمی‌های سفارشی در دانشگاه‌ها شوند. دکتر فرجی‌دانا در طول چند ماه اخیر توانست دانشجویان اخراج‌شده را به درس بازگرداند. همگان به‌خوبی می‌دانند که او به دنبال رشد تحقیقات علمی است. همگان دیدند که وزیر علوم دولت یازدهم، در این مدت در محل کارش انجام وظیفه می‌کرده نه مثل قبلی‌ها از بیرون وزارتخانه دانشگاه‌ها را اداره کند. این اقدامات همان چیزهایی است که اصلا در قاموس تندروها نیست. به همین دلیل با وی مخالفت می‌کنند. معتقدم با توجه به ویژگی و سوابق علمی‌شان، نشان می‌دهد که دکتر روحانی به وعده شایسته‌سالاری‌اش عمل کرده است و یک شخصیت مناسب را برای پست وزارت علوم به‌کار گرفته است. تندروها در مخالفت با ایشان نگران خود و زیان‌هایشان هستند.

دلیل برخورد با آقای فرجی‌دانا را در چه می‌بینید؟

در دوره گذشته یک عده به‌نام ارزش‌ها در دانشگاه‌ها شخم زدند. برخی بدون رسیدن به قضاوت نهایی بچه‌ها و پاره‌های تن مردم و ثمره عمر آنها را از دانشگاه اخراج کردند و بعضا به نورچشمی‌های‌خود بورسیه دادند و... حالا می‌بینند فرجی‌دانا یک شخصیت با اصول اخلاقی است و با استواری و سرفرازی جلوی این کارها را گرفته. حالا تندروها دست به واکنش زده‌اند. جالب اینکه این مدعیان بد جوری گیر کرده‌اند. برخی از آنها سابقه جبهه فرجی‌دانا را هم ندارند و در مخالفت با او رفته‌اند زیر نام و نشان علم سنگر گرفته‌اند. دلیل اینکه برخی از جریان‌های تندرو بر اجرای استیضاح پافشاری می‌کنند این است که از یک طرف نگران منافع خود هستند و از طرف دیگر مردم‌به تفکر آنها دست رد زده‌اند. هشت سال کشور، دانشگاها و... و هشتصد میلیارد دستشان بود به‌جای جلب رضایت مردم چنان مشکلاتی برای مردم درست کردند که مردم در روز انتخابات تندرو‌ها را با شعارهایشان تنها گذاشتند. مردم با رایشان پوشالی بودن تندروها را نشان دادند و این ضربه بزرگی برای آنها بود. لذا این حرکت‌های جدید نوعی ابراز وجود برای هواداران است نه اصلاح امور کشور. به هر تقدیر و خوشبختانه فرجی‌دانا کسی نیست که نقطه ضعف داشته باشد. جایگاه علمی، اخلاقی و مدیریتی او کاملا در میان اساتید دانشگاه شناخته‌شده است و همه به او احترام می‌گذارند. بنابراین دانشگاه و محیط علمی کشور است که به ایشان نیاز دارد و حالا هنر این تندروها این شده که بدون توجه به جامع‌نگری این سرمایه را از دانشگاهای ما دور کنند.

برخی معتقدند استیضاح فرجی‌دانا، پاسخ به روحانی است. این نظر و دیدگاه را قبول دارید؟ تا چه حد معتقدید این استیضاح صرفا یک انتقام‌گیری سیاسی است؟

بله، دکتر فرجی‌دانا در این مدت در جهت شعارهای دولت یازدهم حرکت کرد. بنابراین تندروها می‌خواهند به نوعی مقابل اجرای شعارها و تحقق وعده‌های دولت بایستند. ولی من و بسیاری از دانشگاهیان معتقدیم که تندروها اشتباه می‌کنند و در اشتباه هستند. با استیضاح دکتر فرجی‌دانا عملکرد دولت دکتر حسن روحانی تغییر نمی‌کند. با استیضاح فرجی‌دانا آقای روحانی از مواضع خود کوتاه نمی‌آید و مسیری را که انتخاب کرده است ادامه خواهد داد. وزارت علوم راه خود را پیدا کرده است و استیضاح وزیر علوم تغییری در مواضع این وزارتخانه درآینده ایجاد نمی‌کند.

چطور این حرف را می‌زنید! آیا با استیضاح دکتر فرجی‌دانا، وضعیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تغییر پیدا نمی‌کند؟

با رای نیاوردن استیضاح و ماندن دکتر فرجی‌دانا وزارت علوم به راه سنجیده خود ادامه می‌دهد و با استیضاح او هم عملکرد همکاران بعدی او در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تغییری نمی‌کند. بنابراین درهر حالتی استیضاح‌کنندگان به مقصودشان نمی‌رسند. نه روحانی وعده‌ها و عملکرداش را تغییر می‌دهد و نه وزارت علوم عملکرد اشتباه گذشته خود را تکرار می‌کند. به یک معنا وزارت علوم دیگر به دوره بخوربخور گذشته بازنمی‌گردد. لذا اینکه عده‌ای با این تصور که می‌خواهند با استیضاح وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به‌نوعی رئیس‌جمهور یازدهم را تحت فشار بگذارند، حرف درستی است. اما تندرو‌ها و برخی از عناصر تندرو در مجلس تحلیل اشتباهی از این کار دارند و به هدف خود نمی‌رسند. من معتقدم که اصلا این تندروها سال‌هاست در تاکتیک سروصدا می‌کنند و شعار می‌دهند ولی در استراتژی به در بسته می‌زنند. تنها کاری که از اینها برمی‌آید ایجاد مانع است. آخرین نمونه کار اینها همین استیضاح وزیر علوم است که این هفته اعلام وصول شد. حتی مشکل تندروها فقط این نیست که چوب لای چرخ دولت می گذارند، مشکل‌ برخی از آنها این است که در توهم به‌سر می‌برند. حتی یک ارزیابی دقیقی از تعداد هواداران و مطالبات آنها ندارند. هنوز فکر می کنند دوره دوستان خودشان است و به اصطلاح دوره بخور بخور است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • حمیدرضا جلایی پور: طبقه متوسط به زیر متوسط ریزش کرده است
 • جلایی پور: دولت روحانی پیگیر وعده هایش برای رفع محدودیت ها و محصوریت هاست
 • جلایی پور: دولت برای برخورد با بحران‌سازها آماده باشد/ ریشه همه مشکلات را در افراطی‌گری و تندروی است
 • حمیدرضا جلایی پور: هاشمی نامزد مردم است نه گروه‌های سیاسی اشتراک
 • حمیدرضا جلایی پور: کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی شجاعانه بود
 • حمیدرضا جلایی پور: روند و سیاست های فعلی، روند پوک کردن جامعه از درون است
 • حمیدرضا جلایی پور: مسوولان كشور همان حقوقی را كه برای دیگران قائل‌اند، برای ایرانیان هم قائل شوند
 • حمیدرضا جلایی پور: وقتی راه اصلاح بسته می شود راه انقلاب باز می شود که آن هم پر هزینه است
 • جلایی پور: اصلاح طلبان بهترین راه را مبارزه انتخاباتی می‌دانند
 •  
  آخرین اخبار
 • فرماندار قزوین: طرح تفکیک جنسیتی در زمان امام دفن شد/ با تندروها باشد، پیاده‌روها را هم زنانه مردانه می‌کنند
 • پیام تبریک روحانی به پروفسور مریم میرزاخانی
 • حمله دوباره به بند ۳۵۰ زندان اوین/ تخریب و توقیف اموال شخصی زندانیان؛ تحریک برای ایجاد درگیری
 • نام آقازاده های نمایندگان اصولگرا در فهرست بورسیه های غیرقانونی
 • تمدید حکم صادق لاریجانی، با وجود قانون شکنی های بسیار
 • رای دادگاه تجدیدنظر: توقیف شش ماهه روزنامه بهار/ حبس تعلیقی مدیرمسئول
 • دومین استیضاح این هفته: مجلس به سراغ وزیر آموزش و پرورش رفت
 • نامه سید مهدی طباطبایی به روحانی: طوری حرف نزنید که نادان‌های درون نظام به شما حمله‌ور شوند
 • آقایان! ردای دعوت به ادب بر تنتان زار می‌زند
 • حسن روحانی: ۱۰ ماه کارشکنی و دروغ‌پراکنی کردند/ زیر بار ظلم و فشار نمی‌رویم
 • سید حسن خمینی خطاب به مسئولان سیاست خارجی: از هوچی‌گری‌ها نترسید
 • افشای اختلاسی دیگر در دولت احمدی نژاد/ پای مقامات ارشد دولت و اعضای کابینه در میان است
 • دموکراسی، قوم لوط و خوارج
 • هاشمی: استفاده از عبارت «دولت اسلامی» به جای داعش، شیطنت رسانه‌های غربی است
 • چرا دولت در برابر تشدید فضای امنیتی و ادامه حصر سکوت کرده است؟
 • زنگنه فاش کرد: واریز ۲۷۰۰ میلیون دلار به حساب بانک جعلی بابک زنجانی، با امضای وزرای احمدی‌نژاد
 • انتقال ۵۰ نفر از زندانیان سابق ۳۵۰ به قرنطینه بند ۷ اوین
 • تایید و تکذیب حکم دادگاه معاون اول احمدی نژاد: پنج سال حبس، بازگرداندن ۸٫۵ میلیارد تومان
 • اعتراض شدید اصلاح طلبان شیراز به توهین افراطیون به موسوی، کروبی و خاتمی در روز قدس
 • منتجب‌نیا: دلواپسان امروز، چرا در دولت قبل دلواپس کج‌اندیشی‌ها و اختلاس‌ها نبودند؟
 •