به روز شده: ۰۵:۳۸ تهران - شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۳

جزئیات استخدام‌های فامیلی و به‌کار‌گیری افراد بی‌سواد در دولت احمدی‌نژاد

خبرها نشان از آن دارد که با وجود افشاگری احمد توکلی و جلوگیری از استخدام ۵۰۰هزارنیرو در استانداری‌ها، کماکان نیم‌میلیون نیروی کار در دولت گذشته بر اساس روابط رانتی و فامیلی جذب شده‌اند.

شرق نوشت: درد بیکاری به جان همه افتاده، سال‌های رکود اقتصادی و زوال تولید فرصتی برای جذب نیرو باقی نگذاشت و در عین حال موجب شد تا همان اندک نیروهای مشغول کار هم به دام بیکاری و تعدیل نیرو و اخراج گرفتار شوند، اما در این میان استخدام‌های فک‌و‌فامیلی دولت احمدی‌نژاد مساله‌ای است که حالا از پچ‌پچ‌ها در تاکسی و خلوت عمومی مردم خارج شده و به نقل محفل نمایندگان در «بهارستان» تبدیل شده است.

خبرها نشان از آن دارد که با وجود افشاگری احمد توکلی و جلوگیری از استخدام ۵۰۰هزارنیرو در استانداری‌ها، کماکان نیم‌میلیون نیروی کار در دولت گذشته بر اساس روابط رانتی و فامیلی جذب شده‌اند. شاه‌بیت افشاگری جانشین معاون توسعه مدیریت رییس‌جمهوری در نشست روز گذشته‌اش با نمایندگان، طومار نجومی استخدام‌های فامیلی و رابطه‌ای در دولت گذشته است. روایت او نشان از آن دارد که در دولت احمدی‌نژاد عمده اطرافیان و خانواده‌های مسوولان، فرمانداران، استانداران و وزرا بدون هیچ قانونی استخدام شدند، به‌طوری که دختر یکی از فرمانداران که الفبای زبان عربی را هم نمی‌دانست، به‌عنوان معلم عربی استخدام شده و هم‌اکنون در حال تدریس جغرافیاست.

غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی می‌گوید: «باید تخلفات دولت گذشته در مراجع قانونی و قضایی پیگیری شود تا هیچ دولت دیگری چنین فاجعه‌ای را تکرار نکند، ما به‌عنوان نمایندگان از طومارهای تخلف مالی و اداری و بورسیه‌های غیرقانونی و زد‌و‌بندهای فامیلی خسته شده‌ایم، چه رسد به افکار عمومی و مردم عادی.»او همچنین تاکید دارد که «روایت این آمار، شمشیر دودم است؛ از سویی، اعتماد مردم به نهادها را کم می‌کند و از سوی دیگر، موجب افشاگری و مشخص‌شدن سطح خیانت در دولت گذشته به آرمان‌های نظام، انقلاب و مردم می‌شود.

متاسفانه دولتی که از عدالت‌ورزی سخن می‌گفت حالا یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مالی و مدیریتی را در تاریخ ایران به‌جا گذاشته است»

عابد فتاحی، نماینده ارومیه نیز می‌گوید: «احمدی‌نژاد میل به بازگشت به قدرت دارد و اگرچه این امر، به باور من، محال ممکن است اما او با ذهنیت همان روزهای ریاست‌جمهوری به فکر کادرسازی افتاده و به همین خاطر از استخدام‌های فامیلی و رابطه‌ای فروگذار نکرده است. سازمان و نهاد و وزارتخانه‌ای نیست که درباره کادر غیرمتخصص جذب‌شده در این سال‌ها اعتراضی نداشته باشد. متاسفانه آنقدر جذب نیروی رانتی در این سال‌ها زیاد بوده که گویی خطر کادرسازی پیش‌ساخته هنوز بیخ گوش ماست و باید نگران تزریق نیروهای احمدی‌نژادی به بدنه نهادها و سازمان‌ها باشیم.»

استخدام بی‌ضابطه ۴۵۰هزارنفر در دولت گذشته

به مرحله بی‌حسی از درک دردها رسیده‌ایم، همه‌چیز از انتشار اخبار فساد سه‌هزار‌میلیارد‌تومانی تاریخ‌ساز آغاز شد و حالا دیگر اذهان افکار عمومی در ایران نسبت به مقوله فساد و ارقام میلیاردی آن، بی‌تفاوت‌تر شده، آنقدر که هرروز از این باغ، بر و خبری رسیده و گوش‌ها پر است از خبرهایی که یک‌بار بابک زنجانی از آن بیرون می‌زند و بار دیگر پرونده بورسیه‌های دکترای بذل‌و بخششی. روز دوشنبه «محمود عسگری‌آزاد»، جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهوری به جلسه غیرعلنی مجلس آمد تا درست یک‌روز پس از کارت زرد «بهارستان» به نعمت‌زاده، به نمایندگان خاطرنشان کند که به روایت رییس‌جمهوری، دولت یازدهم چیزی را تحویل گرفته که به این سادگی‌ها نمی‌شود جمع‌وجورش کرد.

حسن سبحانی‌نیا، نماینده نیشابور نیز در همین زمینه تاکید دارد: «سخنان عسگری‌آزاد اغلب بر محور حجیم‌بودن بدنه دولت متمرکز شده بود و آمار و ارقام خیره‌کننده بود.»

آمارهای تکان‌دهنده در جذب بی‌سابقه و بی‌ضابطه نیرو در دولت گذشته سرفصل ناگفته‌های نماینده رییس‌جمهوری است و خبرها نشان از آن دارد که عمده اطرافیان مسوولان دولت قبل غیرقانونی استخدام شده‌اند.

به گزارش «خانه ملت»، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی با بیان اینکه ۲۰۰هزار سازمان برخلاف قانون در دولت‌های گذشته ایجاد شده‌اند، می‌گوید: «۶۵۰هزارنفر در چندسال گذشته استخدام شده‌اند که جذب حدود ۴۵۰هزارنفر از آنها بدون ضوابط و بر اساس رابطه‌ بوده.»

همچنین بر اساس این گزارش حدود ۱۰درصد از بیمه‌شدگان باید قراردادی می‌شدند که در این رابطه بخش‌های صنعت و معدن حدود ۷۹۰ درصد، ریاست‌جمهوری ۵۰۷ درصد، تعاون ۳۳۶ درصد و جهاد کشاورزی ۱۰۳درصد انحراف دارد.

استخدام دو درصد بی‌سواد در آموزش‌وپرورش

به‌گفته او، دولت گذشته بر اساس قانون باید حدود ۱۲۵هزار نیروی قراردادی جذب می‌کرد اما این تعداد به ۵۴۸هزارنفر در شرایط کنونی رسیده است، از طرف دیگر ۴۲۲هزارنفر بدون رعایت هرگونه تشریفاتی - مانند آگهی استخدامی و برگزاری آزمون - استخدام شدند. عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس همچنین به «خانه ملت» گفته: «از طرف دیگر دودرصد از ۷۶هزارنفری که در دوسال گذشته در وزارت آموزش‌وپرورش استخدام شدند، بی‌سواد هستند، ۱۴درصد تحصیلاتی تا مقطع ابتدایی دارند، ۱۹درصد راهنمایی، یک‌درصد دیپلم و ۳۳درصد بالاتر از دیپلم هستند که نشان‌دهنده بروز فاجعه در این حوزه است.» بر اساس این گزارش از سال ۸۳ تا ۹۱ حدود ۳۳۲هزارنفر در آموزش‌وپرورش استخدام شده‌اند، از طرف دیگر درباره پرونده مهرآفرین هم‌اکنون حدود ۳۹۲هزارنفر در انتظار استخدام بر اساس طرح «مهرآفرین» هستند که تا سه‌برابر این افراد بازنشسته نشوند امکان جذب این افراد وجود ندارد.

افشاگری احمد توکلی از استخدام نیرو در پایان دولت احمدی‌نژاد

اواخر دولت احمدی‌نژاد بود که تازه برخی افشاگری‌ها پیرامون استخدام‌های فامیلی و رابطه‌ای سر زبان‌ها افتاد.

هیات‌وزیران در اواخر آذرماه در فاصله هفت‌ماه تا پایان کار دولت دهم، مصوبه‌ای را گذراند که طبق آن اختیار استخدام هزارو۵۰۰نفر خارج از ضوابط قانونی استخدام به معاون اجرایی رییس‌جمهور داده می‌شد. البته در همین روز دولت مصوبه مشابهی تحت عنوان مهرآفرین مبنی بر مجوز استخدام بی‌ضابطه به استانداران تصویب کرد که به گفته محمدرضا خباز، عضو هیات «تطبیق مصوبات دولت با قوانین» طبق پیوست‌های این مصوبه هر استاندار اختیار تام می‌یابد که حدود چهارهزارنفر را به تشخیص خود به استخدام دولت دربیاورد. او همچنین تاکید کرده بود: «در جلسه توجیهی در دولت برای این طرح، مسوولان دولتی تاکید کرده‌اند که این مصوبه با ضرب‌الاجل و فوری اجرایی شود و در این جلسه صحبت از استخدام ۴۹۰ تا ۵۰۰هزارنفر در سراسر کشور شده است.» احمد توکلی از جمله نمایندگان حاضر در مجلس نهم بود که روی توقف این طرح تاکید کرده و در نهایت حساسیت نهادها مانع از اجرای استخدام ۵۰۰هزار نیرو در استانداری‌ها شد. اما با این وجود گویا روند استخدام‌های فامیلی و رابطه‌ای نه در هفت‌ماه پایانی دولت که در تمام هشت‌سال صدارت محمود احمدی‌نژاد بر کرسی ریاست‌جمهوری در دستور کار بوده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • یاران احمدی نژاد به صندوق قرض الحسنه کارکنان ریاست جمهوری هم رحم نکردند
 • دم خروس بیرون زد:‌ دانشجوی ستاره دار واقعیت داشت
 • قنبری: چرا وقتی احمدی‌نژاد برای صندلی‌های خالی سخنرانی می‌کرد نگران نشدند؟
 • پزشکیان: بزرگترین خیانت دولت قبل، عدد و رقم ساختن درباره بیکاری و تورم بود
 • هشت میلیون دلار؛ تاوان فقط یک تصمیم غلط در دولت احمدی نژاد‬
 • شعار رفع حصر، این بار در شهرکرد/ منتجب‌نیا: ائمه جمعه حامی احمدی‌نژاد کفاره بدهند
 • امام‌جمعه شمیرانات: فتنه یک سر بیشتر نداشت و آن هم احمدی‌نژاد بود
 • دولت قبلی بودجه مناطق محروم را کجا هزینه کرد؟
 • پرونده جدیدی از فساد چندهزار میلیارد تومانی در دولت قبل به بهانه تولید کود
 •  
  آخرین اخبار
 • علی مطهری: وزیر علوم برای افشای تخلفات دولت گذشته از استیضاح استقبال کند
 • تغییر زمان دادگاه سراج الدین میردامادی
 • گفتگو با شاهدان کهریزک؛ کابوس‌ها هنوز با ما است
 • پزشکیان: اگر ممنوع‌البیان شدن خاتمی مصداق آزادی است، پس دیکتاتوری چیست!
 • روایت یک زندانی بند ۳۵۰ اوین از وقایع بازداشتگاه کهریزک و آنچه مرتضوی به او گفت
 • گفت‌وگوهای هسته‌ای برای رسیدن به توافق جامع تمدید شد
 • آیت الله جوادی آملی: هیچ ارزشی در اسلام به اندازه آزادی نیست/ ماه رمضان، ماه آزادی است
 • روحانی: سلیقه های مختلف را بپذیریم و همدیگر را تحمل کنیم
 • پروین فهیمی: حاکمان به رای مردم احترام بگذارند تا خون سهراب‌ها پایمال نشود
 • ارزیابی مصوبه شتابزده مجلس
 • قالیباف پس از ۹ سال شهرداری: خانم ها نباید با نامحرم معاشرت کنند/ ما غیرت داریم
 • نامه سرگشاده ۸ زندانی سیاسی به بان‌کی‌مون؛ اعتراض به نسل‌کشی در فلسطین
 • سید علیرضا بهشتی: در اندیشه شهیدبهشتی سرکوب منتقدین و مخالفین مشروعیت ندارد
 • آیا حزب رستاخیز جدیدی در راه است؟
 • مادر ساجده عرب‌سرخی: اتهام دخترم نوشتن دلنوشته برای پدر زندانی‌اش است
 • صادق لاریجانی منتقدان قوه قضاییه را «ضد‌انقلاب یا نا‌آگاه» خواند
 • علی مطهری: اگر نمی ترسند، مقدمات محاکمه علنی خاتمی و موسوی و کروبی را فراهم کنند
 • ماجرای برخورد امام با ناپرهیزی‌های یک رئیس‌جمهور
 • درد دل یک زندانی سیاسی؛ آن روز که مادر در راه ملاقات سکته مغزی کرد ...
 • نامه مهدی خزعلی به صادق لاریجانی: قضات شما جز «سمعاً و طاعتاً» چیزی نمی‌دانند/ شهادت آرزوی من است
 •