به روز شده: ۱۳:۳۰ تهران - سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۳

تعویق استیضاح وزیر علوم با فشار افکار عمومی و پادرمیانی رئیس مجلس

امروز: استیضاح فرجی دانا یک ماه به تعویق افتاد. این در حالی است که در هفته های گذشته گروهی از نمایندگان تندروی مجلس تلاش کردند تا استیضاح وزیر علوم به سرانجام برسد. اما ایستادگی لاریجانی و مقاومت افکار عمومی، نگذاشت این پروژه به نتیجه برسد.

به گزارش کلمه، پس از آن که وزارت علوم پرده از خبر سه هزار بورسیه غیر قانونی در دولت احمدی نژاد برداشت و ابعاد آن چنان گسترده شد که پای بسیاری از اعضای مجلس و دولت پیشین به آن باز شد، نمایندگان تصمیم گرفتند برای ساکت کردن وزیر علوم که اعلام کرده بود اسامی را افشا می کند، او را استیضاح کنند.

اما جامعه فرهنگی و دانشگاهی کشور ساکت ننشست. نامه های حمایت از وزیر علوم از همه سو روان شد. استادان دانشگاه اعلام کردند که پس از سالها وزارت علوم سر و سامانی گرفته است و عقلانیت و خرد به وزارت علوم برگشته است.

شبکه های اجتماعی نیز در این میان ساکت نبودند. در چند روز گذشته کمپین فیس بوکی "نه، به استیضاح وزیر علوم" شکل گرفت. کاربران شبکه های اجتماعی پیش از این با رای به دولت تدبیر و امید اعلام موضع کرده بودند که باید بساط بی خردی برچیده شود ولی ظاهرا برخی نمایندگان این پیام روشن را در نیافته اند.

اما در نهایت رییس مجلس پا وسط گذاشت و در جلسه ای مشترک، آتش استیضاح را به طور موقت خاموش کرد. لاریجانی امروز (دوشنبه) جلسه‌ای را بین متقاضیان استیضاح وزیر علوم و آقای فرجی دانا برگزار کرد که در نتیجه نمایندگان متقاضی استیضاح به وزیر یک ماه فرصت دادند تا موارد استیضاح را بررسی و رفع کند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس با اعلام این خبر، ابراز امیدواری کرد: به نظر می‌رسد امیدواری‌هایی وجود دارد و قدری فرصت گرفته شده تا طرح استیضاح به تعویق بیفتد.

استیضاح از کی کلید خورد؟

در چند روز گذشته خبرهای پشت پرده دیگری نیز از استیضاح به گوش می رسید. به گزارش روز نو گفته می شود که استیضاح کنندگان وزیر علوم درخواست های غیر متعارفی از دکتر فرجی دانا داشته اند که بدلیل نپذیرفتن این تقاضاهای نامتعارف تصمیم به استیضاح وزیر علوم گرفته اند.

براساس این گزارش، نمایندگان استیضاح کننده وزیر علوم از دکتر فرجی دانا درخواست کرده اند که ۲۰درصد روسای دانشگاه های سراسر کشور توسط اصولگرایان تعیین شود و همچنین وزیر علوم باید ۵ معاون خود را تغییر دهد.

وزیر علوم اما زیر بار این باج خواهی نمایندگان استیضاح کننده نرفت و به همین دلیل آنها طرح استیضاح وزیر علوم را تقدیم هیت رییسه مجلس کردند و اصرار دارند که اعلام وصول شود.

دانشگاهیان و حتی بسیاری از مردم این واقعیت تلخ را می‌دانند که پشت پرده استیضاح وزیر علوم افرادی فعال هستند که با روی کار آمدن دولت جدیدو وزیر جدید، منافع شخصی و گروهی خود رادر خطر می‌بینند. چنین استیضاحی، نه اخلاقی است و نه با مصالح مردم و کشور منطبق است. به همین دلیل است که حتی در رأس مجلس نیز درباره استیضاح وزیر علوم سئوال وجود دارد.

تاریخ نگاری یک استیضاح

هنوز مُهر رای اعتماد ۱۵۹ نفر از نمایندگان مجلس یه دومین گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم خشک نشده بود که ۸۲ نفر از نمایندگان مجلس در تذکری کتبی به وی خواستار تجدیدنظر در برخی از انتصابات انجام شده در وزارت علوم شدند و فردای همان روز نیز خبر نامه ۱۵۰ نماینده مجلس به رییس جمهور در خصوص درخواست مداخله حسن روحانی در انتصابات این وزارتخانه روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفت و گرچه مستقیما نامی از افراد مورد اعتراض نمایندگان در آن نامه آورده نشد، اما مشخص بود که اعتراض عمده آنان به انتصاب جعفر توفیقی در جایگاه مشاور عالی وزارت علوم و جعفر میلی منفرد در سمت معاون آموزشی این وزارتخانه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، یک هفته از این وقایع نگذشته بود که سخنان خارج از عرف یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که از قضا روزی خود ردای وزیر علوم نیز بر تن داشت، روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت، جملاتی که وزیر اسبق در دیدار با معاون پارلمانی وزیر فعلی علوم خطاب به فرجی دانا گفته و در آن با "مرتیکه" خطاب کردن وی خواسته بود تا "پیش از آنکه با اردنگی از وزارتخانه به بیرون پرتش کند، عذر تعدادی از معاونان و مشاوران خود را بخواهد!"

مدتی پس از آن ، گرچه آقای وزیر پاسخی به این سخنان عجیب نداد، اما با سوال مشترک ۲۳ نفر از نمایندگان مجلس راهی بهارستان شد تا درباره انتصاب برخی افراد در برخی از سمت‌ها و معاونت‌های وزارت علوم توضیحاتی را ارائه کند، جلسه‌ای که پس از قانع نشدن نمایندگان با ۱۴۹ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از جمع ۲۴۰ رای ماخوذه با ثبت دومین کارت زرد مجلس به نام وزیر علوم دولت تدبیر و امید تمام شد.

این اقدامات اما مانع از ادامه تحقق قول دولت به بدنه حامیان دانشجویی خود نشد و ادامه روند تغییر روسای دانشگاه ها که با جسارت توفیقی در دوران سرپرستی اش بر وزارت علوم و حمایت گسترده دانشجویان آغاز شده بود ادامه یافت و قرعه تغییرات به ریاست دانشگاه تهران رسید و بر این اساس فرهاد رهبر که از سال ۸۶ بر کرسی ریاست دانشگاه تهران تکیه زده بود پس از اتمام حکم مدیریتش از ریاست بر نماد آموزش عالی کشور کنار رفت و محمد حسین امید به عنوان سرپرست این دانشگاه انتخاب شد. این تغییر که با استقبال گسترده دانشجویان و بسیاری از اساتید دانشگاه تهران روبه رو شد، اما چندان به مذاق برخی از مجلسی ها خوش نیامد.

چند روز پس از کارت زرد مجلس و تغییر رییس دانشگاه تهران، رضا فرجی‌دانا به قم سفر کرد و با ۹ تن از مراجع عظام از جمله حضرات آیات صافی گلپایگانی ، جوادی آملی، موسوی اردبیلی ، وحید خراسانی، علوی گرگانی ، هاشمی شاهرودی و ... دیدار و گفت‌وگو کرد تا ثابت کند که فاصله‌ چندانی میان سیاست‌های وزارتخانه و مطالبات مراجع تقلید وجود ندارد، به ویژه آنکه در این دیدار مراجع عظام در کنار طرح دغدغه‌ها و مطالبات خود با رویی باز به استقبال وزیر علوم و هیات همراهش رفتند.

همچون همه دوره‌های قبل وزارت علوم در دولت‌های گذشته، روند تغییر روسای دانشگاه‌ها ادامه پیدا کرد و تا امروز حدود ۴۰ رییس دانشگاه در دولت تدبیر و امید تغییر کرده‌اند ، تغییر روسای دانشگاه ها نیز به یکی از چالش های بین وزارت علوم و برخی از نمایندگان مجلس تبدیل شد، نمایندگانی که عمدتا از اعضا و منتسبان جبهه پایداری هستند بدون اشاره به تغییر بیش از ۵۰ رییس دانشگاه در دولت احمدی نژاد، این اقدام وزارت علوم را به برخورد «گازانبری» با روسای دانشگاه ها تعبیر کردند. هرچند جامعه دانشگاهی به ویژه اعضای هیات علمی از دموکراسی ایجاد شده در تعیین روسای دانشگاه‌ها توسط دولت یازدهم استقبال کردند.

همچنین افشای فساد و رانت‌ علمی در دولت احمدی‌نژاد که به پرونده ۳۰۰۰ بورسیه معروف شد، را می توان از جنجالی ترین خبرهای مربوط به وزارت علوم در بهار امسال دانست. مجتبی صدیقی ، معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان در نشست خبری که در نخستین روزهای خرداد ماه برگزار کرد پرده از این تخلف برداشت و گفت که بین سال های ۸۸ تا ۹۲ ، ۳۰۰۲ تن از دانشجویان بدون آزمون به بورس داخل و خارج اعزام شده‌اند که حدود نیمی از آنها فاقد شرایط علمی و سنی لازم بودند.

نحوه انتخاب رییس دانشگاه‌ تهران نیز به چالش دیگری میان برخی از نمایندگان مجلس و وزارت علوم بدل شد و در حالیکه در این ابتکار برای نخستین بار رییس دانشگاه با نظر و رای اعضای هیات علمی خود دانشگاه انتخاب و به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شد، برخی از اعضای شورا و نمایندگان مجلس نسبت به آن واکنش نشان دادند. غلامعلی حداد عادل در آن زمان -بیستم خرداد ماه- در گفت‌وگویی با سایت خانه ملت با انتقاد از معرفی مجدد سرپرست برای دانشگاه تهران عنوان کرده بود که با این اقدام وزارت علوم، روابط مجلس و این وزارتخانه روز به روز تیره تر می شود.

دانشجویان معروف به ستاره دار که بازگشتشان به تحصیل از وعده های انتخاباتی حسن روحانی نیز بود، چالش دیگر میان وزارت علوم و برخی از نمایندگان مجلس بود، با وعده رییس‌جمهور از همان ایام سرپرستی جعفر توفیقی روند بازگشت به تحصیل این دانشجویان آغاز شده و با روی کار آمدن فرجی دانا نیز در چارچوب قانون و بدون هیچ شتابی ادامه یافت اما همین موضوع برخی را در بهارستان به تکاپو انداخت و حتی هنگام حضور وزیر اطلاعات در مجلس نیز این موضوع مورد پرسش قرار گرفت اما گویا عزم وزارت علوم و دولت برای تحقق شعار «حق تحصیل برای همه» آنقدر جدی است که این تحرکات تاثیری در روند آن نداشت. موضوعی که به نظر می رسد در کنار برخی انتصابات دو محور مهم در طراحی استیضاح وزیر علوم هستند.

از سوی دیگر برخی از نمایندگان مجلس روند رشد علمی را در دولت یازدهم "کند" می‌دانند، این در حالیست که آمارهای تعداد مقالات پایگاه معتبر علمی «ای‌اس‌اس»، «اسکوپوس» و «ای‌اس‌سی» این موضوع را تایید نمی‌کند. براساس این آمارها ایران در آخرین ماه از سال ۲۰۱۲ همزمان با آخرین روزهای فعالیت دولت دهم بیش از ۲۴هزار مقاله علمی در پایگاه‌های علمی را نمایه کرده است که این رقم در شش‌ماه نخست فعالیت دولت یازدهم مصادف با آخرین ماه سال ۲۰۱۳ به ۲۵هزارو ۹۶ مقاله علمی رسیده که نشان از رشد قابل‌توجهی در تعداد مقالات علمی است.

پیش بینی حداد عادل از تیره شدن روابط وزارت علوم و مجلس خیلی زود به واقعیت بدل شد و درکمتر از یک ماه پس از آن سخنان، طرح استیضاح وزیر علوم با امضای حدود ۵۰ نماینده به هیات رییسه مجلس شوراس اسلامی داده شده تا بر اساس آن رضا فرجی دانا با حضور در صحن مجلس از سوی این نمایندگان استیضاح شود، نمایندگانی که گرچه نامشان منتشر نشده اما آنطور که در خبرها آمده عمده آنها نزدیک به جبهه پایداری و دلواپسان در مجلس شورای اسلامی هستند و حتی شاید بتوان گفت اغلب از همان ۷۰ نفری هستند که به وزارت فرجی دانا رای مخالف داده بودند.

با طرح موضوع استیضاح، جامعه دانشگاهی هم آرام ننشست، تا جایی که تا به حال بیش از ۱۰۰۰ استاد دانشگاه در نامه های مختلف به روسای مجلس و جمهور حمایت خود از رضا فرجی دانا را اعلام کرده‌اند و کمپینی در فیسبوک نیز با عنوان «حمایت از دکتر رضا فرجی دانا» ایجاد شده که با گذشت حدود یک هفته از راه اندازی آن بیش از ۶۰۰۰ کاربر آن را دنبال کرده‌اند. شواهدی که از حمایت بدنه جامعه از اقدامات وزارت علوم حکایت دارد و حال معلوم نیست که رایزنی برزگان مجلس می تواند مانع از اعلام وصول این استیضاح شود یا وزیر علوم استیضاح خواهد شد؟

علاوه بر نامه نمایندگان و موج گسترده حمایت های دانشجویی از وزیر علوم، شماری از نخبگان و دانشگاهیان نیز به این تصمیم ۵۰ نماینده مجلس واکنش نشان دادند.

الهه کولایی نماینده اسبق مجلس و از استادان دانشگاه تهران در این باره گفت: نباید ملاحظات سیاسی و جناحی متعلق به یک جریان سیاسی در فضای آموزش عالی حاکم شود و از نمایندگان مجلس انتظار می‌رود در ایفای وظایف خود بیش از هرچیز به کارکردهای مفروض و رسمی و قانونی این نهاد توجه داشته باشند و با رفتار خود اسباب اطمینان و آرامش بر بهبود و اعتلای دانشگاه‌ها را فراهم کنند.

فروهر فرزانه ، استاد دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت: در شرایط خطیر و دشوار فعلی کشور، استیضاح وزیر موجب ناپایداری و ایجاد خدشه در روند توسعه علمی دانشگاه‌های کشور می‌شود. بنابراین دکتر فرجی‌دانا از هر نظر، فردی برجسته و ذی‌صلاح برای وزارت علوم هستند.

محمد زاهدی اصل ، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ابراز تاسف از طرح مساله استیضاح وزیرعلوم گفت: این استیضاح مبنای علمی، منطقی و اخلاقی ندارد و برخی از نمایندگان مجلس به جای اینکه تسهیلات ایجاد و به دولت کمک کنند، برای دولت مساله‌آفرینی می‌کنند.

محمد مهدی فرقانی ، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در مورد فرآیند مساله استیضاح وزیرعلوم، گفت: کارکرد وزارت علوم مثبت است و نباید وزیرعلوم را به دلیل نقاط قوتش استیضاح کرد.

سعد الله نصیری قیداری، معاون پارلمانی و حقوقی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری نیز با اعلام این که نامه استیضاح وزیر هنوز به دست ما نرسیده است، گفت : رایزنی ها با نمایندگان مجلس آغاز شده است تا سوءتفاهم‌های احتمالی برطرف شود. وزیر علوم نیز در حاشیه بازدید از محل برگزاری کنکور سراسری در اظهاراتی مشابه گفته بود که از متن استیضاح بی خبر است.

به گزارش ایسنا، حال اگرچه مشخص نیست سرانجام استیضاح و احضار وزیر علوم به مجلس چه خواهد شد، اما حمایت‌های انجام گرفته از فرجی دانا حاکی از رضایت نسبی بدنه آموزش عالی کشور از اقدامات انجام شده از سوی وزیرعلوم است، بدنه‌ای که عملکرد وزارت علوم در مبارزه ساختاری با فساد، احیای حق تحصیل دانشجویان ستاره دار و مشارکت دادن جدی اعضای هیئت علمی در مدیریت دانشگاه ها و ... را از جمله اقدامات درخشان انجام شده در ۹ ماه اخیر می‌داند و معتقد است فرجی دانا از فعال ترین وزرای دولت تدبیر و امید در تحقق شعارهای انتخاباتی حسن روحانی بوده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اعتراض مجلس برای به تعویق افتادن استیضاح وزیر علوم
 • فرجی دانا و بازگشت وزارت علوم به مدار علم و عقلانیت
 • وزیر علوم: دوران نشاط دانشگاه فرا رسیده است
 • تهدید دوباره نمایندگان مجلس؛ وزیر علوم سه شنبه به مجلس می رود
 • وزیر علوم: آمار فارغ التحصیلان بیکار دو برابر سایر افراد است
 • فرجی‌دانا باز هم به مجلس احضار شد
 • وزارت علوم: دانشگاه باد شبکه های اجتماعی و فیسبوک را به رسمیت بشناسد
 • وزارت علوم: دانشگاه احمدی نژاد را به رسمیت نمی‌شناسیم
 • معاون وزیرعلوم:‌ شهرداری به تعهداتش در طرح ساماندهی دانشگاه تهران عمل نکرد
 •  
  آخرین اخبار
 • علی مطهری: اگر نمی ترسند، مقدمات محاکمه علنی خاتمی و موسوی و کروبی را فراهم کنند
 • ماجرای برخورد امام با ناپرهیزی‌های یک رئیس‌جمهور
 • درد دل یک زندانی سیاسی؛ آن روز که مادر در راه ملاقات سکته مغزی کرد ...
 • نامه مهدی خزعلی به صادق لاریجانی: قضات شما جز «سمعاً و طاعتاً» چیزی نمی‌دانند/ شهادت آرزوی من است
 • داستان دادگاه و زندان و ملاقات، و مادری که دیگر نیست
 • نامه همسر حسین رفیعی به روحانی: ایــــــن چــه اسلامــــــــــی اســـت؟!
 • مصطفی تاجزاده: ستایش آزادی یا آزادی ستانی
 • چرا در برابر اجرای قانون و آزادی زندانیان سیاسی مقاومت می‌شود؟
 • نامه چهار نواندیش دینی به رهبری: به جای ملاطفت، به قانون اساسی عمل کنید
 • جزئیات گزارش تخلفات زمین‌خواری پس از دستور جهانگیری/ مجوز ۲۳ طبقه در یک روستای شمالی!
 • پیام مهدی کروبی از حصر برای خزعلی در بیمارستان
 • سراج الدین میردامادی ۱۱ مرداد محاکمه می‌شود
 • هاشمی رفسنجانی: دعا کنیم داعش بیش از این آبروی اسلام را نبرد
 • ازدواج ۳۰ هزار دختر نوجوان زیر ۱۵ سال در کشور
 • یونسی: عده ای اساسا نام بردن از حقوق اقلیت ها و اقوام را برنمی تابند
 • دبیرکل انصار حزب الله: گشت های موتوری نیازی به مجوز ندارند
 • دم خروس بیرون زد:‌ دانشجوی ستاره دار واقعیت داشت
 • قنبری: چرا وقتی احمدی‌نژاد برای صندلی‌های خالی سخنرانی می‌کرد نگران نشدند؟
 • ابتکار: ۳۰ سال دستاورد سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه پژوهش ناپدید شده است
 • احضار مرضیه رسولی، روزنامه نگار، به زندان اوین برای اجرای حکم دو سال حبس
 •