به روز شده: ۱۷:۱۹ تهران - یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳

پرونده جدیدی از فساد چندهزار میلیارد تومانی در دولت قبل به بهانه تولید کود

امروز: مهرماه سال ۹۲ زمزمه‌های تخلف ۴۰۰۰ میلیارد تومانی توسط یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ورمی کمپوست(کود آلی) شوک دیگری به کشور وارد کرد؛ تخلفی که بزرگی عددش باور آن را برای مردم سخت کرد و این ناباوری از آنجا بیشتر شد که مدیرعامل این شرکت چند ماه قبل از اعلام تخلف به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان کشور معرفی شده بود.

ورمی کمپوست تولید کود شیمیایی آلی از کرم‌های مخصوص است که در بسیاری از کشورها تولید می‌شود. مزیت این کود نسبت به انوع دیگر کودها این است که ورمی کمپوست آلودگی کود حیوانی را ندارد و از تمام تولیدات آن می‌توان در صنایع مختلف استفاده کرد. ایران از معدود کشورهایی است که کود شیمیایی وارد می‌کند و گفته می‌شود واردات این کود سود سرشاری نصیب واردکنندگان شبکه‌یی آن می‌سازد اما حدود چهار سال پیش فردی طرح « ورمی کمپوست» را به جهاد کشاورزی ملارد برده و مجوز لازم برای تولید کود آلی «ورمی کمپوست» را در شرکتی در شهر کرج می‌گیرد.

تولید ورمی کمپوست در این شرکت با انوع دیگر تولید این کود متفاوت بود و همین تفاوت مردم زیادی را برای سرمایه‌گذاری در این شرکت ترغیب کرد. ورمی کمپوست روی خاک و زمین‌های با مساحت بالا تولید می‌شود ولی شرکت با بسته‌بندی و ریختن کرم‌ها در داخل سبدهای مخصوص، تولید را منسجم کرده و به دلیل نیاز به منابع انسانی تصمیم می‌گیرد برای تولید کود و نگهداری از کرم‌ها از مردم عادی استفاده کند.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

بر اساس قرارداد اولیه مشتریان شرکت نسبت به تولید و پرورش دو ماهه کرم خاکی تحت نظارت و پشتیبانی این فرد اقدام و هر سبد محتوی را با قیمت روز از این شرکت می‌خرند و شرکت در مقابل متعهد می‌شود در تاریخ خاتمه قرارداد هر سبد آماده بهره‌برداری را با قیمت مورد توافق از مشتریان خریداری کند مشروط بر آنکه طی این دو ماه هفت‌کیلوگرم کود ارگانیک سالم در هر سبد تولید شده باشد. بر‌اساس ‌بندی در قرارداد، سود مشارکت در پایان هر دوره که دو ماه است در ازای تحویل سبد آماده بهره‌برداری از سوی شرکت پرداخت خواهد شد.

ماجرای رونق ورمی کمپوست از آنجا آغاز می‌شود که چون در سال اول فعالیت شرکت، مردم سود خود را طبق تعهدات شرکت دریافت کردند و فعالیت شرکت نیز به‌صورت عادی ادامه داشت؛ اعتماد مردم برای سرمایه‌گذاری بیشتر در این شرکت جلب شد و به این ترتیب عده زیادی از مردم کرج برای خرید این سبدها به شرکت مراجعه کردند تا جایی که بعد از مدتی پول‌های میلیاردی به حساب مدیرعامل واریز شد. معرفی مدیرعامل این شرکت در سال ۹۱ به عنوان کارآفرین نمونه توسط جهادکشاورزی و حضور چندین‌باره او در رسانه ملی، دلیل دیگری بود تا اعتماد مردم به این شرکت برای افزایش سرمایه‌گذاری بیشتر شود.

اما از ابتدای سال ۹۲ شرکت به تعهدات خود مانند قبل عمل نکرد و پرداخت سود به مردم مدام به تعویق می‌افتاد و همین موضوع کم‌کم بر نارضایتی مشتریان افزود تا اینکه در مهرماه همان سال مدیرعامل شرکت متواری شد و بعد از آن شاکیان بسیاری به دادگستری کرج مراجعه کردند و خواهان احقاق حق خود شدند. نکته قابل توجه این است که این شرکت در شهرهای دیگر نیز شعبه‌های زیادی ایجاد کرده و همین موضوع تعداد شاکیان را نیز افزایش داده است. در همان روزها میزان تخلف پرونده ورمی کمپوست از سوی رسانه‌ها چهار هزار میلیارد تومان اعلام شده؛ مبلغی که مدیرعامل شرکت زیر بار آن نرفت و او که آذرماه سال ۹۲ خود را به فرمانداری ملارد معرفی کرد مدعی شد بدهی شرکت به مردم تنها ۱۴۰‌میلیارد تومان است که با احتساب سبدهای فروخته شده و تعداد شاکیان این عدد بسیار کمتر از این هم می‌شود!با توجه به تعداد شاکیان پرونده که حدود ۳۵ هزار نفر می‌شوند و همچنین ادعای آنان بر اینکه بسیاری از آنها پول‌ها را به حساب پسران یکی از اعضای شرکت واریز کرده‌اند هنوز مبلغ این تخلف مشخص نشده اما شکایت‌های رسمی که در دادگستری کرج ثبت شده حداقل مبلغ۱۵۰۰‌میلیاردتومان را قطعی کرده است.

ابهامات پرونده برطرف نشد

بعد از آشکار شدن تخلف ورمی کمپوست، مسوولان جهاد کشاورزی ملارد و کرج اعلام کردند که تخلف این شرکت باید از طریق مراجع قانونی پیگیری شود و ارتباطی به وزارت جهاد کشاورزی ندارد. اما نکته اینجا بود که چرا این شرکت مجوز خود را از جهاد کشاورزی ملارد اخذ کرده اما تاسیس و شروع کار آن در کرج بود؟ ما برای پیگیری این موضوع و اینکه پرونده این شرکت در چه مرحله‌یی قرار دارد با جهاد‌کشاورزی تهران و کرج تماس گرفتیم اما این دو سازمان از هر‌گونه پاسخگویی اجتناب کردند.

مسوول روابط عمومی جهاد کشاورزی کرج می‌گوید. چون مجوز این شرکت توسط جهاد کشاورزی ملارد صادر شده بنابراین جهاد کشاورزی کرج مسوولیتی در قبال آن ندارد و نمی‌تواند در این خصوص اظهارنظر کند و باید موضوع را از طریق جهاد کشاورزی ملارد یا استان تهران پیگیری کرد.

اما مسوول روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران نیز گفت: چون پرونده تشکیل و به دادگاه ارسال شده بنابراین این سازمان نمی‌تواند در این خصوص جوابگو باشد و مسوولان از هر‌گونه اظهارنظری در مورد ورمی کمپوست منع شده‌اند. برای پیگیری موضوع با محمد علی شاکری، رییس جهاد کشاورزی ملارد گفت‌وگو کردیم.

او در خصوص پرونده تخلف ورمی کمپوست می‌گوید: پرونده این تخلف به دادستانی تهران منتقل شده و حتی دادستانی ملارد نیز اکنون نمی‌تواند در این مورد اظهارنظری داشته باشد. شاکری در مورد چگونگی اعطای مجور برای تاسیس شرکت می‌گوید: مراحل اخذ مجوز کاملا به‌صورت قانونی طی شده و هیچ منعی برای آن نبود و اخذ مجوز روال عادی خود را طی کرده است.

در مورد اینکه چرا شرکت به‌جای ملارد در کرج تاسیس شده است رییس جهاد کشاورزی ملارد می‌گوید: از این موضوع بی‌اطلاع بودیم اما پس از آنکه مطلع شدیم بارها به شرکت ورمی کمپوست اخطار دادیم!اما مشخص نیست چرا با وجود این تخلف فعالیت شرکت حدود سه سال ادامه داشته، مدیر آن بارها به عنوان کار‌آفرین نمونه معرفی شده و حتی در شهرهای دیگر نیز شعبه دایر کرده بود.

با اینکه شاکری می‌گوید چند ماه قبل از بازداشت متهم ردیف اول، مجوز شرکت باطل شده بود اما با این وجود فعالیت شرکت همچنان ادامه داشته و مردم از اخطارهایی که به این شرکت داده شده بی‌اطلاع بودند. شاکری تاکید دارد که جهاد کشاورزی بر امور شرکت کاملا نظارت می‌کرد اما نظارت بر کار آن در شهرهای دیگر بر عهده جهاد کشاورزی ملارد نبود.

نکته جالب در صحبت رییس جهاد کشاورزی کرج ادامه فعالیت ورمی کمپوست است اما نه با حضور هیات‌مدیره سابق. به گفته شاکری این شرکت همچنان فعال است و تولید کود آلی در آن ادامه دارد.

دادستانی تهران مسوول رسیدگی به شکایات

پرونده شرکت ورمی کمپوست به دلیل اختلاف‌نظر دادستان کرج و دادستان ملارد با دستور دادستان کل کشور، برای رسیدگی به تهران ارجاع شد. بر اساس آنچه اعلام شده این پرونده در دادستانی تهران تحت رسیدگی است. متهمان این پرونده، مدیرعامل شرکت ورمی کمپوست، برادر او و همچنین برخی اعضای هیات‌مدیره شرکت هستند. از آنجا که پرونده شرکت در تهران و استان‌های دیگر شاکی دارد دیوان عالی کشور موافقت کرده که پرونده در تهران رسیدگی شود. پرونده شرکت شاکیان زیادی دارد و متهمان آن در بازداشت به‌سر می‌برند.

مجلس پیگیر تخلف ورمی کمپوست

مالباختگان ورمی کمپوست برای پیگیری شکایت خود بارها به نمایندگان مجلس مراجعه کرده‌اند و خواستار پیگیری موضوع از سوی نمایندگان شده‌اند. غلامرضا نوری غزلجه، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه تخلف شرکت ورمی کمپوست آشکار است، از پیگیری این تخلف توسط مجلس خبر می‌دهد.

به گفته این عضو کمیسیون کشاورزی، «مجلس اواخر سال گذشته از دولت و مسوولان وزارت جهاد‌کشاورزی درخواست کرد تا اطلاعات دقیق و کاملی از آنچه در شرکت ورمی کمپوست رخ داده در اختیار مجلس بگذارند چون اطلاعات کاملی از چگونگی تخلف انجام شده، نداشتیم. همچنین چند نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی برای پیگیری این پرونده مشخص شده‌اند و گزارش مجلس از روند پیگیری پرونده و شکایت شاکیان به زودی منتشر می‌شود.»

منبع: روزنامه اعتماد-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • امام‌جمعه شمیرانات: فتنه یک سر بیشتر نداشت و آن هم احمدی‌نژاد بود
 • دولت قبلی بودجه مناطق محروم را کجا هزینه کرد؟
 • نام ۵ بدهکار بزرگ بانکی اعلام نشده است
 • رمزگشایی نماینده ولی فقیه در سپاه از چرایی کودتای ۸۸: ‫رضایت رهبر و خدا در پیروزی احمدی نژاد بود‬
 • نماینده مجلس: بخش کوچکی از تخلفات مالی احمدی‌نژاد فاش شده/ بسیاری از تخلف‌ها شاید هیچ‌گاه مشخص نشود
 • پایان محاکمه معاون اول احمدی نژاد / رحیمی در انتظار حکم دادگاه‬
 • ۲۶ خودروی ریاست جمهوری هنوز در اختیار احمدی نژاد است و پس نمی دهد!
 • میراث دولت احمدی نژاد: نظریه‌پردازان توهم و کارشناسان دروغ
 • انتقاد تند وزیر دولت نهم از احمدی نژاد
 •  
  آخرین اخبار
 • ۲۵ خرداد؛ دفاع از جمهوریت و اسلامیت یک نظام با بلندگوی دستی یک نخست وزیر
 • حسین مرعشی: سلیقه آقای جنتی، برای کشور قانون نمی‌شود
 • همراهی علی مطهری با شعار جوانان برای رفع حصر: دولت در حوزه حقوق ملت، شفاف و با جسارت عمل کند
 • تالاب انزلی وارد لیست سیاه شد
 • انتقاد شدید فعالان کرمانشاهی از عملکرد ضعیف دولت در این استان
 • یونسی: برخورد با دراویش کار خودسرها است
 • هشدار معاون وزیر نفت نسبت به جاسوسی صنعتی
 • مدرس حوزه علمیه قم: «دولتی نشدن دین» دغدغه بزرگان دین است
 • احمد خرم: روحانی دو ماه پس از شروع به کار باید می گفت چه چیزی از دولت قبلی تحویل گرفته
 • زیباکلام: دولت به تحقق مطالباتی همچون رفع حصر و آزادی بیان کمک کند
 • ابتکار: دلواپسان، دلواپس منافع خود هستند
 • بیانیه ۲۰۰ فعال سیاسی خارج از کشور: جنبش سبز مرزبندی خودی و غیر خودی را کمرنگ کرد
 • عضو شورای مرکزی موتلفه: باید به سیاست فیلترینگ عمل شود/چین هم به فیلترینگ معتقد است
 • رهامی: سه هزار بورسیه غیرقانونی و خروج بیت المال از کشور باید بررسی شود
 • هاشمی رفسنجانی: عقل سلیم به فکر فیلترینگ نیست
 • منتجب نیا: دلواپس منافعی هستند که در دولت گذشته داشتند و جلوی آن گرفته شد
 • توضیحات مهندس بهزاد نبوی پیرامون حواشی و اخبار کذب منتشر شده علیه ایشان
 • عبدالله ناصری: دولت با عمل به وعده‌هایش می‌تواند سرمایه‌های اجتماعی انتخابات را حفظ کند
 • دانشجویان در مراسم بزرگداشت ۲۴ خرداد در مشهد: برای میر خود دلواپسیم
 • پنج سال پس از تولد جنبش سبز؛ روندگان «راه سبز امید» پا پس نگذاشته اند
 •