به روز شده: ۱۵:۵۰ تهران - سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳

نجفی: روحانی دولت را در شرایط زیر صفر تحویل گرفت/ فکر نمی‌کردیم اوضاع اینقدر نابسامان باشد

امروز: مشاور رییس جمهوری و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه موفقیت دولت به طور قطع موفقیت اصلاحات است، گفت: راهبرد اصلی جریان اصلاحات حمایت و دفاع از دولت یازدهم است.

به گزارش ایرنا، محمد علی نجفی دوشنبه شب درهمایش پاسداشت دوم وسوم خرداد که توسط باشگاه جوانان اصلاح طلب قم، درمجمع محققین ومدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، افزود: اصلاح طلبان باید دولت را برای دست یابی به اهداف و برنامه هایش، به صورت جدی حمایت کنند.

رییس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور اظهارکرد: استراتژی اصلی جریان اصلاح طلب حمایت ازدولت ودفاع از رییس جمهوری است و ما تحقق بسیاری از اهداف و برنامه های عقلانی، را در دولت فعلی شاهد هستیم.

وی ادامه داد : اگر به واقعیات آن گونه که هست دقت کنیم هرگز دچار یاس، سرخوردگی، ناامیدی نمی شویم.

نجفی اظهارکرد: دولت دربرخی زمینه ها با مشکلاتی مواجه است به گونه ای که برای انجام هر حرکت اصلاحی ویا اقدامی، باید انرژی وهزینه های زیادی بپردازد.

وی گفت: ما باید با وجود همه مشکلات وتنگناها، دولت را حمایت کنیم تا از این وضعیت به سلامت عبور کند.

وی گفت: برنامه های دولت فعلی برای اصلاح طلبان، به خاطر حداقل انتظاری که اصلاحات از یک دولت دارد، قابل قبول است.

* موفقیت دولت باعث انزوای تندروها خواهد شد

مشاور رییس جمهوری گفت: موفقیت دولت در تحقق اهداف وبرنامه های خود بدون شک باعث موفقیت اصلاحات وانزوای اصولگرایان افراطی، اقتدارگرا وتندرو خواهد شد.

افزود: امروز مخالفان اصلاحات ودولت خوب می دانند که اگر دولت بتواند برنامه ها و اهداف خود را با موفقیت انجام دهد فضای سیاسی برای حضور آنها بسیار تنگ خواهد شد.

نجفی گفت: روشن است که موفقیت دولت باعث انزوای جریان مخالف خصوصا تندروها خواهد شد به همین دلیل آنها برای به شکست کشاندن برنامه ها واهداف دولت تلاش می کنند.

* دولت تدبیر و امید شرایط مدیریت زیر صفر را تحویل گرفت

وی درتحلیلی دولت دکتر روحانی را به خاطر قرار گرفتن بعد از دولت احمدی نژاد بدشانس دانست وگفت: می توانیم دولت روحانی را از جهاتی خوش شانس و از جهات دیگر بداقبال بدانیم بدشانس از آن جهت که بعد از دولت آقای احمدی نژاد، سرکار آمده است.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی اظهارکرد: ادبیات، عملکرد و رفتاری که آقای احمدی نژاد خصوصا در سه سال آخر دولت، در کشور ایجاد کرده بود مردم را بسیار منزجر کرد.

نجفی خاطرنشان کرد: در دوره احمدی نژاد، مردم احساس می کردند فهم آنها نادیده گرفته می شود، عزت آنها در عرصه داخلی و بین المللی نیز در حال از بین رفتن است.

مشاور رییس جمهوری گفت: از بدشانسی های دولت روحانی این بود که ایشان مدیریتی را تحویل گرفت که زیر صفر بود، به هم ریختگی و ازهم پاشیدگی درحد اعلی بود و حتی خود بنده احساس نمی کردم این اندازه نابسامانی و از هم گسیختگی در کشور باشد.

* ضرورت حمایت از دولت در عرصه بین المللی

نجفی اظهارکرد: باید با حمایت دولت، تلاش کنیم کشور در فضاهای بین المللی ضمن ارتباط و تعامل سازنده با دنیا، مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه که بخشی از آن ناشی از بی تدبیری ها نیز بود، را حل کند.

وی افزود: امید است دولت تدبیر وامید درشرایط اخیر با کشورهای غربی، به یک توافقی برسد که هم کشور را از این مشکلات و تحریم ها نجات دهد و هم ضمن دفاع از حقوق حقه ملت، به شرایط برد برد برسد.

* بازگشت ثبات و آرامش به کشور

مشاور رییس جمهوری با اشاره به اینکه دولت روحانی، ثبات و آرامش را به کشور بازگرداند، اظهارداشت: دولت یازدهم آرامش و ثبات را به کشور بازگردانده و امروز فضای امید را میان کنش گران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شاهد هستیم.

وی ادامه داد: امروز امید مردم نیز نسبت به یک سال گذشته بسیار بالا رفته است.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی گفت: اقدامات دولت که مبتنی برعقلانیت، تدبیر و تجربه مثبت است باعث روحیه امید درکشور شده و این امید را باید به اطمینان تبدیل کنیم.

نجفی خاطرنشان کرد: انتظار از دولت همین بود که گفتمان ملی برای پیشرفت و توسعه در کشور ایجاد وعقلانیت واعتدال نیز درارتباط با تصمیم گیری واجراء بر ارکان کشور حاکم شود.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی ادامه داد: با وجودی که مخالفان دولت تلاش می کنند در این زمینه موفقیتی صورت نگیرد ولی دولت در این راستا در مسیر درستی حرکت می کند که نتایج آن در آینده بیشتر لمس می شود.

*خرداد فصل حادثه‌های تلخ و شیرین

مشاور رییس جمهوری درادامه سخنان خود گفت: خرداد ماه برای ما همراه با حوادث تلخ و شیرین است وازجمله این حوادث، انتخابات ۲۴ خرداد وانتخاب دکتر روحانی است.

وی اظهارداشت: هنوز تحلیل گران آن گونه که باید نتوانسته اند این مساله را که چگونه مردم در یک زمان کوتاه این گونه به سمت دکتر روحانی اقبال نشان داده اند، تحلیل کنند.

نجفی ادامه داد: در فاصله یک روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد، احساس یاس و ناامیدی و دلهره نسبت به آینده به امیدواری و هیجان مثبت در جهت رفع مشکلات تبدیل شد.

وی خاطرنشان کرد: در ۲۴ خرداد احساس عزت خواهی، عدالت طلبی و بهبود خواهی مردم به نحو عجیبی زنده شده و آن احساس ها باعث شده آنها انتخاب درستی داشته باشند.

مشاور رییس جمهوری ادامه داد: از نظر تحلیل گران سیاسی وضعیت قبل از دولت روحانی از نظر فضای بین المللی، مشکلات اقتصادی و سیاسی مانند کوه یخی بود که مشکلات واقعی بخش ناپیدای این کوه یخ بود.

نجفی ادامه داد: برای ارزیابی عملکرد دولت باید ابتدا واقعیت های جامعه و شرایطی که دکتر روحانی دولت را تحویل گرفته را بشناسیم و بعد تحلیل واقع بینانه داشته باشیم.

وی ادامه داد: تفاوت یک سیاستمدار خوب با یک روشنفکر این است که تحلیل های سیاستمدار بر اساس واقعیات است ولی روشنفکرها بر اساس ایده آل ها تحلیل می کند.

مخالفان دولت باعلم به اشراف رهبری برمذاکرات، دنبال تخریب هستند

محمدعلی نجفی همچنین گفت: مخالفان دولت با آن که می دانند رهبر معظم انقلاب بر مذاکرات اشراف کامل دارند و در جریان همه جزییات هستند ولی بازهم به تخریب علیه دولت می پردازند.

رییس سابق سازمان میراث فرهنگی وگردشگری کشور افزود: دولت دردوره مذاکرات، در شرایط بسیار حساسی قرار دارد که بسیاری ازمسائل وجزییات را نمی تواند بیان کند ومخالفان دولت از همین امر بهره برداری کرده و به تخریب دولت می پردازند و همایش دلواپسان راه می اندازند وجشن شکست مذاکرات می گیرند.

وی گفت : این عده که درمیان اصول گرایان نیز اقلیتی معدود هستند، گاه با انگیزه سیاسی به مخالفت با دولت برخاسته و سعی در ناکام کردن دولت دارند.

نجفی افزود : آنها می دانند که در صورت موفقیت دولت روحانی، آنها در سپهر سیاسی ایران جایگاهی نخواهند داشت و در انتخابات مجلس آینده نیز شکست خواهند خورد.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت : برخی از مخالفان پر سر و صدای دولت نیز انگیزه اقتصادی دارند و چون منافع اقتصادی شان به خطر افتاده است دست به تخریب علیه دولت می زنند چون تا پیش از این به بهانه دور زدن تحریم ها ، منافع ملی را دور می زدند و الان این امکان را ندارند.

نجفی دربخش دیگری ازسخنانش با تشریح عملکرد ضعیف ۸ سال گذشته گفت : ناکارآمدی، حوادث سال ۸۸، فشارها وتحریم های بین المللی مشکلات زیادی برای کشورایجاد کرد و شور وهیجان را درکشور از بین برد به شکلی که متاسفانه درداخل کشور عده ای خواسته یا ناخواسته مردم را به سمتی می بردند که امیدشان به کشورهای خارجی معطوف شود.

وی رویکرد اصلاح طلبان به دولت یازدهم، را حمایت کامل ذکر کرد وگفت: اصلاح طلبان به اصلاح جامعه محور ودولت محور معتقدند وبرهمین اساس از دولت تدبیر و امید بطور کامل حمایت می کنند.

نجفی گفت : حل بحران های سیاسی واجتماعی ناشی ازعملکرد ۸ سال گذشته، نیازمند کار شبانه روزی، متعهدانه وخستگی ناپذیر است و یک شبه درست نمی شود.

مشاور رییس جمهوری با ارائه آمارهای بین المللی وداخلی درحوزه اقتصاد ایران گفت: در آن دوره براساس آمار بانک جهانی، ایران درمیان ۱۶۱ کشور پس از ونزوئلا دارای رتبه دوم از نظر میزان تورم بود.

وی گفت : دراین هشت سال دولت ازکاهش بیکاری ورفع مشکل مسکن سخن می گفت اما در عمل عکس آن اتفاق می افتاد وهمین امر موجب بی اعتمادی روزافزون مردم به دولت شد.

نجفی نوع ادبیات وعملکرد مدیران درهشت سال گذشته را ازدیگر دلایل بی اعتمادی مردم ذکر کرد وگفت: سردادن شعارهای بی مبنا وبدون پشتوانه، موجب ناامیدی ودلسردی شدید مردم شده بود تا جایی که حتی اصول گرایانی که تا پیش ازآن ازاحمدی نژاد حمایت می کردند، از او تبری جستند.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی با اشاره به حماسه ۲۴ خرداد وحضور امیدآفرین مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفت: این انتخابات باید واجد سه نتیجه وخروجی باشد که نخستین آن از میان رفتن تحریم ها وتلطیف فضای بین المللی است که انصافا دولت دراین زمینه خوب عمل کرده است.

نجفی، بازگشت فضای امید واطمینان در جامعه و فعالان اقتصادی و اجتماعی را از دیگر نتایج تحقق یافته انتخابات عنوان کرد وگفت: سومین خروجی که باید محقق شود ایجاد یک گفتمان اعتدال فراگیر جهت پیشرفت وتوسعه کشور است که دولت دراین زمینه نیز بشدت درحال تلاش است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • کاشفی: انتظار ما از دولت جدید این است که طبق قانون، تحزب جایگاه خود را پیدا کند
 • نامه دهها تشکل دانشجویی به رئیس‌جمهور: نگرانیم که اقلیت پر‌هیاهو، عقبه‌ی اجتماعی دولت را ناامید و رویگردان کند
 • رئیس‌جمهور: اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنیم؛ نمی‌توان به زور و شلاق مردم را به بهشت برد
 • مرتاضی لنگرودی: تبدیل دفاتر امور زنان به نهادی ملی برای مبارزه با نابرابری جنسیتی
 • جهانگیری: فلان کشور در ایران پول خرج می‌کند تا از منابع مشترک نفت و گاز استفاده کند
 • انتقاد روزنامه اطلاعات از تنش زایی ائمه جمعه، صدا و سیما و مجلس برای دولت
 • رییس جمهور:امسال باید سال رونق اقتصادی در کشور باشد
 • همزمان با روز جهانی ارتباطات؛ عضویت رییس جمهور در شبکه اجتماعی کلوب
 • رئیس جمهور: متاسفانه به بهانه های قومیت و مذهب و سیاسی نخبگان را کنار گذاشته ایم
 •  
  آخرین اخبار
 • ۱۲۳ سال زندان برای هشت قربانی واحد سایبری اطلاعات سپاه!
 • عادل فردوسی پور: افروغ را به ناحق اذیت کردند/ بازخوانی سخنان جنجالی وی در برنامه زنده تلویزیونی
 • ۱۵ وزارتخانه و سازمان مامور مبارزه با آلودگی هوا شدند
 • قنبری: قوه قضاییه با افراطیون قانون‌شکن برخورد کند
 • اصغر فرهادی رئیس هیئت داوران جشنواره آسیاپاسیفیک شد
 • به نظر می رسد برخی مسئولان در حضور قوه قضاییه حاشیه امن دارند
 • تلاش رسانه‌های سپاه و متهمان اصلی برای تطهیر بنزین پتروشیمی/ از توزیع بنزین پاک دلواپس شده‌اند!
 • وزیر اطلاعات: امنیت برای همه مردم
 • بی‌خبری نگران‌کننده از مادر یک زندانی سیاسی
 • دیدار اعضای سابق دفتر تحکیم وحدت با خانواده سراج الدین میردامادی
 • رونمایی از «۳۰۰۰ بورسیه غیرقانونی» در دولت احمدی‌نژاد
 • سردار رادان برکنار شد
 • واکنش هاشمی به بورسیه‌های بی‌قاعده در دولت احمدی‌نژاد: این تبعیض‌ها جوانان را ناامید می‌کند
 • ۹ نصیحت سیدحسین میردامادی به مسئوولان نظام؛ ۱۱ توصیه به رهبری
 • اعدام شد تا اختلاس کش نیابد/ مه‌آفرید امیرخسروی در نامه‌اش به رهبری چه گفته بود؟
 • کیوان صمیمی با سناریوی ساختگی به زندان بازگردانده شد
 • سیدمصطفی تاجزاده: نتیجه دخالت نظامیان در امور سیاسی؛ محدودیت دامنه مجازها و افزایش مجازات ها
 • علی مطهری: از باز شدن فضا می‌ترسند، چون دروغ‌های ۵ سال گذشته عیان می‌شود
 • احسان شریعتی: اشتباه می‌کنند؛ ادامه حصر موسوی و کروبی بحران‌زا خواهد بود
 • اعتراف زاکانی به نقش رهبری در حصر/ رفع حصر برعهده شورای امنیت ملی یا دستگاه قضایی؟
 •