به روز شده: ۱۸:۵۳ تهران - پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

علی مطهری: مجلس اراده‌ای برای پیگیری حادثه زندان اوین ندارد/ نمایندگان در مقابل حق مردم کوتاه می‌آیند

امروز: علی مطهری این روزها شاید تنها نماینده مجلسی باشد که در متن جریانات و اتفاقات کشور قرار دارد و گروه های مختلف او را برای رسیدگی ها خطاب قرار می دهند. او تنها نماینده ای بود که در جمع خانواده های زندانی دربند ۳۵۰ زندان اوین حضور پیدا کرد تا حرف های شان را بشنود.

او روز گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه اشراق بجنورد بود . مطهری درباره مسایل مختلف حرف زد. از هوای نفسانی نمایندگان گرفته تا کم کاری آنان در قبال مسایل روز و وقایع بند ۳۵۰ زندان اوین.

به گزارش فارس نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی درباره مشخص شدن وضعیت سران جنبش سبز، بیان داشت: البته اعتقادی به اینکه آنها سران جنبش سبز باشند ندارم، بلکه آنان شخصیت‌هایی بوده که اصل رهبری و نظام را قبول داشته و به نوع برگزاری انتخابات معترض بودند که بعد از آن حوادث خرداد ۸۸ شکل گرفت.

وی ادامه داد: ما معتقدیم ریشه‌های آن حادثه از ابتدا باید شناسایی می‌شد و یک قضاوت درست در این زمینه شکل گرفته و صرفاً یک طرفه به موضوع نگاه نمی‌شد.

مطهری با یادآوری اینکه اگر واکاوی درستی در این باره انجام می‌شد یک چنین بحرانی به وجود نمی‌آمد، گفت: هر چند این موضوع سپری‌ شده و ما معتقدیم به این موضوع باید عادلانه رسیدگی شود.

وی با تاکید بر اینکه دو طرف هم خطا کردند و باید از هم بگذرند، یادآور شد: قطعاً اگر چنین مسائلی شکل نمی‌گرفت فتنه‌ای هم انجام نمی‌شد و از آن طرف تجمعات خیابانی که به نظرم درست نبود، صورت نمی‌گرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید وضعیت افراد در حصر (موسوی و کروبی) مشخص شود، گفت: باید دادگاه علنی تشکیل و سریع‌تر به موضوع رسیدگی و وضعیت مشخص شود.

وی با طرح این موضوع که برخی تلاش دارند با زدن برچسب‌ها آنان را به بیرون از دایرةالمعارف انقلاب نسبت دهند، اضافه کرد: این هنر نیست و باید به طور منطقی موضوعات مورد بررسی قرار بگیرد، شاید به خاطر نوع عملکرد طرف مقابل این مسائل بروز کرد و ما هم به جای آقایان بودیم این کار را می‌کردیم.

به گزارش مهر نماینده مردم تهران با اشاره به حوادث بند ۳۵۰ زندان اوین، گفت: ابتدا نمایندگان مجلس گزارش هایی در این زمینه مبنی بر ضرب و شتم زندانیان دریافت کردند که پس از آن رییس سازمان زندان ها با حضور در مجلس آنها را تکذیب کرد و گفت مشکلی نبوده است اما خانواده های زندانیان حرف دیگری داشتند.

مطهری اضافه کرد: فارغ از صحت و سقم موارد مطرح شده از سوی طرفین، لازم بود مجلس شورای اسلامی سریع تر به این مسئله ورود پیدا می کرد تا ابعاد قضیه روشن شود.

به گفته وی اگر چه مجلس وظیفه قانونی داشت که این موضوع را جدی بگیرد اما متاسفانه در مجلس اراده ای برای این قبیل کارها نیست و برخی نمایندگان در مقابل حق مردم کوتاهی می کنند.

فرزند ارشد شهید مطهری عنوان کرد: در مسئله ستار بهشتی نیز این چنین بود و زمانی که من آن موضوع را پیگیری کردم عده ای گمان می کردند این پیگیری باعث تضعیف نظام می شود در حالی که به اعتقاد من پیگیری و روشن شدن قضایا باعث تقویت نظام اسلامی می شود.

مطهری درباره سوالاتی که این روزها نمایندگان از وزرای دولت یازدهم می کنند گفت: سوال و استیضاح وزرا حق نمایندگان و بسته به نظر آنها است اما سئوالات مطرح شده از وزرا بیشتر ناشی از هوای نفس بوده و بهانه‌گیری است.

وی با اشاره به نمونه‌ای از سئوالات نمایندگان از وزرا درباره سفر زنگنه و روحانی به یکی از کشورها و جرئیات آن سفر گفت: پرداختن به این گونه مطالب در واقع گرفتن وقت نمایندگان بوده و مجلس هم از این شیوه ناراحت است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: سوالات نمایندگان از وزرا باید اساسی و ملی باشد و احساس من این است که در برخی از این سئوالات نمایندگان هوای نفس اثر دارد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت فرهنگی تصریح کرد: مطالبی که در دولت قبلی مثل مکتب ایرانی مطرح شد و یا سایر مواردی که رئیس جمهور سابق با تاسی از مشایی مطرح کرده، واقعاً جای تأمل داشت

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه به فعالیت های فرهنگی دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: این دولت در زمینه مسائل فرهنگی مظلوم واقع شده و تأکید برخی بر روی مقوله فرهنگ نیز تا حدی غیرطبیعی است.

به گفته وی در دولت قبل بسیاری از نمایندگان اگر از دولت سوالی در زمینه مسائل فرهنگی از جمله حجاب مطرح می کردند؛ مورد تمسخر قرار می گرفتند و برخی از نمایندگان در دولت دهم حتی می ترسیدند در مورد مسائل فرهنگی سوال کنند چرا که دولت دهم با تمسخر و پاسخ های سربالا جواب می داد.

مطهری اضافه کرد: اگر بخواهیم اقدامات فرهنگی دولت یازدهم را با دولت نهم و دهم مقایسه کنیم؛ اگر چه زمان زیادی نگذشته اما وضعیت فرهنگی کشور در دولت یازدهم به مراتب بهتر از دوران دولت دهم شده است.

وی با اشاره به سی و دومین جشنواره فیلم فجر که در دولت یازدهم برگزار شد، افزود: در این دوره فیلم ها و آثاری که به این جشنواره راه یافتند از لحاظ محتوایی ارزشی تر از دولت قبل بود و با وجود این که هنوز در این دولت مجوز فیلمی داده نشده یا اگر مجوز داده شده هنوز فیلمی ساخته نشده که قضاوت کنیم اما باید قبول کرد که در کلیت مسئله اقدامات خوبی انجام شده است.

به گزارش فارس وی در ادامه با انتقاد از توقیف شدن روزنامه‌ها از سوی دادستانی بدون آنکه نظر هیئت نظارت بر مطبوعات در این باره گرفته شود، تصریح کرد: هفت نفر در هیئت نظارت هستند و اصلاً در جریان این تصمیمات نیستند و این‌گونه اقدامات برای بسته شدن نشریات به هیچ‌وجه جالب نیست.

مطهری با بیان اینکه هیئت نظارت بر مطبوعات تزئینی نیست، گفت: وزیر ارشاد، نماینده مجلس، نماینده حوزه علمیه و غیره در این هیئت عضو بوده و باید طبق قانون نظر این هیئت ملاک عمل قرار گیرد.

وی ادامه داد: آزادی بیان و مطبوعات کنونی مطلوب نیست و در موضوع مطبوعات یک نوع حاکمیت دوگانه وجود دارد که به نفع جامعه است که این مشکل سامان یابد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئولیت قانونی هیئت نظارت بر مطبوعات و وجود برخی تک‌روی‌ها در زمینه رسیدگی به جرائم احتمالی مطبوعات تصریح کرد: شب می‌خوابیم و صبح بیدار می‌شویم و می‌بینیم فلان روزنامه از سوی دادستانی بسته می‌شود و این روش درستی نیست و باید دستگاه قضایی بر اساس نظر هیئت نظارت بر مطبوعات عمل کند.

وی راه‌اندازی دادسرای فرهنگ و رسانه از سوی قوه قضائیه را یاد‌آور شد و افزود: باید اقدامات در حوزه رسانه بر اساس قانون و تکالیف صورت بگیرد و شایسته نیست صرفاً با نگاه به تیتر روزنامه‌ها، آنها را از ادامه انتشار بازداریم.

مطهری گفت: حتی برخی خطوط قرمز را برای رسانه تعیین می‌کنیم و خط می‌گذاریم در حالی که مطبوعات باید آزاد باشند و اگر این طور نباشد، جلوی مفاسد اقتصادی و رانت‌خواری‌ها گرفته نخواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها هستند که جلوی این مفاسد را می‌گیرند و باز گذاشتن فضای آزاد به نفع کشور است تا فعالان این عرصه آزادانه مطلب بنویسند.

وی با بیان اینکه مسئولان باید از رسانه حساب ببرند، گفت: همان طور که در کشورهای توسعه یافته شاهد بوده که یک خبرنگار چگونه وزیری را به چالش می‌کشد، ما هم باید این فضا را ایجاد کنیم.

مطهری با یادآوری اینکه ما مقام غیرقابل انتقاد نداریم، گفت: امیرالمومنین نیز فرمودند که در خفا و آشکار از من انتقاد کنید.

وی با تاکید بر اینکه سایر ائمه نیز در این باره به همین شکل عمل می‌کردند، افزود: اگر امروز اسلام زنده است به خاطر روش پیامبران و ائمه بوده است که باید ما هم در این مسیر حرکت کنیم.

مطهری با طرح این پرسش که آزادی بیان و تفکر باید تا چه حد باشد، افزود: این آزادی تا بدان جا باید وجود داشته باشد که دروغ و نیرنگی در کار نباشد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره نظارت استصوابی گفت: باید استعلام از مراجع چهارگانه در بررسی صلاحیت‌ها ملاک عمل قرار گیرد و البته در این زمینه برخی از موارد قانونی نیز از سوی مجلس باید اصلاح شود.

مطهری با بیان اینکه در صورت مثبت بودن پاسخ‌های استعلامات نباید دیگر مواردی در تایید صلاحیت افراد ملاک عمل قرار گیرد، گفت: بعضاً دیده شده که افراد با وجود مثبت بودن پاسخ‌ استعلام‌ها، صرفاً به خاطر یک تحقیق از همسایگان رد می‌شوند که این درست نیست.

وی با بیان اینکه نتیجه این رویکرد کاهش شمار نامزدها برای انتخابات مجلس بود، تاکید کرد: نباید در امورات مردم تجسس شود و این توصیه آموزه‌ای دینی هم است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سیدعلیرضا بهشتی شیرازی: بهزاد «کلید» را به تاریکی پرتاب کرده است
 • مجمع محققین و مدرسین: قوه قضاییه وقایع ۳۵۰ را بی طرفانه پیگیری کند
 • شکایتنامه ۲۶ زندانی بند ۳۵۰ اوین به دادستان؛ اعتراض به همدستی رسیدگی کنندگان با مهاجمان
 • لجبازی رئیس قوه قضاییه؛ بازگرداندن اسماعیلی به جلسه مسئولان عالی قضایی
 • تهدید رئیس جدید سازمان زندان‌ها: بازرسی‌ها با همین شدت ادامه خواهد داشت
 • نامه اعظم طالقانی به رهبری: اتفاقات بند ۳۵۰ مایه سرافکندگی نظام ما شده/ تعریف ما از کرامت انسانی چیست؟
 • پایان اعتصاب غذا در زندان رجایی شهر؛ هشدار درباره تکرار برخوردهای خشونت آمیز اقتدارگرایان
 • نامه صدها دانشجو از سراسر کشور به روحانی: مهاجمان به بند ۳۵۰ را معرفی کنید
 • پنج زندانی دیگر بند ۳۵۰ نیز به اعتصاب خود پایان می دهند
 •  
  آخرین اخبار
 • امیدواریم با تدبیر صاحبان قدرت و امید هموطنان، این روزهای سخت سپری شود/ انتقاد به عدم صدور مجوز برای راهپیمایی
 • آیت‌الله وحیدخراسانی: مردم تحمل کنند تا خرابی‌های هشت سال گذشته جبران شود
 • بازداشت حداقل ۲۵ فعال کارگری در تهران در مراسم روز جهانی کارگر
 • معاون وزیر صنعت: دولت در حال آواربرداری از مشکلات ناشی از اجرای بد هدفمندی است
 • بیانیه سرای قلم؛ ابراز امیدواری نسبت به رفع حصر و حبس‌ها با پیگیری دولت
 • نماینده مجلس: علت همراهی بیش از حد سیستم امنیتی با بابک زنجانی چه بوده؟
 • تعطیلی ۵۴۰۰ واحد تولیدی در کشور/ ۷۰ درصد این واحدها در دوره تحریم تعطیل شده‌اند
 • انتقاد دختر شهید آوینی از مدعیان همرزمی پدرش: چرا در هر انتخاباتی از نامه‌اش به خاتمی سوء‌استفاده می‌کنید؟
 • آیت‌الله شبیری زنجانی: رفع گرفتاری مردم مهمتر از نماز مستحبی است
 • ظلم مضاعف در حصر خانگی
 • پزشک معتمد خانواده میرحسین از فرایند درمان حذف شده است
 • زهرا موسوی: جمعه حال پدرم بد شد؛ یکشنبه پزشک آوردند و سه شنبه به بیمارستان بردند
 • نرگس موسوی: پدر و مادر قبل از حصر بیمار نبودند/ ما به سلامت زندان اختر مشکوکیم
 • واکنش کاربران شبکه های مجازی به خبر بستری شدن میرحسین در بیمارستان
 • نامه ضیا نبوی به حسین نورانی‌نژاد: اوضاع درست می‌شود؛ نشد هم غمی نیست!
 • سخنگوی دولت: برای رفع حصر تلاش می‌کنیم/ بررسی وقایع بند ۳۵۰ با جدیت پیگیری می‌شود
 • جمعیت ایران تا دو سال دیگر به ۸۰ میلیون می رسد/ نماینده مجلس: بانیان برنامه تنظیم خانواده استغفار کنند!
 • خواهر مهندس موسوی: میرحسین ایستاده است؛ توبه را کسانی باید بکنند که این کارها را کردند
 • سازنده مستند تبلیغاتی روحانی: آقای رییس جمهور! مویی از سر میرحسین کم شود، شما مسئولید
 • پزشکیان: آن روز که ۸۰۰ میلیارد درآمد کشور خرج می شد، معترضان امروز خواب بودند؟
 •