به روز شده: ۱۹:۰۰ تهران - دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۳

نقاب ارزش مداری تندروها برای تضعیف دولت

امروز: سیصد گل سرخ و یک گل نصرانی/ ما را ز سر بریده میترسانی

گر ما ز سر بریده می ترسیدیم/ در محفل عاشقان نمی رقصیدیم

معلوم نیست که سراینده این شعر چه کسی است، برخی می گویند میرزا آقا خان کرمانی، اما داستان این شعر به دوران مشروطه باز می گردد.

در سال ۱۹۰۸ هوارد کانکلین باسکرویل، آمریکایی به دعوت مدرسه مموریان تبریز، برای تدریس به ایران آمد. او برای آزادی ایرانیان و کمک به هواداران مشروطه در تبریز با گلوله قزاق های روس کشته شد. گفته می شود کنسول‌ وقت‌ آمریکا در آن زمان کوشید تا باسکرویل‌ را از حمایت مشروطه خواهان باز دارد. اما باسکرویل می گفت: تنها فرق من با این مردم، زادگاهم است و این فرق بزرگی نیست. سرکنسول آمریکا هوارد باسکرویل را دعوت و به او گفت جنگ تبریز موضوع داخلی ایران است و ما حق دخالت در موضوعات داخلی ایران را نداریم. هوراد باسکرویل پاسپورت آمریکائی خود را به سرکنسول آمریکا داد و گفت: من دیگر آمریکائی نیستم.

در تاریخ کم نیست داستان مردانی که با عشق، آزادی و فراتر از خط کشی های جغرافیایی می اندیشند و زندگی می کنند. اما آنروزها شاعران و آزادی خواهان ایرانی برای چنین مردانی شعر می سرودند و یادشان را گرامی می داشتند و امروز کسانی که چیزی از شعر، ادبیات، تاریخ و سیاست نمی دانند با پرچم های ارزشی به مقبره ایران شناسان و شرق پژوهان حمله می کنند.

این روز ها خبر تجمع و البته حمله عده ای تندرو به مقبره دو ایران‌شناس آمریکایی در اصفهان رسانه های خبری و شبکه های اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده است. باز هم کسانی پشت نقاب ارزش مداری دست به تخریب وجه بین المللی ایران زده اند و باز ایرانیان را به دلیلی دیگر شرمنده کرده اند.

ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس آمریکایی ۷ فروردین سال جاری در ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت. او بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بود و به زبان‌های زبان فارسی، عربی، روسی، آلمانی، فرانسوی، پشتو، ازبک و ترکی تسلط داشت. فرای بیش از ۷۰ سال از زندگی‌اش را صرف مطالعه و پژوهش درباره تاریخ و فرهنگ ایران کرد. این مورخ آمریکایی به دلیل علاقه‌ای که به ایران داشت در وصیت‌نامه‌اش نوشت: می‌خواهم در کنار زاینده‌رود اصفهان ایران دفن‌ام کنند.

همین موضوع بهانه ای شد که گروهی در اصفهان با تخدیش مقبره‌ دو ایران‌شناس آمریکایی، پرفسور «آرتور پوپ» و همسرش «فیلیس آکرمن» اعلام کنند که از دفن ریچارد فرای جلوگیری خواهند کرد. این دو ایران‌شناس با وجود تجربه‌های تلخ دوران استعمار فرهنگی، بویژه در عهد سلطنت قاجار و پهلوی و اتفاقات تلخی که توسط خارجی‌ها در حوزه‌ میراث فرهنگی ما رخ داد، بخش عمده‌ای از عمر خود را برای شناخت و معرفی ایران صرف کردند.

حالا در محل دفن پوپ و همسرش که بنای آن توسط خود ایرانی‌ها ساخته شده، دیوارنوشته‌هایی مانند این‌که بنای آمریکایی تخریب باید گردد، یا مرگ بر منافق، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسراییل وجود دارد.

پس از این حمله و انعکاس گسترده‌ این خبر در فضای رسانه‌ای و اینترنتی داخل و خارج از کشور، خبرگزاری ایسنا گزارش داد که عده‌ای از کاربران اینترنت نسبت به افشای هویت معترضان به دفن «ریچارد فرای» در اصفهان اقدام کردند. این کاربران که با انتشار تصاویری مربوط به مراسمی که در سال ۱۳۸۹ برگزار شد، اعلام کردند که این معترضان در واقع مخالفان جدی ریاست جمهوری یازدهم و از طرفداران و بعضا وابستگان دولت قبل هستند.

در حاشیه‌ تصاویر انتشاریافته در فضای مجازی، با تأکید بر این‌که مخالفت اخیر بیشتر سرنوشت سیاست بهبود در روابط ایران با غرب بر سر مسائل هسته‌ای را هدف گرفته، این پرسش مطرح شده بود که چگونه حدود سه سال پیش مسوولان وقت و طرفداران‌شان با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس دولت به استقبال فرای رفتند، او را تکریم کردند و سپس در مراسمی رسمی که اخبار مربوط به آن انتشار گسترده‌ای یافت، از ریچارد فرای به‌عنوان ایران‌شناسی پیشکسوت تقدیر و حتا خانه‌ای تاریخی را در اصفهان به او اهدا کردند، اما در فاصله‌ی کوتاهی از آن زمان و پس از درگذشت این ایران‌شناس آمریکایی، او را دارای مواضع ضد جمهوری اسلامی و عنصر نامطلوب می‌نامند؟ آیا فرای که در سن ۹۴سالگی درگذشت، می‌توانست در مدت سه سال، از انسانی فرهیخته و ایران‌دوست به دشمن این کشور تبدیل شود که امروزه با او و استادش - پوپ - این‌گونه برخورد می‌شود؟!

ریچارد فرای در سال ۸۹ در همایش ایرانیان خارج از کشور شرکت کرد و اعلام کرد که هدفش از حضور در این همایش، جلب موافقت رییس دولت برای این است تا به وی اجازه داده شود پیکرش پس از مرگ در کنار زاینده رود به خاک سپرده شود.

احمدی نژاد در این همایش در ابتدای سخنان خود حس ایران دوستی این دانشمند آمریکایی را ستود و خطاب به او گفت: ما خود شما را در ایران می خواهیم. از طرف ملت ایران یک واحد مسکونی در اصفهان به ایشان هدیه می شود تا هر قدر که می خواهد در آنجا بماند.

غلامعلی حداد عادل، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رییس وقت کمیسیون فرهنگی مجلس بعد از پایان سخنرانی رییس جمهور وقت، با حضور در کنار ریچارد فرای با وی به احوال پرسی پرداخت و به دلیل فعالیت های چندین ساله او برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران زمین به مردم جهان از وی قدردانی کرد.

حالا طرفداران همان کسانی که از ریچارد فرای استفاده تبلیغاتی می کردند، امروز به بهانه های واهی و برای تضعیف دولت دست به تخریب وجهه بین امللی می زنند.

این در حالی است که به دنبال پی گیری مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی نسبت به انتقال پیکر ریچارد فرای، ایران شناس برجسته به ایران و دفن وی در اصفهان و نامه نگاری با مسولان دولتی، وزیر امور خارجه طی نامه ای به دکتر نهاوندیان رئیس دفتر دکتر روحانی خواسته است که در این زمینه از اقدامی که معمول می گردد این وزارت را نیز مطلع کند.

از سوی دیگر روز دوشنبه ۲۵ فروردین خبر رسید که جمعی از نمایندگان استان اصفهان در اعتراض به برخی اخبار مبنی بر دفن فرای در این شهر به رئیس جمهوری نامه نوشتند.

به گزارش تسنیم‌، این نمایندگان خواستار جلوگیری از این اقدام شدند.

امضا کنندگان این نامه که احمد سالک، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، حسن کامران، مجید منصوری، علی ایرانپور، حجت‌الاسلام موسوی لارگانی، نیره اخوان و حمیدرضا فولادگر هستند در این نامه نوشته اند:

با توجه به مسائل مطرح شده پیرامون انتقال احتمالی جسد جاسوس آمریکایی "ریچارد فرای" و طراحی دفن ایشان در اصفهان، به اطلاع می‌رساند با توجه به فضای فرهنگی و اعتقادی و سیاسی اصفهان و طرح این موضوع در اجتماعات مذهبی به خصوص در نمازجمعه این هفته اصفهان توسط حضرت آیت‌الله مهدوی نماینده محترم مردم اصفهان در مجلس خبرگان و امام جمعه موقت استان و عکس‌العمل شدید مردم شریف استان و جریحه‌دار شدن غیرت دینی و ملی مردم، انتظار می‌رود حضرتعالی با تدبیر خود دستوری لازم به وزارت خارجه و اطلاعات و میراث فرهنگی صادر فرمایند که به هیچ عنوان تن به این ننگ دیپلماتیک و تحمیل زورمدارانه ندهند که با عکس‌العمل شدید کنترل نشده مردمی مواجه خواهید شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • جمع آوری امضا در مخالفت با دفن ریچارد فرای در ایران متوقف شد
 • مدیریت تندروها کلید دستیابی به توافق هسته ای موفق با ایران است
 • انتقاد جبهۀ مشارکت از رفتارهای اخیر افراطیون؛ انسجام ملی را هدف قرارداده اند
 • خشم نتانیاهو و محافظه کاران ایرانی از سفر اشتون به تهران
 • منتجب نیا : تسامح دولت با افراطیون آنها را جسور‌تر می‌کند
 • شیرزاد: تندورها می خواهند از مزایای بی شناسنامه بودن استفاده کنند
 • دکترسازی در دانشگاه هنر اصفهان؛ مدرک‌فروشی به مدیران احمدی‌نژادی
 • سعید معیدفر: انحصارطلبان با تحریک گروه‌های خودسر به دنبال بی‌اعتبار کردن دولت هستند
 • علی مطهری: دولت برای آشتی ملی و رفع کدورت‌ها چاره‌ کند/فشار افکار عمومی از فشار تندرو‌ها می‌کاهد
 •  
  آخرین اخبار
 • پیام تسلیت جمعی از نمایندگان ادوار مجلس در خارج کشور به سید محمدخاتمی
 • سخنگوی قوه قضائیه از محاکمه غیابی فعالان سال ۸۸ خبر داد
 • معاون رئیس جمهور در امور زنان: دولت برای آزادی زندانیان زن تلاش می کند
 • ابراز امیدواری خانواده امیر حکمتی نسبت به احتمال آزادی قریب‌الوقوع وی
 • عراقچی خبر داد: قسط چهارم دارایی‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی واریز شده است
 • فرمانده سپاه: دولت از اقدامات بسیج برای اقتصاد مقاومتی استقبال نکرد
 • نوبخت: میلیون‌ها نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند
 • صادق زیبا کلام: پرداخت ماهیانه ۴۵ هزار تومان به همه مردم ِ فقیر و غنی عدالت نیست
 • شروط و نحوه صدور دفترچه‌ بیمه‌ همگانی رایگان
 • پرونده دانشجویان ستاره دار در مجلس دوباره به جریان افتاد
 • توقف توسعه رشته علوم تجربی از مهر ۹۳
 • افخم: شکایت از آمریکا در دست اقدام است
 • نگرانی پرستاران از توزیع یارانه بخش سلامت بین عده‌ای خاص
 • نماینده آمریکا در سازمان ملل: مساله روادید ابوطالبی تاثیری بر مذاکرات هسته‌ای ندارد
 • نیمی از سیم‌کارت‌های کشور خاموشند
 • نرخ بیکاری سال ۹۲ به ۱۰٫۴ درصد رسید
 • ادامه رکود تورمی در بخش مسکن با اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه ها
 • ‫دیدگاه محمد خوش چهره درباره ۷۰۰ میلیارد تومانی که احمدی نژاد به باد داد‬
 • مصطفی تاجزاده: هیاهوگران قطع نامه اخیر؛ ساکتین ِ ۶۱ قطعنامه پیشین
 • وضعیت پزشکی میرحسین و رهنورد مساعد نیست/ تعلل در پیگیری روند درمان
 •