به روز شده: ۱۸:۲۸ تهران - شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۳

جبهه مشارکت: تقویت حس امید و اعتماد ملی بارفع حصر و دفع فضای امنیتی

امروز: جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه ای که به مناسبت سال نو منتشر کرده است به تشریح وضعیت موجود و چشم اندازی پیش روی کشور پرداخته و مشارکت و خرد جمعی را از راههای حل بحران های کشور دانسته است. این حزب همچنین جلوگیری از یأس، کمک به دولت، رفع و دفع فضای امنیتی، ایجاد فضای آزاد برای نقد و اظهار نظر، آزادی زندانیان سیاسی به ویژه رفع حصر اقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و گشایش در فضای داخلی را از عوامل تقویت روح مقاومت و حس امید و اعتماد ملی برشمرده است.

به گزارش نوروز متن کامل این بیانیه به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

٢۴ خرداد ماه سال ١۳٩٢ رأی به تغییر رویکردها و رویه های گذشته بود و میزان اقبال مردم به نامزدهایی که روند و رویکرد گذشته را نمایندگی می کردند و یا در ارزیابی آنان ، نسبت نزدیک تری با رویکردهای گذشته داشتند را با رأی در خود نشان دادند. آنان خواستار تغییر در رویکردها و جهت گیری های ناکارآمد تجربه شده بودند و رأی به حسن روحانی در حقیقت رأی به رویکردی جدید در عرصه های متنوع سیاست داخلی، خارجی، فرهنگ و اقتصاد بود. از بدو اعلام نتایج انتخابات و پیروزی آقای روحانی، نیروهای افراطی و طرفدار سیاست های گذشته، حرکات تخریبی خود را علیه دولت آغاز کردند و جریانی که در سیاست خارجی و در فضای داخلی، باعث رویگردانی مردم از تفکرات خاصی در صحنه اجتماعی گردید، منافع خود، بویژه منافع اقتصادی خویش را در خطر دیده و به تخریب و تضعیف حرکت های دولت و در مخالفت با ملت و منافع آنان، پرداخته است و سناریوهای چندی را تا کنون با هدف زمین گیر کردن دولت، کلید زده است .این جریان افراطی با ترفندهای خاص تبلیغی خویش در این جهت، در مقابل هر تغییر مثبتی چه در سیاست خارجی و چه در گشایش فضای سیاسی و تنگناهای امنیتی داخلی و حتی در مقابل اقدامات اجرایی دولت در تدبیر و اداره کشور واکنش نشان داده است چنانکه در مقابل تغییر مدیران میانی و کارگزارانی که وضعیت مدیریتی کشور حاصل اقدامات سوء آنان است به شدت واکنش نشان داده و برای تثبیت وضعیت گذشته و عدم تحقق برنامه های این دولت، به فعالیت های روانی و تبلیغاتی پرداخته و می پردازند.

انتخابات ٢۴ خرداد با تدبیر مقام رهبری به ویژه در خصوص «حق الناس دانستن رأی مردم» ودعوت از همه دلسوزان کشور برای شرکت در انتخابات ونیز نقش ایشان در گشایش فضا برای ورود مثبت به حل مسأله هسته ای و رفع تحریم ها از جمله مسائل مهم و تأثیر گذاری است که جریان مخرب و مخالف دولت آن را بر نمی تابد. دولت در مدت کوتاهی که از عمر وی می گذرد توانسته در عرصه های بین المللی نقش سازنده، مؤثر و فعالی را ایفا نماید ، که این امر در ارتقاء جایگاه ایران در نظام بین الملل مؤثر بوده و هست و امید می رود که به حل چالش ها منجر گردد. همچنین در این مدت دولت در عرصه های فرهنگی و اجتماعی، با اتخاذ رویکرد مثبت و ایجاد امید در میان اهالی فکر و اندیشه و قلم و فرهنگ، توانسته گام های خوبی را بردارد که در مجموع این تغییرات مثبت ارزیابی می گردد. ولی نگرانی آن است که جریان های مخالف دولت، نخواهند و یا با اتکا به منابع قدرت و یا ثروت نگذارند که دولت در اجرای برنامه های تغییر خویش به موفقیت برسد. زیرا از نظر ایشان پیروزی دولت در عرصه داخلی و خارجی و گشایش فضای نقد و شفاف سازی، جریانی را که تاکنون با تکیه بر ثروت و رانت های پیدا و پنهان به جایگاه کنونی دست یافته، افشا کرده است. بنابر این ملت و جریان های دلسوز وو مدافع منافع ملی می بایست با حفظ وحدت و آگاهی از ترفندهای ایشان فرصت عمل را از آنان سلب نماید

امروز آرایش سیاسی در کشور با قبل از انتخابات ٢۴ خرداد ٩٢ قابل قیاس نیست. علی القائده نیروهای انقلابی و اصولگرایان را نباید در چارچوب های نظری گذشته ارزیابی نمود؛ بدیهی است پدیده دولت گذشته، تجربه ای بود که تمام نیروهای دلسوز انقلاب و کشور و اسلام را به امری ضروری تر و حمایتی تر از مسائل سیاسی گذشته در بین جناح های سیاسی توجه داد و آن اصل اسلام و انقلاب و کشور و منافع کلان ملی بود. امری که تمامی جناح های سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب را بر آن داشت که در این برهه به «نجات کشور» بیاندیشند. از این رو اگرچه بلوک بندی های سیاسی اصولگراو اصلاح طلب، شاکله اسمی خود را حفظ کرده اند ولی شاکله عملی و عملیاتی آنان به شدت به مواضع اصلاح طلبان نزدیک تر شده است. ما امروز برخی اصولگرایان را در جبهه اعتدال و نزدیک به اصلاح طلبان و قاطبه ملت ارزیابی می کنیم. به جز اقلیت ناراحت و ناراضی از انتخابات مردم و حرکات تخریبی آنان علیه تغییرات، به نظر می رسد بخش اعظم اصولگرایان اعم از سنتی و مدرن آن اینک به نجات کشور و تغییر و اصلاح روندها، رویه ها و برنامه های گذشته می اندیشند و دولت آقای روحانی فرصتی است که اصولگرایان معتدل و اصلاح طلبان و تمامی جریان های دلسوز و آگاه نسبت به مسائل کلان ملت و منافع آنان، با تعامل بر مبنای وحدت ملی به روند تغییرات کمک نمایند و نیز جریان تخریبی علیه دولت و ملت را متوقف سازند. از این رو ارتباط با جامعه، آگاهی بخشی، تلاش در جهت وحدت و انسجام ملی و حفظ امید و اعتماد ملت، در گرو حرکت اصولی تمامی دلسوزان و جریانات متعهد به سرنوشت کلان ملت و کشور است تا بتوانند گام های بلندتری را برای اعتلای کشور و اصلاح خرابی های گذشته بردارند. ملت نیز با آگاهی از این شرایط آماده است تا با صبر و همراهی از سویی، و نقد منصفانه و راه گشا از سوی دیگر به روند به سازی امور کمک نماید و فرصت را از فرصت طلبان و تخریب گران سلب نماید.

مردم ایران نیک می دانند که خرابی های گذشته و مانده از دولت قبل دارای چنان ابعادی است که به زحمت می توان در سال های اول دولت جدید آنها را متوقف ویا اصلاح نمود. زیرا توقف روندهای گذشته اولین گام برای سازندگی و اصلاح امور است. از این رو و برای رسیدن به اهداف ملی و کلان کشور و نجات از وضعیت گذشته نیز باید عزمی ملی پشتوانه آن گردد. جلوگیری از یأس، کمک به دولت، رفع و دفع فضای امنیتی، ایجاد فضای آزاد برای نقد و اظهار نظر، آزادی زندانیان سیاسی به ویژه رفع حصر اقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و گشایش در فضای داخلی، ایجاد فرصت برای نهادهای مدنی و سازمان ها و احزاب و تشکل های سیاسی، صنفی، اجتماعی و امثال آن، از عمده عواملی است که با تعامل و همکاری بین ارکان حکومت، احزاب و جریان ها و شخصیت های سیاسی، فرهنگی و دلسوز ملت و کشور، روح مقاومت و حس امید و اعتماد را مضاعف ساخته و بستر را برای روند تغییرات و اصلاحات مورد نیاز هموار می سازد.

جبهه مشارکت ایران اسلامی با این دید و از این منظر به مسأله ایران اسلامی می نگرد، ایرانی آباد، آزاد و مستقل با حفظ چارچوب ها و شعائر اصیل اسلام رحمانی امری است که در گرو مسائل پیش گفته است. تمامی جریانات سیاسی و شخصیت های دلسوز کشور باید هم خویش را در جهت افزایش همبستگی و انسجام بر محور اصلاح کشور و منافع کلان ملی به ویژه در حوزه های اجتماعی و حقوق شهروندی نمایند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی معتقد است که برای خروج از بحران ها و چالش های پیش رو، راه حل های مهم و راه گشایی وجود دارد که در اختیار یک شخص و یا نهاد خاصی نیست و می بایست با مشارکت همه ایرانیان حل و فصل گردد. تکیه بر خرد جمعی و عقول جامعه بالاخص نخبگان، دانشگاهیان، مدیران اجرایی، کارشناسان و ... در حوزه های متنوع سیاست خارجی نظیر مسأله هسته ای، رفع تحریم ها، مسائل منطقه مانند بحران سوریه و ... ، و سیاست داخلی مانند حل مسأله فضای امنیتی، آزادی های سیاسی- اجتماعی، توجه به حقوق شهروندی و ایجاد زمینه نقد و ابراز آراء و نظرات در خصوص دولت، جریان های حاکمیتی، قوه قضائیه و امثال آن و در حوزه اقتصادی، سیاست های پولی، ارزی و تورم و فضای کسب و کار و تولید و توزیع و ... مسأله نحوه توزیع یارانه ها و سیاست های اجرایی مربوط به آن و ... همه و همه از ضروریات است. خرد جمعی، تیم های مشاوره ای و اتاق های فکر امری ضروری و حیاتی برای دولت تدبیر و امید است. تدبیر کردن امور جز از طریق بهره گیری مشارکت عقول جامعه میسر نیست. از این رو در جهت تقویت و کمک به دولت، ضروریست که رابطه متقابل دولت و ملت از معبر چنین مشارکت هایی تعریف گردد. این حزب امید آن دارد سال ٩۳ سالی توام با تلاش و مشارکت وتعامل سازنده همه دلسوزان کشور در رفع نابسامانی ها و چالش ها ی موچود باشد.

جبهه مشارکت ایران اسلامی

فروردین ١۳٩۳-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در سالگرد برخورد با تجمع مسالمت آمیز معلمان
 • درخواست شاخه زنان جبهه مشارکت از زنان عضو کابینه؛ آزادی زندانیان زن سیاسی به عنوان بهترین هدیه روز جهانی زن
 • اطلاعیه جبهه مشارکت ایران اسلامی برای اظهار نگرانی از افزایش تهدیدهای گروههای افراطی در منطقه
 • بیانیه پایانی سومین نشست سالانه سفیران سبز امید
 • کنشگران ملی - مذهبی؛ گروگانگیری نجات جان سربازان وطن، وظیفه همه ماست
 • بیانیه جبهۀ مشارکت ایران اسلامی به مناسبت سالروز ٢٢ بهمن و دعوت از مردم برای شرکت در راهپیمائی این روز ملی
 • بیانیه مجمع مدرسین ومحققین حوزه علمیه قم به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران
 • بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب
 • دفتر جبهه مشارکت ایران اسلامی دوباره پلمپ شد
 •  
  آخرین اخبار
 • آیت الله دستغیب: آزادی محصورین وحدت ملی را افزایش و مردم را خوشحال می‌کند
 • آیا رهبری پس از حکم معنادار سه هفته پیش، پیام تسلیت خواهند داد!؟
 • رفع حصر و آزادی زندانیان؛ ضرورت بازیابی اخلاق و راهی برای آشتی ملی
 • علی شمخانی: مرزهای شرقی پاکسازی می‌شود/ به زودی جیش‌العدل را به خاک سیاه می نشانیم
 • جامعه نگران و منتظر؛ آیا عملکرد حکومت برای نجات سربازان وطن نمره قبولی می‌گیرد؟
 • نامه ظریف به بان کی مون: مردم ایران خواهان اقدام جهانی جهت بازگشت گروگان های ایرانی هستند
 • علی مطهری: اسلامیت منهای جمهوریت قابل تحقق نیست
 • حسن روحانی: بدترین افراط‌ها نگفتن واقعیت‌ها به مردم است
 • مدیریت تندروها کلید دستیابی به توافق هسته ای موفق با ایران است
 • تأمین امنیت مرز سراوان به سپاه واگذار شد
 • ماجرای اجازه‌ای که به احمدی‌نژاد ندادند
 • کمک سپاه به اقتصاد؛ امانتداری پول مردم با نهادهای غیرپاسخگو وناشفاف؟
 • پاسخ ظریف به انتقادات مردم درباره عملکردش در قبال ۵ مرزبان
 • هنوز ۹ میلیون بی سواد در کشور وجود دارد
 • وزارت خارجه پاکستان: مرزبانان در خاک پاکستان نیستند
 • اعتراض فرگوسن به رفتار غیرقانونی در ایران
 • روحانی: به فامیل من هم خارج از ضابطه خدمات ندهید
 • رضا رشیدپور: ممنوع التصویری من بی‌ارتباط با حوادث سال ۸۸ نیست
 • علی شمخانی: خرمشهر شهر وعده های بی عمل است
 • سیدمحمد خاتمی: در کشورهای بی‌بهره‌ از مردمسالاری، رابطه میان حاکم و مردم، رابطه "ارباب و رعیت" است
 •