به روز شده: ۰۸:۰۰ تهران - پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲

سازمان سینمایی تحت فشار اهرم‌های باقیمانده از دولت دهم است

امروز: فرهاد توحیدی؛ رئیس‌ هیات‌مدیره خانه‌سینما؛ شب گذشته(۲۰ اسفند) بعداز برگزاری مجمع عمومی با ابراز نارضایتی از برگزار نشدن انتخابات؛ از روندی که در ارشاد برای ثبت صنوف سینمایی در جریان است، انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرهاد توحیدی(رئیس هیات مدیره خانه‌سینما و رئیس هیئت‌مدیره خانه‌سینما) با اشاره به روند برگزاری مجمع عمومی خانه سینما گفت: از نگاه شخصی نه برای من و نه برای دیگر اعضای خانه‌سینما، ابقای هیئت مدیره فعلی خانه‌سینما به مدت یک سال نتیجه‌ی مطلوبی برای هیئت مدیره نبود. همه ما دوست داشتیم این بار سنگین را روی زمین بگذاریم و خوشحال بودیم که گروهی دیگر از اهالی خانه سینما، مسئولیت مدیریت این خانه را برعهده می‌گیرند.

او با تشکر از حمایت‌های دولت از خانه سینما گفت: دولت قبلی در عرصه‌های اقتصادی و سیاست خارجی زیان زیادی را به کشور وارد کرده است. امروز نیز مخالفان می‌خواهند از طریق روزنه‌ی فرهنگ و هنر به دولت یازدهم فشار وارد کنند ولی ما وظیفه‌ی خود می‌دانیم که آرامش را حفظ کرده و با تاسی از سخنان بزرگان کشور، آرامش را حفظ و پشت سر بزرگان نظام حرکت کنیم.

او با اشاره به از دستور خارج شدن برگزاری انتخابات از مجمع عمومی خانه‌سینما، گفت: در مجمع عمومی با اجماع آرا، تصمیم گرفته شد تا هیئت مدیره فعلی ابقا شده و به مدت یک سال فعالیت خود را ادامه دهد و به هیئت مدیره طی یک سال آینده ماموریت داده شد تا تشریفات ثبت قانونی صنوف را انجام دهد تا هیچ شبهه‌ای باقی نماند. ما هم از فردا این ماموریت را آغاز می‌کنیم.

توحیدی با اشاره به اینکه هیئت مدیره مجمع عمومی خانه‌سینما و مدیرعامل نسبت به روش موجود در وزارت ارشاد برای تاسیس صنوف سینمایی به شکل انجمن‌های فرهنگی نقد دارد، گفت: ما یک ماهیت صنفی داریم و یک ماهیت انجمن فرهنگی، اما انجمن فرهنگی نمی‌تواند اهداف یک ماهیت صنفی را به انجام برساند. ما تلاش خواهیم کرد تا در تفاهم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی، زمینه لازم برای ثبت اصناف به شکل صنف در وزارت ارشاد را فراهم کنیم، در غیر این صورت مجبور هستیم از طریق دیگر اقدام کنیم.

توحیدی ادامه داد: در ۵ ماه گذشته ما ۲ ماموریت مهم داشتیم. ابتدا ثبت اساسنامه بود که از ۲۷ مهر ماه مراحل ثبت آغاز شد. در پایان دی ماه نیز هیئت رسیدگی به مراکز فرهنگی هنری اساسنامه را به ما ابلاغ کردند و مراحل ثبت اساسنامه اصناف در ثبت شرکت‌ها دنبال شد تا به نتیجه رسید. مطابق تبصره ماده یک اساسنامه جدید خانه سینما، همه مدارک اساسنامه تحویل هیئت رسیدگی شد تا مراحل ثبت اساسنامه طی شود و در حال حاضر تشریفات اداری در حال انجام است.

او ادامه داد: آن اراده که در دولت دهم برای طی این مراحل در مدت زمان اندکی وجود داشت، تبدیل به اراده طی کردن روند ثبت اسناد از طریق کاملا قانونی که پروسه زمان‌بری‌ست، شده است.

او تاکید کرد: هیت مدیره خانه سینما، مدیرعامل خانه سینما و مجمع عمومی به روند ثبت اصناف به عنوان انجمن‌های فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقدی جدی دارد و در تمام این مدت نسبت به ریل‌گذاری و رفتاری که در دولت قبلی انجام شد؛ نقد داشتیم زیرا انجمن فرهنگی نمی‌تواند ماهیت صنفی داشته باشد و مسائل صنفی اصناف خانه سینما را به درستی بازتاب نمی‌دهد. متاسفانه در قوانین فعلی ارشاد چنین امکانی وجود ندارد.

توحیدی ادامه داد: ما دو راه بیشتر برای حل این مشکل نداریم: اول اینکه از مجرای دیگری اصناف را ثبت کنیم و یا کوشش کنیم با هماهنگی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با تغییر قوانین موجود در شورای انقلاب فرهنگی و یا در صورت لزوم ارسال لوایح قانونی به مجلس شورای اسلامی، زمینه‌ی ثبت قانونی اصناف را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک بار برای همیشه فراهم کنیم.

رئیس هیئت مدیره خانه سینما در پاسخ به این سوال که مجمع عمومی آینده خانه سینما چه زمانی برگزار خواهد شد، گفت: مطابق اساسنامه خانه سینما، موظف هستیم تا در طول سالانه مجمع عمومی برگزار کنیم، اما مجمع عمومی شب گذشته تعیین شد تا هیئت مدیره فعلی به مدت یک سال به فعالیت خود ادامه دهد و ما نیز باید مجمع عمومی را برگزار کنیم. البته پیش‌بینی می‌شود روند ثبت اصناف خانه سینما بیش از ۶ ماه طول کشد.

توحیدی در پاسخ به سوال ایلنا درباره نامه‌ای که رئیس سازمان سینمایی به هیات مدیره خانه سینما مبنی بر برگزار نشدن مجمع عمومی نوشته بود، گفت: ایوبی رئیس سازمان سینمایی توصیه کرد که این مجمع برگزار نشود. ما روز گذشته طبق قانون نامه‌ای را به سازمان سینمایی ارائه کردیم تا نماینده خود را برای حضور در مجمع عمومی خانه سینما معرفی کنند که ایوبی به هیئت مدیره توصیه کرد باتوجه به اینکه تشریفات ثبت اصناف خانه سینما درحال انجام است، مصلحت این است که برگزاری مجمع عمومی خانه سینما به تعویق افتد. البته ما به بخشی از این توصیه عمل کردیم و به بخشی دیگر از توصیه ایشان عمل نکریدم. مجمع عمومی خانه سینما برگزار شد اما براساس اجماع آراء هیئت مدیره فعلی ابقا شد تا روند ثبت اصناف انجام شود و علیرضا رضاداد نیز به عنوان نماینده سازمان سینمایی در این جلسه حضور داشت.

توحیدی درباره تفاوت رفتار شمقدری با خانه سینما و ایوبی با خانه سینما و توعیق انتخابات گفت: تصور می‌کنم که دوستانی که طرفدار سیاست‌های فرهنگی دولت دهم بودند همچنان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سامان سینمایی فشار وارد می‌کنند، و در تبیین نظرات خود مشغول هستند و با اهرم‌هایی که دارند به سازمان سینمایی فشار می‌آورند اما این فشارها نباید هیچ تاثیری در تصمیم‌گیری دولت تدبیر و امید داشته باشد.

رئیس هیئت مدیره خانه سینما افزود: با تمام احترامی که به دولت قبلی داریم، اما آن دولت به تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی ایران پیوست. دولت یازدهم با پشتوانه رای مردم به روی کار آمد. البته بیشترین رای دولت یازدهم به دلیل ارائه سیاست‌های فرهنگی خود بود به گونه‌ای که امید به وجود آمده از سیاست‌های جدید دولت یازدهم سبب شد تا مردم به دولت تدبیر و امید رای دهند.

او افزود: ما به جد می‌خواهیم که سیاست‌های دولت یازدهم فاصله‌ی معناداری با سیاست‌های فرهنگی دولت قبلی داشته باشد و البته ما نیز کمک می‌کنیم که کارهای موردنظر در مسیر وعده داده شده در دولت تدبیر و امید قرار گیرد. رئیس جمهور بارها و بارها در مناظره‌های انتخاباتی و صحبت‌های خود چه قبل از ریاست جمهوری و چه بعد از آن تاکید کرده کار فرهنگی را باید به اهل فرهنگ سپرد. این سیاست بی‌شک بدون تغییر ادامه پیدا خواهد کرد و اهل فرهنگ با همه توان خود از سیاست‌های دولت حمایت خواهد کرد.

توحیدی درباره بودجه خانه سینما گفت: در طول ۶ ماه گذشته، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۵۰۰ میلیون تومان بودجه دریافت کردیم و امیدوارم که چنین تفاهم‌نامه‌ای در سال آینده نیز امضا شود. همچنین خانه سینما تمام تلاش خود را خواهد کرد تا از طریق حامی مالی و از طریق تعاونی سهامی عام؛ مسایل اقتصادی را برطرف کند.

سخنگوی خانه سینما در پاسخ به این سوال که اگر این اتفاق در دولت قبل بود؛ مواضع تندتری گرفته می‌شد، افزود: دولت گذشته در عرصه‌ی اقتصادی و سیاست خارجی کشور را به بن بست رسانده بود، اما دولت تدبیر و امید به پشتوانه ملت و تاییدات مقام معظم رهبری این بن‌بست را خواهد شکست. تنها روزنه مخالفان دولت، روزنه فرهنگ و هنر است. در حوزه فرهنگ دولت قبلی کارنامه مثبتی نداشت. مخالفان به دنبال آن هستند تا از همین حوزه به دولت یازدهم فشار وارد کنند تا در حوزه‌های دیگر نیز این دولت را عقب برانند.

او بیان کرد: ما وظیفه خود می‌دانیم که آرامش را حفظ کرده و با تاسی از سخنان بزرگان کشور آرامش را در کشور حفظ کنیم و پشت سر بزرگان نظام حرکت کنیم تا امید در میان ملت باقی بماند تا دولت از این گردنه‌ی صعب‌العبور بگذرد. ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا به نظام کمک کنیم و چیزی جر سربلندی نظام نمی‌خواهیم و اگر کوشش می‌کنیم تا با صدای آرام حرف بزنیم به این دلیل است که مطمئن هستیم دولت صداقت دارد و با صداقت عمل می‌کند.

او ادامه داد: دولت امروز با چالش‌های بسیار بزرگی روبروست. مسائلی همچون یارانه‌ها و مسائل اقتصادی بسیار مهم است. ما در خانه سینما حرکتی را آغاز کردیم که نتیجه آن این شد که ۳۰ هزار نفر از اهالی فرهنگ و هنر و سایر صنوف به حرکت عدم دریافت یارانه پیوستند.

رئیس هیئت مدیره خانه سینما افزود: نمایندگان صنوف با عملکرد هیات مدیره موافق بودند و کسانی که در مجمع عمومی حضور داشتند با اکثریت آرا رای به ابقای هیات مدیره خانه سینما دادند، هرچند مخالفانی در این زمینه وجود داشت اما این مخالفان در مجمع حضور نداشتند. از ۳۰ صنفی که در مجمع حضور داشتند، ۲۸ صنف مخالف برگزاری انتخابات بودند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سوال ۴۶ نماینده از وزیر خارجه اعلام وصول شد
 • دولت باید برای تئاتر ارزش قائل شود
 • روحانی: تنها گوشه‌ای از فساد اقتصادی برای مردم بازگو شده/ نام مفسدان باید بر سر زبان خبرنگاران باشد
 • آقایان؛ از فسادهای میلیاردی دولت پاکدست ها خجل نیستید؟
 • ادامه روند فعلی پرداخت یارانه ممکن نیست/ آغوش دولت برای شنیدن انتقادات باز است
 • دبیر مجمع محققین و مدرسین: هنرمندان به دولت فرصت دهند
 • افزایش ۲۰ درصدی حقوق دولتی‌ها از سال آینده
 • صدور کیفرخواست برای ۸ کارمند و مدیر دولتی شیراز در پرونده حق ماموریت ۱۲ میلیاردی
 • سوءمدیریت و فساد در روزنامه ایران در دولت پاکدست ها؛ کارمندان از ۳۰۰نفر به ۸۰۰نفر افزایش یافتند
 •  
  آخرین اخبار
 • بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در سالگرد برخورد با تجمع مسالمت آمیز معلمان
 • تجمع اعتراضی کارگران و بازنشستگان در مقابل مجلس
 • حکم زندان برای مدیران دو واحد آلاینده هوا
 • حضور ثابت روحانیون در ۱۰۰۰ مدرسه کشور
 • ارایه اسناد جدید به دادسرا درباره دوران ریاست سعید مرتضوی در تامین اجتماعی
 • درخواست پرویز پرستویی از مردم ایران: به فکر سربازان گروگان گرفته شده باشید
 • فراکسیون کارگری مجلس درباره حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ اعلام نظر می‌کند
 • عضو کمیسیون امنیت ملی: بی‎اطلاعی از وضعیت مرزبانان ایرانی، نشانه ضعف دولت پاکستان است
 • هاشمی رفسنجانی: نزاع‌های سیاسی در هر سطحی کمرشکن است
 • جدال و افشاگری بودجه ای بین دو عضو شورای شهر در صحن علی شورا: دوران بگم بگم تمام شده
 • حمیدرضا جلایی‌پور: در سال‌های اخیر شایسته‌سالاری از بین رفت
 • نامه صادق زیباکلام به مادر ستار بهشتی: نمی دانم چگونه توانستند شما را "معلوم الحال" خطاب کنند
 • شائبه فساد مدیران اتوبوسی در استانداری و سازمان تجارت تهران
 • ملاقات حضوری عبدالفتاح سلطانی با خانواده‌، پس از پنج ماه
 • انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از مخارج صدا و سیما
 • شکایت از جنتی، صالحی، قالیباف و نعمت‌زاده روی میز کمیسیون اصل۹۰
 • میرحسین آن روز آمد که بگوید...
 • سیدمحمد خاتمی: همزمان با حمایت باید مرتب به دولت تذکر دهیم که به تعهدات خود پایبند باشد
 • آمار بیماران کلیوی سالانه ۱۷ درصد افزایش می یابد
 • رئیس‌جمهور: پای ارزش‌های ملی، مشت واحد هستیم/ در برابر بداخلاقی‌ها گذشت کنیم
 •