به روز شده: ۰۷:۵۵ تهران - پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲

جدال و افشاگری بودجه ای بین دو عضو شورای شهر در صحن علی شورا: دوران بگم بگم تمام شده

امروز: شورای چهارم شهر تهران مانند شورای سوم یکدست نیست. شاید همین یکی از دلایل مطرح‌شدن برخی نکات چالشی نسبت به مدیریت طولانی اصولگرایی شهر تهران باشد. در دوره گذشته، این طور عنوان می‌شد که بسیاری از موارد ابهام‌آمیز و پرسش‌ها نسبت به مدیریت شهر تهران، در جیب رئیس شورا می‌ماند و فراموش می‌شود. هرچه بود، شهرداری در سال‌های گذشته، مدیریت بی‌حاشیه‌ای را دنبال می‌کرد. نه نگران طرح سوالی از سوی اعضای شورای شهر بود، نه نگران افشای مواردی برخلاف رویه‌های معمول. اما اکنون و در دوره جدید، ترکیب ناهمگون شورا، فرصتی را برای شهروندان تهرانی فراهم کرده است تا اطلاعات بیشتری نسبت به برخی از مشکلات شهر تهران کسب کنند.

طرح مسائلی از سوی اعضای شورای شهر که گاهی به افشاگری نزدیک می‌شود، باعث می‌شود رازهای بیشتری از پرده برون افتد، مانند رازهای بودجه‌ای که روز گذشته، رحمت‌الله حافظی، عضو اصولگرای شورای شهر مطرح کرد.

استناد به برنامه‌ای که تصویب نشده است

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورا روز گذشته باعث آغاز توفانی پنجاه و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران شد. آنچه وی در نطق خود گفت، با اعتراض و پاسخ علیرضا دبیر مواجه شد. اما مسئله این است که حرف‌های وی، بوی تازگی می‌دهد، تازگی نسبت به طرح مسائلی که پیشتر کمتر درباره آنها در شهرداری تهران سخن گفته شده است. وی در سخنان خود با اشاره به اینکه در برخی مصوبات شورای شهر تهران درباره بودجه سال ۹۳ شهرداری به برنامه پنج ساله دوم استناد شده است، گفت: با توجه به اینکه این برنامه هنوز ابلاغ نشده است، تبصره‌هایی که در آن‌ها به برنامه پنج ساله دوم استناد شده، وجاهت قانونی ندارد.

حافظی افزود: زمانی که شهرداری لایحه بودجه را به شورا داد، دو هفته تاخیر در تحویل لایحه بودجه به کمیسیون‌ها و اعضا داشتیم و بعد از آن تحت فشار قرار گرفتیم که هر چه سریع‌تر بودجه را بررسی و نتیجه را اعلام کنیم، با این روند دو هفته از زمان بررسی بودجه را از دست دادیم و در نتیجه فرصت بررسی دقیق از ما گرفته شد. در این باره تذکراتی در جلسه داده شد که در بودجه سال ۹۳ شهرداری اعمال نشد. وی با اشاره به قیمت تعیین شده برای خرید دوربین‌های ثبت تخلف پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: هر دوربین مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان برای سال ۹۳ در نظر گرفته شده که رقم بالایی است، مگر این دوربین‌ها چه قیمتی دارند، در این باره سوال کردیم، اما جوابی دریافت نکردیم.

این عضو شورا درباره استناد به مواردی از برنامه پنج ساله دوم شهرداری در تبصره‌های بودجه سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: با توجه به ابلاغ نشدن برنامه پنج ساله، استناد به بندهای آن وجاهت قانونی ندارد و در تبصره‌های ۳، ۴، ۱۰، ۳۶، ۳۷ و ۴۹ این اتفاق افتاده است. وی ادامه داد: تبصره‌های ۳۳، ۴۱، ۴۴، ۴۶، ۴۷ و ۴۸ در زمانی که بررسی می‌شدند تعداد اعضا از حد نصاب خارج شد و رای‌گیری آن‌ها استمزاجی بوده، ولی به عنوان مصوبه ابلاغ شده است. تمام فیلم مذاکرات را بررسی کردم و جزء به جزء دقایقی که جلسه از حد نصاب خارج شده بود را درآورده‌ام.

حافظی درباره پیشنهاد دو درصد عوارض ایمنی ساختمان‌ها برای تجهیز و توسعه سازمان آتش‌نشانی، گفت: این پیشنهاد را به اعضا و در صحن مطرح کردم که ریاست کمیسیون برنامه و بودجه اعلام کردند ۱۱۰ میلیارد تومان برای این کار گذاشته‌ایم، ولی در بودجه ابلاغی تنها ۱۰۰ میلیارد تومان ثبت شده است. رئیس کمیسیون سلامت با اشاره به تبصره ۲۵ بودجه سال ۹۳ شهرداری، گفت: در این تبصره پیشنهاد اصلاحی برای اضافه کردن افراد تحت تکلف رانندگان تاکسی بالای ۵۰ سال برای صدور دفترچه بیمه داشتم که مصوب شد، اما در بودجه ابلاغی در این باره چیزی وجود ندارد. حافظی ادامه داد: در تبصره ۲۷ مصوب شد که شهرداری افزایش سهم مازاد در اعتبارات مصوب بودجه را پس از تصویب شورا داشته باشد، اما در متن اجازه هزینه‌کردن قبل از مصوبه شورا داده شده است.

عضویت معاونان شهردار در هیات‌مدیره شرکت‌‌ها

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد بودجه سال ۹۳ شهرداری تهران غیرنقدی است، گفت: غیرنقدی بودن بودجه یعنی اینکه نمی‌دانیم این بودجه چه می‌شود. رئیس یکی از سازمان‌ها اعلام می‌کند که حاضر بودم غیرنقدم را به قیمت ۳۰ درصد کارشناسی رد کنم، اما نتوانستم و کمتر از یک هفته بعد از سمت خود برکنار می‌شود. غیرنقد بودن بودجه یعنی حاکمیت غیرقانونی و مطلق بر کسی که مطالبه دارد،کدام شهرداری در کدام کشور اینطور عمل می‌کند که ما آن را الگو قرار داده‌ایم. حافظی افزود: در ادامه بودجه اعضای هیات مدیره و مجمع هشت شرکت ذکر شده بودند و ۱۱ شرکت موجود نبود. شاید هم به شورا ارائه شده، ولی به اعضا منعکس نشده است. البته دو شرکت ارتباطات شهر و عمران نیز در بودجه رد شده و اثری در گزارش ندارند و از آن‌ها حتی ذکر نام هم نشده است. در یکی از این شرکت‌ها هر پنج عضو هیات مدیره عضو مجمع هستند و در سایر شرکت‌ها نیز به طور معمول بین دو تا سه نفر از هیات مدیره عضو مجمع هستند. وی با اشاره به کار و مشغله سنگین معاونان شهردار گفت: معاونان با این مشغله‌ای که دارند چطور می‌توانند عضو هیات مدیره چندین و چند شرکت باشند و رکورددار آنان فردی است که عضو ۹ هیات مدیره است.

برون‌سپاری‌های مسئله‌دار

وی درباره برون‌سپاری در شهرداری تهران و استفاده از دفاتر الکترونیک شهر گفت: برون سپاری امور با هدف ارائه آسان‌تر و بهتر خدمت به مردم صورت می‌پذیرد، اما دفاتر الکترونیک شهر در مناطق شمالی شهر به افراد خاصی واگذار شده و متعاقبا اعلام می‌شود که همه مراجعان فقط مجاز به رجوع به دفاتر الکترونیک همان منطقه هستند و نباید به دفاتر سایر مناطق مراجعه کنند. حافظی به بودجه ۱۹ میلیارد تومانی غذا در بودجه سال ۹۳ شهرداری اشاره کرد و گفت: این مبلغ برای هزینه غذا اصلا قابل درک نیست. رئیس کمیسیون سلامت ادامه داد: به منظور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز مبلغ ۲۲ میلیارد تومان پاداش اتفاقی برای اشخاص حقیقی که در سال ۹۲ در اختیار شهردار تهران بوده گذاشته شده است که این میزان در سال ۹۳ به ۳۱ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

حافظی در پایان روزنامه همشهری را مخاطب خود قرارداد و گفت: به دلیل اینکه این روزنامه از محل منابع مردمی اداره می‌شود باید سخنگوی مردم باشد، نه سخنگوی شهرداری تهران. انتظار داریم صحبت‌های نمایندگان مردم در این روزنامه به طور کامل و شفاف منتشر شود. اگر این اتفاق نیفتد این روزنامه را به فیلتر کردن متهم می‌کنیم.

دوران بگم بگم تمام شده

علیرضا دبیر در مقام رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا، به اظهارات حافظی پاسخ گفت. وی در این پاسخ خود، هم از بودجه شورا دفاع کرد، هم از عملکرد و ریخت‌وپاش‌های شهرداری. دبیر گفت: دوران بگم بگم‌ها تمام شده و لطفا همه حرف‌هایتان را بزنید. وی درباره این بخش از حرف‌های حافظی مبنی بر اینکه به اعلام ۱۸ مورد از اصلاحات اعمال نشده در بودجه تهدید می‌کرد، افزود: من از آقای حافظی می‌خواهم این ۱۸ مورد را بخوانند، دوران بگم بگم‌ها تمام شده و حالا باید همه حرف‌هایشان را بزنند.

دبیر افزود: شما که در دولت نهم و دهم کار اجرایی کرده‌اید، نمی‌دانید همیشه معاون شهردار می‌تواند در سازمان‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه‌اش باشد یا نه؟

این عضو شورا در پاسخ به ایراد حافظی درباره کاهش تعداد دوربین‌های نظارتی - تصویری در برنامه سال ۹۳ گفت: شما رئیس کمیسیون خدمات شهری هستید، اعضای شورا در کمیسیون حمل و نقل و عمران اعداد و ارقام مربوط به تعداد دوربین‌ها را تایید کرده‌اند.

وی درباره بودجه آتش‌نشانی نیز گفت: مشکل بودجه آتش‌نشانی در تخصیص است. شهرداری در بودجه هزینه‌ای، ۲۱۰ میلیارد تومان درخواست کمک کرد. کمیسیون خدمات شهری این رقم را به ۲۴۵ میلیارد تومان افزایش داد و ما هم عینا این رقم را تایید کردیم اما موضوع درآمدها به پیش‌بینی میزان تحقق مربوط می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: ما تصویب کردیم دو درصد عوارض پروانه‌های ساختمانی به آتش‌نشانی اختصاص یابد، اما مشکل در تخصیص این درآمد است. برای مسائل سال گذشته در متمم بودجه من به شدت پیگیری کردم که ۹۰ میلیارد به آتش‌نشانی اختصاص یابد، اما از این ۹۰ میلیارد ۳۳ میلیارد و نیم تخصیص داده شده است.

وی پس از بررسی تک تک تبصره‌هایی که حافظی به نحوه رای‌گیری برای آن ایراد گرفته بود، تاکید کرد: تبصره ۳۳ به درآمد مازاد شهرداری مربوط می‌شود. تبصره ۴۱ مربوط به اختصاص سه درصد بودجه شرکت‌ها به موضوعات فرهنگی و هنری است. تبصره ۴۴ دقیقا مانند تبصره سال گذشته است. تبصره ۴۶ پیشنهاد آقای دنیامالی است و برای شفاف‌سازی عملکرد شهرداری در بودجه گنجانده شده است. تبصره ۴۸ هم به شهرداری راهکارهایی برای بهسازی بافت‌های فرسوده شهر با اولویت بازگشایی معابر ارائه داده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه همچنین به ایرادی که حافظی به بودجه غیرنقدی شهرداری گرفت اشاره کرد و گفت: مشکل دولت با بانک مرکزی نبود شفافیت و نبود بودجه غیرنقد است. مگر می‌توانید زمینی که تهاتر می‌شود را در بودجه نبینید. می‌توانید خزانه غیرنقد را راه بیندازید که انجام شده تا بودجه غیرنقد هم شفاف باشد، اما اینکه بودجه شهرداری تماما نقد باشد، هرگز امکان‌پذیر نیست. اگر خودمان اطلاعاتی درباره بودجه غیرنقد نداریم، موضوع چیز دیگری است.

دبیر با اشاره به بودجه شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری تهران نیز افزود: شما می‌دانید ما هنوز بودجه شرکت‌ها و سازمان‌ها را بررسی نکرده‌ایم. اگر شما از عضویت برخی از اعضای شورا در هیات‌مدیره شرکتی از شهرداری مطلع هستید، چرا نمی‌گویید چه کسانی عضو هیات مدیره شرکت‌ها و سازمان‌ها هستند.

دبیر همچنین به ایرادی که حافظی به بودجه ۱۹ میلیاردی شهرداری برای تامین فضای کارکنان در نظر گرفته شده اشاره کرد و گفت: شما ۵۵ هزار نفر آدم را می‌خواهید گرسنه نگه دارید؟ ۱۹ میلیارد تومان در سال برای غذای این تعداد کارمند زیاد است؟ می‌توانید به سادگی این رقم را محاسبه کنید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: پاداش اتفاقی پاداشی است که در اختیار شهردار تهران و معاون مالی و معاون منابع انسانی قرار دارد و به کارمندان رسمی شهرداری تعلق می‌گیرد. سال گذشته متمم و مصوب ۲۷ میلیارد تومان بوده است و امسال تنها ۱۸ درصد افزایش داشته است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • وزیر اقتصاد: ۱۴ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی کسری دارد
 • نماینده مجلس: ۷۰ درصد بودجه سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست
 • تایید لایحه بودجه ۹۳ توسط شورای نگهبان
 • گزارش بانک مرکزی از وضعیت بودجه خانوار شهری: بهداشت و درمان؛ صدر نشین افزایش قیمت‌ها
 • معاون وزیر بهداشت: بودجه دارو را به برخی ارگانها و سازمانهای غیر مرتبط داده اند
 • دنیامالی استعفایش را پس گرفت
 • بی توجهی به مهم‌ترین بخش بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌جه کل کشور؛ گم شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن «سلامت» د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر‌ «سیاست»
 • پزشکیان: نمایندگان مجلس در موضوع بودجه بیمه ها نمی دانند به چه رای داده اند
 • عضو شورای شهر تهران: چرا هیچ‌ شهرداری به خاطر قطع درخت عزل نمی‌شود؟
 •  
  آخرین اخبار
 • خرید شب عید؛ مغازه ها شلوغ است اما کسی پای صندوق نمی رود
 • پاسخ وزیر اطلاعات به تهدیدهای کوچک زاده در جلسه غیررسمی: حالا شما شده‌اید دلسوز انقلاب؟
 • هاشمی: من حرف‌هایم را در همان نماز جمعه ۸۸ گفتم و هنوز هم به آنها معتقدم
 • دانشجویان دانشگاه تهران: حراست عادت کرده است که مستقیما وارد هر مسئله‌ای شود
 • خشم نتانیاهو و محافظه کاران ایرانی از سفر اشتون به تهران
 • سیدمحمد خاتمی: دلیل شرکت نکردن من در مراسم تدفین ماندلا را از آنان بپرسید که نگذاشتند بروم
 • بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در سالگرد برخورد با تجمع مسالمت آمیز معلمان
 • تجمع اعتراضی کارگران و بازنشستگان در مقابل مجلس
 • حکم زندان برای مدیران دو واحد آلاینده هوا
 • حضور ثابت روحانیون در ۱۰۰۰ مدرسه کشور
 • ارایه اسناد جدید به دادسرا درباره دوران ریاست سعید مرتضوی در تامین اجتماعی
 • درخواست پرویز پرستویی از مردم ایران: به فکر سربازان گروگان گرفته شده باشید
 • فراکسیون کارگری مجلس درباره حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ اعلام نظر می‌کند
 • سوال ۴۶ نماینده از وزیر خارجه اعلام وصول شد
 • دولت باید برای تئاتر ارزش قائل شود
 • سازمان سینمایی تحت فشار اهرم‌های باقیمانده از دولت دهم است
 • عضو کمیسیون امنیت ملی: بی‎اطلاعی از وضعیت مرزبانان ایرانی، نشانه ضعف دولت پاکستان است
 • هاشمی رفسنجانی: نزاع‌های سیاسی در هر سطحی کمرشکن است
 • حمیدرضا جلایی‌پور: در سال‌های اخیر شایسته‌سالاری از بین رفت
 • نامه صادق زیباکلام به مادر ستار بهشتی: نمی دانم چگونه توانستند شما را "معلوم الحال" خطاب کنند
 •