به روز شده: ۰۷:۳۷ تهران - پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲

میرحسین آن روز آمد که بگوید...

امروز: بیستم اسفند ماه ۱۳۸۷ پس از ماه ها بحث و بررسی میرحسین موسوی با صدور بیانیه‌ای به صورت رسمی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.

در روزهای پایانی سال ۸۷ وقتی میرحسین موسوی رسما اعلام کرد که در دهمین انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد یکی از پرخبرترین روزهای انتخابات بود، از حامیان خاتمی و کروبی تا اصولگرایان و وابستگان به قدرت واکنش های گسترده ای در پی داشت.

میرحسین همان زمان تصریح کرد که همان دلایل و عواملی که در وهله های گذشته [مرا] به عدم حضور در انتخابات فرا می خواندند، بیشتر مرا متقاعد کردند که این زمان، زمان دیگری است و حضور را ایجاب می کند. دلایلی که بعدتر در مناظره های تاریخی عیان تر شد و با مدیریت ۴ سال بعد دولت پاکدست ها آنقدر علنی و شفاف شد که امروز بسیاری از حق طلبان و تغییرخواهان از گروه های مختلف با همان گفتمان به انتقاد از وضعیت کشور برخواسته و سخنان را از تریبون های رسمی کشور، در صحن علنی مجلس و در مجامع دولتی عنوان می کنند.

امروز ۵ سال از روزی که نخست وزیر دوران دفاع مقدس سکوت خود را شکست می گذرد، سال هایی که آنقدر سریع و صریح رخ داد که حتی نیاز نیست تا روشن شدن حقایق را به تاریخ واگذار کنیم. جنبش سبز، جنبش ضد دروغ متولد شد، صدها فعال و منتقد زندانی شدند، تعداد زیادی از جوانان و شهروندان معترض در خون غلطیدند و رهبران جنبش سبز محصور شدند.

مردان و زنانی که در حصر و حبس بر حقوق حقه ی ملت ایستادند و سرافراز و روسفید، امروز دغدغه های خود را از زبان مردم و حق طلبان می شنوند.

و شاید این همان هزینه ای بود تا امروز دیگر نیاز نباشد حتی میرحسین موسوی نگران از آینده ی کشور و نظام و انقلاب در پرده از فسادها و دروغ ها و سومدیریت ها بگوید چرا که حتی با مشاهده ی رسانه های وابسته به قدرت می توان فهمید ۴ سال با جان و مال و اعتبار و آینده مردم چه بازی ها شده بود که میرحسین آن روز گفت زمانی است که باید در صحنه باشم.

راهی که در ادامه ی آن در ۲۴ خردادماه امسال مهر تایید آن بر پیشانی نظام هک شد حتی اگر که نمی خواست اعتراض های میلیونی سال ۸۸ را باور کند.

بازخوانی اعلامیه میرحسین موسوی برای حضور در انتخابات دغدغه های مردی است که ۸ سال نشسته خوابید اما دفاع از مردمش از اولویتش خارج نشد. مردی که این روزها در حصر خانگی باز هم درد مردم آرامشش را می رباید.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انتخابات ریاست جمهوری که بزرگترین جشنواره جمهوریت در نظام ماست نزدیک می‌شود. در آستانه این رویداد سرنوشت‌ساز جای آن است که هر جان شیفته عدالت و آزادی و استقلال و توسعه که به تحقق این آرمان‌ها در چارچوب جمهوری اسلامی فکر می‌کند به وظائف و تعهدات خود از نو بیندیشد و با هدف استقرار یک جامعه ارزشی مبتنی بر آموزه‌های اسلام ناب محمدی (ص) و متکی بر اندیشه‌های حضرت امام خمینی مسئولیت خویش را بازشناسی کند. بر مردم شریف ایران پوشیده نیست که اینجانب طی ماه‌های گذشته با کمک و همفکری آنان در تکاپوی این جستجو بوده‌ام؛ وضعیت کشور ، انتخاب‌های پیش‌رو ، حوادث ممکن، ظرفیت‌های موجود و بسیاری نکات خرد و کلان دیگر را مورد دقت قرار دادم و هرچه پیشتر رفتم همان دلایل و عواملی که در وهله‌های گذشته به عدم حضور در صحنه انتخابات فرا می‌خواندند بیشتر مرا متقاعد کردند که این زمان زمانی دیگر است و حضور را ایجاب می‌کند. اینک نه از روی خودپسندی تا ارزش‌ها و ارجمندی‌های همگنان را نادیده بگیرم، و نه از سر تجاهل تا مشکلات پیش رو را ناچیز و بضاعت اندکم را کافی از توکل به خداوند بدانم، بلکه به امید ادای وظیفه قصد خویش را برای نامزد شدن در دوره دهم از انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌نمایم.

مستضعفان این مطمئن‌ترین پایگاه برای ارزش‌های برآمده از انقلاب اسلامی و آماده‌ترین قشر برای اصلاحگری و پایبندترین پشتوانه برای اصول و اصول‌گرایی صبورانه به‌گوشند که آیا فرزندان مصدرنشین‌شان همچنان به جایگاه عزیز آنان اقرار می‌کنند و بر وظایف تخطی‌ناپذیرشان در حمایت از منافع محرومین اصرار می‌کنند. معنای این انتظار را چگونه لمس کرده‌ است کسی که نداند در سفره‌های کوچک آنان اولی‌تر از نان اعتنای صادقانه به ارزش‌هایی است که جان جوانانشان را خرج آن کرده‌اند؟ این اولویتی است که چشمه‌های برکت را از زمین می‌جوشاند. تنها نمونه‌ای از این جوشش دست‌آوردهای برگشت‌ناپذیر جوانان دانشمند ما در زمینه انرژی هسته‌ای است. اگر سرهای آنان در مقابل اجنبی خم بود و یا احساس می‌کردند که آزادی گفتن و شنیدن و انتخاب کردن ندارند هرگز چنین جوشش‌هایی از آنان سر نمی‌زد. ما این کامیابی‌ها را با هزینه‌ کردن بودجه‌های نجومی به دست نیاورده‌ایم، بلکه ارزش‌ها هستند که چنین میوه داده‌اند و برکت آفریده‌اند.

به‌ویژه جا دارد که ارزش آزادی در این عصر مورد توجه چندین‌باره قرار گیرد. این آرمانی است که خرازی‌ها و باقری‌ها و باکری ها در پای آن جان داده‌اند، زیرا اگر آنان و یارانشان نمی‌ایستادند از جمله نخستین نعمت‌هایی که از ما سلب می‌شد آزادی بود. ما را چه می‌شود که به کمترین بهانه خانه آرزوهای همت را خراب می‌کنیم تا به جایش برج‌هایی از جاه‌طلبی خود بسازیم؟ باید بدانیم که گشودگی در مقابل انتظار مستضعفان و بازگشت به ارزشها هرگز کوشش برای یافتن راه حل هایی که به نیرومند شدن اقتصاد کشور بیانجامد ، فضای کسب و کار را رونق دهد و از نیروهای مولد و تولید ملی حمایت همه جانبه کند از اهمیت نخواهد انداخت .

شاید کسانی تصور کنند عجله برای عملی کردن چنین نیت خیری استفاده از هر شیوه‌ای را مباح می‌کند، ولو این که شامل قانون‌شکنی‌های گسترده باشد . این کار صرفا نقض عهد با ملت نیست بلکه انکار خرد جمعی است. اینجانب صراحتا اعلام خطر می‌کنم که تداوم چنین رویه‌ای به آشفتگی‌های لاعلاج در نظام مدیریتی منجر می‌شود، تا جایی که یک روز در کشور سنگی بر روی سنگ نماند. آیا فرصت هایی که تبعیت از قانون در اختیار قرار می‌دهد پیش از این مستهلک شده است که دست به این بازی خطرناک می‌زنیم؟ قانون اساسی ما برای رسیدن به همین اهداف دارای ظرفیت‌های عظیمی است که همچنان می‌توانند به فعلیت برسند. به ویژه راهبردهای ارزشمندی که اصل‌های ۴۳ و ۴۴ از این میثاق ملی را شکل داده‌اند نیاز به توجه بیش از پیش دارند و ما موظفیم منابع کمیاب موجود را با تخصیص حداکثری در جهت تحقق هرچه کاملتر آنها به کار بندیم و از هدر دادن این منابع در خدمت منافع کوتاه مدت و اغراض سیاسی کم بها جلوگیری کنیم .

اینجانب ادعا نمی‌کنم که اهداف پیش رو به صرف انتخاب یک شخص قابل دستیابی است، بلکه خواست عمومی برای تجدید نظر در سیاست‌ها و گسترش گفتمان انقلاب اسلامی و تکیه بر ارزش‌های بنیادین زائیده از آن در سطح عموم است که می‌تواند ضامن چنین تحولی باشد. حتی در آن صورت نیز نباید منتظر معجزه بود. به یاد داشته باشیم که یک قدم پیشرفت که واقعا محقق شود بر آرزوهای درازی که جامة عمل نمی پوشند برتری دارد.

به زودی شور مبارزات انتخاباتی فراگیر می‌شود و درحرارت آن هر شخص و گروه جرعه‌هایی از آنچه که هست را به مردم می‌چشاند و نمونه‌ای از دولتی که برقرار خواهد کرد را در معرض دیدگان بینا قرار می‌دهد. شاید نتوان یک انتخابات جدی را در فضایی خالی از خرده‌گیری، به ویژه نسبت به دولتی که حاکم است در نظر آورد. با این همه لازم است که احترام دولت قانونی جمهوری اسلامی به دقت رعایت شود و انتقادات به صورت روشنگرانه، مستدل، دلسوزانه و نه با قصد فریب ارائه گردد.

در جریان فعالیت‌های انتخاباتی، ستاد اینجانب حق چاپ و تکثیر عکس مرا نخواهد داشت و از علاقمندانی که ممکن است به صورت خودجوش وارد صحنه تبلیغات شوند نیز انتظار دارم که به این خواسته خدمتگزار خود توجه کنند. از نظر من نوشته ساده یک شهروند علاقمند به سرنوشت کشور در پشت شیشه مغازه‌اش دلنشین‌ترین و موثرترین الگوی تبلیغاتی است. این نه بدان معناست که استفاده از تصویر را الزاما مسرفانه و یا فریبکارانه بدانم، بلکه می‌خواهم از کارهایی که شایعه شیوعشان را در فصول انتخابات شنیده‌ام، و امیدوارم هرگز واقع نشده باشند، به اکیدترین وجهی پیشگیری کنم. هرگونه عمل خلاف اخلاق حضور و نشاط مردم را در صحنه انتخابات خدشه‌دار می‌کند. چنانچه نام اینجانب در معرض اسائه قرار بگیرد انتظار از علاقمندان و حامیان، سکوت است، چه رسد به آن که خدای‌ناکرده خود مرتکب هتک حرمت و بی‌ادبی نسبت به کسی شوند و نوشته یا گفته ناحقی را اشاعه دهند. علاقمندان مطمئن باشند اگر مواردی رخ دهد که بر حسب موازین اخلاقی و قانونی نیاز به پیگیری داشته باشد ستاد به وظیفه خود در این زمینه عمل می‌کند. همچنین از همه عزیزان و دوستان تقاضا دارم به هیچ‌وجه از امکانات و اموال عمومی، چه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم، در امور انتخاباتی استفاده نکنند.

و سرانجام وحدت؛ حل مسائل بزرگ نه فقط نیاز به همفکری همه اندیشه‌ها و گفتمان‌ها ، که به وحدت و انسجام تمامی نیروهای توانمند کشور نیز نیازمند است. امیدوارم با پختگی و حکمتی که در دلسوزان وجود دارد بتوانیم سرانجام به این هر دو ضرورت پاسخی درخور بدهیم.

برای مردم ایران آرزوی بهروزی می‌کنم و از ایزد منان تقاضا دارم به بهترین وعده‌هایی که به برترین بندگان خویش داده است در مورد این ملت بزرگوار وفا کند، که پیامبرانش گفته‌اند: فمن تبعنی فانه منی.

میرحسین موسوی



-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اعتراض به سه سال حبس خانگی رهبران جنبش سبز در اتریش
 • همسرشهید باکری و همسر شهید همت حامل نامه درخواست رفع حصر به ریاست جمهوری
 • آیت الله دستغیب: آزادی محصوران و زندانیان به نفع جمهوری اسلامی است، هرچند برخی ناراحتند اما مومنین شاد می شوند
 • اعتراض به حبس رهبران جنبش سبز در آمستردام: رفع حصر، مطالبه‌ای راهبردی و ملی است
 • آیت الله دستغیب: مردم با شعار "یاحسین میرحسین" در انتخابات شرکت کردند تا خواسته خود را نشان دهند
 • نشست اعتراضی رفع حصر در برلین: پیشنهاد تشکیل کمیته‌ حقوقدانان و روشنفکران
 • آیت الله دستغیب: مردم انتظار خود از خبرگان را برای رفع حصر در انتخابات اخیر فریاد زدند
 • ابوالفضل قدیانی: آزادی محصورین خواست به حق اکثریت قاطع ملت است
 • کیوان صمیمی: رفع حصر کلید اتحاد و یکدلی و گشایش گره های فرو بسته است
 •  
  آخرین اخبار
 • دوازده روز اعتصاب غذا و دارو؛ وضعیت جسمی دراویش نگران کننده است
 • خرید شب عید؛ مغازه ها شلوغ است اما کسی پای صندوق نمی رود
 • پاسخ وزیر اطلاعات به تهدیدهای کوچک زاده در جلسه غیررسمی: حالا شما شده‌اید دلسوز انقلاب؟
 • هاشمی: من حرف‌هایم را در همان نماز جمعه ۸۸ گفتم و هنوز هم به آنها معتقدم
 • دانشجویان دانشگاه تهران: حراست عادت کرده است که مستقیما وارد هر مسئله‌ای شود
 • خشم نتانیاهو و محافظه کاران ایرانی از سفر اشتون به تهران
 • سیدمحمد خاتمی: دلیل شرکت نکردن من در مراسم تدفین ماندلا را از آنان بپرسید که نگذاشتند بروم
 • بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در سالگرد برخورد با تجمع مسالمت آمیز معلمان
 • تجمع اعتراضی کارگران و بازنشستگان در مقابل مجلس
 • حکم زندان برای مدیران دو واحد آلاینده هوا
 • حضور ثابت روحانیون در ۱۰۰۰ مدرسه کشور
 • ارایه اسناد جدید به دادسرا درباره دوران ریاست سعید مرتضوی در تامین اجتماعی
 • درخواست پرویز پرستویی از مردم ایران: به فکر سربازان گروگان گرفته شده باشید
 • فراکسیون کارگری مجلس درباره حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ اعلام نظر می‌کند
 • سوال ۴۶ نماینده از وزیر خارجه اعلام وصول شد
 • دولت باید برای تئاتر ارزش قائل شود
 • سازمان سینمایی تحت فشار اهرم‌های باقیمانده از دولت دهم است
 • عضو کمیسیون امنیت ملی: بی‎اطلاعی از وضعیت مرزبانان ایرانی، نشانه ضعف دولت پاکستان است
 • هاشمی رفسنجانی: نزاع‌های سیاسی در هر سطحی کمرشکن است
 • جدال و افشاگری بودجه ای بین دو عضو شورای شهر در صحن علی شورا: دوران بگم بگم تمام شده
 •