به روز شده: ۰۸:۲۰ تهران - جمعه ۱۶ اسفند ۱۳۹۲

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه از زبان ابتکار

امروز: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نشست بین المللی بررسی دریاچه های هامون و ارومیه با همکاری سازمان ملل متحد ۲۵ اسفند ماه در تهران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار صبح پنجشنبه در برنامه ویتامین ۳ اظهار داشت: وضعیت دریاچه ارومیه مناسب نیست اما نباید برای نجات آن ناامید باشیم. وی گفت: بی توجهی به حیات دریاچه ارومیه، نبود یک برنامه جامع، عدم تامین حقابه و تغییر کشت عواملی است که دریاچه ارومیه را در شرایط بحرانی جدی قرار داده است.

وی گفت: تاکنون اقدامات خوبی برای نجات این دریاچه انجام شده که قرار است در این نشست بین المللی تجربه ها و پیشنهادات کشورهای دیگر در این زمینه مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. ابتکار گفت: روز اول این همایش نشست مقدماتی برگزار می شود و دیدگاه ها، پیشنهادات ها و تجربه ها و راه حل های کشورهای دیگر مورد بررسی قرار می گیرد، بعد از آن گروهی از شرکت کنندگان از دریاچه ارومیه و گروهی دیگر از دریاچه هامون بازدید خواهند داشت و در روز آخر جمع بندی نشست و بازدید انجام می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جمع بندی نهایی این همایش اواسط بهار سال ۹۳ توسط مدیر ملی طرح نجات دریاچه ارومیه اعلام و بعد از آن برنامه های اساسی برای نجات دریاچه ها با همکاری دستگاه های ذیربط داخلی و مجامع بین المللی آغاز می شود. ابتکار تاکید کرد: مسئله محیط زیست یک بحث جهانی است که خوشبختانه دنیا به این خرد جمعی رسیده از این رو بسیاری از کشورها برای همکاری در این زمینه ابراز علاقه کرده اند.

وی دلایل بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه را برشمرد و گفت: گسترش بیش از حد فعالیت های کشاورزی و باغداری در اطراف حوزه آبریز، تغییر الگوی کشت، افزایش زمین های کشاورزی از ۱۵ هزار هکتار به ۷۰۰ هزار هکتار، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی، حفر چاه های غیرمجاز و سدسازی از جمله دلایل بحرانی شدن شرایط دریاچه ارومیه هستند.

ابتکار گفت: سدهای متعددی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه احداث شده که بسیاری از آنها مطالعات زیست محیطی ندارند. در حالی که براساس قانون یک سد باید در ابتدا مطالعات زیست محیطی داشته باشد و زمانی که به تایید سازمان حفاظت محیط زیست رسید، عملیات احداث آن آغاز شود.

معاون رییس جمهوری به جاده میان گذر (شهید کلانتری) دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: احداث این جاده موجب اختلال در گردش طبیعی آب شده است، این در حالی است که در سال ۱۳۵۸ دکتر تقی ابتکار (پدر معصومه ابتکار)و در سال ۱۳۷۸ اینجانب نسبت به احداث این میان گذر هشدار داده بودیم اما در دوره قبل این هشدار نادیده گرفته شد.

وی درباره راه حل احیا دریاچه نیز گفت: باید کاری کنیم تا به وضعیت گذشته برگردیم و تمام این مسائل با مشارکت مردم و اصلاح سیاست ها انجام خواهد شد که داشتن برنامه ملی نجات دریاچه ارومیه و همکاری های بین المللی در این زمینه نویدبخش است. ابتکار ادامه داد: با خشک شدن دریاچه ارومیه سونامی نمک، شهر ها، باغ ها و مزارع کشاورزی را از بین خواهد برد بنابر این باید با تغییر الگوی کشت، بستن چاههای غیرمجاز و تامین حقابه دریاچه، آب را به این حوزه آبی برگردانیم.

وی با اشاره به تبخیر زیاد دریاچه ارومیه گفت: افزایش گازهای گلخانه ای موجب بروز پدیده گرم شدن زمین شده است البته این یک پدیده جهانی است که کشور ما نیز از این پدیده مستثنی نیست از این رو باید از احیا دریاچه به این موضوع توجه ویژه شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شکار در کشور ممنوع است مگر در مواردی خاص که سازمان حفاظت محیط زیست اجازه دارد مجوز آن را صادر کند. وی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶ هزار مورد تخلفات شکار کشف شده و این در حالی است که در مدت مشابه فقط ۴۰۰ پروانه شکار صادر شده است.

ابتکار با اشاره به وضعیت نامناسب حیات وحش در کشور گفت: شکار بی رویه موجب از بین رفتن کامل گونه های جانوری می شود. شکار پرندگان و چارپایان در کشور ممنوع است زیرا تمام آنها جزو گونه های حفاظت شده هستند. به گفته وی تنها مرجع قانونی در کشور برای صدور مجوز شکار سازمان حفاظت محیط زیست است.

معاون رییس جمهوری اظهار داشت: بسیاری از افرادی که شکار غیرقانونی انجام می دهند پروانه شکار ندارند بلکه پروانه حمل اسلحه دارند که این موضوع بین سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد نیروهای مسلح در حال پیگیری است. ابتکار در مورد تعداد محیط بانان کشور نیز گفت: متاسفانه تعداد محیط بانان نسبت به مساحت مناطق حفاظت شده بسیار کم است و از استاندارد جهانی دور هستیم.

وی گفت: با توجه به محدودیت دولت در بخش تامین نیروی انسانی، قدم خوبی در زمینه وضعیت محیط بانان کشور برداشته شده و بر این اساس بزودی وضعیت استخدامی تعدادی از محیط بانان مشخص می شود. ابتکار ادامه داد: همچنین هفته گذشته مصوبه ای در دولت به تصویب رسید که براساس آن خسارت و مشکلات حقوقی محیط بانان جبران خواهد شد.

معاون رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت آموزش محیط بانان، اظهار داشت: باید آموزش محیط بانان در بخش حقوقی، حمل سلاح، نحوه استفاده از سلاح، تنوع زیستی و توانمندی بدنی به صورت مستمر ادامه یابد. ابتکار گفت: در صدد هستیم با استفاده از فناوری های روز مناطق حفاظت شده را به دوربین های تله ای مجهز کنیم. این دوربین ها به صورت خودکار وقایع رخداده در طبیعت از جمله تخلفات را ضبط و بلافاصله هشدار می دهند که محیط بان می تواند در کمترین زمان ممکن خود را به محل برساند.

ابتکار گفت: محیط بانی که ضابط قضایی باشد می تواند فرد متخلف را در محل دستگیر و به قوه قضاییه تحویل دهد تا حکم فرد متخلف صادر شود. وی اظهار داشت: در حال بازنگری قوانین صید و شکار در کشور هستیم و تلاش می کنیم این کار با مشارکت جوامع محلی ، دانشگاهیان و حتی شکارچیان انجام شود.

وی درباره ضاربان محیط بانان استان گلستان گفت: چند نفر از این ضاربان دستگیر شده اند که مسئولین مربوطه در حال بازجویی از آنها هستند. اوایل ماه جاری دو تن از محیط بانان استان گلستان از سوی ۵ شکارچی متخلف به وسیله چاقو و تبر مورد ضرب و شتم قرار گرفتن و در بیمارستان بستری شدند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طرح بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با همکاری سازمان ملل در سال ۱۳۸۱ آغاز شد که براساس اعلام سازمان ملل فاز اول آن موفقیت آمیز بود و گفته می شود یوزپلنگ ایرانی از خطر انقراض خارج شده و به این ترتیب اجرای فاز دوم آن پذیرفته شد.

از این جهت به یوز پلنگ آسیایی یوز پلنگ ایرانی گفته می شود چون تنها زیستگاه کنونی این گربه سان با ارزش در ایران است. اکنون بیش از ۵۰ قلاده یوزپلنگ ایرانی در کشور وجود دارد. ابتکار ادامه داد: در فاز دوم بحث حفاظت و افزایش جمعیت یوزپلنگ ایرانی مطرح است.

ابتکار تصریح کرد: یوزپلنک زیباترین گربه سان است و اصطلاح ˈکاریزماتیک ˈنیز به آن می دهند که باید تلاش کنیم به سرنوشت شیر ایرانی و ببر خزری که در سده گذشته منقرض شده، دچار نشوند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • معصومه ابتکار: ارتباط بین آلودگی هوا و انواع بیماری ها از جمله سرطان تقریبا قطعی است
 • ابتکار: شاخص‌های مختلف حیات‌وحش نگران‌کننده است/ تولید روزانه ۱۵هزار تن زباله در عید در استان‌های شمالی
 • معصومه ابتکار: ۸ شهر آلوده کشور بنزین یورو ۴ می‌گیرند
 • معصومه ابتکار: "آلودگی هوا" باید جنبه کیفری پیدا کند
 • روایت معصومه ابتکار از حمله به ۲ محیط بان با تبر
 • حفاظت از محیط زیست در گرو استفاده از ظرفیت جوامع بومی است
 • نامه معصومه ابتکار به سه وزیر؛ تلاش همه جانبه برای احیای تالاب هامون
 • خشکی دریاچه ارومیه پنج میلیون نفر را مهاجر می‌کند
 • هیچ آبی را نمی توان به دریاچه ارومیه انتقال داد
 •  
  آخرین اخبار
 • جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی: نگرانیم برخی مسئولان درصدد ایجاد بحران و بهره برداری از آن باشند
 • تجمع دراویش مقابل دادستانی ادامه دار خواهد بود
 • ناگفته های هاشمی از انتخابات ۸۴: باید روی همان تفکراتی که مردم آمدند و به ما رأی دادند بایستیم و فراموش نکنیم
 • اعتراض به حبس رهبران جنبش سبز در آمستردام: رفع حصر، مطالبه‌ای راهبردی و ملی است
 • انتقال سعید رضوی فقیه به زندان رجایی شهر کرج
 • نگرانی از وضعی جسمی نادر جانی، جانباز دوران دفاع مقدس در زندان اوین
 • طراح تحقیق و تفحص از شرکت ملی نفت خبر داد: کشف بابک زنجانی های جدید در فروش نفت
 • تاکید آیت‌ الله موسوی اردبیلی بر ارتقای وضعیت علمی و اخلاقی دانشگاه‌ها
 • ادامه روند فعلی پرداخت یارانه ممکن نیست/ آغوش دولت برای شنیدن انتقادات باز است
 • هشدار به رئیس میراث فرهنگی درباره معضلات طبیعت‌گردی
 • وزیر علوم: آمار فارغ التحصیلان بیکار دو برابر سایر افراد است
 • پزشکیان: ایجاد توقع در مردم ظلم به آنها است
 • دبیر مجمع محققین و مدرسین: هنرمندان به دولت فرصت دهند
 • وضعیت سربازان گروگان گرفته شده همچنان در ابهام؛ درخواست کشتی گیران برای آزادی مرزبانان ربوده شده
 • رییس بانک مرکزی : واریز قسط دوم دارایی‌های بلوکه شده ایران تا سه روز دیگر
 • ۹ نماینده مجلس وزیر جهاد کشاورزی را احضار کردند
 • عباس معروفی مجوز چاپ دوباره سمفونی مردگان را گرفت
 • ظریف: توقیف کشتی حامل سلاح ایرانی برای غزه، دروغ شگفت انگیز است
 • فرجی‌دانا باز هم به مجلس احضار شد
 • شکایت از مزد ۹۲، یک‌سال صدای اعتراض کارگران را خاموش نکرد
 •