به روز شده: ۰۹:۳۵ تهران - یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲

محمدرضا خباز: فساد اقتصادی، مردم را نسبت به مسئولان بدبین می‌کند

امروز: دولت عزم جدی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی دارد و از بیانات رئیس جمهور و مقامات دولتی هم مشخص است که این بار مبارزه با مفاسد اقتصادی نه به عنوان یک استراتژی سیاسی برای تبلیغات که به عنوان مانعی برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی دولت مطرح است و دولت احساس کرده با افزایش سرطان‌گونه مفسدان اقتصادی در سراسر کشور امکان اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت میسر نخواهد شد و پیشبرد برنامه‌های دولت جدید با مشکلات جدی مواجه می‌شود. نامه رئیس‌جمهوری به معاون اول و دستور پیگیری جدی به وی را نیز می‌توان از همین منظر ارزیابی کرد. وقوع مفاسد اقتصادی و برآمدن افرادی همچون مه‌آفرید و زنجانی با ارقام کلان فساد مالی این پیام را به جامعه مخابره می‌کند که نظام اقتصاد جامعه دچار بیماری حادی شده که اگر به سرعت درمان نشود کار دست سایر فعالان اقتصادی کشور خواهد داد.

به همین بهانه آرمان با محمدرضا خباز نماینده سابق کاشمر و معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور به گفت‌وگو نشسته که در ادامه می‌خوانید.

در فعالیت دولت‌ها مبارزه با مفاسد اقتصادی چه اهمیت و جایگاهی دارد؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که رابطه بین مردم و دولت را قوی می‌کند، مبارزه با مفاسد اقتصادی و قطع کردن دست مفسدان از خزانه کشور است. در نهج‌البلاغه می‌بینیم هنگامی که مردم به حضرت علی‌(ع) برای خلافت مراجعه می‌کنند حضرت می‌فرماید: «اگر حضور فراوان بیعت کنندگان نبود و یاران، حجت را بر من تمام نمى‌کردند و اگر خداوند از علماء عهد و پیمان نگرفته بود که برابر شکمبارگى ستمگران و گرسنگى مظلومان سکوت نکنند، مهار شتر خلافت را بر کوهان آن می‌انداختم.» از دید حضرت علی(ع)، قطع کردن دست پرخوران از بیت‌المال مسلمین یکی از وظایف اصلی تشکیل حکومت است. در ایران هم مشاهده می‌کنید که هم حضرت امام(ره) به این مساله توجه ویژه داشتند هم مقام معظم رهبری به سران قوا دستور دادند تا این مساله را به شکل جدی مورد بررسی قرار دهند.

رشد مفاسد اقتصادی در ایران چه تاثیری در رابطه مردم و دولت خواهد گذاشت؟

وقتی مردم می‌بینند که برای گرفتن یک وام ۲ یا ۵میلیونی باید ساعت‌ها وقت خود را در صف بانک‌ها بگذرانند و از طرفی دیگر افرادی هستند که وام‌های میلیاردی می‌گیرند و کسی با آنها کاری ندارد امیدشان از دولت نا امید می‌شود و نسبت به رفتارهای مسئولان بدبین می‌شوند.

با این حال به نظر می‌رسد پرونده‌های اقتصادی در ایران در چند سال اخیر رشد بی‌سابقه‌ای داشته و ارقام باور نکردنی ۳ و ۹هزار میلیارد در آنها مطرح می‌شود!

اختلاس ۳هزار میلیاردی زمانی اتفاق افتاد که قیمت دلار هزار تومان بود. رقم اختلاس یک‌میلیارد دلاری رقمی بود که در تاریخ بشریت بی‌سابقه بود و کتاب رکوردهای گینس باید این رکورد بی‌نظیر را در کتاب خود ثبت می‌کرد. جالب این بود که این اختلاس در زمان مدیریت دولتی اتفاق افتاده بود که خود را پاک‌ترین دولت پس از انقلاب می‌خواند! اما به قول معروف «هر چه آمد سال نو گوییم دریغ از پارسال» هنوز مسائل مربوط به آن پرونده حل نشده بود که خبر رسید این بار اختلاسی ۹هزار میلیاردی در کشور انجام شده است. در همان زمانی که بحث اختلاس ۳هزار میلیاردی بود من در مجلس اخطار دادم و سوال کردم که دولت چه تضمینی می‌دهد که اختلاس دیگری در جایی دیگر در حال برنامه‌ریزی و اجرا نباشد و امروز نیز این هشدار را به دولت می‌دهم که ممکن است باز هم اختلاسی بزرگتر در قسمتی دیگر در کشور رقم بخورد که باعث روسفیدی اختلاس کنندگان قبلی شود!

دلیل رخ دادن این اختلاس‌ها چیست؟

وقتی قانون برای برخی دولتمردان محترم نباشد این دست اتفاقات اجتناب‌ناپذیر است. دولت باید به قانون احترام می‌گذاشت و وقتی با این رقم اختلاس مواجه می‌شد از مردم عذرخواهی می‌کرد اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه هنوز هم نسبت به عملکرد اشتباه خود پشیمان نیستند. اگر دولت قبلی با این اقدامات مخالف بود باید نسبت به این اقدامات اعلان انزجار می‌کرد نه اینکه خود را پاک‌ترین دولت تاریخ بخواند. واقعا اگر آن دولت پاک‌ترین دولت تاریخ نبود قرار بود چه اتفاقاتی بیفتد که حالا رخ نداده است؟! در آموزه‌های دینی ما کسی که اشتباه خود را نپذیرد بزرگترین گناهکار معرفی شده است چون چنین فردی هیچ گاه به سراغ اصلاح رفتار نادرست خود نخواهد رفت.

برای مقابله با رشد مفاسد اقتصادی چه راه‌حل‌هایی پیشنهاد می‌کنید؟

زمانی که نماینده مجلس بودم طرحی داشتم که مورد استقبال نمایندگان قرار نگرفت و ممکن است باز هم مورد توجه قرار نگیرد. معتقد بودم باید شبکه بانکی کشور اسامی افرادی را که از بانک‌ها مبالغ بالا، مثلا بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان وام دریافت کرده‌اند را منتشر کند. افرادی که این وام را برای تولید و ایجاد اشتغال در منطقه می‌گیرند نباید واهمه‌ای از انتشار اسامی خود داشته باشند چون اتفاقا مردم از کسی که سرمایه خود را برای ایجاد تولید و اشتغال در شهر به کار می‌گیرد استقبال می‌کنند. از طرفی مطبوعات ملی و محلی پیگیر این وام‌ها خواهند شد و مشخص خواهد شد این وام‌ها برای چه طرح‌ها و پروژه‌هایی استفاده می‌شود. از طرفی دیگر سیستم بانکی نیز تحت نظارت دقیق مردم قرار می‌گیرد و نخواهد توانست به بدهکاران وام‌های بزرگ قبلی، مجددا وام پرداخت کند. البته این یک طرح است اما به صورت کلی و به شکل خلاصه ما باید به دنبال شفافیت در اقتصاد باشیم تا اقتصاد سالم‌تری داشته باشیم

چشم‌انداز شما از نتیجه عزم دولت فعلی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی چیست؟

در بسیاری از کشورهای دنیا وقتی برخوردها با مقامات متهم شدت گرفته شاهد کاهش مفاسد اقتصادی بودیم. این تجربه می‌تواند در کشور ما نیز مورد توجه قرار بگیرد. در حال حاضر رئیس جمهور و سران دیگر قوا عزم خود را جزم کرده‌اند تا به هر شکلی با فساد اقتصادی که اقتصاد کشور را بیمار و فلج کرده است مبارزه کنند. افرادی که چنین آسیب‌هایی به اقتصاد کشور وارد می‌کنند شبیه کسی که اسلحه به دست می‌گیرد و امنیت شهروندان را به خطر می‌اندازد برای کشور خطرناکند. در حالی که بسیاری از کشاورزان و کاسبان خرد برای گرفتن یک وام کوچک مدت زیادی را باید منتظر بمانند عده‌ای حق ندارند دستبردهای چندهزارمیلیاردی به بیت‌المال کشور بزنند. آنچه واضح است عزمی جدی برای مقابله با این رفتار شوم و خانمان‌برانداز شکل گرفته و امیدواریم کم‌کم شر این مفسدان از اقتصاد ایران کم شود.

این رفتارهای سلبی باعث بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نخواهد شد؟

قوانین ایران از کسانی که بخواهند با سرمایه خود یا با استفاده از وام‌های بانکی تحولی اقتصادی به وجود بیاورند و به اقتصاد کشور کمک کنند حمایت کرده است و دولت نیز بنا به حمایت از سرمایه‌گذاران سالم دارد. اتفاقا در نبود فساد اقتصادی سرمایه‌گذاران سالم بیشتر برای سرمایه‌گذاری اشتیاق نشان خواهند داد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • گزارش محجوب از یک فساد احتمالی در صنایع فولاد
 • حسن روحانی: به جای دعوا و جستجو در سوابق یکدیگر، در برابر فساد بایستیم
 • حسین رسولی: دیپلماسی به کمک اقتصاد بیاید
 • افشای فساد مالی جدید در یک دانشگاه
 • حسین راغفر: ۷۰۰ مدیر سفارشی در یک کارخانه!
 • گزارش بانک مرکزی از وضعیت بودجه خانوار شهری: بهداشت و درمان؛ صدر نشین افزایش قیمت‌ها
 • روایت "زنگنه" از فسادهای بالای ۴۰۰ میلیارد در وزارت نفت
 • حسین راغفر: جنبش ضدفساد ضرورت امروز ایران
 • حسن روحانی: باید با ویژه خواری و فساد در حوزه نفت و گاز مبارزه کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • سیدعلیرضا بهشتی شیرازی: هیچ مشکلی در کشور بدون آزادی محصورین سامان پایدار نمی‌گیرد
 • عبدالله مومنی: حصر نشانگر استیصال مدعیان قدرت مطلقه است
 • حسین رونقی: حصر رهبران جنبش سبز، حبس مطالبات ملی است
 • هشدار زندانیان سیاسی به آملی لاریجانی: با کارشکنی ها، وضعیت زندانیان بیمار را خطرناکتر و غیرقابل جبران نکنند
 • حسین زمان: زنجیر به پای هنرمندان زدن تدبیر نیست
 • بازداشت بابک زنجانی تمدید شد
 • تجمع دامداران مقابل وزرات صنعت و معدن: یارانه ما را بدهید
 • روزنامه قانون: وزیر اطلاعات می تواند جواب این چند نماینده را ندهد/ سوالات کینه ورزانه است
 • پاسخ مردم به فراخوان فیس‌بوکی جهانگیری درباره سقف درآمدی یارانه‌بگیران
 • تشکیل زنجیره انسانی برای حراست از میانکاله
 • رفیقدوست: اختلاس، دلیل اعدام فاضل خداداد نبود!
 • نگرانی از اوضاع نامساعد افشین کرم‌پور در بند ۳۵۰ زندان اوین
 • رییس دیوان عدالت اداری: بی قانونی دولت گذشته مشکلات زیادی ایجاد کرد
 • هادی خانیکی: رسانه‌ منتقد روند حکمرانی را اصلاح می‌کند
 • عراقچی: مراحل انتقال یک میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به حساب بانک مرکزی انجام شده است
 • مولوی عید الحمید: معترضان به تبعیض از روش‌های مسالمت آمیز استفاده کنند
 • پزشکی قانونی: کشته شدن ۳ هزار موتورسوار در ۹ ماه
 • محسن میردامادی: یکی از پیام های انتخابات ٩٢ رد و نفی حصر غیرقانونی بود
 • عماد بهاور: حصر میرحسین، کروبی و رهنورد بر مشروعیت و حقانیت رهبری جنبش سبز صحه گذاشت
 • حسن اسدی زید آبادی از بند ٣۵٠ اوین، حامی نامه به روحانی برای رفع حصر
 •